Mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlü mü???

Sual: Farklı mezheptekilerin nikahı, iki mezhebe uygun mu kıyılır?

CEVAP

Bir mezhebe uygun olması kâfidir.

.iki farklı mezhepten olan kişi için iki farklı nikah kıyılmasına gerek kalınmadan bir mezhebe uygun kılınması yeterlidir.Bunu şayet emin olmak isterseniz bir çok sahih kaynaklardan öğrenebilirsiniz.
işte örnek; iki tarafda müslüman yani nikahlanma şeklide tek olmalıdır..islamiyette nikahın nasıl kıyılacağı Kur'an da açık ne net olarak bildirilmiş...eeee peki biz neyi neden sorguluyoruz!!!???

sonuç; mezhep ırk farkı gözetmek çok büyük günahtır, sevenleri ayırmak kadar büyük günahtır hem de.

Bizim ailemizdede oldu ... 3 SEN evvel kuzenim alevi bir kızla evlendi.. İlk başta amcamlar istemedi abim sert çıkınca amcamlar yumuşadı bu sefer kızın ailesi istemedi... Sonuçta ikiside okumuş kendi ayakları üzerinde duran insanlar.. Bir gün gidip gizlice nikahlanmışlar... Sonra her iki ailede kabul etmek zorrunda kaldı.. Şimdi ise yengem çok sever gelinini çokta mutlular birde bebekleri oldu... Yengemler tesettürlü tutucu olmalarına rağmen hiç zorlamadılar gelinlerini ne namaz kıl dediler, nede oruç tut... kendi içinden geldiği için yapmalı zorlamayla değil... kimbilir belkide ondan bu kadar mutlular...

bendede var sorun yanı bizde farklı mezheplerdeniz yanlızilk çıktıgımız sene erkek arkadasım bilmıordu sona ögrendi ve ailesine danısmıs kac gece uykusuz kalmıs filan ailesi hemen öyle sey yok dinimizde kimse kimseyi dıslamaz namusu sözü- sevgisi bir olsun demiş. ama8. yılımız hala cıkıoruz 2 defa istediler beni annem dag daga kavusmaz olamaz dedi sonra kabullendi biraz gibi ananem daha 10 gü-n öncesi herkez kendi insanından evlenmeli dedi annemde ona onlar eskide kaldı dedi hayret dedim annem insafa geliyor insallah mutluluk habaerlerimi yazarım ama allaha inancım sonsuz hayırlısıla yazdısa hiçbi engel duramaz önünde

bizde bir ara nikah kıymak için evrakları hazırladık ama gönlüm razı olmadı hem yasım ufaktı hem askerden gelip işe girmemişti simdi hepsi tamam paramız bile birikti epeyce bir dü-zen kurmayı düşünüyorz nasipse cok uzatmak kötü- oluyor.

bir sekilde nasibinse önune geliyor zaten simdiden düsünme sevginden eminsen allah mutlu etsin sorunlar yasatmasın özellikle benim yasadıgım gibi

mezhep ile din farklılıgı farklı şeylerdir...
mesela alevi,hanbeli,hanefi,... bunlar müslümandır ama Kur'an-ı Kerim'im farklı yorumundan cıkan şeylere inanmışlardır ...
din farklılıgı hristiyanlık , yahudilik , müslümanlık, .. bunlardır..bakacak olursak din farklılıgı daha fazla sorun yaratabilir bir ilişki de mezhepte bu kadar cok olmaz diye düşünüyorum..
fisfisfis

aileler böyle çok karışırsa evet mezhep farklılığı bir sorun olarak ortaya çıkar, ilişkinize kimseyi fazladan karıştırmadan, birbirinizi anlayarak sürdürebileceğinizi düşünüyorum ben.

sevgili arkadaşlarım canlarım, mezhep demek bir dini farlı şekilde yaşamak demektir....bu mezhep farklılıkları bildiğim bütün dinlerde var. yani aynı dini farklı yaşamak mezhepleri ortaya çıkarmıştır.
bir zamanlar bu konu üzerine çok derin araştırmalar yaptım..

