nişanlıyla sorun

Böyle aileler malesef var bende yaşadım hala fırsatını buldular mı tırtıklarlar ama onun dışında dünya iyisidirler
Artık sormuyorum paranın hesabını sordukça Ödemeleri görüyorum ve canım sıkılıyor...
Düğünü kendimiz yaptık onlara bir de ev verdik ve ara ara da onun üstüne her sıkıştıklarında para gönderiyoruz ayrıca görümcemin çocukları okuyor diye onlara düzenli para yolluyoruz sürekli...
Bu arada benimde 2 çocugum var okuyan...
Ben başedemedim evlenmiş adamdan sürekli para istenmesini anlayamıyorum sürekli beklenti içinde olmalarını da anlayamıyorum. Allah başka dert vermesin diye kendimi telkin ediyorum
Borcunuz bitmeye yakın kocanı ev veya araba borcuna sokacaksın öyle öyle Önünü kesebilirsin

Canım belli ki çok seviyorsun ama bazı şeyler açık açık ortada, sen benim parama karışamazsın demesi, çalışmana izin vermemesi ömür boyu kendine muhtaç bıraktıracak, evlendiğinde de aynı sorunlar devam edecek, eger bütün bunların önlemini şimdiden almazsan ve eger gercekten bu adamla devam etmeyi düşünüyorsan sıkıntıya alıştırmalısın kendini.

Çocuklarına bağımlı olmaya alışmış bi aile var karşında , kolay kolay vazgeçmezler, eşin vazgeçmek istese bile onlar vazgeçmez sorun yaşatırlar
beni asıl üzen bunlar zaten gerekirse 5binde versin ama yok sen karışamazsın yok ben istediğim kadar aileme para veririm sen fesatçısın vsvs bunlar daha çok üzüyor beni

Böyle aileler malesef var bende yaşadım hala fırsatını buldular mı tırtıklarlar ama onun dışında dünya iyisidirler
Artık sormuyorum paranın hesabını sordukça Ödemeleri görüyorum ve canım sıkılıyor...
Düğünü kendimiz yaptık onlara bir de ev verdik ve ara ara da onun üstüne her sıkıştıklarında para gönderiyoruz ayrıca görümcemin çocukları okuyor diye onlara düzenli para yolluyoruz sürekli...
Bu arada benimde 2 çocugum var okuyan...
Ben başedemedim evlenmiş adamdan sürekli para istenmesini anlayamıyorum sürekli beklenti içinde olmalarını da anlayamıyorum. Allah başka dert vermesin diye kendimi telkin ediyorum
Borcunuz bitmeye yakın kocanı ev veya araba borcuna sokacaksın öyle öyle Önünü kesebilirsin
ben anlamıyorum böyle aileleri bizim kültürümüz çevremiz böyle değil ellerinde yoksa bile borç bulurlar düğünü yaparlar bırak üstüne para vermeyi...siz ne güzel telkin etmişsiniz kendinizi

Nişanı kız tarafı yapar zaten o niye borçlandıki.. Madem paraniz yok nikah yapın. Paraniz yoksa nişan neden yaptınız? Ayrica senin baban kardeşin isteseydi sen ne yapardin? Kafamda deli sorular:)
lütfen yorum yapmak için yorum yapmayın.....

ben anlamıyorum böyle aileleri bizim kültürümüz çevremiz böyle değil ellerinde yoksa bile borç bulurlar düğünü yaparlar bırak üstüne para vermeyi...siz ne güzel telkin etmişsiniz kendinizi
Benim annem tek başına oğlunu evlendirdi gram borç bırakmadı beni evlendirdi hiç bişeyimi eksik yapmadı ama onlar taktıkları Altını bile bize ödetti erkek tarafına Düşen eşyaları zaten eşim aldı ve krediyle...
Düğün sonrası görümcem bana içini döktü para vermiyor artık sen ne yapıyorsan kardeşime diye ama aştık çoğu şeyi yine veriyoruz yine kendimizden kısıyoruz ve onlara yediriyoruz 2 evleri var arabaları var ama hala bizden de beklentileri var
Kazandığımızın Allah katında vergisi diyorum ahirette kazanayım diyorum telkin ediyorum kendimi ama razımıyım orası tartışılır
Görümcemin oğlunun üniversite harçlarını biz yatırıyoruz Verdiğimiz paranın dışında hem ben kazanıyorum hem eşim ama sadece o tarafa harcıyoruz eşim senin ailenin durumu iyi olmasaydı onlara da veriridik diye açıklıyor bu durumu ama ailesinin durumu kötü değil o kötü olduğunu düşünüyor
Burda verecek tabi falan diyenlere de katılmıyorum onu anan babası yetiştirdiyse beni de anan baba yetiştirdi hastalık darlık sıkıntı dışında neden verelim kazandığımızı evimiz ayrı yolumuz ayrı bence hislerinde sonuna kadar haklısın

