Malatyalılar bi bakabilir mi?

Bu adetn malatyayla ilgisi yok. Yeni nisanlanan cift akraba gezmelerine beraber gitti mi bayram olur kandil olur yilbasi olur o evdeki akraba kiza ve oglana hediye verir. Bilezk almak herkesin harci degildir. Bu devirde kimse adetleri tam yapmak zorunda degil. Gozun bi bilezikte kaldiysa zor mutlu olursun sen.

Herkese merhaba,
Özellikle Malatyalılar diye belirtmemin sebebi Malatya ile ilgili bir adetin varlığıyla ilgili bilgi almak. Arkadaşlar nickimden de anlaşıldığı üzere Malatyalı biriyle evliyim. Kendisini çok severim, ailesini de öyle. Ama son zamanlarda yaşadığım şeyler beni onlardan soğuttu açıkçası. Bu soracağım soru da nişanlıyken yaşadığım bişiyle alakalı. Duyduğuma göre Malatya'da şöyle bir adet varmış, nişanlanan kıza ilk gelen bayramda bi hediye alınırmış bilezik, bileklik gibi. Ben tabii o zaman bu adetten haberdar değilim. Eşim (o zmanlar nişanlım) bi gün aradı ve dedi ki "Hayatım annem sana hediye almak istiyormuş, galiba bilezik alacak." Ben de nezaketen "Ne gerek vardı hayatım" falan gibi şeyler söyledim. Eşim de "Aşkım bugün kuyumcular kapalı herhalde Seda (görümcem) bi yere bakacak yalnız orası açıkmış galiba sana alacakmış hediye dedi. Ben de "E iyi tamam" dedim. Bi yandan da seviniyorum ay kaynanam beni çok sevio falan diye. Neyse bayramda görüştük hediye falan yok. Aradan 4 yıl geçti hala hediye falan yok. Bu arada görümcem eşimin bunu bana bahsettiğini bilmiyor sanırım. Ben de hiç demedim bana bilezik alacakmışsınız falan. Ay nası diyim ya. Sizce burada bana yapılmış bir ayıp yok mu? Ey Malatyalılar böyle bir adetin olduğunu daha sonra bu aileye mensup benden yaşça büyük 25 yıllık evli bir hanım söyledi. Kızını evlendiriyordu ve kızına bayramda bilezik almışlardı. Ben de dedim ki "Kız Selin ne iyi kayınbaban var her gelmesinde hediye getiriyor sana." Sonra bu hanım da dedi ki "Ama alınması lazım siz de yok mu öyle bi adet? Malatya'da böyledir, sana almadılar mı" dedi. Yoo dedim. O an anladım böyle birşeyin Malatyanın adeti olduğunu ve yapılması gerektiğini. Evliliğimin 3. yılında düşünebiliyor musunuz? Neden yapmadılar peki? Neden eşime böyle birşey söylediler yapmayacaklardı da. 1 yıldır bunu düşünüyorum. :44: Kendimi çok değersiz hissediyorum. :2:Sizce bu ne demek?

sizin gibi düşünen kadınlara çok üzülüyorum bilesiniz.

Sevgili konu sahibi şu hayatta insanlardan bir beklentin olmadan yasamayi öğrenmelisiniz. Açıkçası ben hangi maksatla olursa olsun, bana bir sey alındığında cok utanirim, mahçup olurum.
Baska bir konuda da anlatmistim. Benim dugunume esimin ailesi gelmedi. Kürt oldugum icin. 3. Dünya savasi cikti.
Esimle altinlari kuyumcudan odunc aldık, dugun harcamalarini da yariyariya odedik. Kaldi ki ilk evliligimde de ayni seyi yapmıştım. Hatta adamdan daha cok harcamistim.
En mantikli olani da bu baba göre. Kimseye gebe kalmamak.

