Neden çocuklar sadece anneninmis gibi davranılıyor

Ya gerçekten imdat diye bağırmak istiyorum artık, iş kanunu babayı ebeveynden saymıyor, toplum babayı ebeveynden saymıyor, hatta bazı eşler babayı ebeveynden saymıyor 😂
Bu adamlar niye bu kadar rahat ya?
Erkek doğmak varmış.

Oğlanın gezisi var cumaya kadar okula 400tl gitmesi gerekiyordu, ben hallederim, şununla gönderirim şöyle yaparım, dedi. Bu gün sınıf grubundaki yazıdan dolayı aradım parayı verdin mi diye, vermemiş 😡 koşarak okula para vermeye gitti. Çocukların peşinden koştuğumuz yetmiyor adamın da peşinden koşuyoruz 🤬

Erkek doğmak varmış.

Oğlanın gezisi var cumaya kadar okula 400tl gitmesi gerekiyordu, ben hallederim, şununla gönderirim şöyle yaparım, dedi. Bu gün sınıf grubundaki yazıdan dolayı aradım parayı verdin mi diye, vermemiş 😡 koşarak okula para vermeye gitti. Çocukların peşinden koştuğumuz yetmiyor adamın da peşinden koşuyoruz 🤬
Yorumun alnı olsa da öpsem 😂

aslında bu durum normal çocuk bebeklik döneminde hep zaten anneyi görüyor. Hatta akrabaları garipsiyor ilk dönemlerde Babalarında süresine göre babalık izni var . Benim cevremde işten sonra akşam gelince çocuklarıyla ilgilenen erkekler var.

Dahası da yazılabilir... sabah erken uyanan çocuğa annenin kalkmasınin beklenmesi bile ayrı mesele... nefret ettim toplumun iki yuzlulugunden.
Bir yerde bir çocuk hata yapsın, nerede bunun anası niye deniyor? Babalar süs mu ya!
Kırk yılda bir çocuk uyutmasa erken uyansa öf pöf ederler.Bir de anneye yardımcı olup başına kakıp duran burnundan getiren tipler var bak ben ne yapıyorum elalemin kocası hiç yapmıyor diyen..sanki iyilik yapıyormuş gibi…halbuki kendi çocuğuyla ilgileniyor yani normalde olması gereken şeyi yapıyor ve bunu bir lütufmuş gibi kadına yansıtıyor…şöyle bir ülkede kadın olmak çok yazık

aslında bu durum normal çocuk bebeklik döneminde hep zaten anneyi görüyor. Hatta akrabaları garipsiyor ilk dönemlerde Babalarında süresine göre babalık izni var . Benim cevremde işten sonra akşam gelince çocuklarıyla ilgilenen erkekler var.
İlgilenmekten kastınız nedir? Bizimkilerde sütünü getirip başını okşayıp ben cildirinca parka filan götürüyor 😅

Toplumca değişme/dönüşme sürecinde olduğumuzu düşünüyorum.

Kendimde de bazen kalıp düşünceleri fark edip değiştirmeye çalışıyorum.

Eşler ortak dil ve hareket geliştirip çocuklarını öyle yetiştire yetiştire normalleşeceğiz.

Güzel güzel yazmışsın, son cümlede niye hakaret etmeye yer arıyorsun bacım.git hayatınla, kendinle barış öyle gel.şurada güzel bir tartışma ortamı oluşmuştu.benim gibi yazan üyeler de var.bu bir görüstür canım.bu arada annesiz büyüyüp şirazesi şaşmayan bir kişi bile tanımadım ama kimse babasız büyüdü diye psikolojik sorunlarla boğuşmuyor ömür boyu.keşke daha ilgili olsaydı deyip geçiyor.küfür, dayak yoksa amenna deniliyor.ama annesiz büyüyen ömür boyu psikolojik sorunlarla boğuşuyor.bu gerçeğin neresini inkâr edeceksin.nurselden örnek vereceğim yine kaç kere babasini anlattığı videosu var kadinin.oysa ki ikisi de bakmamış kadına.
Ben size katılıyorum benim eski eşimin annesi küçük yaşta vefat etmiş baba desen varla yok arasında kesinlikle annenin yokluğu psikolojisini bozmuştu 8 yıl mücadele ettim olmadı gecenlerde boşandik ve temelinde annesizligin olduğunu düşünüyorum bu travmayı atlatamadi anne olmayınca aile olmadı baba hiçbir işe yaramadı tabi babanin elinde de olan bi şey bu babada hiç iş yoktu

çünkü çocuklar önce annenindir o yüzden.bir anne ve çocuk bağının baba çocukta bile olduğunu düşünmüyorum özellikle ilk yıllarda.kadın 9 ay karnında taşıyor doğuruyor emziriyor nasıl babayla aynı bağ olsunki bu durumda.kadın erkek her konuda eşit değildir bence buda bu konulardan biri babada çocuğu için emek verecek tabii ama annenin emeği her zaman daha fazladır bu işin doğası böyle.madem kadınla erkek eşit bu konuda o zaman velayet konusundada erkekler ve kadınlar arasında öncelikli taraf kadın olmasın ama öyle olmuyor çünkü bir çocuk anneye daha fazla ihtiyaç duyar.

