Moralim çok bozuk ilk defa eşim çok kalbimi kırdı

İstemeyen adama çocuk yaparsanız her sıkıntıda sen istedin sen bakacaksın sen yapacaksın sen ilgileneceksin kafasıyla sizi mahveder cocuk sanildigi gibi virsey degil buyuyene kadar tum düzeniniz tepetaklak oluyor

Ve ben sahsen cocuk isteseydim 34 yasimi beklemezdim ciddi ciddi konusurdum kabul etmezse yolumu ayirirdim.

Benim yakin bir akrabam evlendi ve 16 sene cocuklari olmadi hanımefendi meger cocugunum hicbirsekilde olmayacagini biliyormus ama akrabama soylememis yeni evlat edindiler .. böyle bir durum olabilirmi sizce ?

Direk konuya gireceğim elim ayağım titriyor ben 2 yıldır evliyim eşimle 2 senede çok zorluk atlattık maddi manevi say say bitmez akrabalarla kavga ettik düğünde takılan takılara kadar iade ettik ama her seferinde birbirimize olumsuzluk yansıtmadan sorunları çözdük ikimizde pozitif neşeli insanlarız evimizi aldık her konuda rahatız dedik tam düzlüğe çıktık bu sefer çocuk sorunumuz çıktı eşim çocuk istemiyor neden diyorum bana diyor ki bu ekonomi de bu ülke de çocuk yapılmaz şimdi diyor her yerde savaş var 2 ay sonra bizim evimize bomba gelmeyeceği ne malum diyor yani bir sürü sebep sayıyor sonuç olarak diyor ki 5 sene sonra görev yerim değişecek ayrıca tazminat alıp mesleği de bırakma hakkım olacak anca o zaman yapabiliriz benim aklım almıyor o zaman kimse çocuk yapmasın mı yani savaş var diye üreme dursun dünya da neyse 1 saat önce gece nöbetinden geldi aramızda yakınlaşma oldu bende o sıra şakayla karışık tüh prezervatif bitmiş o zaman ilk çocuk denememiz başlıyor dedim ama cidden şaka yapmak istedim koltuktan kalktı bana bağırdı acelen ne bu ne çocuk isteği daha genciz 5 sene sonra yapsak ölür müsün dedi ama cidden aşırı bağırdı ses kesin alt kata üst kata gitti bende dedim ki 5 sene sonra ben 34 yaşında olacağım çocuk evlenirken biz yaşlı olacağız güzel günlerine hep geç şahit olacağız geç bile kaldık dedim paramız var ikimizde çalışıyoruz salak olma dedim ben öyle diyince 2 katı sinirlendi bana hediye aldığı vazoyu duvara fırlattı çekti gitti odaya kapıyı da üzerine kapattı ben geberip yatacağım geceden beri ayaktayım uyanınca devam ederiz dedi dondum kaldım gözüm doldu olduğum yere çöktüm bu ilk büyük kavgamız oldu ben haksız mıyım ne yapmam gerekiyor çıkmaza girdim çocuk görünce bile gözüm doluyor çok istek var içimde nasıl ikna edebilirim 34 yaş geç bence çocuk için.
Adama çok kızmadım

Ama saçma tartışma şeklinize kızdım

Salak demeniz
Vazo atmak

Öyle vazo atsa ben tencere atarım afafagwh

Çocuk tek başına karar vereceğin bir şey değil

Baskıyla da olmaz

Sizler bu sorunuma iyisiyle kötüsüyle cevap verip yadınız beni düşünüp bir fikir üretmeye çalıştınız bilmeye hakkınız vardır diye düşündüm o yüzden cevap veren herkesin bilmeye hakkı vardır diye düşünüp hepinize etiket attım az önce eşim telefonu çaldığı için uyandı sonra sigara almak için mutfağa geldi geri salona giderken kırık vazo parçasına bastı dedi bunu niye toplamadın bende bana atmanı hak etmedim sen topla dedim ama cidden o an durumum iyi değildi sonra yanıma geldi ağladı dedi ki 5 ay önce devresinden birisi eşinden boşanmış eşi demiş ki doğu görevin var ben 4 5 senede bir şehir değiştirmek istemiyorum eşi adamdan boşanmış adam eşi boşandığı için değil de çocuğu anası babası ayrı büyüceği için birde çocuğunu sürekli göremeyeceği için psikolojisi bozulmuş sinir krizi geçirmiş bu onu çok etkilemiş yoksa kendisi çocuk istiyormuş o yüzden 5 sene demiş bana mesleği bırakacakmış şimdi nasılsa batıdayım bu 5 sene içinde ne kadar köşeye atarsam iyidir 5 sene işimi yapayım 5 sene bitince işi bırakırım sonra kendime başka bir iş kurarım diye düşünmüş kafasında

