Nişanlım, ailesi ve babam meselesi.... sizin tavriniz ne olurdu?

Babanız haklı çıkıcak bu belli bir şey, o evden asla ailesini bi daha çıkartamaz sen evi yok say baştan. Ayrıca eşya almamak nedir kesinlikle böyle bir sey yapma 4 sene az değil kendi eşyani kullanirsin bir çok arkadaşim doguya gelin gitti(sirnak/bitlis) ceyizinden beyaz eşyasina her seylerini iyisinden istedikleri gibi aldilar. 4 sene sonraki hevesle ilk evlendiğin zamanki bir olmayacak. Hem evim var diyo sonra fos çıkıyo hem eşya almayalim yipranir bilmem ne dogudada bir sürü insan yasiyor ne alaka yani. Bahane bildigin. Her seyi gönlüne göre aldir yokus yapiyosa da yol ver ana kuzusuna ilerde cok başin agrir

İyi günler hepinize hanımlar.

Nereden başlasam... Babam hep güvenebileceği, biraz da olsa tanıdığı bildiği biriyle evlenmemi istiyordu. Ama böyle olmadı tabii, aynı şehirden bir aracı vasıtasıyla tanıştığım biriyle, 2 yıllık sevgililik dönemi sonrasında , babamı biraz güçlükle de olsa ikna ettim ve 1,5 ay önce nişanlandım. Nişanlım asker , yıllık izin sürecinde artik adını koyalım dedik ve bir sürece girdik . Onun ailesi, aileme ters görünen bir yapiya sahip. Görünen diye bilerek diyorum, bazı konularda zıtlıklar var. (Tesettür vs olarak) o yüzden de babam önyargılı yaklaştı en basindan beri. Yine de olumsuzluklara ragmen çıt çıkarmadı, Tanışma ve isteme/söz ikiser hafta arayla oldu bir sekilde.

Hemen sonrasında da nisanlimin ailesi taşınma sürecine girdiler, hazır oğulları izne gelmiş diyerekten ondan da destek almak için... Malum tasınma halleri derken bizi evlerine davet edemediler ve babamin halı hazirdaki onyargisi biraz daha katlandı ve "evlerine bile davet etmiyorlar, birkaç aya görürüm biter bu is" demeye başladı. "Seni kandırıyorlar bunlar" vs bile dedi. bense nişanlım ve ailesinin samimiyeti konusunda zerre şüphe duymuyorum. Hakikaten öyle insanlar değiller, tanıma imkanı olan herkes aynı şeyi söylüyor hatta.

Neyse nişanlım ailesinin evinin taşınmasında edebildiği kadar yardım etti, izni bitince de doğu görevine geri döndü.

Ama işte sorunlar bitmedi, taşındıkları evin (zemin kat) giderleri tıkanmış evi su basmış vs derken daha tam yerleşemeden bir de bu sorunlar çıkmış. Annesi her gün nişanlımı arayıp da dert yanınca, olay artık nişanlımın kendi birikimleriyle aldığı eve geldi.
Nişanlım haklı olarak ailesini düşünüp "senin de fikrin önemli ama ben düşündüm ki, doğu görevindeyken ailem benim evimde dursunlar, biz de eşya almakla ugraşmayalım (mobilya vs alıp onun evine koyacaktık normalde, ileriki dönemlerde zamlanır her şey diyerekten), zaten doğuya eşya mı götürülür, eşyalı ev tutacağız buradan, onlar da evimize güzel bakar hem bizim yokluğumuzda, eşyaları da doğu görevi sonrası alırız" diyor.

Diyor demesine ama bu eşya almayalım teklifini babama götürdüğü an evde kopacak kıyameti biliyorum. Babam hali hazırda önyargılıyken, üzerine eşya da almayalım denilince bana gelip "haklı çıktım seni enayi yerine koyuyorlar, bir eşya bile almayacaklar" diyecek ve belki olay ayrılığa bile gidecek.

