Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır,Neler Yapılabilir

Süper ya :)
Konuyu açan ve katkı sağlayanlardan Allah razı olsun.
Güzel seyler ogrendik.
Kullanıslı olmasının yanında, bilmeyenler icin felaket olabilen bir makine :1no2:
Mesela iki gun evvel tabaga celik tencere kapagı kapamıstım, paaaaattttt.... :kızgın:
Odumuz koptu :1shok:
Simdi tencerenin patlamış kapagı falan hala fırında duruyor korkudan yaklaşamıyordum. :eek:
Ama şu dakikadan itibaren mutfağa gidiyorumm, ve akşam yemeği için kıymayı fırına koyup çözmeye bırakıyoruummmm
hihoyyyt

ha bir de hamileler için çok zararlı bebek için yani.
hamilelikte kesinlikle kullanmayın. ben ayarını yapıp eşime çalıştırtıyorum. iş bitene kadar da mutfağa adım atmıyorum aman dikkat!!

normal kişilr için de zararlı ışınları. Önünde durmayın çalışırken..

Bende bir mikrodalga kullanıcısıyım arçelik markası. Çok ta memnunum.Patates haşlamak soğuyan çayı kahveyi tekrar ısıtmakta dahil her amaçta kullanıyorum.alınmadan önce hakkında çok zararlı oldğuna dair şeyler duymuştum.Radyasyon yaydığına dair ama araştımalarım sonucunda pişirme işleminden sonra kapağını hemen açmamanız en önemli hususmuş gözlere zarar veriyormuş çünkü.Ama almayı düşünüyorsanız herkese tavsiye ederim tüpten çok fazla tasarruf ediyor.pilavlar tekrar ısttığında harika oluyor.benim fırınımda buz çözme özelliğine sahip ancak o kadar çabuk buz çözmüyor.kesinlikle tavsiye ediyorum.doğru şekilde kullanlırsa çok memnun kalırsınız.

patates nasıl haslanıyor kızlar,ben bı kere borulceyı haslamayı denedım sonra vazgectım.

suyu az mı koyuyorsunuz

ya kıslar bu mikro dalga iki çeşitmiş biri yemek pişiren biride sadece ısıtmaya yarayan..biz ısıtmaya ayrayanı almışız..bşy pişmiyo yaaa yada beceremiyorum.. ekmek ısıtayım diyorum az bşy fazla kalsın altı ıpıslak oluyo midem bulanıyoooooooooooo:KK43::KK43::KK43:

nasıl pişireceğimden emin olamadığım için bende sadece ısıtma ve buz çözdürme özelliğini kullanıyorum.en çok kek pişirilebilmesine sevindim ve şaşırdım.çünkü bir arkadaşımın normal fırını yoktu,microsu vardı.keki denemştik.olmamıştı.ama şimdi aklıma geldi neden olmadığııı,tabii yaa,arkadaş normal teflon kek kalıbıyla koydu.benimde o zaman microm yoktu bilmiyordum.anneler gününde eşim aldı,yeni sayılır yani.burdaki tarifler harika daha çok kullanıcam bundan sonra.benimkinin klavuzunda tarifler var ama hiç uygulamadım.bir ara yazarım onlardan da

ben patetesleri soyup küçük doğradıktan sonra seralıyarak mikroya koyuyorum salata .mayonezliyerek kumpir harika oluyor .patlıcan .biber közlemede kullanıyorum sonra sertleşmemesi için üzerini seralamak şart bunlara dikat edilirse güzel bir gereç

canım biberi nasıl közlüyorsun, yardımcı olur musun?

ben biberleri yıkayıp kuruluyorum ve koyuyorum bukadar kabukları çok kolay soyuluyor deneyin lütfen

Arkadaşlar
mikrodalgada yapılabilecekleri bende merak ederek araştırmış ve şu yedi dakikadaki browni'yi denemiş çok güzel sonuç almıştım.
Ama herkez gibi bende 'acaba börek olurmu?':uhm: diye merak edenlerdendim ve en sonunda yapan birini bulamayınca,... kendimi, malzemelerimi feda ederek ve ayrıca büyük bir cesaret örneği göstererek denemeye karar verdim.:teytey:Sonuç mu ? Çıtır Çıtır. Çok güzel oldu... Ama deneme olacağı için Tek yufkayla küçük ve derin fırın kabında yaptım, büyütülünce nasıl olur bilemiyorum.fisfisfis
Siz bir yufka daha ekleyerek belki biraz daha büyük bir kapta deneyebilirsiniz...

MALZEMELER:
1 adet yufka (ince olmasına dikkat)
2 yumurta
1 yemek kaşığı yoğurt
1 bardak süt
1 bardak sıvı yağ
250 gr peynir yada çökelek
10 yaprak kadar ıspanak (isteğe bağlı)

YAPILIŞI : Tüm sıvı malzemeleri birazda tuz ekleyerek karıştırıyoruz. Bir adet yufkayı sekiz parçaya ayırıyoruz ve ilk dört parçayı tek tek bu sıvıya batırıp küçük bir fırın kabının içine yerleştiriyoruz arasına kıydığımız ıspanak yada maydonozlu peyniri koyuyoruz üzerine tekrar kalan dört parça yufkayı sıvıya batırarak koyuyoruz. Kalan sıvıyı (kalmadıysa üzerine dökmek için biraz çoğaltmalı) üzerine boca ediyoruz.

