Malatyalılar bi bakabilir mi?

Bence eşinizin yaptığı ayıp oluyor. Malatyalı değilim ama bizde de geline bilezik, kurban bayramında kurbanlık ve bayramlık alınır. Adet derken imkanı olan yapar olmayan yapamaz bir çorap hediye eder. Amaç sana değer veriyoruz mesajı vermek, gelinin gönlünü hoş tutmaktır. Kendi aralarında belki bilezik meselesni konuştular, alalım dediler ama olmadı, gittiler beğenmediler...Her şey olabilir eşinizin böyle şeyleri size yetiştirmemesi gerekir. Hediye söylenmez şu alınacak bu alınacak diye.

Ya kimileri insan dna sı üzerinde hastalıkların önlenmesyle ilgili çalışmalarla ömrünü harcıyor kimiside işte 3 sene önce nişanda niye altın bilezik takılmamış diye dert ediniyor..cehalet insana dert edinmek zorunluluğundan başka birşey katmıyor ne yazik ki.:çünkü başka türlü günler geçmez...

Bence eşinizin yaptığı ayıp oluyor. Malatyalı değilim ama bizde de geline bilezik, kurban bayramında kurbanlık ve bayramlık alınır. Adet derken imkanı olan yapar olmayan yapamaz bir çorap hediye eder. Amaç sana değer veriyoruz mesajı vermek, gelinin gönlünü hoş tutmaktır. Kendi aralarında belki bilezik meselesni konuştular, alalım dediler ama olmadı, gittiler beğenmediler...Her şey olabilir eşinizin böyle şeyleri size yetiştirmemesi gerekir. Hediye söylenmez şu alınacak bu alınacak diye.

Eşimi tanımadığınız için böyle bi çıkarımda bulunmanızı çok doğal karşılıyorum. İnanın eşim sevinçli bi şekilde aradı bunları bana söylerken de sanırım gururlandı bak aşkım annem sana ne kadar değer veriyor, seni çok seviyor gibilerinden. Yani bana yetiştirme gibi bişi sözkonusu değil. Aksine asla ailevi konuları gelip öyle konuşmaz hala bile ketumdur. Ama o gün demek ki alınacağı kesinmiş öyle konuşulmuş ki eşim de aradığında diyiverdi bunu bana. Çok güzel yazmışsınız maksat gelinin gönlünü hoş etmek, bir çorap bile olsa. Teşekkür ederim.

Canım benim yazımı iyi okursan sevinirim. Onlardan soğumamın sebebi elbette ki bana bayramda bilezik almamaları değil. Güldürmeyin beni. Bizim onlara tavrımızı görseniz ve karşılığında onların bize yaptıklarını bilseniz böyle konuşmazdınız. Hiçbir maddi beklentim olmadığı için resmen saf buldular ve hiç masraf yapmadılar. Düğünümde taktıkları abileirnin ve kayınbabam ve kaynanamın dahil bilezikleri bile eşim aldı. Bu kadar da görgüsüzlük olur mu sizce?

eşin altınlarını alıp ne yaptı?? benim altınlarımda eşimde duruyor. bak bizde altın alışverisine eşimle ben cıktık sadece kendi beğendiğim şekilde trabzon set 5 tane cam kırıgı modeli bilezik, bir kaç kelepçe ayrıca bilezik yüzük, alyans tek tas vs vs hepsini toplu olarak ikimiz aldık. sonra onlar geldikce bana getirdiler. hatta mesela dini nikahta bi kelepceyi ben eşime verdim geldikleri zaman gitmeye doğru onu tekrar taktılar :) yani bunlar mesele olacak seyler değil de daha göstermelik meseleler. altın yüzünden kendi canını hiç sıkma derim yani... bu altınların hepsi de bi yüzük bi bileklik hariç ben de değiller. bunu bir de biz mihirden saydık düşün :)) velhasılı malatyalıları korumak değil asla niyetim yanlışa yanlış, doğruya doğru demek gerekir bunu dert etme. kayınvalidem dünya tatlısı bir insan çıktı. demin eltim bendeydi bol bol kv nin ne kadar iyi olduğundan bahsettik. maşallah maşallah diyim :) darısı da başına ama önce sen tüm niyetini iyi tut derim.