Ki bir de ek olarak: ailesinin evine ayda 3 maaş giriyor, kiradan çıkıp başka yere kiraya girebilme durumları var aslında. Ama nişanlımdan medet umar gibiler :/ Bakın ben malda mülkte değilim ama babamı haklı çıkarmış olacaklar diye endişeliyim. Babamın bu tavrından haberleri bile yok. Ben söylemek istemedim. Babam hiç tanımadığı ve kafasına uymayan bir aileyi kabul edip oluruna gitmeye çalıştı ama bu kez bunu yapamaz eminim. Tolere edemez diye düşünüyorum.

Çok fena arada kaldım anlayacağınız, siz olsanız ne yapardınız? Nişanlınıza şeffaf olup her şeyi böylece anlatır mıydınız?
Evi konusunda, ben ileride batıya gelecek olursak ailesini çıkaramayacağını da düşünüyorum. nasıl desin çıkın diye mesela?
emeklilik+2 asgari ücret giriyor eve maaş olarak, küçük bir şehirde başka bir eve kiraya çıkamazlar mı ki mantıken? (5-6 bine ev bulunabiliyor) :/

Bana yardımcı olun nolur ne yapsam bilemiyorum :KK43:
Benim babam da askerdi ve jandarma olduğu için 2 yıl doğu 2 yıl batı seklinde tam 20 yıl çalıştı. Bu süreçte bizim eşyalarımız da vardı. Hiç eşyalı ev tutmadık her zaman eşyalarımızı yükler götürürdük. Bence siz de alın eşyalarınızı ama biraz küçük ve demonte edilince sorun olmayacak eşya seçebilirsiniz.
Son olarak eve eş ailesini sakın sokmayın yoksa onlar hayatta olduğu sürece hibe etmiş olursunuz.

Aynısını dedim ben de, nişanlım ek olarak kiraya vermiş gibi olurum bana ayda 5-6 bin verirler, ben de doğuda tutacağım evin kirasını onunla karşılarım diyor ama rahata alışan insanlar dediğiniz gibi 4 yıl sonra hiç çıkmak istemezler.

Ne çıkarlar ne de kira verirler. Başka eve versinler kirayı.

Kesinlikle kiraya çıkmaları lazım. Yeni evlenecek adamın evinde ne işleri var ? Onlar o eve geçse siz kendinize göre değil de, yok onların ev bulmaları, yok onların taşınmaları vs üzerine düğün planları yapacaksınız. Belki de eşinin asker olmasını bahane edip, yalnız kalmayalım birlikte yaşayalım vs de diyecekler. Kabul etmediğinde de gelin bizi istemiyor olacak. Sana bilenecekler. Ne gerek var ? Bak ben sana söyleyeyim. Ailen istemiyorsa, bir bildikleri vardır. Ben daha önce ailesinin onaylamadığı biriyle evlenip pişmanlık duymayan kimseyi görmedim. Bu hiç şaşmaz. Emin ol pişman olursun. Anlaşılan nişanlın da ailesinin ağzına bakan biri. Sen yorulursun. Bana sorarsan ya net şekilde tavrını koy, olay senin istediğin şekilde ilerlesin. Ya da bu işi boz gitsin. Bu şekilde yok yere sen de hep eşinle ailen arasında kalacaksın. Ne gerek var ? Sizin balık baştan kokmuş

Öyle mi diyorsunuz :/
KAfam karıştı açıkçası, annesinin ağlayıp durması, nişanlımı zora sokması çok itici bir kere.
Askerde doğu görevinde, üstelik şu an karakol görevinde sınırda bulunan evladına anlatılacak şeyler mi evin giderleri falan?
Kafam almıyor alamıyor.
Babanız haklı çıkacak belli.
Baştan iş bozulmasın diye alttan aldıkça sorunlar çözülmeyecek sadece ötelenecek. Sonra o sorunlar birikip sizin evliliğiniz çıkmaza girecek. Nişandan ayrılmak boşanmaktan çok daha kolay ve daha az sancılı. İyi düşünün