eski diyanet işleri bakanı sayın "Süleyman Ateş mezhep farkı" yazarak googledan aratırsanız epey bilgiye ulaşırsınız.

biz de eşimle farklı meshepteniz ama sorun olmadı aramızda başta aileler çekindi ama sonra tamam dediler şimdi ikinci yılımızı kutluyoruz ailem eşimi çok seviyor artık endişeleri yok eşimin ailesi de beni seviyor çekingen durmadım aileden gibi davrandım çok şükür iyiyiz allahım inşallah bozulmaz

mezhep ile din farklılıgı farklı şeylerdir...
mesela alevi,hanbeli,hanefi,... bunlar müslümandır ama Kur'an-ı Kerim'im farklı yorumundan cıkan şeylere inanmışlardır ...
din farklılıgı hristiyanlık , yahudilik , müslümanlık, .. bunlardır..bakacak olursak din farklılıgı daha fazla sorun yaratabilir bir ilişki de mezhepte bu kadar cok olmaz diye düşünüyorum..fisfisfis
kesinlikle olmaz olmamalı sevgili arkadaşım

eğer hanefi, hanbeli, maliki, şafii mezheplerinden biriyse zerre sorun değil, tabi siz de bunlardan birisiniz diye düşünüyorum.

bu mezhepteki insanlar için alevilik hak mezhep olmadığından sorun çıkabiliyor.

alevi arkadaşlar darılmasın lütfen. ama alevi olup da islamın şartlarını haşa reddedenler var.
bir kısım alevilere göre namaz, oruç gereksiz. Allah'ın emrini inkar eden kişi ne kadar müslümanım derse desin inkarı yüzünden dinden çıkar. bakın, yapıp yapmama hususunu demiyorum. sen namaz oruç farzdır bilirsin, yapmazsın ama bu boşlamışlığının günahını bilirsin. inkar olmadığı sürece müslümansındır. bazı aleviler haşa ve kella Efendimizin peygamberliğini reddediyorlar.

şimdi, bu kişi eğer bu inkarları düstur edinmiş bir kişi değilse sorun yoktur. ama görüş olarak inkarcıysa izdivacınız haramdır. ben demiyorum alimler diyor.

hatta size direkt kopyalayayım buyrun:

Soru
müslümanlığın bütün şartlarını kendine göre yerine getirmeye çalışan,namaz kılan,oruç tutan ve diğer ibadetleri de elinden geldiğince yerine getirmeye çalışan fakat alevi birinin sünni bi kızla evlenmesine dinimizde nasıl bakılır?
Cevaplanma Zamanı 20-Eylül-2006 - 14:05:23
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Müslüman bir hanım ancak müslüman bir kimse ile evlenebileceğinden önce müslümanı tanıtmamız lazımdır. Müslüman, İslâm dininin bütün kesin hükümlerini kabul edip hiç birisini reddetmeyen kimsedir. Yani namaz, oruç, zekât, hac, abdest, gusül ve benzeri emirleriyle; zina, içki, faiz ve benzeri nehiyleri kabul edip onlara inanan kimsedir. Ama zikredilen şeylerin tümünü veya bir kısmını kabul etmeyen kimse müslüman sayılmadığı gibi onunla evlenmek de caiz değildir. Evlenme vaki olduğu takdirde evlilik hayatı gayri meşrudur. Bunun adı ister sünni olsun, ister alevi olsun.

Demek ki evlenmenin ölçüsü İslâm'dır. Maalesef bugün yurt içinde veya dışında birçok müslüman hanım, durumu sormadan ve İslâm'ın hükmünü öğrenmeden müslüman olmayan kimse ile evlenir ve kendini kıyamete kadar Allah'ın lanetine müstahak eder.

Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 119

Önce Alevîliğin ne olduğunu belirlememiz gerekir ki, hü*küm vermekte isabet edelim. Gerçekten de Alevîlik nedir? Evet, cevabını aradığımız soru budur. Alevîliğin ne olduğunu belirleyebilsek mesele biter, "Evlenmek uygundur, yahut da değildir" diye cevap verebiliriz. Ne var ki, ülkemizdeki Alevîlik anlayışı tek ve net değildir. Bazı Alevî temsilcilerinin Alevîlik anlayışları*nı dinledim Samanyolu Televizyonu'nda...

Şayet Alevîlik böyleyse dinen evlen*mek de isabetli, akraba olmakla da fayda vardır. Tanışırız, anlaşırız. Bu dedeler diyorlar ki:

- Alevilik Kur'ân'ın dışında ola*maz. Sünnetin zıddına anlaşıla*maz. Peygamber Efendimiz'in ya*şayışına ters şekilde yorumlana*maz, Alevîlik'te namaz, oruç, hac, zekât gibi dinî emirlerin hepsi de vardır ve mevcuttur. Aksini iddia edenler Alevîliği kendi maksatlarına âlet etmek isteyenler*dir. Onların oyununa gelinmemeli, Aleviliği İslâm'ın dışında göstermek isteyenlere itibar edilmemelidir...

Alevîlik böyleyse bir diyeceğimiz olmaz. Din kardeşi anlayı*şı içinde bakarız kendilerine, hatta bir kısım kusur ve noksan*larını da görmezlikten geliriz. Çünkü hepimizde vardır kusur ve amel eksikleri...

Ancak böyle değil de, alevîlik bazılarının iddia ettikleri gibi ise... Yani:

- Namaz, oruç, zekât yoksa; ibadetlerini sadece bir kalb, gönül meselesi telâkki ediyor, beş vakit namazı inkarda bulu*nuyorlarsa: Resulüllah 'ın raşid halifelerine hürmetsizliği esas alıyor, bazı tarihî olayları günümüze taşıyarak düşmanlığı canlı tutmayı düşünüyorlarsa; bilhassa farz olan guslü kabul etmi*yor, cünüblükten sonra yıkanmayı uygun bulmuyorlarsa... bunları kabul etmeyenle edenin bir arada huzurlu bir yuva kur*maları, sevgi içinde mutlu ve bahtiyar olmaları aklen mümkün olmadığı gibi naklen de uygun olmaz. Aynı kültürü paylaşanla*rın bile huzur içinde geçinmelerinde zorluk çıktığı günümüzde ayrı kültürde olanların huzur içinde mutlu bir aile hayatı sür*düreceklerini sanmak, ne derece gerçekçi olur, düşünülsün. Bunun için diyorum ki: “Alevîliği taraflar nasıl anlıyorlar, önce bunu tesbite ihtiyaç vardır!”

durum böyle canım.

Mezheplerin doğuş nedenleri
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Neşet Çağatay ile Prof. Dr. İbrahim Agah Çubukçu'nun imzasını taşıyan "İslam Mezhepleri Tarihi" adlı kitapta mezheplerin doğuş nedenleri şöyle sıralanıyor:
1. Siyaset: Ülkeyi yönetenlerin dini tutumunu çürütmek için yeni bir görüş etrafında birleşen topluluklar olmuştur. İktidar hırsı, bu yeni görüş sahiplerini dini kullanmaya itmiştir. Yönetimden memnun kalmayanlar da yeni görüşü tutmuşlar ve böylece gelişen her görüş, zamanla mezhep niteliği kazanmıştır.
2. İslam devletinin sınırlarının genişlemesi: Devletin sınırları genişledikçe yabancı kültür ve dinlerle karşı karşıya gelinmiştir. Dinlerini bırakarak İslamlaşan topluluklar eski kültür ve törenlerinin etkisinden kolay kolay kurtulamamışlardır. Bu da bazı toplulukları diğer bir mezhep etrafında toplanmaya itmiştir.
3. Çıkar: Bazı kimselerin çıkar sağlamak amacıyla hadisler uydurdukları ve mezhepler kurdukları tarihi gerçekler arasındadır.
4. Bilgisizlik: Ortaçağda, kendine güvenen herkesin din hakkında fikir yürüttüğü devirler olmuştur. Bölgesel ve toplumsal şartlara göre, yanlış yorumlarda bulunan bazı önderlerin görüşleri tutmuştur. Bilgisiz olan halk da onların görüşlerini gerçek İslam zannı ile kabullenmişlerdir.