Ya kimileri insan dna sı üzerinde hastalıkların önlenmesyle ilgili çalışmalarla ömrünü harcıyor kimiside işte 3 sene önce nişanda niye altın bilezik takılmamış diye dert ediniyor..cehalet insana dert edinmek zorunluluğundan başka birşey katmıyor ne yazik ki.:çünkü başka türlü günler geçmez...

Öyleyse siz de oldukça cahilsiniz ki, cehalet olarak gördüğünüz konu üzerine yorum yapmaya gelmişsiniz hiç vakit kaybetmeden. Terbiyenizi takının.

eşin altınlarını alıp ne yaptı?? benim altınlarımda eşimde duruyor. bak bizde altın alışverisine eşimle ben cıktık sadece kendi beğendiğim şekilde trabzon set 5 tane cam kırıgı modeli bilezik, bir kaç kelepçe ayrıca bilezik yüzük, alyans tek tas vs vs hepsini toplu olarak ikimiz aldık. sonra onlar geldikce bana getirdiler. hatta mesela dini nikahta bi kelepceyi ben eşime verdim geldikleri zaman gitmeye doğru onu tekrar taktılar :) yani bunlar mesele olacak seyler değil de daha göstermelik meseleler. altın yüzünden kendi canını hiç sıkma derim yani... bu altınların hepsi de bi yüzük bi bileklik hariç ben de değiller. bunu bir de biz mihirden saydık düşün :)) velhasılı malatyalıları korumak değil asla niyetim yanlışa yanlış, doğruya doğru demek gerekir bunu dert etme. kayınvalidem dünya tatlısı bir insan çıktı. demin eltim bendeydi bol bol kv nin ne kadar iyi olduğundan bahsettik. maşallah maşallah diyim :) darısı da başına ama önce sen tüm niyetini iyi tut derim.

Neden kimse anlamıyor mesele bilezik değil mesele bana kendimi değerli hissettirmeleri herhangi bir hediyeyle? Üstelik haberim olduğu halde yapılmamış birşey için nasıl bu kadar polyanna olmamı beklersiniz? Maşallah Allah muhabbetinizi artırsın ben de kaynanamla kanlı bıçaklı değilim bilezik almadı diye. Altınlarımızı sormuşsunuz onları araba alırken bozmuştuk. Mihrimi de helal ettim. Hiçbirşey almadım. Paragöz biri olsam mehiri de alırıdm ama helal ettim. Bazı insnalar ne kadar kırıcı.

evet bayram hediyesi olarak sözlü nişanlık olacak kişiye altın bilezik veya yüzük hediye alınır hatta bayramlık kıyafetleri bile

Herkese merhaba,
Özellikle Malatyalılar diye belirtmemin sebebi Malatya ile ilgili bir adetin varlığıyla ilgili bilgi almak. Arkadaşlar nickimden de anlaşıldığı üzere Malatyalı biriyle evliyim. Kendisini çok severim, ailesini de öyle. Ama son zamanlarda yaşadığım şeyler beni onlardan soğuttu açıkçası. Bu soracağım soru da nişanlıyken yaşadığım bişiyle alakalı. Duyduğuma göre Malatya'da şöyle bir adet varmış, nişanlanan kıza ilk gelen bayramda bi hediye alınırmış bilezik, bileklik gibi. Ben tabii o zaman bu adetten haberdar değilim. Eşim (o zmanlar nişanlım) bi gün aradı ve dedi ki "Hayatım annem sana hediye almak istiyormuş, galiba bilezik alacak." Ben de nezaketen "Ne gerek vardı hayatım" falan gibi şeyler söyledim. Eşim de "Aşkım bugün kuyumcular kapalı herhalde Seda (görümcem) bi yere bakacak yalnız orası açıkmış galiba sana alacakmış hediye dedi. Ben de "E iyi tamam" dedim. Bi yandan da seviniyorum ay kaynanam beni çok sevio falan diye. Neyse bayramda görüştük hediye falan yok. Aradan 4 yıl geçti hala hediye falan yok. Bu arada görümcem eşimin bunu bana bahsettiğini bilmiyor sanırım. Ben de hiç demedim bana bilezik alacakmışsınız falan. Ay nası diyim ya. Sizce burada bana yapılmış bir ayıp yok mu? Ey Malatyalılar böyle bir adetin olduğunu daha sonra bu aileye mensup benden yaşça büyük 25 yıllık evli bir hanım söyledi. Kızını evlendiriyordu ve kızına bayramda bilezik almışlardı. Ben de dedim ki "Kız Selin ne iyi kayınbaban var her gelmesinde hediye getiriyor sana." Sonra bu hanım da dedi ki "Ama alınması lazım siz de yok mu öyle bi adet? Malatya'da böyledir, sana almadılar mı" dedi. Yoo dedim. O an anladım böyle birşeyin Malatyanın adeti olduğunu ve yapılması gerektiğini. Evliliğimin 3. yılında düşünebiliyor musunuz? Neden yapmadılar peki? Neden eşime böyle birşey söylediler yapmayacaklardı da. 1 yıldır bunu düşünüyorum. :44: Kendimi çok değersiz hissediyorum. :2:Sizce bu ne demek?