O zamam evlenmemesi mantikli.evim var dememeli el kizina. Kimse evi icin evlenmiuor. Ama is ciddiye bindikten sonra once evim var diyip sonrada ailem benim evde otursun nasilsa o evi ben aldim sen karisamassin diyemez. Bunu diyecek adam bilinki ilerde hicbir mali kendi ustune bile yapmaz karisiyla ortak olmasin diye. Ben bunlarin cigerlerini biliyorum siz bunlsrla alakali herseyi bana sorun ben bilirim😀 ben ilk uc seneden sonra oyle bir akillandimki yakasina yapisa yapisa para aldim eve esya alinacaksa kavga gurultu aldirabiliyorsun omrun gidiyor. E bazilarinin bosanma durumuda olamiyor. Ben cozumu buldum kendimce.Allahtan benim tek sorunum cimriligiydi hallettim onu. Yani asker ve polis eslerinin gozu acik olmasi lazim ciddiyim bakin yoksa cok eziliyorlar. Bir abla vardi esinin abisi 400 bin tl borca girmis odeyememis ailesi demiski sen askersin abine yardim edeceksin hakkimizi helal etmeyiz. Bildiğin kredi cektirip adama odettiler. Kadinda uc cocuk yapmis babaevinede donemedi. Senelerce cocuklarindan evinden kıstı o adam borcu odeyebilmek icin.daha ne ornekler var
Adam evlenmeden önce almış değil mi konu sahibinin çok da söz hakkı olduğunu düşünmüyorum açıkçası . Konu sahibi fikrini söyleyip geri çekilsin adamın ondan sonra yapacağı , bundan sonra yapacaklarını belli eder.

Son düzenleme:
O zamam evlenmemesi mantikli.evim var dememeli el kizina. Kimse evi icin evlenmiuor. Ama is ciddiye bindikten sonra once evim var diyip sonrada ailem benim evde otursun nasilsa o evi ben aldim sen karisamassin diyemez. Bunu diyecek adam bilinki ilerde hicbir mali kendi ustune bile yapmaz karisiyla ortak olmasin diye. Ben bunlarin cigerlerini biliyorum siz bunlsrla alakali herseyi bana sorun ben bilirim😀 ben ilk uc seneden sonra oyle bir akillandimki yakasina yapisa yapisa para aldim eve esya alinacaksa kavga gurultu aldirabiliyorsun omrun gidiyor. E bazilarinin bosanma durumuda olamiyor. Ben cozumu buldum kendimce.Allahtan benim tek sorunum cimriligiydi hallettim onu. Yani asker ve polis eslerinin gozu acik olmasi lazim ciddiyim bakin yoksa cok eziliyorlar. Bir abla vardi esinin abisi 400 bin tl borca girmis odeyememis ailesi demiski sen askersin abine yardim edeceksin hakkimizi helal etmeyiz. Bildiğin kredi cektirip adama odettiler. Kadinda uc cocuk yapmis babaevinede donemedi. Senelerce cocuklarindan evinden kıstı o adam borcu odeyebilmek icin.daha ne ornekler var
Allah aşkına böyle ömür mü geçer bir de marifet gibi anlatıyorsunuz kavga gürültü para alıyorum diye.

Evi olmasaydı nisanlinizla yine evlenecek miydiniz? Ya da istemeye geldiklerinde babanız ev şartıyla mi kabul etti? Yani evet, kimse ortada sahip olunan bir ev varken kirada oturmak istemez ama sonuçta evlilikten önce sahip olunan bir mal varlığı olduğu için ben pek karışmaya hakkım olduğunu düşünmezdim. 4-5 sene kalmayacağım ev boşken de kendi ailem kiraya çıksın istemezdim. Ailesi gerçekten art niyetli olsa zemin kata tasinacaklarina direkt nisanlinizin evine geçmeye çalışırlardı sanki?

