Nasıl Çözerim?

Yengec haftada 3 gün sabahtan öğlene kadar 4 saat bedeli karşılığında bakıyor cocuğa ama.
Tüm haftası,tüm günü dolmuş değil günde sadece 4 saat ve para da veriyorlar üstelik.
Bakmak zorunda değil ama öyle korkunç,sıkışmış,mecbur kalmış bir durumda da değil. İstemiyorsa da ben bakamayacağım diyecek,bakıcı bulunacak. Konu sahibine de yazık,her aradığında şikayet,sızlanma vs dinliyor.
Cocuğa da yazık,küsüyor falan.
Zaten çözüm bulabilsem buraya konu açmazdım. Gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Bir de bir kaç aylık bir süre bu. kendi de biliyor. Ona rağmen bu şekilde olunca çıkmazda hissediyorum kendimi

Zaten çözüm bulabilsem buraya konu açmazdım. Gerçekten ne yapacağımı şaşırdım. Bir de bir kaç aylık bir süre bu. kendi de biliyor. Ona rağmen bu şekilde olunca çıkmazda hissediyorum kendimi
Yani cok kısa süre zaten 4 saat haftada 3 gün birde kisa bir süre bakacak kayınvaliden bakacakmis az bir süre sonra.
Zaten 1.sınıf cocuğu kücük bebek kadar zorlugu da olmaz,tuvalete kendi gider ne bileyim yemegini koyarsın önüne yer,uzerini giyinir. Zahmeti öyle aşırı asırı olmaz ki bakım saglayana.
Oglum 5 yaşinda halihazırda bebekligiyle kıyas yapamam,beni en fazla etkinlik yapalim,oyun oynayalım anne diyerek bunaltır yada koltuklara tırmanır,atlar ziplar koşar,bazen yemek yemek istemez bunlarla sınar. Bu da normal put gibi oturacak hali yok,çocuk en nihayetinde tabi ki doğasına uygun davranacak.
Onun sucu yok o çocukluğunu yapıyor. Kocaman kadın bir zahmet oyunda beni yendi diye de küsmesin. Yemek yemiyor cok konusuyor diye sızlanmasın.

Son düzenleme:

İdare edemem davranışlarını çünkü hali hazırda bu çocuk psikolojik destek alıyor her hafta terapistte. Geldiğimizde on da anlatıyoruz neler yapmamız gerektiğini.
dediğim gibi bakmak zorunda değil çocuğuma bunu da söyledim bakmak zorunda değilsiniz diye

İşin içinden çıkamadığım için konu açtım. İdare etsem konu açmazdım ki
Kayınvalide işten çıkarsa çıksın, bikac ay primi kaldıysa onuda dışardan odersiniz

İş yerin müsaitse sen yanında götürsen? Okul saatine kadar yanında aktivite yapar, sonra da okula bırakırsın, tabi okul iş yerine yakınsa

Aslında çıkmazda hissedecek birsey yok. Buradaki çoğu konunun aynisi. Hepimizin problemi olmayacak şeyi zorlamak ve birseyin sonu başından belliyken denemek. Siz zaten demişsiniz çocuk icin hediye vs alsanız ne? Kızın yapısı bu.
Sizden daha zor bir konumda( Allah daha zoruna dusurup muhtaç etmesin, amin) yardımı kabul etmedim. Çünkü karşımdakinin kişiliğini biliyorum.
Ya kv bakacak, ya ek hoca vs ya da bakici ya da terapisti uzerine gitme dedi deyip gazi vereceksiniz. Aslında çok seçeneğiniz var.

Merhaba hanımlar

Oğlum bu yıl 1. sınıfa başladı. Normalde ilk başladığı okul tam gündü bu yüzden bizimle çıkıyor babasıyla geri dönüyordu. Bazı sebeplerden okulu değiştirmek zorunda kaldık ve yarım gün eğitim veren bir okula kayıt ettirdik. Bu süreçte ikimizde çalıştığı için çocuğa kim bakacak durumu oldu. Bu konu hakkında oturulup konuşulmadı ve kendiliğinden konu şu şekilde bağlandı. Halası (30 yaş) haftada üç gün öğlene kadar bakıp okula bırakacak şeklinde. Kayınvalidem çalışıyor emeklisine bir kaç ayı kaldı. Kızı çalışmadığı için sen idare et ben zaten ayrılacağım demiş. Bu süreçte ikisinden de benim çocuğa bakma talebim olmadı.

Oğlum tek torun ve halasına, babaannesine ve dedesine aşırı düşkün. Birbirlerini çok severler. Onlarda kaldığında vs. arayıp müdahale etmem çünkü sonuna kadar güvenirim onlara.