Şaka mı yapıyorsunuz dalga mı geçiyorsunuz birisi dün birisi bugün.....
Sevindim duzelmenize. Mutluluğunuz daim olsun

Çocuk tek başına verilecek bir karar değil. İstemiyorsa istemiyordur. Bu evlenirken konuşulmalıydı.
İstemeyen tarafın belirtmesi gerek ama bu durumda. Çünkü evliliğin olağan durumu ve sonucudur nerdeyse cocuk. Genel beklenti ve genel durum çocuk yapmak olduğu için çocuk yapmak istemeyenin söylemesi lazım. Ki genelde istemeyenler söylüyor. Bana burda farklı bir durum var gibi geldi. Tepkisi çok aşırı. Acaba çocuğu olmuyor vs bunu biliyor da ondan mı bu kadar sinirleniyor.

Neden biraz gezip, eglenip biraz hayati yasayip ondan sonra cocuk düsünmüyorsun? Nedir bu cocuk cocuk cocuk meraki? Adam hakli, sizden daha sorumluluk sahibi biriymis. Ben de olsam esinizin yerine sinirlenirdim… illa hemen simdi doguracaksiniz. Daha borcunuz yeni bitmis, biraz hayatin tadini cikarin. Kadinlar artik 41 yasinda doguruyorlar. Siz yaslaniyorsunuz diye cocuk diye bir baskasina baski yapamazsiniz.