En önemli nokta ise temiz bir bezi ıslatıp, sıkarak üzerine kapatıyoruz.
En yüksek ısıda yani Max'da 20 dk 'da pişiriyoruz.(fırına göre değişiklik gösterebilir, çokta uzun kalmasın ekmekteki gibi sertleşebilir)
Fırınının grill kısmı olanlar kızarık görünmesi için üzerini açarak iki dk.grill yapabilirler
ama benim yoktu bende çıkardıktan sonra bir tavada alt üst yaptım.

Şimdiden afiyet olsun deneyenlerden yorumlarını bekliyorum

kizlar hepinizin tavsiyelerini okudum.gercekten cok bilgi verici oldu.
mikrodalgayi bende alacagim ins.kullanan herkez cok memnun anlasilan

Ben mikrodalgamı yeni aldım ve bugün internette araştırmalarım sonucu bulduğum browni tarifini paylaşmak istedim. Çok pratik ve az malzemeden oluşuyor. Hemen denedim ve ben beğendim umarım dener ve beğenirsiniz.
8 yemek kaşiğı süt
4 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı kakao
4 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tutam karbonat
malzemeyi karıştırıp küçük yayvan bi cam kasede en yüksek ayarda 4 dakika pişirdim. Pişmediyse diye kürdanla baktım pişmiş. Ben vişneli brovniye bayılırım üstüne biraz vişne reçeli sulandırıp döktüm, dondurmayla yedim az önce. Denemeye değer bi lezzet. Çok kolay toplam 10 dak hazır oluyo normal kekleri yaptığımız gibi mikserde çırpma fırının kızmasını bekle falan derdi yok valla süper. Yalnız bu minik bi kek oluyo bilginiz olsun 3-4 kişiye ancak yeter. Benim ilk denememdi ben malzemeyi çoğaltarak da bi denerim bakalım nasıl olacak sizlerlede paylaşırım. Afiyet olsun

cnm cok tsk ederım ...........
ck pratık we cok lezzetlı bı tarıf
az once yaptık parmaklarımızı zor kurtardık:)
regl krızlerı ıcın buyuk bı kurtarıcı:))))))

Kızlar ben mikro dalgada en çok sucuk yapıyorum
Tavadaki gibi kurumuyor ve yumuşacık oluyor tavsiye ederim

Arkadaşlar sakın benim yaptığımı yapmayın
Bana güzel yumurta haşlanır dediler ben de tabiki hemen denedim
hatırlamak bile istemiyorum öyle bir ses çıktı ki
patladı sandık . Heryer yumurta ve çıkaramadık
Bu arada annemin microdalgasıydı alalı 10 gün olmuştu
iç cama kadar girdi aldığımız yere götürdük de Allahtan değiştiler
Onun dışında çok memnunum sosis ve hellim pişirip
sıcak sandwich de yapmıştım patates haşlayıp kumğir de yapıyorum

ayçok hoşsun çok güldüm

ben sadece cam yada porselen koyulduğunu biliyorum poşet felanda giriyomu bi kere ağzı kapalı bişey koymuştum elektrik çıkardı bizimki

Patatesleri soyup büyüklüğüne göre 2 veya 3 e bölüyorum. Sonra Kettel a kaynattığım suyu borcama koyuyorum ve patatesleri içine atıyoru. Ama hiç su koymadan da yapabilirsin patatesleri sadece patlamaması için bir kaç yerinden delmen yeterli. Suyu özellikle kaynatıyorum 4-5 dakika daha önce oluyor. Ama tam derece ve süre veremem. Benim mikrodalgam kenwood ve digital ekranlı o yüzden 600 watt falan gibi bişeyler yok. Programları ve ayrıca başka bir tuşu daha var.Ben power 100 de 10 dakika falan yapıyorum ama dediğim gibi diğerlerinde nedir bilmiyorum.

meraba bende kenwood marka mikrodalga fırın aldım. daha önce hiç kullanmamıştım.kullanımı çok zor geliyor. neler yapıyorsunuz kaç dk nası l yapıyorsunuz. önerilerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum...

bayanlar şu 3 kişil bronwnie yi yapıcam da ayarını nasıl yapıcam
arçelik benim mikrodalgam ama wolt olarak düğmeleri nasıl ayarlıcam kek yaparken bilmiyorum :KK68:

Ben mikrodalgaya koyulan şeylerin kapalı kaplarda konması gerektiğini biliyorum. Siz bunları pişirirken üzerine kapalı kaplar mı kullanıyorsunuz? Browniyi pişirirken de böyle yaptınız mı?

X