Şimdi soruna gelelim. Son ayda görümcem her konuşmamızda oğlumu şikayet etmeye başladı ama şikayet olacak şeyler değil. yok çorba içmedi, yok beni dinlemedi. En şaşırdığım şikayeti de oyun oynarken hep o yeniyor ve ben bundan sıkılıyorum ben de yenmek istiyorum demesi oldu.
Çocuğun yüzüne karşı ben sana küstüm sen beni kırdın vs diyor.
En son eşimn sormuş nasıl diye başlamış ona da şikayet etmeye. O da kızmış ben sana şikayet sormuyorum çocuk nasıl dedim diye.

Son zamanlarda özel hayatındaki sıkıntılardan dolayı tahammülsüz olduğunu farkediyorum ve bu çocuğa yansıyor. Oturup konuştum ama anlamakta güçlük çekiyor mevcut ruh durumundan dolayı.

Bakıcı tutalım dersek babaanne işten çıkıp bakmak ister
Halaya para veriyoruz

Şimdi ben bu durumu nasıl çözebilirim?
30 yaşındaki hala 6yasindaki çocuğa yenildi diye mi şikayet etti :) aranızdaki bağ çok tatlı Allah bozmasın babaanne hemen emekli olsun inşallah:)

Merhaba hanımlar

Oğlum bu yıl 1. sınıfa başladı. Normalde ilk başladığı okul tam gündü bu yüzden bizimle çıkıyor babasıyla geri dönüyordu. Bazı sebeplerden okulu değiştirmek zorunda kaldık ve yarım gün eğitim veren bir okula kayıt ettirdik. Bu süreçte ikimizde çalıştığı için çocuğa kim bakacak durumu oldu. Bu konu hakkında oturulup konuşulmadı ve kendiliğinden konu şu şekilde bağlandı. Halası (30 yaş) haftada üç gün öğlene kadar bakıp okula bırakacak şeklinde. Kayınvalidem çalışıyor emeklisine bir kaç ayı kaldı. Kızı çalışmadığı için sen idare et ben zaten ayrılacağım demiş. Bu süreçte ikisinden de benim çocuğa bakma talebim olmadı.

Oğlum tek torun ve halasına, babaannesine ve dedesine aşırı düşkün. Birbirlerini çok severler. Onlarda kaldığında vs. arayıp müdahale etmem çünkü sonuna kadar güvenirim onlara.

Şimdi soruna gelelim. Son ayda görümcem her konuşmamızda oğlumu şikayet etmeye başladı ama şikayet olacak şeyler değil. yok çorba içmedi, yok beni dinlemedi. En şaşırdığım şikayeti de oyun oynarken hep o yeniyor ve ben bundan sıkılıyorum ben de yenmek istiyorum demesi oldu.
En son eşimn sormuş nasıl diye başlamış ona da şikayet etmeye. O da kızmış ben sana şikayet sormuyorum çocuk nasıl dedim diye.

Son zamanlarda özel hayatındaki sıkıntılardan dolayı tahammülsüz olduğunu farkediyorum ve bu çocuğa yansıyor. Oturup konuştum ama anlamakta güçlük çekiyor mevcut ruh durumundan dolayı.

Halaya para veriyoruz

kadin bakmak istemiyor, o yuzden cocuga yansitiyor. yuz goz olmaya degmez. krese verecegiz demeyin

etut merkezine verecegiz, ders calisacak deyin
karate kursuna gitsin, savunma ogrenecek deyin vs

Merhaba hanımlar

Halaya para veriyoruz

Kayinvalideniz az kalmis emeklige bence biraz sabredin. Görümceniz zorlaniyorsa söylesin bakmayabilir kimseyi zorlayacak degilsiniz. Siz esinizin ailesiyle araniz iyiymiş yorumları okudum. Kayinvalideyle görümcenizle konusabilirsiniz bi yol cözüm bulunur ortaya fikir attikca

Küstüm gibi lafları aile içinde kullanmıyorsanız görümceyi tembihleyin. Ben tembihlerdim.

Hangi oyunda yeniyor ki? Satranç gibi oyunlar mı? Çocuğunuzda yanlış hatırlamıyorsam hırs yapıyordu. Hala da hırs yapıp çocuğu gaza getirmese bari.

Görümcenizle konuşun ama burada bazılarının yazdığı gibi tartışmayın. Oğlunuz eğer küstüm gibi laflardan etkileniyor ve oyun oynarken hırslanacağını görüyorsanız psikolog şöyle yaklaşın dedi gibi önerileri görümcenize belirtin. Eğer tahammül etmemeye başladıysa bakıcı tutabileceğinizi söyleyin. Bir süre şikayette bulunmaz veya farkındalık oluşursa da daha sabırlı davranabilir.

