Nişanlım, ailesi ve babam meselesi.... sizin tavriniz ne olurdu?

Bence size ait olacak eve geçmesinler. İlerde o eve geciçme durumunuz olursa çok zorluk çıkarabilirler. Evlenecek adamın evine geçmek istemeleri bana doğru gelmedi. Başka bir eve kiraya geçmeleri daha mantıklı.
Babanız haklı bence. Nişanlınız da ailesinin ağzına bakıyor bu da ilerde sorun olabilir
gecmeseler ne olacak, aile zemin katta oturuyor, yarin oburgun kiz o eve gelince kiskanclik durumu olur. o yuzden davul dengi dengine

Ben acikcasi sizi daha manipüle edilmiş buldum. Babanızın önyargılarına siz de kapılmış gibisiniz. Evi vermek istemeyebilirsiniz anlarım haklisiniz da. Ancak annesinin oraya yerleşmeye çalıştığını düşünmeniz çok zorlama. Çünkü kadın taşınmak istese gidip de zemin kata kiraya çıkmazdı.

Bir de oğlunu arayıp su basmasini anlatmasına çok takilinmis ama günlük konuşuyorlarsa olanı anlatmış olması normal. Nişanlı oğluna anlatması ne kadar doğru demişsiniz. Nişanlı oğlu? Sonuçta oğlu 😊

Bir de 4 yıl önceden eşya yerleştirmek mantıksız geldi.
Mesele oğlunun nişanlı olması değil de belki bin km uzakta dağ başında, zorlu, stresli bi işinin olması bana göre. Yani adam zaten stres altında bir de anne babasının derdiyle dertlenmesin demek istemiştim.
Eşimle 1 yıldan biraz fazla ayrı yaşadık iş yüzünden. O yurt dışındaydı, kayınvalidem genelde benimle kaldı o dönem. Kayınvalidem eşime hep iyiyiz bizi merak etme minvalinde konuşurdu. Yine aynı şekilde kendisi memlekette biz çalıştığımız yerdeyken de çok çok büyük bir sorun yoksa iyiyiz merak etmeyin derdi.

Mesele oğlunun nişanlı olması değil de belki bin km uzakta dağ başında, zorlu, stresli bi işinin olması bana göre. Yani adam zaten stres altında bir de anne babasının derdiyle dertlenmesin demek istemiştim.
Eşimle 1 yıldan biraz fazla ayrı yaşadık iş yüzünden. O yurt dışındaydı, kayınvalidem genelde benimle kaldı o dönem. Kayınvalidem eşime hep iyiyiz bizi merak etme minvalinde konuşurdu. Yine aynı şekilde kendisi memlekette biz çalıştığımız yerdeyken de çok çok büyük bir sorun yoksa iyiyiz merak etmeyin derdi.
Öyle bakarsak kendisi de arayıp bu konuları konuşuyor yani bana göre bu daha büyük stres ama adamın da işi bu
Evlenince de aynı konular gündem olacak ve 4 yıl sınırda çalışacak
Arkadaş sınırdan ziyade nişanlı birine söylenmesi konusunu yazdığı için özellikle söyleme gereği duydum.

Zaten mantığım almıyor, bu çocuk evlenecek buna bu sorunlardan bahsetmeyelim diyeceklerine her gün annesi telefonda ağlıyor vs. Böyle nereye gidecek bu iş?

Öyle bakarsak kendisi de arayıp bu konuları konuşuyor yani bana göre bu daha büyük stres ama adamın da işi bu
Evlenince de aynı konular gündem olacak ve 4 yıl sınırda çalışacak
Arkadaş sınırdan ziyade nişanlı birine söylenmesi konusunu yazdığı için özellikle söyleme gereği duydum.
Anladım, konu sahibinin bakış açısını onaylamak adına değil de kendi bakış açımı açıklamak için yazdım. Yani nişanlısının annesi sürekli dert anlatmaya, başkalarından yardım alabilecekken herşey içim bu çocuğunu beklemeye meyilli ise e konusu daha önemsiz bana göre demek istemiştim.
Tabi ki konu sahibinin de nişanlısını darlamaması gerekiyor. Kaldı ki ben ev ve kira meselesine herkes kadar katı bakmıyorum zaten önceki mesajlarımda da belirtmiştim.