Nereden başlasam... Babam hep güvenebileceği, biraz da olsa tanıdığı bildiği biriyle evlenmemi istiyordu. Ama böyle olmadı tabii, aynı şehirden bir aracı vasıtasıyla tanıştığım biriyle, 2 yıllık sevgililik dönemi sonrasında , babamı biraz güçlükle de olsa ikna ettim ve 1,5 ay önce nişanlandım. Nişanlım asker , yıllık izin sürecinde artik adını koyalım dedik ve bir sürece girdik . Onun ailesi, aileme ters görünen bir yapiya sahip. Görünen diye bilerek diyorum, bazı konularda zıtlıklar var. (Tesettür vs olarak) o yüzden de babam önyargılı yaklaştı en basindan beri. Yine de olumsuzluklara ragmen çıt çıkarmadı, Tanışma ve isteme/söz ikiser hafta arayla oldu bir sekilde.

Hemen sonrasında da nisanlimin ailesi taşınma sürecine girdiler, hazır oğulları izne gelmiş diyerekten ondan da destek almak için... Malum tasınma halleri derken bizi evlerine davet edemediler ve babamin halı hazirdaki onyargisi biraz daha katlandı ve "evlerine bile davet etmiyorlar, birkaç aya görürüm biter bu is" demeye başladı. "Seni kandırıyorlar bunlar" vs bile dedi. bense nişanlım ve ailesinin samimiyeti konusunda zerre şüphe duymuyorum. Hakikaten öyle insanlar değiller, tanıma imkanı olan herkes aynı şeyi söylüyor hatta.

Neyse nişanlım ailesinin evinin taşınmasında edebildiği kadar yardım etti, izni bitince de doğu görevine geri döndü.

Ama işte sorunlar bitmedi, taşındıkları evin (zemin kat) giderleri tıkanmış evi su basmış vs derken daha tam yerleşemeden bir de bu sorunlar çıkmış. Annesi her gün nişanlımı arayıp da dert yanınca, olay artık nişanlımın kendi birikimleriyle aldığı eve geldi.
Nişanlım haklı olarak ailesini düşünüp "senin de fikrin önemli ama ben düşündüm ki, doğu görevindeyken ailem benim evimde dursunlar, biz de eşya almakla ugraşmayalım (mobilya vs alıp onun evine koyacaktık normalde, ileriki dönemlerde zamlanır her şey diyerekten), zaten doğuya eşya mı götürülür, eşyalı ev tutacağız buradan, onlar da evimize güzel bakar hem bizim yokluğumuzda, eşyaları da doğu görevi sonrası alırız" diyor.

Diyor demesine ama bu eşya almayalım teklifini babama götürdüğü an evde kopacak kıyameti biliyorum. Babam hali hazırda önyargılıyken, üzerine eşya da almayalım denilince bana gelip "haklı çıktım seni enayi yerine koyuyorlar, bir eşya bile almayacaklar" diyecek ve belki olay ayrılığa bile gidecek.

Ki bir de ek olarak: ailesinin evine ayda 3 maaş giriyor, kiradan çıkıp başka yere kiraya girebilme durumları var aslında. Ama nişanlımdan medet umar gibiler :/ Bakın ben malda mülkte değilim ama babamı haklı çıkarmış olacaklar diye endişeliyim. Babamın bu tavrından haberleri bile yok. Ben söylemek istemedim. Babam hiç tanımadığı ve kafasına uymayan bir aileyi kabul edip oluruna gitmeye çalıştı ama bu kez bunu yapamaz eminim. Tolere edemez diye düşünüyorum.