Evet oyle bi adet var. Bilezik ya da baska birsey ama illa bi altin alinir. Ve bayramlik kiyafetleri de alinir. O an icin belki acik kuyumcu bulamadilar ya da baska acil bi odemeleri cikmistir parsyi oraya vermislerdir ne bilim. Dugunde taktilarsa takilarini, genel olarsk araniz iyiyse sorun etme bunu bosver.

Son düzenleme:
Neden kimse anlamıyor mesele bilezik değil mesele bana kendimi değerli hissettirmeleri herhangi bir hediyeyle? Üstelik haberim olduğu halde yapılmamış birşey için nasıl bu kadar polyanna olmamı beklersiniz? Maşallah Allah muhabbetinizi artırsın ben de kaynanamla kanlı bıçaklı değilim bilezik almadı diye. Altınlarımızı sormuşsunuz onları araba alırken bozmuştuk. Mihrimi de helal ettim. Hiçbirşey almadım. Paragöz biri olsam mehiri de alırıdm ama helal ettim. Bazı insnalar ne kadar kırıcı.

e ne bilelim sen altını sorun eder gibi yazmışsın...

Yok canım sizin bildiğiniz gibi değil işte. Düğünde takılan bileizkleri eşim kendi parasıyla aldı. Size inanılmaz gelebilir böyle şeyler ama bunlar gerçek maalesef.

Benim yerimde olsan intihar ederdin o zaman
DÜĞÜNDE takilan bileziklerin parasinin yarisini esime ben verdim
Bende çalışıyorum ustelik tum herseyimizi birlikte yaptik.

malatyalıyım ve burada yasıyorum canım bılezık adetı eskıden daha yoğundu sımdı ısteyen alıyor ısteyen almıyor bana alınmamıstı pekte takmadım acıkcası.. nısanım ılk bayramda oldu ozaman bılezık taktılar oda nısan ıcın kurban bayramındada 300 tl lık kıyafet falan aldım bence cokta onemlı degıl yada bana gore oyledı bence sevıyorsan cokta onemlı olmamalı bu tur seyler benımaılemde sorun cıkarmadı bende emın ol sorunlar sonra karsına sana sorun olarak cıkıyor.. bosver 20 gr altınla hayat gecmez

Canım benim yazımı iyi okursan sevinirim. Onlardan soğumamın sebebi elbette ki bana bayramda bilezik almamaları değil. Güldürmeyin beni. Bizim onlara tavrımızı görseniz ve karşılığında onların bize yaptıklarını bilseniz böyle konuşmazdınız. Hiçbir maddi beklentim olmadığı için resmen saf buldular ve hiç masraf yapmadılar. Düğünümde taktıkları abileirnin ve kayınbabam ve kaynanamın dahil bilezikleri bile eşim aldı. Bu kadar da görgüsüzlük olur mu sizce?
Onlara sirf laf soylemis olmak icin kendi kendine 4 sene sonra konu bulmaya calismissin resmen
Onlarin gorgusunu bilmiyorum ama senin cok cahil oldugun kesin

malatyalıyım ve burada yasıyorum canım bılezık adetı eskıden daha yoğundu sımdı ısteyen alıyor ısteyen almıyor bana alınmamıstı pekte takmadım acıkcası.. nısanım ılk bayramda oldu ozaman bılezık taktılar oda nısan ıcın kurban bayramındada 300 tl lık kıyafet falan aldım bence cokta onemlı degıl yada bana gore oyledı bence sevıyorsan cokta onemlı olmamalı bu tur seyler benımaılemde sorun cıkarmadı bende emın ol sorunlar sonra karsına sana sorun olarak cıkıyor.. bosver 20 gr altınla hayat gecmez