Size bir şey diyim mi? Bir kere kullanılmaya başla bunun ardı arkası kesilmez. Eğer babanız uygun görmüyorsa bırakın olmasın. Benim çevremde ki bütün aileler çocuğum bir şeylerin sahibi olsun diye çabalar. Destek sağlar. Ben böyle gördüm böyle öğrendim. Size bir öneri babanızı bahane edin bu nişanlılığı bitirin.

Nişanlınız sizi geçiştirmiş, yakında başka bir sebeple aynı konu açılır muhtemel ki en sonunda ailesini de o eve yerleştirir ( bu yazı kalsın burda ).

Madem ailesine söylememiş, açmamış konuyu, annesi nasıl diyebiliyor "biz eve geçmeyelim, sen bize çıkın diyemezsin" diye?

Yazdığınız 10 yorumun 11'i " babam haklı çıkmasın, babam haklı çıkacak gibi, babamın haklı çıkmasını istemiyorum vs.". Size bir sır vereyim, babanız çoktan haklı çıkmış zaten, sadece siz görmüyor ya da görmek istemiyorsunuz.

Anladım, konu sahibinin bakış açısını onaylamak adına değil de kendi bakış açımı açıklamak için yazdım. Yani nişanlısının annesi sürekli dert anlatmaya, başkalarından yardım alabilecekken herşey içim bu çocuğunu beklemeye meyilli ise e konusu daha önemsiz bana göre demek istemiştim.
Tabi ki konu sahibinin de nişanlısını darlamaması gerekiyor. Kaldı ki ben ev ve kira meselesine herkes kadar katı bakmıyorum zaten önceki mesajlarımda da belirtmiştim.
Ben öyle bir meyil görmedim
Öyle olsa başka yere taşınmak yerine söylerlerdi oğlum geçici olarak biz geçsek diye
Biraz önyargılı bakılıyor babası zaten sürekli bir sorun çıksa da görsek modunda
Annesi bile aynı şeyi söylemiş
Konu sahibi arkadaşda da babaci bir tavır var evlilikler için her iki tarafın da bu kadar müdahil olduğu bir ilişki çok sıkıntılı

Ben sadece şunu söyleyip önyargılarin kırılmasıni istiyorum. Doğuyu nasıl hayal ediyorsunuz? Doğu hatta güneydoğu bile birçok batı şehrinden güzel. Türkiyenin her bölgesinde yaşadım, imkanlar batıda çok ama batı şehirleri çok eski. Doğu ve Güneydoğuda şehirler yeni, ulaşım kolay. İmkanlar da az değil. Şimdi iş ve tayin sebebiyle herkes her yere taşındığı için, şehirlerin etnik yapısı da kırılıyor. Yani gidip görmediğiniz yerlerden korkmayın. Deprem olmasaydı, en güzel şehirler arasındaydı oralar

Aynısını dedim ben de, nişanlım ek olarak kiraya vermiş gibi olurum bana ayda 5-6 bin verirler, ben de doğuda tutacağım evin kirasını onunla karşılarım diyor ama rahata alışan insanlar dediğiniz gibi 4 yıl sonra hiç çıkmak istemezler.
ahahahha ona kira mı verecekelrmis... ya nişanlınız aptal ya da sizi aptal yerine koymaya çalışıyor... buna inanan var mı cidden ya

5. Sayfada gelişme var!

İyi günler hepinize hanımlar.