Çok fena arada kaldım anlayacağınız, siz olsanız ne yapardınız? Nişanlınıza şeffaf olup her şeyi böylece anlatır mıydınız?
Evi konusunda, ben ileride batıya gelecek olursak ailesini çıkaramayacağını da düşünüyorum. nasıl desin çıkın diye mesela?
emeklilik+2 asgari ücret giriyor eve maaş olarak, küçük bir şehirde başka bir eve kiraya çıkamazlar mı ki mantıken? (5-6 bine ev bulunabiliyor) :/

İlk cevap vermek istediğim kısım doğuya eşya mi götürülür? Kısmı. Ben 2 yıllık evliyken geldim doğuya, hem de Şırnak gibi bir yere. Eşyalarımı da iğneden ipliğe getirdim. Getirmeyen arkadaşlar da vardı evet ama çoğu getirmişti, isteyen bal gibide getirir.

İkincisi, eş ailesi eve geçtikten sonra siz o evi unutun. Hatta olurda aynı ile dönerseniz birlikte oturmayı bile teklif edebilirler.

Üçüncüsü de, nişanlınız ailesinin ağzının içine bakıyor gibi. Durumu iyi gözlemleyin derim, sonra çok üzülürsünüz bu konuda. Şahsen ben zamanında bu siteyi kesfetmeden evlendiğim için hala hayıflanıyorum.

Askerlerin bu kadar zengin olduğunu bilmiyordum:KK70: İnsanımız o kadar vizyonsuz ki askeri, polisi zengin bellemiş. Yazık günah kendi canı, yeri geliyor ailesinin canı tehlikede; kelle koltukta çalış. Sonra ailen seni sömürsün. Korkunç.
Ev konusuna gelince evi olmasını, maddi durumunun iyi olmasını büyük bir meziyet gibi sunduysa ve bu, konu sahibinin evlenmeye karar vermesinde önemli bir etkense zaten evlilik yanlış temelledirilmiş oluyor. O zaman şirket gibi şartlara bağlanmış oluyor herşey. Değişik bir evlilik dinamiği.
Ben kendi adıma evlenirken herhangi bir mal varlığım yoktu. Eşimin de bir evi vardı ama 120 taksitten 3 taksidini anca ödemişti ve maaşının %80i krediye gidiyordu :KK70: Kendimize ve çalışma azmimize güvendik, çalıştık ödedik kalan kısmını.

Bir de arkadaşların şu yazdığına çok katılıyorum: Doğuda karakol görevinde olan çocuğuna evin giderlerini anlatamazsın. Bir sorunun varsa bile söylemezsin ki aklı kalmasın. Eğer çocuğunun yıllık izni iki ay değilse taşınmaya yardım etmesini beklemezsin. Ağlayarak kendini acındırmazsın. Kayın pederiniz hayattaysa hele ki asla asla yapılmaması gerekir.
Bunlar evinizde oturmalarından, kira vermemelerinden falan çok daha önemli sıkıntılar bence.

Zaten mantığım almıyor, bu çocuk evlenecek buna bu sorunlardan bahsetmeyelim diyeceklerine her gün annesi telefonda ağlıyor vs. Böyle nereye gidecek bu iş?

SEn babanı dinle
Aile ultra cimri, 3 maaş var diyorsun zemin kat yerine parasını verip adam gibi daha yeni, yüzüne bakılır bir yer bulsalarmış. Adamkar cimriliklerinden ölüyor, 3 maaş gelen aile kotta mı yaşar Allah askına, kralından kiralık bulur oturursun. Annesi de eve geçme teklifi gelsin diye her gün arayıp acındırıyor inan. Bu aileyle çok problem yaşarsın, sen babanı dinle en iyisi.

Aynısını dedim ben de, nişanlım ek olarak kiraya vermiş gibi olurum bana ayda 5-6 bin verirler, ben de doğuda tutacağım evin kirasını onunla karşılarım diyor ama rahata alışan insanlar dediğiniz gibi 4 yıl sonra hiç çıkmak istemezler.