Aynen öyle her konu maddiyatla ilgili ama sonra da altınında değilim hadi canım. Yani neden bu beklenti ki ayrıca abartı olduğunu da düşünüyorum hangi babaanne torununa bir çöp bile almaz ki. 4 sene öncesinin altının konusu geçiyor üstelik nişan düğüne de değil bayram bileziğiymiş almak zorunda mı ya bayram da. Hem de 4 sene üzerine neyin konusu yani. Kendi paranla kendi yağınla kavrulacak bu kadar basit. Kendi demiş emekli maaşıyla geçiniyor diye kaç para ki emekli maaşı yani hani durumları çok iyi olur da yapmazlar neyse bir de fakir edebiyatı demişti dimi hatırladım Allah böyle gelinlerin eline düşürmesin. Alsalar ne olacak sanki hep daha fazlasını isteyecek. Benim eşimin ailesinin durumu çok iyi ama ne taktıklarını sorun ettim ne sordum ben seçmedim bile onlar ne seçti onlar taktım. Asla yardım kabul etmedim hediye alsa bin teşekkür ederim. Ama sonuçta ayrı evimiz yuvamız var hep maddiyat beklentisi olmaz ki.
Ayni dusuncedeyim sizinle.
Hep karsi taraftan maddi bir beklenti var.
4 sene gecmis uzerinden yemedin icmedin bunu mu hatirladin. Yani bu kadar mi önemli bi bilezik. Yooook onemi yok deniyor lafa gelince ama 4 sene sonra buralara konular aciliyor millete Sorular soruluyor demekki onemli para.
Bide şunu soyleyecegim artik kimse boyle seyleri onemsemiyor
Biz evlenirken esimin ailesi bana hicbirsey almadi.
Sadece ikimiz de calistigimiz icin girtik kredi cektik dugunumuzu altinlarimizi gelinligimi herseyimi beraber ödedik. Esimin ailesinin evimde bi ignesi bile yok.
Sikayetim de yok. Biz esimle herseyi birlikte yapariz kimseye minnetim yok Allah a şükür. Onlarin olsun.
Esim bana yeter.
Bide ev hanimlarina karsi bi algida secicilik oldugunu bende farkedip kiziyorum. Calisan bayanlarimiza gelince okumak cehaleti alir eseklik baki kalor dahi denilebiliyor ama ev hanimlari soz konusu olunca asla kimse citini cikartamiyor. Calisan bayanlar olarak heryerde ezildigimiz hor goruldugumuz eksik anne eksik kadin olarak kabul edildigimiz gibi kk da da ev hanımları tarafından begenilmiyoruz

Bende malatyalim esimde. Nisanliyken bayram gormedim ama boyle bir adetten de haberim yoktu acikcasi. Ama nisanliyken bayram gorseydim ve boyle bir adet oldugunu bilseydimde istemezdim.almamislarsada sorun etmenizin anlami yok bence. (Hemde yillar sonra )Ama onceki konunuza bakincada baskalarindan surekli beklenti icinde oldugunuzu farkettim. Ve boyle kucuk seylere kafa yorup kendinizi ne icin uzuyorsunuz anlamadim.
Bence biraz rahat birakin kendinizi. kim isterse size ve cocugunuza hediye alirdi. Adi ustunde hediye zorunlu bisey degil.kimseye niye bana hediye almiyorsunuz diye hesap sormaya hakkiniz yok

Benimkileri de almak istediler. Nikah gunumde olay cikardilar da vermedim. O gun bugun gorusmuyorum, cikardiklari rezillik ve sonrasinda soylenenler yuzunden. 9 ay oldu. Bayramda belki, bakalim.

yok canım bizimkiler lafını bile etmedi, eşime söylesem kavga çıkarır =( o ve onun ailesi ve ben biz bir aileyiz, benim ailem sadece benim ailem, sorsan öyle demez ama tavırları davranışları bu.

İçimi okumuşsunuz. Gerçekten aynen dediğiniz gibi olduğunu düşünüyorum. Bunu hissettirecek birsürü şey var, tabii ki hepsini yazamam. Yaşamayan ne bilsin. Sonunda biri beni anladı nihayet.

mutlaka canım yaşamadan bilinmez başı şeyler ama yaşamasan da yargılamak bu kadar kolay olmamalı bence.
ben kendim yaşasam da, yaşamasam da şunu düşünürüm hep,yada düşünmeye çalışırım, karşımdaki insanın yaptığı şeyden çok neden yaptığıyla ilgilenirim. mesela bir çocuk vardır babasına asi davranır örneğin, onaylamam ama dışardan birisi aaa terbiyesiz çocuk der babaya öyle mi davranılır,ama ben derim ki bilmediğimiz birşey olabilir, belki babası annesine iyi davranmadığı için çocuk babasına karşı tavır almıştır annesine kıyamadığı için, belkide gerçekten asidir, ama önce sorgulamak altında yatanı düşünmek lazım. herkesin sizi anlamasını beklemeyin bu mümkün değil, insanlar olaylara aynı pencereden baksalardı farklı karakterler oluşmazdı.Rabbim utandırmasın inşallah.