Direk konuya gireceğim elim ayağım titriyor ben 2 yıldır evliyim eşimle 2 senede çok zorluk atlattık maddi manevi say say bitmez akrabalarla kavga ettik düğünde takılan takılara kadar iade ettik ama her seferinde birbirimize olumsuzluk yansıtmadan sorunları çözdük ikimizde pozitif neşeli insanlarız evimizi aldık her konuda rahatız dedik tam düzlüğe çıktık bu sefer çocuk sorunumuz çıktı eşim çocuk istemiyor neden diyorum bana diyor ki bu ekonomi de bu ülke de çocuk yapılmaz şimdi diyor her yerde savaş var 2 ay sonra bizim evimize bomba gelmeyeceği ne malum diyor yani bir sürü sebep sayıyor sonuç olarak diyor ki 5 sene sonra görev yerim değişecek ayrıca tazminat alıp mesleği de bırakma hakkım olacak anca o zaman yapabiliriz benim aklım almıyor o zaman kimse çocuk yapmasın mı yani savaş var diye üreme dursun dünya da neyse 1 saat önce gece nöbetinden geldi aramızda yakınlaşma oldu bende o sıra şakayla karışık tüh prezervatif bitmiş o zaman ilk çocuk denememiz başlıyor dedim ama cidden şaka yapmak istedim koltuktan kalktı bana bağırdı acelen ne bu ne çocuk isteği daha genciz 5 sene sonra yapsak ölür müsün dedi ama cidden aşırı bağırdı ses kesin alt kata üst kata gitti bende dedim ki 5 sene sonra ben 34 yaşında olacağım çocuk evlenirken biz yaşlı olacağız güzel günlerine hep geç şahit olacağız geç bile kaldık dedim paramız var ikimizde çalışıyoruz salak olma dedim ben öyle diyince 2 katı sinirlendi bana hediye aldığı vazoyu duvara fırlattı çekti gitti odaya kapıyı da üzerine kapattı ben geberip yatacağım geceden beri ayaktayım uyanınca devam ederiz dedi dondum kaldım gözüm doldu olduğum yere çöktüm bu ilk büyük kavgamız oldu ben haksız mıyım ne yapmam gerekiyor çıkmaza girdim çocuk görünce bile gözüm doluyor çok istek var içimde nasıl ikna edebilirim 34 yaş geç bence çocuk için.
Açıkçası bu tip konuları konuşup, tercihleri belirtmek evlilik sonrasına bırakılmamalı. Evlenmeden önce evlenmek istediğiniz kişi kaç çocuk ister, çocuk ister mi, hemen mi sonra mı ister bunların açıkça konuşulması lazım ki sonradan yok ben hazır değilim istemiyorum gibi muhabbetler ortaya çıkmasın, kimse de kimseyi bir şeye zorlamasın. Eşiniz evlenmeden önce de mi böyle düşünüyordu bilmiyorum. Savaş olması üremememizi gerektirmez. Kişi tercihen günümüz şartlarına göre çocuk istemeyebilir, tek çocuk isteyebilir, çok çocuk isteyebilir, erken yaşta çocuk isteyebilir veyahut da geç yaşta çocuk sahibi olmal isteyebilir. Fakat bunların hepsini de evlenmek istediği kişiye evlenmeden beyan etmesi gerekir ki karşındaki kişiyi de mağdur etmesin. Yani siz 35 yaşında anne olmak istemeyebilir, 2.çocuğu düşünüyorsanız da hemen çocuk denemek isteyebilirsiniz. Sonuç olarak yaş ilerledikçe çocuk doğurmak ve yetiştirmek zorlaşıyor. Sinir haliyle de olsa eşinize salak diye hitap etmeniz hoş değil. Onun da size güzellikle bir şeyi ifade edebilecekken bağıra çağıra, üstelik bir şeyleri kırarak sağlıklı bir iletişimden uzak, bu denli kırıcı konuşması hiç doğru değil. Öfkeneceğinizi anladığınızda konuşmamak daha iyi olur. Çünkü öfkeyi salıverince artar, artınca daha kırıcı olunur. Eşiniz belli ki sadece bu konuya değil de başka şeylere de morali bozuk veya öfkeli. Bu konu patlamasını tetiklemiş, o da koyvermiş. Belki günün yorgunluğu, uykusuzluk, birikmişlik. Ama bu öfkesini sizden çıkarmamayı öğrenmeli. Belki de bu konuda üstünde baskı hissetti. Eğer başından çocuk isteğinizi belirtti iseniz şimdi yan çizip de üste çıkmaya, bu konuda size bu şekilde davranmaya hakkı yok. Zaten böyle bağıra çağıra bir şey de çözülmez. Sakin bir zamanda oturup güzelce kırıcı,eleştirici kelimeler kullanmadan konuşmanız orta yolu bulmanız lazım. Ben eşimle evlenmeden çocuk hakkındaki fikirlerimi beyan etmiştim. Yani şu erkeklerin ve kadınların evlendikleri kişiye saygılarını bu kadar çabuk kaybetmemeleri gerek. Ne gerginlik olursa olsun, biri ateşken diğeri su olsa bu kadar kırıcılık olmaz. Sevdiğimizi iddia ettiğimiz kişileri kırmamak için öfkemizi yutup da sakin ve daha aklı selimken insan gibi fikirlerimizi beyan edebilmeyi öğrenmemiz gerekiyor.

Bende şu an şoktayım neden bu kadar parladı gerçekten beynim almıyor bu haline ilk defa şahit oldum

Bence yaptığınız şaka yersiz olmuş. Gereksiz yere kaygılandırmış. E muhtemelen bu konu daha önce tartışma konusu olmuş üzerine tatlı bir anda gidip ikna etmeye çalışınca da patlama noktası olmuş.
Eşinizin bu kadar geciktirmesi, sizin de bu kadar acele etmeniz doğru değil. Ortak bir noktaya varırsınız zaman içerisinde.

konuşma bi süre ha o onu yere attı ha kafana attı aynı şey tepkini koy bırak o mızmızlansın biraz kendini geri çek

“Ya evimize bomba düşerseeeee” yemin ediyorum benim adamın da aynısını söylemişliği var. Canım bende 32 yaşındayım. 2 senedir aşılıyorum çocuk yapalım diye. Üzerine gitme ters teper. Fikir olarak yavaş yavaş aşıla. Bazı insanlar böyle yeni şeyler hep çok korkutuyor, bırak fikir olarak alışsın bi. Ben 2 sene önce başladım aşılamaya. Baktım gitgide yumuşuyor en son geçen sene seneye yapalım o zaman diye orta yolu bulduk. 1-2 aydır da denemelere başladık . Ama hala çok hevesli değil. Bana kalsa istemiyorum ama senin istemek doğal hakkın bunu elinden alamam diyor. Bu da okey benim için yapacak bir şey yok. Dediğim gibi yavaş yavaş işle canım

X