Mezhep farklılığı bir ilişkiyi bitirebilecek kadar güçlü mü???

islamiyet farklı mezheplerle mi geldi ?
hayır!!

hz muhammet veda hutbesinde fırka fırka bölünmeyin demiş.yani mezhep ,tarikat vs diye bitşey yok. mezhep dediğimiz şey atalarımızın alışkanlık ve inançlarını sürdükmekten başka birşey değil.
ilişkinizde ne gibi bir sorun yaşayabilirsiniz?ben orucu böyle tutuyorum sen öyle tutuyorsun yok ben onu yemem o bunu yemez gibi şeylerle ilişkiniz zarar görebilirmi sizce? siz çok dindarmısınız yada sevgiliniz?

ailelerin ilişkilere mezhep yüzünden müdahale etmelerine çok kızıyorum.önemli olan insanlık değil mi?aynı mezhepten olup mutlu olamayacağınız bir evlilik yapmanızdan daha mı mutlu olcaklar?ki mezhep diye birşey yok kuranda böyle birşey yok.
ilişkinizi(sözde) mezhep çatışması etkileyebiliyorsa zaten yeteri kadar sevmemişsiniz demektir!!

Son düzenleyen: Moderatör:
birgun esimle evlendigime pisman olmadim binkez dogsam yine onu arar bulur yuva kurardim mezhep irk dil din bahane gercek olan sevgi saygi guven evlilik bunlarin uzerine oturtulur

evet insan baska seylerden endişe duymalı bence saygı sevgi namus oldumu karsılıklı zaten inancımız bir canım yobazlıktan baska birsey degil resmen sen benim dinimden çık degilsin gibi bırsey bunları hiç sorun etme saygınız namusunuz sevginiz tamsa dü-şü-nme

cnm insanlar ayrı mezhepler biryana farklı dinden olanlarla bile evlilik yapıyor.yeterki saygı sevgi korunabilsin.gençler bu konuda daha rahat şimdi ama büyükler biraz serin yaklaşıyor arkadaşınızında diğer insanlardan bir farkının olmadığını annenize ispatlamak çok zor değil.bir iki görüşmeden sonra sizde oda birbirinizin ailelerine sevdireceksiniz kendinizi eminim.umarım size bu şansı verirler.tabi sizde aşkınızın arkasında durup mücadele edebilmelisiniz.birbirinize aileleriniz yüzünden kırılmadan çünkü zor bir süreç olabilir.aynı memlekette aynı gökyüzünü ve benzer kültürleri yaşayan insanların birbirini öcü gibi görmelerinden nefret ediyorum.bu çağda artık böyle ayrımcılıklar olmamalı diye düşünüyoruma.s.

arkadaslar öncelikle hepinize yorumlarınız için teşekkür ederm..bu sevgiyi bi yana itip ailem istemiyo diye mutsuz olmak istemiyorum..ailem benim önümde bir otorite olabilir ama mutlu yada mutsuz olucakta benim..erkek arkadasımın alevi olması onları neden bu kadar cok üzüyo anlamıyorum..onları kırmak istemiyorum..ama benim hayatımla ilgili en önmli kararları ben vermeliyim..onların görevi fikirlerini belirtip daha sonra anlayışlı davranmak olmalı

canım alevi sünni olayı değil mi doğru tahmin etmişiz.
az önce babam odamdaydı ben ona sorarım herşeyi. bunu da sordum.
ben alevi bi genç getirsem izin verir misin diye
hayır dedi
dedim inkarcı olmasa hani has alevilerden olsa? islamın şartlarını sayanlardan olsa? (ki dinimiz buna izin veriyor)
yine hayır dedi.

bu yaklaşımı ben de anlamıyorum, yani bu kadarını. ama aileler böyle uygun görüyor.
açıkcası ben de tanışma evresinde böyle bir durum olsa vazgeçerdim ailemin bu görüşünü öğrendikten sonra. ama sen baya seviyosun anladığım kadarıyla. sabret belki bir çözüm olur.