Nereden başlasam... Babam hep güvenebileceği, biraz da olsa tanıdığı bildiği biriyle evlenmemi istiyordu. Ama böyle olmadı tabii, aynı şehirden bir aracı vasıtasıyla tanıştığım biriyle, 2 yıllık sevgililik dönemi sonrasında , babamı biraz güçlükle de olsa ikna ettim ve 1,5 ay önce nişanlandım. Nişanlım asker , yıllık izin sürecinde artik adını koyalım dedik ve bir sürece girdik . Onun ailesi, aileme ters görünen bir yapiya sahip. Görünen diye bilerek diyorum, bazı konularda zıtlıklar var. (Tesettür vs olarak) o yüzden de babam önyargılı yaklaştı en basindan beri. Yine de olumsuzluklara ragmen çıt çıkarmadı, Tanışma ve isteme/söz ikiser hafta arayla oldu bir sekilde.

Hemen sonrasında da nisanlimin ailesi taşınma sürecine girdiler, hazır oğulları izne gelmiş diyerekten ondan da destek almak için... Malum tasınma halleri derken bizi evlerine davet edemediler ve babamin halı hazirdaki onyargisi biraz daha katlandı ve "evlerine bile davet etmiyorlar, birkaç aya görürüm biter bu is" demeye başladı. "Seni kandırıyorlar bunlar" vs bile dedi. bense nişanlım ve ailesinin samimiyeti konusunda zerre şüphe duymuyorum. Hakikaten öyle insanlar değiller, tanıma imkanı olan herkes aynı şeyi söylüyor hatta.

Neyse nişanlım ailesinin evinin taşınmasında edebildiği kadar yardım etti, izni bitince de doğu görevine geri döndü.

Ama işte sorunlar bitmedi, taşındıkları evin (zemin kat) giderleri tıkanmış evi su basmış vs derken daha tam yerleşemeden bir de bu sorunlar çıkmış. Annesi her gün nişanlımı arayıp da dert yanınca, olay artık nişanlımın kendi birikimleriyle aldığı eve geldi.
Nişanlım haklı olarak ailesini düşünüp "senin de fikrin önemli ama ben düşündüm ki, doğu görevindeyken ailem benim evimde dursunlar, biz de eşya almakla ugraşmayalım (mobilya vs alıp onun evine koyacaktık normalde, ileriki dönemlerde zamlanır her şey diyerekten), zaten doğuya eşya mı götürülür, eşyalı ev tutacağız buradan, onlar da evimize güzel bakar hem bizim yokluğumuzda, eşyaları da doğu görevi sonrası alırız" diyor.

Diyor demesine ama bu eşya almayalım teklifini babama götürdüğü an evde kopacak kıyameti biliyorum. Babam hali hazırda önyargılıyken, üzerine eşya da almayalım denilince bana gelip "haklı çıktım seni enayi yerine koyuyorlar, bir eşya bile almayacaklar" diyecek ve belki olay ayrılığa bile gidecek.

Ki bir de ek olarak: ailesinin evine ayda 3 maaş giriyor, kiradan çıkıp başka yere kiraya girebilme durumları var aslında. Ama nişanlımdan medet umar gibiler :/ Bakın ben malda mülkte değilim ama babamı haklı çıkarmış olacaklar diye endişeliyim. Babamın bu tavrından haberleri bile yok. Ben söylemek istemedim. Babam hiç tanımadığı ve kafasına uymayan bir aileyi kabul edip oluruna gitmeye çalıştı ama bu kez bunu yapamaz eminim. Tolere edemez diye düşünüyorum.

Çok fena arada kaldım anlayacağınız, siz olsanız ne yapardınız? Nişanlınıza şeffaf olup her şeyi böylece anlatır mıydınız?
Evi konusunda, ben ileride batıya gelecek olursak ailesini çıkaramayacağını da düşünüyorum. nasıl desin çıkın diye mesela?
emeklilik+2 asgari ücret giriyor eve maaş olarak, küçük bir şehirde başka bir eve kiraya çıkamazlar mı ki mantıken? (5-6 bine ev bulunabiliyor) :/

Bana yardımcı olun nolur ne yapsam bilemiyorum :KK43:
Bence eve konma derdindeler. Dogu gorevi bittikten sonra ben aileme çıkın diyemem ki_ye dönecek olay. Ve tartışmalar ister istemez başlayacak. Su bastiysa, tam da yerlesemediler ise baska bir eve çıkabilirler. Durmuslar durmuslar da düğün arifesinde mi ogullarinin evi akillarina gelmiş.