Adetti gelenekti o bu ne der gibi safsatalardan millet evlenmeye korkar oldu ya...
Adetler ahlak ve yaşam biçimimiz de kalsın bırakın ıvırı zıvırı...
huzur mutluluk saadetle aza kanaatle insanlığa ve inanca verilen değerle büyür güzelleşir...
Marka,şundakinden bende de olsun aman şunum da olsun çatlayan çatlasın düşüncesiyle doyumsuz bilinçsizce tüketen ve bunlara önem verdikçe hasetlenen kıskanan paylaşmaya kapalı başkasının her şeyine göz diken zeka ve ilim yarışını bırakıp kıçtaki marka yarışına takılmış o hizadan başka bişey göremez olmuşuz...
kocanızla mutluysanız bilezik ne ki ben ne bilezikli kilolarca altın sahibi bilirim gözünden yaşı dinmeyen..

Bazıları da üşenmemiş sabahın beşinde profilime girerek önceki konularımı okumuş, ne kadar merak uyandırmışım sizde. Ama bari baştan sona okusaydınız da burda saçma sapan bi şekilde beni eleştirmeye kalkmasaydınız. Okuduğunuzu anlamama gibi bir probleminiz var sanırım. Yok karşılık beklemeyeceksin, kimseden bişey beklemeyeceksin hep aynı laflar. Emin olabilirsiniz bu yaşıma kadar kimseden bişey beklemedim beklemeyi de düşünmüyorum. Madem aileyiz ben nasıl ki onların özel günlerini hatırlıyor kutluyor hediye alıyorsam onların da yapması gerekir. Buna neden bu kadar şaşırdığınızı anlayamadım. Bazıları ahlak abidesi maşallah, inşallah yazdığınız gibisinizdir. Burda 4 sene önce yaşadığım bir olayın konusunu açmamın nesi tuhaf anlayamadım. Şimdi kalkıp ta kayınvalidemden bilezik isteyeceğimi mi düşünüyor bazıları. Bunu o vakit eşime bile sormamış olan ben öyle mi? Allah ıslah etsin ne kolay yargılıyorsunuz. Madem bu konu hoşunuza gitmedi çok sayın konumdan bi türlü ayrılamayan hanım, gidin kendinize başka uğraş bulun. Ben size gelin de konuma habire cevap yazın demiyorum. Maşallah iyi takip ediyorsun. Ben sizlerin profiline uğramadığım gibi bundan sonra da uğramayacağımı belirtmek isterim. Size de hak veriyorum aslında damdan düşenin halinden damdan düşen anlar KK'ya laf sokmak amacıyla giren hatun değil.

Sevgili konu sahibi şu hayatta insanlardan bir beklentin olmadan yasamayi öğrenmelisiniz. Açıkçası ben hangi maksatla olursa olsun, bana bir sey alındığında cok utanirim, mahçup olurum.
Baska bir konuda da anlatmistim. Benim dugunume esimin ailesi gelmedi. Kürt oldugum icin. 3. Dünya savasi cikti.
Esimle altinlari kuyumcudan odunc aldık, dugun harcamalarini da yariyariya odedik. Kaldi ki ilk evliligimde de ayni seyi yapmıştım. Hatta adamdan daha cok harcamistim.
En mantikli olani da bu baba göre. Kimseye gebe kalmamak.

Canım benim ben zaten beklenti içinde değilim. Kendileri söyleyip te yapamayınca ve buna benzer daha bir sürü şey yaşadığım için yazdım yaşadıklarımı. Kimse merak etmesin biz de kendi paramızla evlendik. Eşimle yarı yarıya paylaştık masrafları. Birilerinden bişiler bekleyen biri olsaydım, eşimin tüm evin eşyalarını ben alacağım söylemine karşı çıkmazdım.

Canım benim ben zaten beklenti içinde değilim. Kendileri söyleyip te yapamayınca ve buna benzer daha bir sürü şey yaşadığım için yazdım yaşadıklarımı. Kimse merak etmesin biz de kendi paramızla evlendik. Eşimle yarı yarıya paylaştık masrafları. Birilerinden bişiler bekleyen biri olsaydım, eşimin tüm evin eşyalarını ben alacağım söylemine karşı çıkmazdım.