Kendi kızlarını evlendirirken öyle değil ama. Tabii tam anlatmadığım için hepsini bilmiyorsunuz. Bana bir bileziği çok gördüler, ne nişanda ne düğünde bişey taktılar, düğün paramdan 2000 Tl kayınvalideme verdik hemen, çocuğum oldu bir çöp almadılar. Hepsi de normal di mi? Ailem maddiyatının hiç lafını etmedi, milletinkiler gibi 20 tane burma isterim 5 metre zincir isterim demedikleri için iyi niyetimiz suistimal edildi. Kıyafet falan da alınmadı onu sorarsanız. Be şimdi bana bunları alsınlar demiyorum. Sizce de bu kırıcı değil mi diye sormak amacım. Ama görüyorum ki yanlış anlaşılıyorum.

Onlara sirf laf soylemis olmak icin kendi kendine 4 sene sonra konu bulmaya calismissin resmen
Onlarin gorgusunu bilmiyorum ama senin cok cahil oldugun kesin

Sen değil misin konu sahiplerini karıştırıp hemen olay çıkarmaya çalışan? Adın gibi kafan da karmakarışık belli ki. Tanımadığınız insana cahil yaftasını yapıştırdığınıza göre sizin de pek alim olduğunuz söylenemez.

Sen değil misin konu sahiplerini karıştırıp hemen olay çıkarmaya çalışan? Adın gibi kafan da karmakarışık belli ki. Tanımadığınız insana cahil yaftasını yapıştırdığınıza göre sizin de pek alim olduğunuz söylenemez.

Yav he he :KK1:
:))))))) hani derler ya pacandan cahillik akiyor resmen bapalim
Yazdigini bi oku istersen

aradan geçmiş 3 yıl aklınız halen o bilezikte mi kaldı?? madem bu kadar dert ettiniz kocanıza söyleyin alsın size bir bilezik. Ayrıca ben de malatyalıyım ama öyle bi adetimiz yok. Belli ki hediye olarak almak istemiş ya unuttu ya imkanları el vermedi. Hem siz bütün adetlerinizi yaptınız uyguladınızda bi erkek tarafının almadığı bir bilezik mi sorun?

Konu sahibi arkadaşım, bir önceki konunda çocuğun için de hiçbir şey yapmadıklarını yazmışsın belli ki eşinin ailesi böyle elleri cebine pek gitmiyor ya da durumları müsait değil. Ayrıca 4 sene önce olmuş geçmiş, bu saatten sonra adetinizde vardı da neden yapmadınız diye hesap soracak ya da kavga çıkartacak değilsiniz herhalde.

Kendi kızlarını evlendirirken öyle değil ama. Tabii tam anlatmadığım için hepsini bilmiyorsunuz. Bana bir bileziği çok gördüler, ne nişanda ne düğünde bişey taktılar, düğün paramdan 2000 Tl kayınvalideme verdik hemen, çocuğum oldu bir çöp almadılar. Hepsi de normal di mi? Ailem maddiyatının hiç lafını etmedi, milletinkiler gibi 20 tane burma isterim 5 metre zincir isterim demedikleri için iyi niyetimiz suistimal edildi. Kıyafet falan da alınmadı onu sorarsanız. Be şimdi bana bunları alsınlar demiyorum. Sizce de bu kırıcı değil mi diye sormak amacım. Ama görüyorum ki yanlış anlaşılıyorum.

Calos kendin kazan al neden bu kadat belescisin anlamadım

hayır kırıcı değil.sorduğunuz için görüşümü belirttim.
istemek zaten çok ayıptır benim nazarımda.yaparlarsa yaparlar,yapmazlarsa umrumda olmaz.değer onunla ölçülmez ki.
fazla kafaya takmışsınız.kendinizi yıpratmaktan başka hiç bir işe yaramaz bu.

kimse kimseye bişey yapmak zorunda değil.
evimdeki iğneye kadar herşeyi eşimle kendimiz yaptık.hemde öyle çok paramız falan yoktu.
kredi çektik,herşeyimizi yaptık.düğünden sonra da takılanlarla borçlarımızı kapattık.

biz böyle istedik.iyi ki de böyle yaptık.

X