Sizin eviniz olsaydı,aileniz kiraya çıkardı ve sizin eviniz boş boş durur muydu mesela?
Bence öyle yapmazdınız.
Evleniyor diye insan ailesini ikinci plana atmaz. Onların kiraya çıkması ikinci plana atılmasını gerektiriyor maalesef. Bu bir taviz değil. İnsanlıktır bana kalırsa.
4 seneye köprünün altından çoook sular akar. Eşya alıp koyacaksanız evin bir odasını kapatır koyarsınız yine. Yapmaya gönlü olan her şekilde yapar.
Alakasi yok. Ailesini cok dusunuyorsa zaten kira almayi dusunmez onlardan. Ikincisi ailesi baska bir eve çıksın madem. Bos evi de kiraya versinler. Bir kismini ailesine gondersin nişanlısı.
Ben bu tarz bir durumdan dolayi su an boşanma aşamasındayım ve ustune hamileyim. Artik cogu erkek annesinin iyi niyetli oldugunu düşünmüyorum 😂

Yilanin basini küçükken ezeceksin. Ne kadar tolerans gosterirsen goster gun gelir ufacik bir seyinde senden kotusu olmaz.

Yani ailesine evi verecekse sizden önce verecekti evlilik düşüncesinden önce ,hayırlı evlat ev aldı olurdu adı anne babası sonuçta . Ama evlilik sürecine girdikten sonra size bizim evimiz dediği evi vermesi çok saygısızca. Haa otururlarsa çıkmazlar zaten büyük problemler olur çıkarmak filan kavga çıkar kesin. Babanız haklı da olabilir bence nişanlınız keriz yerine koyuyor gibi geldi bana da ne demek eşya almayım ! İsterse ülke dışına gitsin mecbur orada da alacak . Eşyalı ev tutmak saçma geldi öğrenci evi gibi

Gelişme olarak okuyun**

Merhabalar tekrardan.

Nişanlımla konustuk 2 saate yakın.

Hatırladığım kadarıyla konuşmamızı aktarmak istiyorum sizlere de.

Dedim ki; Bak canım benim, beni yanlış anlama ama ben açık konuşacağım. Burada bir evimiz, bir kapımızın olması bizim için daha iyi olur. Üstelik memlekette düğün yapacagiz, düğün yorgunluguyla balayına gitmek jstemeyecegiz ve bir yerde kalmak isteyecegiz, böyle bir durumda ailenle zaten kalamayiz, kaldı ki izinlerde geldik diyelim, 2 tane bekar kardesin ve annen babanın yanına bir de bizi evli çift olarak düşün dedim. Olur mu sence? Dedim.

biz bunları konuşmuştuk buraya evine yerleşip, izinler ve düğün akabinde kalırız demiştik dedim.

O da evet dedi, dinledi beni sonuna kadar.

Devam ettim. Bence buraya büyük esyalarimizi alip, izinlerinde veya ekstrem bir durumda, yurtdışı gibi bir görev durumun olduğunda kalacağımız bir yer şart bize dedim. Çünkü çevremde kocası Suriye'de olan bir kız var, 3 çocukla anne babasinin evinde yaşamaya calisiyor ama imkan anlamında imkanları çok kısıtlı diye bir örnek verdim.

O da haklısın ama sen beni yanlış anladın, ben sadece bunları düşündüm, gidip aileme bunu söylemedim veya sana da bunu dayatir gibi söylemiyorum dedi. Ben sadece fikir yürüttüm senden de fikir almak istedim dedi.