Arkadaşım eşinin kendi oturacağınız evin eşyalarını almasını bile sanki çok büyük bir olaycasına anlatıyorsun. Bir insanın kendi evinin eşyasını karşılamasından daha doğal ne olabilir. Ailesinin durumu ne bilmiyorum ama sanırım çok durumları yok. Bir emekli maaşından bahsetmişti yukarda bir arkadaş. Zaten böyle bir durumda hayırlı bir evladın yapacağı şeyi yapmış eşin. Normal ve doğal olanı yapmış.
Eşeğin halinden eşekten düşer anlar demişsin. Ben bunu eşekten düşme olarak (yani bir negatiflik olarak) değerlendirmiyorum ama biz de kendi düğünümüzü yaptık. Kendi altınımızı aldık. Ben kendi gelinliğimi kendim satın aldım biriktirdiğim paradan. Sanırım konuna yorum yapabilirim bu durumda. Eşinle mutluysan ailesinin alıp almadığı hiç bir şey umrunda olmasın. Eşin seni ele güne muhtaç ediyor mu? Etmiyor. Bebeğine istediğin her şeyi alabiliyor musun? Alabiliyorsun. Çok şükür de geç. Dert edersen en çok kendine edersin. Bu kadar negatiflik sadece kişinin kendisine zarar verir. Bir şeyleri takmayan insanlar daha uzun yaşıyor daha az hastalık sahibi oluyor. Sen de bir şeyleri takmamaya çalış.

Son düzenleme:
Arkadaşım eşinin kendi oturacağınız evin eşyalarını almasını bile sanki çok büyük bir olaycasına anlatıyorsun. Bir insanın kendi evinin eşyasını karşılamasından daha doğal ne olabilir. Ailesinin durumu ne bilmiyorum ama sanırım çok durumları yok. Bir emekli maaşından bahsetmişti yukarda bir arkadaş. Zaten böyle bir durumda hayırlı bir evladın yapacağı şeyi yapmış eşin. Normal ve doğal olanı yapmış.
Eşeğin halinden eşekten düşer anlar demişsin. Ben bunu eşekten düşme olarak (yani bir negatiflik olarak) değerlendirmiyorum ama biz de kendi düğünümüzü yaptık. Kendi altınımızı aldık. Ben kendi gelinliğimi kendim satın aldım biriktirdiğim paradan. Sanırım konuna yorum yapabilirim bu durumda. Eşinle mutluysan ailesinin alıp almadığı hiç bir şey umrunda olmasın. Eşin seni ele güne muhtaç ediyor mu? Etmiyor. Bebeğine istediğin her şeyi alabiliyor musun? Alabiliyorsun. Çok şükür de geç. Dert edersen en çok kendine edersin. Bu kadar negatiflik sadece kişinin kendisine zarar verir. Bir şeyleri takmayan insanlar daha uzun yaşıyor daha az hastalık sahibi oluyor. Sen de bir şeyleri takmamaya çalış.

Canınfıstığı anlatamadım galiba diyorum ki beklenti içinde olsam kocam bana sen hiçbirşeye karışma hepsini ben karşılayayım dediğinde karşı çıkmazdım, nasıl olsa nişanlım alacak ben neden masraf yapayım diye düşünürdüm öyle değil mi? Veya şunu da isterim bunu da isterim diyebilirdim bazıları gibi. Ama öyle yapmadım yatak odamı ve tüm mutfak araç gereçlerini kendi paramla aldım, ailemden de beklemedim kendi kazandığım paramla aldım. Çok ta mutluyum böyle yaptığım için. Haklısınız fazla ince düşünceliyim bu devirde böyleleri prim yapmıyor. Olan bana oluyor. Eşimin ailesiin bazı şeyleri yapmayışı maddi imkansızlıktan değil, kurnazlıktan ama anlatamıyorum galiba. İnsan torununa bi badi de alamaz mı? Bilmem ben böyle şeyleri normal karşılayamıyorum, elin yedi kat yabancısı da olsa hediyemi alıyorum.

Canınfıstığı anlatamadım galiba diyorum ki beklenti içinde olsam kocam bana sen hiçbirşeye karışma hepsini ben karşılayayım dediğinde karşı çıkmazdım, nasıl olsa nişanlım alacak ben neden masraf yapayım diye düşünürdüm öyle değil mi? Veya şunu da isterim bunu da isterim diyebilirdim bazıları gibi. Ama öyle yapmadım yatak odamı ve tüm mutfak araç gereçlerini kendi paramla aldım, ailemden de beklemedim kendi kazandığım paramla aldım. Çok ta mutluyum böyle yaptığım için. Haklısınız fazla ince düşünceliyim bu devirde böyleleri prim yapmıyor. Olan bana oluyor. Eşimin ailesiin bazı şeyleri yapmayışı maddi imkansızlıktan değil, kurnazlıktan ama anlatamıyorum galiba. İnsan torununa bi badi de alamaz mı? Bilmem ben böyle şeyleri normal karşılayamıyorum, elin yedi kat yabancısı da olsa hediyemi alıyorum.