Erkek doğmak varmış.

Akşamdan yarın okuldan sen alacaksın diyorum, ertesi gün öğretmeni arıyor “Ayşeyi almaya kimse gelmedi bahçede bekliyoruz.”… ben bu konuşmayı sınıfta tahtanın önünde yapıyorum🤔 ardından eşimi arıyorum da öyle gidiyor. Bu kaç kere oldu sayısını Allah bilir

Akşamdan yarın okuldan sen alacaksın diyorum, ertesi gün öğretmeni arıyor “Ayşeyi almaya kimse gelmedi bahçede bekliyoruz.”… ben bu konuşmayı sınıfta tahtanın önünde yapıyorum🤔 ardından eşimi arıyorum da öyle gidiyor. Bu kaç kere oldu sayısını Allah bilir
İşte, öyle gevşek ve sorumluluktan uzak yetişiyorlar ki bunu öğrenmeleri bile yıllar alıyor. Aslında hata bende okullarla ilgili ödemeleri ben üzerime aldım, sınıf annelerine havale yapmak saniyelik iş, samimiyizde grupları ben takip ediyorum ama üzerimde ekstra nakit olmaz o hafta harcayacağımdan fazlasını genelde taşımam çünkü çarşıya gitme fırsatım yok, o işler eşimde dolayısıyla nakitte onda, ver işte çocuğun eline hemen neden sallandırıyorsun.

Evlendiğimiz yıllarda daha fenaydı, ben 'al gel' derdim unutur kardeşine sipariş ederdi. Az kavga etmedim 'ben seninle evlendim, ne lazımsa kocam getirecek' diye. Epey düzelmiş hali çok şükür 🤣

Merhaba hanımlar
Anlamlandiramadigim bir konu var. Genel kani da bu yönde olduğu için buradan sormak istedim.

Toplumumuzda çocuk sahibi olunduğu zaman sanki çocuk anneninmis baba yapım için yan oyuncuymus gibi bir algı neden var? Neden herşeyden toplumun genelinde anne sorumlu?

Babalar işe daha rahat giderken bunun lafı bile olmazken, izne ayrılan neden anne oluyor? ( emzirme sürecinde dahi bence bir şekilde anne hayatın için de olabilecekken) çalışacağı zaman bakıcı ya da kreş bulma işi neden sadece anneye ait oluyor? Ya da Instagram'da da denk gelmissinizdir, hasta olunca izni neden anne alıyor. Hastanede neden sadece annenin kalması isteniyor?

Baba diledigi zaman iş seyahati ya da bir başka sebepten şehir dışına gidebilirken, anne neden bunu yapınca ya da babayla çocuğu bir yere gönderecek olursa neden toplumsal bir baskıyla karşılaşıyor?

Ben neden daha özverili olmak zorundayım? Bu cocuklar sadece kadınların mi ya hu!

Haberlerde bile bir çocuğa birşey olsa annesi nerdeymis deniyor. Gerçekten bu durumdan inanılmaz bunaldım. Çevremde çocuğuna yapışık anne dolu. Demek ki sorun bende diyorum. Ama bunu da kabullenemiyorum çünkü annelik ve babalık eşit şartlarda olmalı.

Annelik kutsal denmiş. Üstümüze yapışmış. Babalik maşallah pasalik. Sütünü al gel, iki sev tamam. Harika babasin.

Çok doluyum. Yazım hataları için üzgünüm klavyem sitede sıkıntılı çalışıyor.
Ne bekliyodun ki cahil toplumdan. Vasat bile olmayan insanlarla dolu bir toplum. Her sey kadın üzerine kurulu ama ne hikmetse hatalar üzerinde sadece kadinin etkisi var takdir edilesi bir olayda adi geçmez kadının

Bu konuyu görmeden yarım saat önce, uykusunda öksüren kızım için kendimi suçlayıp “yeterince iyi bakamadım, şunu mu içirseydim bunu mu verseydim derken acaba eşim de şu an bunları düşünüyor mudur babası olarak, ben neden kendime bu kadar yükleniyorum ki?”derken buldum. Benim eşim o sizin bahsettiğiniz anneden sağdığı sütü bebeğine veren, kreşe başlayacak diye izin alan babalardan ama ben yine de çoğu şeyi üstleniyorum ve kendim yapıyorum. Artık toplumun dayattıkları yüzünden mi içgüdüler yüzünden mi bilmiyorum ama babasına bıraktığım şeylerde bile dayanamayıp müdahale ettiğimi fark ediyorum. Sanırım bu da zamanla babanın geri çekilmesine sebep oluyor. Kızımın her yaptığı, yapamadığı şey için kendimi sorumlu tuttuğumu fark ediyorum. Bu çok yorucu gerçekten.