ALINTI

Son düzenleme:
hayır canım bence meshep ayrılıyı yüzünden bir ilşki bitmez biz eşimle mesheplerimiz ayrı ama 14 yıl dır cok mutluyuz sevgiler

Herkesin günahıda, sevabıda kendisinden sorulur..Ama ben mantıklı olarak düşünmek istiyorum ben kendi açımdan gönül rahatlığıyla böyle bir evlilik yapardım diyemiyorum....

arkadasım hangi alevi arkadas reddidiyor ki dinimizi kitabımızı toplum da ki yerlesmiş bu dü-şü-nceler yüzünden yasanıyor zaten allah günahlarımızı affetsin eger müslümansak ayırmayın din kardesiyiz allahımın katında kimin kime ü-stünlüğgü var imanımızı ancak allah bilir

benim esim alevi ben degilim kizkardesleride farkli mezhepden insanlarla evli gayette mutlular bende mutluyum ailem birsey demedi agizlarindan tek kelime duymadim mezhep ne demek birkere dini ayri insanlar evlenmiyormu onemli olan insandaki Allah ve kul sevgisidir ona inancidir yaradana askidir ona gidis yollari onemli degil ben alevi degilim diye hz Ali yi yok mu sayayim kaldiki o ilk cocuk musluman peygamberimizin amcaoglu ve muslumanlik icin savasan biri yada esim peygamberimize mi saygisiz asla bunlar insanlarin kendince bir nedeni bile olmayan sacma gerekceleri insanlari ayni Allah yaratti tum dunya olunce yine ona gidicek insanlari mezhepler ayirmaz insanlari cehalet saygisizlik sevgisizlik ayirir seviyorsan sevdiginden eminsen bence kararina kimseyi karistirma

bu arada annemle babamın mezhebide ben ve sevdigim gibi kaçmıslar aileler sorun cıkarmıs istememiş ma bizimkiler unuttu bunlarıya yücre yaradan hayırlısını yazsın

benim esim alevi ben degilim kizkardesleride farkli mezhepden insanlarla evli gayette mutlular bende mutluyum ailem birsey demedi agizlarindan tek kelime duymadim mezhep ne demek birkere dini ayri insanlar evlenmiyormu onemli olan insandaki Allah ve kul sevgisidir ona inancidir yaradana askidir ona gidis yollari onemli degil ben alevi degilim diye hz Ali yi yok mu sayayim kaldiki o ilk cocuk musluman peygamberimizin amcaoglu ve muslumanlik icin savasan biri yada esim peygamberimize mi saygisiz asla bunlar insanlarin kendince bir nedeni bile olmayan sacma gerekceleri insanlari ayni Allah yaratti tum dunya olunce yine ona gidicek insanlari mezhepler ayirmaz insanlari cehalet saygisizlik sevgisizlik ayirir seviyorsan sevdiginden eminsen bence kararina kimseyi karistirma[/QUOTEalevi kardeslerim var hepsi de hz aliyi sevme nedenlerinin yakınlık oldugunu söylü-yor peygamgamberimiz hz muhammed diyor allaımız bir . lü-tfen böyle seyleri bırakalım namusumuza saygımıza sevgimize bakalım bence canım senin sevdiginlen arana kimse giremez allah nasip ettise mezhep bitiremez hiç sıkma canını

X