Sonra ben devamında, yanlış anlama ama ben biraz bencilliği doğru buluyorum dedim. Biz sadece ikimizi düşünüp ilerleyelim. Herkesi memnun edemeyiz, imkanı yok bunun, arada yipranip hayatını yaşayamayan bir çift haline gelmek istemiyorum. Bu konuda bencillik yapacağız, bir karar alırsak onu ailemize aktaririz sadece dedim. Başkaları sebebiyle planlarımızı ve isteklerimizi degistirmeyelim dedim. Önceliğimiz sen, ben, biz ve huzurumuz olacak her zaman dedim.

O da haklısın, dedi. Bunları ben de düşündüm yoksa sana söylediğim şey illa olsun gibi bir derdim yok dedi. Sadece herkesi düşünüyorum dedi.

Ben de dedim ki, sana bu tarz şeylerin yuklenmemesi ve senin heyecanının hep canlı kalmasi.lazim dedim. Düğün telaşında olmalisin sadece dert tasa cekmemelisin dedim. Ailen için endiselenecegin bir şey yok ki, abin var, kardeşin var, üstelik abin ailenle yaşıyor halı hazirda, gerekirse kiraya iyi bir yere cikarlar ve o da gerekli desteği sağlar niye saglamasin dedim.

Haklısın dedi.

Esyalarimizi alalım kararına geri döndük kısacası, o da haklı.oldugumu söyledi ve güzel bir şekilde kapattık telefonu.

Aklımda soylemedigim bir şey kalmadı. Tavrım netti diye düşünüyorum.

Sizce iyi konuşmuş muyum?
hemde çok iyi konuşmuşsunuz
her zaman net olmak iyidir :)
aylar olmuş siz bu konuyu açalı gerçi :)
sonra ne oldu gelişme olarak ailesi başka eve geçti mi? julibom julibom

Son düzenleme:
Alakasi yok. Ailesini cok dusunuyorsa zaten kira almayi dusunmez onlardan. Ikincisi ailesi baska bir eve çıksın madem. Bos evi de kiraya versinler. Bir kismini ailesine gondersin nişanlısı.
Ben bu tarz bir durumdan dolayi su an boşanma aşamasındayım ve ustune hamileyim. Artik cogu erkek annesinin iyi niyetli oldugunu düşünmüyorum 😂

Yilanin basini küçükken ezeceksin. Ne kadar tolerans gosterirsen goster gun gelir ufacik bir seyinde senden kotusu olmaz.
Valla erkek olsun kız olsun artık insanların hiç biri iyi niyetli değil. Hatta gelinler de az değiller,çok fena olanları var. Burada da okuyoruz kpin kvnin ağzından dişini sökebilecek potansiyele sahip tipler de dolaşıyor aramızda. Şu zamanda hazır evi kiraya vermek saçmalık,kiracılar hiç de iyi kullanmıyorlar. Ben olsam ailemi veya eşimin ailesini oturturum boş evde. Sonra gelmeden önce haber veririm çıksınlar diye. Oturmayacağım eve de eşya falan dizmem.

Valla erkek olsun kız olsun artık insanların hiç biri iyi niyetli değil. Hatta gelinler de az değiller,çok fena olanları var. Burada da okuyoruz kpin kvnin ağzından dişini sökebilecek potansiyele sahip tipler de dolaşıyor aramızda. Şu zamanda hazır evi kiraya vermek saçmalık,kiracılar hiç de iyi kullanmıyorlar. Ben olsam ailemi veya eşimin ailesini oturturum boş evde. Sonra gelmeden önce haber veririm çıksınlar diye. Oturmayacağım eve de eşya falan dizmem.
Ya durmuslar durmuslar da simdiyi mi bulmuslar oturacak? Benimkinin ailesi eve kapaklandi. Gitmiyorlar. Oyle uzaktan göründüğü gibi degil hic bir sey.

Babanla yaşadığın problemi konu sen değilsin yerinde kim olsa tavrı bu olacaktı diye anlat ve ev fikrini kabul etme. O eve ailesi geçerse bir daha senin o evde oturma ihtimalin olmaz bilgin olsun.

X