Öyle de malatyagelini günün sonunda yaşadığın bu kadar stresten kim zararlı çıkıyor. Sana bir faydası var mı bu kadar dert etmenin yok. Çokça zararı var. Çünkü inan insan azıcık bir şeyi bile içine atsa o içinde büyüyor. Bir de inan sempatik bir görüntü değil. Tamam minik bir şey bile almadılar çocuğuma demen sıkıntı değil de 4 yıl önce adetmiş almamışlar çok hoş görünmüyor dışardan. Maddi imkansızlıktan değil kurnazlıktan demişsin.Peki gelirleri sadece bir emekli maaşı mı yoksa ordan kira burdan bir şey falan mı geliyor. Sadece emekli maaşı ise cidden çok bir para değil.

Öz torununa madem bir çorap bile almadı
Sen daha gelin adayıyken vazgeçilen bileziği mi dert ediyosun 1 yıldır

Biraz fazla hesap kitaba dönmüş iş
Yok amaç maddiyat değilse
Ben senin yerinde olsam oğlunun çocuğuna çorap almaya kıyamadı, koca bilezikten tabi kaçmıştır bu zihniyetteler der önüme bakarım
Hafızama düşünceme yazık

Konu sahibi kardesim boyle seylere kafani takma baska dusuncelere odaklan hediyeymis adetmis ivir zivir bunlar uzerinde dusunmeye bile degmez kimse kimseye birsey yapmak zorunda degil
Evlenirken iki kisi karsilar herseyi esyasindan evine kadar tum sorumluluk esinle sana aittir tabiiki evinizin esyasini esinle sen alacaksin ya kim alacak?altin hediye adetler ise can istenirse durumlar elverirse yapilir bir mecburiyet yoktur

Öyle de malatyagelini günün sonunda yaşadığın bu kadar stresten kim zararlı çıkıyor. Sana bir faydası var mı bu kadar dert etmenin yok. Çokça zararı var. Çünkü inan insan azıcık bir şeyi bile içine atsa o içinde büyüyor. Bir de inan sempatik bir görüntü değil. Tamam minik bir şey bile almadılar çocuğuma demen sıkıntı değil de 4 yıl önce adetmiş almamışlar çok hoş görünmüyor dışardan. Maddi imkansızlıktan değil kurnazlıktan demişsin.Peki gelirleri sadece bir emekli maaşı mı yoksa ordan kira burdan bir şey falan mı geliyor. Sadece emekli maaşı ise cidden çok bir para değil.

Evet ben de sonradan şöyle bi baktığımda pek te sempatik durmadığnı söyleyebilirim, ancak bu sadece o dönem benim bu adeti bilmeyişimi kullanıp kullanmadıklarını az çok belirlemekti. Ki çok ta iyi belirledim. Bunlar çok ayıp şeyler bence. Herhalde şu acımasız yorum yapanlar hep objektif bakmayı başaramayan Malatyalılardan oluşuyor. Kayınvalidemlerin yaptığı çok doğru benimki yanlış değil mi? Neyse gelelim emekli maaşı konusuna, hayır yalnızca emekli maaşı değil görümcemin de güzel bi maaşı var. Artı kayınbabama oğulları ve de yeğenleri tarafından düzenli olarak verilen harçlıklar da cabası. Yani canım torunlarına bi hediye alamayacak kadar düşkün değiller. Ben de vicdansız değilim herhalde durumu olmayan insandan ille de hediye bekleyecek kadar kaldı ki bunun durumla da çok ilintili olduğuna inanmıyorum ben. Benim babamın sade bir emekli maaşı var ve kızıma hem kendi altın taktı hem annem. Sonuçta hamilelik dediğiniz 9 ay 10 günlük bi süreç, bilmiyorlar mı 9 ay sonra torunumuz olacak. Annem yazık her ay kenara para koyarak almış getirdiği altını. Böyle bi ailede büyüyüp sonra da böyle şeylerle karşılaşınca insan ister istemez şoka uğruyor.

Son düzenleme:

Şu günün sonunda zararlı çıkan kişi konusunda oldukça haklısın. Olan hep bana oluyor, bu yaşta kalbim sıkışıyor. Kayınbabam 79 yaşında maşallah turp gibi. Ne dert var ne tasa. Dünya umurunda değil ki. Allah uzun ömür versin başımızdan eksik etmesin ailemizin büyüğü ama fazla duyarsız ve rahat. Genişler canım kısacası.

X