Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Minoksil kullanan var m aranzda arkadalar ??

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
● MıNOXıL’i saç dökülmesi olan bölgeye; günde 2 kez 5 püskürtme (1ml) sabah ve akşam olmak üzere uygulayınız.
● MıNOXıL’i kuru saç ve kafa derisi dışında vücudunuzun hiçbir yerine kullanmayınız.
● Kuru saç ve kafa derisi dışında bir bölgeye istenmeden temas ettirildiğinde bölgeyi bol su ile yıkayınız.
● Saç ile ilgili yapılacak kimyasal işlemlerden (boya, perma vb.) 24 saat önce MıNOXıL’in kullanımı bırakılmalıdır.
● Saç spreyi, jöle, şampuan veya diğer benzer kimyasal içerikli saç ürünleri MıNOXıL uygulamasından en az 30 dakika sonra kullanılmalıdır.
● Güneş kremleri MıNOXıL’in etkisini azaltabileceğinden, MıNOXıL uygulanan kafa derisi üzerine en az 4 saat sonra kullanılmalıdır.
● Tedaviyi erken kesmeyiniz; çünkü MıNOXıL, saç dökülmesinin önlenmesi ve saç çıkmasının sağlanmasında uzun süreli kullanılır. Saç çıkması 4 ila 6 ay sürekli uygulamadan sonra, maksimum etki 12 ay sonunda görülür.

Uygulama yolu ve metodu:
● MıNOXıL’i saç dökülmesinin olduğu bölgeye bir kez püskürtüp, parmaklarınızla masaj yaparak yayınız.
● Bu işlemi 5 kez tekrarlayıp, ardından ellerinizi iyice yıkayınız.
● Bölgenin büyüklüğü ne olursa olsun 5 püskürtmeyi (1ml) aşmayınız.
● Bir şişe MıNOXıL 30 günlük kullanım dozu içerir.
● MıNOXıL haricen uygulanır. Ağız veya nefes yoluyla kullanmayınız ve içmeyiniz.
● Minoksidil’in yanlışlıkla içilmesi durumunda sıvı tutulumu ve çarpıntı ile karakterize bir kardiyovasküler tablo ortaya çıkması olasıdır. Böyle bir durumda sıvı tutulumu uygun bir idrar söktürücü tedavisi ile düzeltilebilir. Klinik olarak önemli çarpıntı bir beta blokerle kontrol altına alınabilir. Hipotansiyon gelişmesi durumunda sıvı replasmanı ile tedavi edilmelidir. Norepinefrin ve epinefrin gibi ilaçlardan aşırı kardiyak uyarıcı etkileri nedeniyle sakınılmalıdır. Belirli bir antidotu yoktur.

Değişik yaş grupları:
Çocuklarda kullanımı: 18 yaşından küçüklerde kullanılmaz.
Yaşlılarda kullanımı: 65 yaşından büyüklerde kullanılmaz.
Özel kullanım durumları:
Böbrek/Karaciğer yetmezliği:
Karaciğer veya böbrek yetmezliği olanlarda ilacın metabolizması veya böbrekten eliminasyonunun etkilenebilmesi olasılığı göz önüne alınarak, bu tip hastalar MıNOXıL’i doktora danışmadan kullanmamalıdır.

MıNOXıL’i kullanmayı unutursanız:
●Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.
●MıNOXıL’i kullanmayı unutursanız, bir sonraki gün yine normal dozlarda kullanınız.

4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi MıNOXıL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Seyrek yan etkiler ; Uygulama yerinde ortaya çıkan kaşıntı,Ciltte kuruma, Pullanma, Ciltte tahriş ve yanma, Baş ağrısı, Egzama, Kabuklanma

Çok Seyrek yan etkiler ;Göğüs ağrısı (Angina), Kalp atışınızda değişiklikler (Hızlanma veya yavaşlama) , Nefes almada zorluk (Özellikle yatar pozisyona geçildiğinde) , Açıklanamayan hızlı kilo alma, Öncesine göre daha az idrara çıkma ,Önerilen dozdan çok yüksek dozda ve geniş deri yüzeylerine uygulanması sonucu çok seyrek hipotansiyon görülür.

5. MıNOXıL’in saklanması
MıNOXıL’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
25 °C altındaki oda sıcaklıklarında saklayınız

ayrıca hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar kullanmamalı.EĞER HAMıLE KALMAYI düşünüyorsanız ilacı 1 ay öncesinden bırakmalısınız...

Peki dr.hnm.birşey sormak istiyorum spreyi nasıl uyguluyoruz.mesela tam saç dersine püskürtüp onu 10-15 saniye yayıp beklemek yeterli mi yoksa belirli bir müddet masaj yapmak zorundamıyız ve bu gerekliyse nekadar süre masaj yapılmalı

bende basladım elımdekı 1 kutuyu kullanmaya 5 gundur.. amerıkadanda 15 aylık kutu getırıyor kardesım...bakalım noolcak...

Ben kullanmıştım. Düzenli kullanımda gerçekten de saç çıkarıyor.

kızlar bende dün aldım ama yüzde beşlik olanından
başlıcam akullanmaya bakalım işe yarayacakmı

bendede yüzde 5 lik var q haftadır daha baslayamadım anlamadıgım birşey daha var bunu sürdükten snr saçta mı kalıcak yıkıcakmıyız ? bilen varsa yardım etsin lutfen

saçta kalacak diye biliyorum.
günde iki kez uygulayın , uygulamadan sonra en az yarım saat sprey jöle vb kullanmayın diyor.

cok sağol canım yarın doktordan randevu aldım yarın başlarım artık benimde yüzde 5lik birde korkuyrum. lazer epilasyon yaptırıyorum acaba onada bi etkisi olur mu diye de düşünüyorum işte. neys ebakalm yarın olsunda

bana doktor sıkı sıkıya tembih etti gece kuıllan ve sürdükden sonra kurusa bile saçlarını tülbentle falan topla, olaki yastığa bulaşıp sende o bulaşan yere yanağını sürersen nur topu gibi sakalların olur diye
çok dikkatli kullanmak gerekli

kızlar %5 lik kullanmadan önce doktora sorun çünkü ben de kıllanma yaptı bilginize

ben bugun sordum doktora kullan dedi günde bir kere 1 aydır duruyor kullanmaıdm ona göre değiştircem lazerde yaptıyorum bi zararı olmaz dedi

Kıllanma derken, sürmediğin yerlerindemi,
hani kafana sürüp yattıysan yastığa sürülen solüsyona yanağın falan değmiştir öyle olmuıştur belki
benim doktorum bana kesinlikle kafanı bandana yada tülbentle bağla öyle yat demişti bu yüzden.

evt sürmediğim yerlerden sanki kollarımdakiler bile kalınlaştı doktorlar zaten açılma olmadıkça %5 lik önermiorlar.

şimdi doğru anlamış mıyım bakalım? eğer ciddi bir açılma söz konusu değilse %2 lik, yok eğer açılma var ise %5 lik kullanıyoruz ve yine her iki durumda da günde iki defa...

canım ya aynı şeyi doktor bana dedi ama ben hep stresten döktüm saclarımı minoksili kullancam gelişmerleri haber veririm kaynağı bulunamadıysa saçlarını kafaya takma arkadaşımm sonuç mükemmel

X