sevgi olduktan sonra dinin ne önemi var demiş bazı arkdaşlarrr
aman haaaa dil demiyorsunuz görünüş demiyorsunuzzz din diyorsunuz dikkat edin
çok önemi varrrr.ona göreeeeeeeeeeee lütfen arkadaşlar yanlışa sürüklemeyinnnn

merhaba eşimle benimde aramda mezhep ayrılığı çıkmıştı.benim annemde verme taraftarı değildi ve sonunda ikna edip evlendik.inan ikimizinde arasında hiç bir fark yok ve annem şimdi verdiğindende memnun.insan olduktan sonra sana değer verdikten sonra ne önemi ver meshepin.hadi diyelimki vermedi annen ve kendi istetiğine verdi sen mutlu olmadıktan sonra neye yarar.sen seviyorsan ve inanıyorsan hiç korkma yoluna devam.

hayır dedi
dedim inkarcı olmasa hani has alevilerden olsa? islamın şartlarını sayanlardan olsa? (ki dinimiz buna izin veriyor)
yine hayır dedi.

bu yaklaşımı ben de anlamıyorum, yani bu kadarını. ama aileler böyle uygun görüyor.
açıkcası ben de tanışma evresinde böyle bir durum olsa vazgeçerdim ailemin bu görüşünü öğrendikten sonra. ama sen baya seviyosun anladığım kadarıyla. sabret belki bir çözüm olur.

Arkadaşım aleviler inkarcı..has die çeşitli gruplara mı ayrılıyor??Diğer mezheplerde de islamın aşrtlarını uygulamayanları ayıralım madem has ve inkarcı die..
Sizin ve babanızın görüşünüzü değiştirmenizi temenni ederim..
Gördüğümüz gibi Allah izin veriyor da bazen kendisini has müslüman ilan edenler izin vermiyor.
Ayrıca arkadaşım sevgi bütün mezheplerin üstündedir..
İnsanlık da..
Umarım sevdiğinizle kavuşursunuz..

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim için önemli değil.Bunu abartıp sorun yapan insanlarıda anlamıyorumkötükedihüsonolmuş mezhep farklılığı varsa,üstünde durulacak bir konu değil BENCE

hayır dedi
yine hayır dedi.

babanıza benden şunu iletin. bu topraklarda hepimiz yaşıyoruz. o ayrımcılığı yaparken bir düşünsün bakalım. bu ülke için kimler can verdi.,alevi, sünni,farketti mi....hala böyle düşünen insanların olduğunu görmekten müthiş bir hicap, duyuyorum....

allah kahretsin bu ayrımları ortaya koyan şarlatanları.. insanız be hepimiz.. yaratıldık...
ne mezhebi ne ayrılığı ya..
bu gidişle bi 100 yıla kalmaz katliamlar başlar...
ayrım kabul etmiyorum..

ailelerimiz yasaklanmış dışlanmış aşağlanmış ezmiş ezilmiş neyse...
en azından bizim beyinlerimizde gezmemeli ayrım falan...
ne demek ya 21. yy... ayrımmış.. neyin ayrımı...
mezhep farklılığıymış...

azcık aklı olan şu tartışmaya bile girmez.islam adı altında mezhep ayrımı yapıyorsanız yada mezhepleri savunuyorsanız hatırlatırım:islam akıl dinidir mantık dinidir.kuranda yazılanlar dışında ve hadisler dışında herşey hurafe ve saçmalıktır.size anneniz babanız öyle dedi ve hemen kabul mu ettiniz?hiç acaba demediniz mi?ben öyle dindar biri değilim ama eminim ki böyle şeyleri savunan insanlardan daha çok hatta yüzlerce kez okumuşumdur. kuranı. mevlanayı yunus emreyi ve tasavufla ilgili pek çok kitap okumuşumdur .ben hiç rastlamadım mezheplere.çünkü yok.atalarımızın etnik davranışlarını din içine sokmuşuz deforme etmişiz sonucunda islamiyetin karşı çıktığı ırkçılığa ayrıma kadar götürmüşüz.
mezhebin farklı aman olmaz bu iş diyenlere şartlanmalardan uzaklaşıp okuyup araştırmalarını sonra yorum yapmalarını öneririm.. sevgiler