Sonra soyle diyecek
Sacmalama kendi anne babamdan bi de kira mi alayim

Babanızı dinleyin , sonradan ailesi yönünden sıkıntı çıkacak belli şimdiden. Sonradan sıkıntı yaşamamak için babanıza şeffaf olup konuşup söylediklerini dikkate alın bence çünkü haklılık payı var

Hiç inanmıyorum kira alacagina sizi kandiriyor bence.eve gecseler anne babamdan nasıl kira alırım diyecek.yerinizde olsam şimdiden bazı şeyleri konuşurum bitecekse de bitsin.nisanliniz alttan alta istediği herşeyi yaptıracak birine benziyo

Gelişme olarak okuyun**

Merhabalar tekrardan.

Nişanlımla konustuk 2 saate yakın.

Hatırladığım kadarıyla konuşmamızı aktarmak istiyorum sizlere de.

Dedim ki; Bak canım benim, beni yanlış anlama ama ben açık konuşacağım. Burada bir evimiz, bir kapımızın olması bizim için daha iyi olur. Üstelik memlekette düğün yapacagiz, düğün yorgunluguyla balayına gitmek jstemeyecegiz ve bir yerde kalmak isteyecegiz, böyle bir durumda ailenle zaten kalamayiz, kaldı ki izinlerde geldik diyelim, 2 tane bekar kardesin ve annen babanın yanına bir de bizi evli çift olarak düşün dedim. Olur mu sence? Dedim.

biz bunları konuşmuştuk buraya evine yerleşip, izinler ve düğün akabinde kalırız demiştik dedim.

O da evet dedi, dinledi beni sonuna kadar.

Devam ettim. Bence buraya büyük esyalarimizi alip, izinlerinde veya ekstrem bir durumda, yurtdışı gibi bir görev durumun olduğunda kalacağımız bir yer şart bize dedim. Çünkü çevremde kocası Suriye'de olan bir kız var, 3 çocukla anne babasinin evinde yaşamaya calisiyor ama imkan anlamında imkanları çok kısıtlı diye bir örnek verdim.

O da haklısın ama sen beni yanlış anladın, ben sadece bunları düşündüm, gidip aileme bunu söylemedim veya sana da bunu dayatir gibi söylemiyorum dedi. Ben sadece fikir yürüttüm senden de fikir almak istedim dedi.

Sonra ben devamında, yanlış anlama ama ben biraz bencilliği doğru buluyorum dedim. Biz sadece ikimizi düşünüp ilerleyelim. Herkesi memnun edemeyiz, imkanı yok bunun, arada yipranip hayatını yaşayamayan bir çift haline gelmek istemiyorum. Bu konuda bencillik yapacağız, bir karar alırsak onu ailemize aktaririz sadece dedim. Başkaları sebebiyle planlarımızı ve isteklerimizi degistirmeyelim dedim. Önceliğimiz sen, ben, biz ve huzurumuz olacak her zaman dedim.

O da haklısın, dedi. Bunları ben de düşündüm yoksa sana söylediğim şey illa olsun gibi bir derdim yok dedi. Sadece herkesi düşünüyorum dedi.

Ben de dedim ki, sana bu tarz şeylerin yuklenmemesi ve senin heyecanının hep canlı kalmasi.lazim dedim. Düğün telaşında olmalisin sadece dert tasa cekmemelisin dedim. Ailen için endiselenecegin bir şey yok ki, abin var, kardeşin var, üstelik abin ailenle yaşıyor halı hazirda, gerekirse kiraya iyi bir yere cikarlar ve o da gerekli desteği sağlar niye saglamasin dedim.

Haklısın dedi.

Esyalarimizi alalım kararına geri döndük kısacası, o da haklı.oldugumu söyledi ve güzel bir şekilde kapattık telefonu.

Aklımda soylemedigim bir şey kalmadı. Tavrım netti diye düşünüyorum.

Sizce iyi konuşmuş muyum?

X