Küçük çocuk değil ki tahammül edemesin.
Yaş fark etmez. Eğer çocukla iletişim ruhu yoksa gayet de tahammül edilemiyor. Dediğini yapsın diye uğraşırsın, dediklerini yapmayınca da ay ben deliyorum moduna girersin. Çoğu kişi böyle.
Halbuki çocuklara baskı yapmadan onlarla sakince konuşunca yapma eğilimindeler. Hele ki sevdikleri şeylerde eşlik et, kölen gibi olurlar.

Yaş fark etmez. Eğer çocukla iletişim ruhu yoksa gayet de tahammül edilemiyor. Dediğini yapsın diye uğraşırsın, dediklerini yapmayınca da ay ben deliyorum moduna girersin. Çoğu kişi böyle.
Halbuki çocuklara baskı yapmadan onlarla sakince konuşunca yapma eğilimindeler. Hele ki sevdikleri şeylerde eşlik et, kölen gibi olurlar.
Halası ile iletişimi çok güzel normalde. Beraber oyun oynarlar. Tatlı yemeye giderler vs. Ama son zamanlarda özel hayatından dolayı çocuk üzerine yük gelmiş olabilir. Çünkü çocuk haricindeöde hiç bir şey yapmak istemiyor

Ama son zamanlarda özel hayatından dolayı çocuk üzerine yük gelmiş olabilir. Çünkü çocuk haricindeöde hiç bir şey yapmak istemiyor
Görümcenin ruh hali değişmedikçe çekilmez hal alır onun için de.

Görümcenin durumunda olsaydım bakmak için diretirdim (Mesele para değil, ki ben de arada yeğenime 5 saatten fazla bakıyorum ama benimki karşılıksız). Bir şeyden vazgeçmek benim için çok zor. Çok işim birikse ve istersen bakma denilse de ben yine bakıyorum. Sorumlu hissediyorum. Anca başka bakacak kişi bulunursa tamam derim.

Görümce de böyle ise aday bulup görümceye bildirebilirsiniz. Bunun sebebi olarak da kötü bir zamandan geçerken çocuk bakma sorumluluğunun onu daha kötü etkilediğini ve kendisini iyi hissettirmediği şeyleri yapmamasını söyleyin.

Madem hala yeğen arası da iyi, şuradan da yaklaşılabilir. Onun bu buhranlı zamanlardaki ruh halinin hem hala yeğen ilişkisine hem de oğlunuzun ruh haline zarar vermesini istemediğiniz için çözüm bulmak gerektiğini belirtin.

Belki de kişisel meselelerin çözümü için akıl verilse farkındalığı oluşur da tahammül eşiği artar.

İnşallah tez zamanda çözülür. Önceden olsa ay baksın, nolacak sanki, amma abartmış derdim de teyze olunca anladım 😅

Görümcenin ruh hali değişmedikçe çekilmez hal alır onun için de.

Görümcenin durumunda olsaydım bakmak için diretirdim (Mesele para değil, ki ben de arada yeğenime 5 saatten fazla bakıyorum ama benimki karşılıksız). Bir şeyden vazgeçmek benim için çok zor. Çok işim birikse ve istersen bakma denilse de ben yine bakıyorum. Sorumlu hissediyorum. Anca başka bakacak kişi bulunursa tamam derim.

Görümce de böyle ise aday bulup görümceye bildirebilirsiniz. Bunun sebebi olarak da kötü bir zamandan geçerken çocuk bakma sorumluluğunun onu daha kötü etkilediğini ve kendisini iyi hissettirmediği şeyleri yapmamasını söyleyin.

Madem hala yeğen arası da iyi, şuradan da yaklaşılabilir. Onun bu buhranlı zamanlardaki ruh halinin hem hala yeğen ilişkisine hem de oğlunuzun ruh haline zarar vermesini istemediğiniz için çözüm bulmak gerektiğini belirtin.

Belki de kişisel meselelerin çözümü için akıl verilse farkındalığı oluşur da tahammül eşiği artar.

İnşallah tez zamanda çözülür. Önceden olsa ay baksın, nolacak sanki, amma abartmış derdim de teyze olunca anladım 😅
Görümcemin sevgili durumu çözülecek gibi değil. Uzun zamandır devam ediyor ilişkisi ama ne adım atabiliyor ne ayrılabiliyor. Akıl verdik zamanında ama burnunun dikine girmeyi seviyor. 30 yaşındaki insanı da zorlayamazsın🥲

Tekrar konuşacağım bakalım ne diyecek

X