ben olaya meshep farklılıgı olarak bakmıyorum
daha genıs dusunmek gerek
iki insan farklı şeylere inanıp, benımsıyorsa arada mutlaka sorun cıkar kım ne derse desın
sevginin askın ustunlugune ınanırım ama bir yere kadar
evlilikten bahsedıyoruz
bir omur boyu olmasını temennı ettiğimiz birlikteliğin iki farklı dusunce ile nasıl uzun surelı olmasını dusunuyoruz

arkadasım tavsıyem birbirinizi iyi tanıyın, ailelerinizi iyi tanıyın
hayat gorusunuz, din anlayısınız nasıl bunları konusun
ortak paydalarda bulusup bulusmayacagınızı dusunun
baktınız arada pek de bir fark yok, derin ayrılıklar hatta ucurumlar yok
neden olmasın
sırf etnik köken olarak insanları sınıflandırmak hiç hoş değil
hakkında hayırlısı olsun canım, herşey gönlünce olsuna.s.

bazı arkadaşlar yanlış anlamış sanırsam mezhep ayrılığına dediğim bişey yok
benim üstünde durduğum nokta DİN
yanlış anlamayın please :KK66:

coyness arkadaşıma tamamen katılıyorum.
Evet sevgi çok önemli şüphesi ama bana kalırsa düşüncelerde önemli.
Ailelerin hepsi katı kurallardan dolayı değil tecrübelerindende karşı çıkıyolar bu olaylara.
Sizin arkadaşınızla her ayrıntıyı her düşüncenizi paylaşıp tartışmanız gerekiyo.Eğerki aranızda uçurumlar var ise bence bi kez daha düşünün.
Evet asıl olan dinimiz inandığımız kitap,bu farklar geçmişdeki çkar çatışmalarından çıkmış.Ama malesef günümüze taşınana kadar herkez bişeyleri farklı yorumlamış değiştirmiş ve ortaya bambaşka inançlar çıkmış resmen.Aynı evde yaşayıp bambaşka şeylere inanmak,bambaşka şekilde ibadet etmek vs. zamanla zor olacak geçimsizliklere neden olacaktır.
Tabi aile deyince çocuk kavramıda giriyor işin içine eğerki eşinizle aranızda ciddi fikir ayrılıkları varsa ona neyi öğreteceğiniz konusuda tartışılır.
Yok arkadaşınızla aranızdaki fark sadece bi mezhep adından ibaretse onun inançlarıda sizinkilerde özünü yitirmeden kitabımıza uygun devam etmişse sorun yaşayacağınızı hiç sanmıyorum.Bu konuyu düşünmenize bile gerek kalmaz.
Umarım sadece sembolik farklar vardır aranızda ve sorun yaşamazsınız.
İçini karartma bide şu varki eğer Allah sizi birbirinize yazmışsa kim ne derse desin onun nikahına giriceksin bigün buna kimse engel olamaz.Birazda bunu düşün sevgini yaşa Allah ne demişse o olacak de...

Bazen çok büyük problemler ortaya çıkabilir.Birbirinizi gerçekten çok iyi tanımanız gerekir.Sevgi,aşk her zaman yetmiyor.Günümüzde bunları çok çabuk tüketebiliyoruz.Aileler böyle durumlarda genelde karşı çıkıyorlar.İnanış bakımından farklı düşüncelere sahibiz.Eğer islamın şartlarını tam anlamıyla yerine getiriyorsanız zorlanabilirsiniz ama onları tam anlamıyla yerine getirmiyorsanız çok problem olmaz.