Yani toplumda kabul gören herşeyi uygulamak zorunda mıyız? Hayır. Ataerkil düz kafa moron erkeklerle hayat zor olur tabiki. Kapının dışında kalanlar istediğini konuşsun kime ne

Merhaba hanımlar
Anlamlandiramadigim bir konu var. Genel kani da bu yönde olduğu için buradan sormak istedim.

Toplumumuzda çocuk sahibi olunduğu zaman sanki çocuk anneninmis baba yapım için yan oyuncuymus gibi bir algı neden var? Neden herşeyden toplumun genelinde anne sorumlu?

Babalar işe daha rahat giderken bunun lafı bile olmazken, izne ayrılan neden anne oluyor? ( emzirme sürecinde dahi bence bir şekilde anne hayatın için de olabilecekken) çalışacağı zaman bakıcı ya da kreş bulma işi neden sadece anneye ait oluyor? Ya da Instagram'da da denk gelmissinizdir, hasta olunca izni neden anne alıyor. Hastanede neden sadece annenin kalması isteniyor?

Baba diledigi zaman iş seyahati ya da bir başka sebepten şehir dışına gidebilirken, anne neden bunu yapınca ya da babayla çocuğu bir yere gönderecek olursa neden toplumsal bir baskıyla karşılaşıyor?

Ben neden daha özverili olmak zorundayım? Bu cocuklar sadece kadınların mi ya hu!

Haberlerde bile bir çocuğa birşey olsa annesi nerdeymis deniyor. Gerçekten bu durumdan inanılmaz bunaldım. Çevremde çocuğuna yapışık anne dolu. Demek ki sorun bende diyorum. Ama bunu da kabullenemiyorum çünkü annelik ve babalık eşit şartlarda olmalı.

Annelik kutsal denmiş. Üstümüze yapışmış. Babalik maşallah pasalik. Sütünü al gel, iki sev tamam. Harika babasin.

Çok doluyum. Yazım hataları için üzgünüm klavyem sitede sıkıntılı çalışıyor.
daha ne örnekleri var bunun say say bitmez kendi hayatımızda en azından değişikliğe gitmek lazım

Eşimin çalıştığı firma Türk değil, benzer firmalarda babalar için kreş desteği ve 3 haftalık babalık izni var. Babalık izni artık bizden geçti ama en azından kreş desteği için birçok ebeveyn benzer geri bildirimler gönderdi.
İki eş aynı firmadaysa kime verildiğinin bir önemi yok zaten, ama aslında konu burada babayı ebeveynden saymamak
Eşinizin çalıştığı firma yabancı olmasa bile haklı bir talep bence.

Sonuçta her kanuni düzenlenme eşitlik ilkesine uygun olmayabilir. İnsan haklarına aykırı yasal düzenlemelerin iptali, değiştirilmesi talep edilebilir. Hukuk böyle böyle gelişir.

Ayrıca yasanın bunu kadın çalışanlar için öngörmesi işverenlerin erkek çalışanlar için de kreş hakkı tanımasına engel değil. Çalışanlarının huzuru için bir adım ötesine götürebilirler hakları.

Ben eşinizin tutumunu takdir ettim.

Şu konuya birkaç kelime yazayım istedim. Bazı yorumlarda erkekler doğaları gereği düşünemiyor, direktif vermek gerekiyor, kendileri hasta olsalar bile kendilerine bakamıyor vb. denmiş.
Arkadaşlar bu erkekler atom parçalıyor atom. Hasta olduklarında almayı akıl edemedikleri ilaçları geliştiriyorlar, üretiyorlar. Kadınlar iki tarafı nasıl hallediyorsa erkekler de halledebilir.
Düşünememek değil bence burada olay önemsememek/birincil sorumluluk olarak görmemek. Çocuğu okuldan alması gerektiğini bir insan nasıl unutabilir, acıkacağını, üşüyeceğini nasıl düşünemez? Cevap belli: başkasının yerine yapacağını bilir. Normalleştirmemeliyiz doğaları gereği falan diyerek.
Eşimle her sorumluluğu paylaştık, iş bölümü yaptık. Bazen başardık, bazen de onun benden çok daha yoğun çalışması yüzünden başaramadık. Ama ben hiçbir zaman herşeyi üstlenip onun geri planda kalmasına müsaade etmedim. Hatta bu konuda hep çok tetikte olduğumu söyler eşim. Böyle böyle değişecek bu düzen. Oğlum, benim de babası gibi mesaiye kaldığımı, iş seyahatine gittiğimi, bütün gününü gecesini babasıyla geçirebileceğini görerek büyüyecek.

X