Arkadaşım aleviler inkarcı..has die çeşitli gruplara mı ayrılıyor??Diğer mezheplerde de islamın aşrtlarını uygulamayanları ayıralım madem has ve inkarcı die..
Sizin ve babanızın görüşünüzü değiştirmenizi temenni ederim..
Gördüğümüz gibi Allah izin veriyor da bazen kendisini has müslüman ilan edenler izin vermiyor.
Ayrıca arkadaşım sevgi bütün mezheplerin üstündedir..
İnsanlık da..
Umarım sevdiğinizle kavuşursunuz..

benim için ayrılıyor evet. ben müslüman birisiyle evlenmek isterim.
ancak islamın şartını inkar edenler müslüman deillerdir, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de böyle yazar. bu benim için bir ayırımdır, ama bu insanlar kötü insanlardır demiyorum. herkesin yaşamı kendine. arkadaşa örnek teşkil etmesi açısından yazdım.

bu ayrım size göre başkadır, ama her kadının aklında evlenilebilir ve evlenilemez insanlar için bir hüküm vardır elbet. size göre sevgisi az olandır evlenilemeyen, bana göre dinini az yaşayandır bu. ne siz bana karışabilirsiniz ne ben size.

sevgi her mezhebin üstündedir görüşünüze de ben kat i surette katılmıyorum, bana göre bir erkeğin evlenilebilecek en önemli özelliği dindarlığıdır. başka hiç bir şeyi değil. çünkü gerçek bir müslüman karısına hakettiği değeri verir. dediğim gibi, bu benim görüşüm. namazı ve orucu inkar eden bir insanı ben hayat arkadaşım olarak seçemem. kınamakta özgürsünüz, zaten bütün erkekler de benimle evlenmek için sıraya girmiyor. o yüzden ben tercihimi bu yana kullanacağım Allah'ın izniyle.

babanıza benden şunu iletin. bu topraklarda hepimiz yaşıyoruz. o ayrımcılığı yaparken bir düşünsün bakalım. bu ülke için kimler can verdi.,alevi, sünni,farketti mi....hala böyle düşünen insanların olduğunu görmekten müthiş bir hicap, duyuyorum....

alevi olması benim için mühim değildir, ancak inkarcı diye ayrım yaptığımı düşündüğünüz insanlardansa elbette baştan kendim razı gelmem.

ben öyle yetişmedim, benim birincilim dinimdir, size göre sevgidir. bana göre sizin düşünceniz yalnıştır, ama burda vatan millet sakarya konusunu gayet şovenist bir yaklaşım olarak gördüğümü söylemeliyim. üzerinde yaşadığım toprakları ben aldım diğerine bırakmam demedim zaten.

size göre de benimki yalnıştır. zaten buna göre yaşadığım için tercihim de öyle olur.

gönül işi, belli olmaz diyeceksiniz. ben 23 yaşındayım ve tüm gönlümle bir erkeği seviyorum şu an. belki çok da romantiğimdir ama bana göre gönül işi de mantığa dayanmalıdır, şu aşık halimle söylüyorum. çünkü o aşk bitince eğer öncelikleriniz o insanla farklıysa zaten ayrı düşersiniz. benim düşüncem.

farkındaysanız "gereken budur" gibi bir cümlem yok. bu gereken olmayabilir başkasına göre, bu sadece benim doğrum. konu hakkında nasıl isteyen "aman canım din mezhep de neymiş insan olsun yeter" diye yorum yapıp benim gözümün nuru dinime gereksiz bir aktivite gibi sıfat yapıştırabiliyorsa, ben de kendi görüşümü savunabilmeliyim. saygılar.

ilişkilerde önemli olan iki insan arasındaki bağ-sevgi-saygıdır.
ama annenizden etkilendiğinizi yazmışsınız aynı şekilde arkadaşınızda etkilenirse bu hoş sonuçlar doğurmaz.
insanı kamil olan din-dil-ırk-renk ayırımı yapmadan aşka sevgiye gönül verir
bunun cevabınıda verecek sizsiniz bence.herkez kendi algı ve yaşayışına göre bu konuyu cevaplayacak neticede

X