Benim annem tek başına oğlunu evlendirdi gram borç bırakmadı beni evlendirdi hiç bişeyimi eksik yapmadı ama onlar taktıkları Altını bile bize ödetti erkek tarafına Düşen eşyaları zaten eşim aldı ve krediyle...
Düğün sonrası görümcem bana içini döktü para vermiyor artık sen ne yapıyorsan kardeşime diye ama aştık çoğu şeyi yine veriyoruz yine kendimizden kısıyoruz ve onlara yediriyoruz 2 evleri var arabaları var ama hala bizden de beklentileri var
Kazandığımızın Allah katında vergisi diyorum ahirette kazanayım diyorum telkin ediyorum kendimi ama razımıyım orası tartışılır
Görümcemin oğlunun üniversite harçlarını biz yatırıyoruz Verdiğimiz paranın dışında hem ben kazanıyorum hem eşim ama sadece o tarafa harcıyoruz eşim senin ailenin durumu iyi olmasaydı onlara da veriridik diye açıklıyor bu durumu ama ailesinin durumu kötü değil o kötü olduğunu düşünüyor
Burda verecek tabi falan diyenlere de katılmıyorum onu anan babası yetiştirdiyse beni de anan baba yetiştirdi hastalık darlık sıkıntı dışında neden verelim kazandığımızı evimiz ayrı yolumuz ayrı bence hislerinde sonuna kadar haklısın
çooookkkk teşekkür ederim canım bizdede siizin gibidir aynı şeyleri düşünüyoruz benimkilerde anne baba ...ki onada söyledim hastalık olur bişey olur başımüstüne ama bu şekilde aklım mantığım almıyor birde demiyormu sen fesatçısın sen paraya çok değer veriyorsun ..ama Rabbim sana dahada sabır versin ben senin yaptığını yapamazdım heralde...

Çok saçma hareket ediyosunuz!
O anne babası elbette yardımcı olacak. 4-5 senedir çalışıyomuş onun öncesinde annesi babası bakıyordu. Koca adama. Şimdi de ailesine yardımcı olsun. Bırakın da olsun yani.
Bu kadar bencil olmayın. Ondan sonra kavga ediyosunuz burda ağlıyosunuz.
Haksızsın.

Çok saçma hareket ediyosunuz!
O anne babası elbette yardımcı olacak. 4-5 senedir çalışıyomuş onun öncesinde annesi babası bakıyordu. Koca adama. Şimdi de ailesine yardımcı olsun. Bırakın da olsun yani.
Bu kadar bencil olmayın. Ondan sonra kavga ediyosunuz burda ağlıyosunuz.
Haksızsın.
4 5 senedir yardımcı oluyor zaten ama şuan o da ev kuracak tek başına düğün yapacak dahada borcu var onu ödeyecek yani şuan öyle bir lüksü yok anlatabildim mi

evlencek olan bir erkek daha aileleye neden yardım ediyorki..birde karışamazsın..onlara kredi çekeceğine..kendine çeksinde evini düzsün..bu adam kendi evi olmaz diye düşünüyorum..kendi aç kalır ailesini doyurur..sizde beraber aç kalırsınız..bu adam adam olmaz..böyle devam eder gibime geliyor..pek mutluda olacağınaza inanmıyorum..

4 5 senedir yardımcı oluyor zaten ama şuan o da ev kuracak tek başına düğün yapacak dahada borcu var onu ödeyecek yani şuan öyle bir lüksü yok anlatabildim mi

Bu açıdan baktığın için mutsuz oluyorsun
Bu bir lüks değil
İnsanın ailesi yük değil
Anlattığın kadarı ile ortalama maaşlarla çalışan insanlar, belli ki sıkıntıları var
Üstelik nişan sürecinde kardeşi yardım etmiş, kardeş o aileye dahil değil mi ?
Evlilik, düğün her şeyden önemlidir diye bir kaide yok ki
Nişanlın pekala sana bekleyeceğiz önce bu sıkışıklığı savmalıyım deme hakkına sahip
Adam hem çalışacak, hem her şeyi üstlenecek, hem bu kadar laf işitecek sana adaletli geliyor mu ?
Sen daha o aileye dahil bile değilsin, onu bu boya getiren insanlardan öncelikli olman gerektiğini düşünmen hatalı
Senin birşeyini eksik ettimi ? Nişan yapılmış, takısını, elbisesini, bohçasını yapmış seni incitmemiş sen onu neden incitiyorsun para için. Her ailenin kendi içinde hesap kitabı ayrıdır, paylaşımı ayrıdır. Şöyle örnek vereyim ; yeğenim evlenecek, a dan z ye herşeyini ablamla ben birlikte yapacağız. Kafamda bir plan yaptım, kınasını x otelin terasında, nişanını şu restaurantta yapıcam, çeyizine şunu alacağım diye. Gönlümden geçen bu, eşim şimdi bana diyebilir mi evin bütçesinden yapıp, beni sıkıntıya sokacaksın, yapsanda o kıza gönlüm yok hayr etmez diye, var mı böyle bir hakkı ? Üzerinde fikir yürütmesine bile izin vermem, babası ne yapacak diye sormasına bile müsade etmem, benim ailem çünkü, o da yapar ailesine zaman zaman, gerekirse sıkıntıya gireriz, eşimden esirgemem, çünkü kaba bir tabir vardır, eşeğin yoksa sahibinin hatırı vardır. Daha rahat olmak, kısmamak istiyorsan sende çalış, hem daha tatlı olur emek edince olmaz mı ?

evlencek olan bir erkek daha aileleye neden yardım ediyorki..birde karışamazsın..onlara kredi çekeceğine..kendine çeksinde evini düzsün..bu adam kendi evi olmaz diye düşünüyorum..kendi aç kalır ailesini doyurur..sizde beraber aç kalırsınız..bu adam adam olmaz..böyle devam eder gibime geliyor..pek mutluda olacağınaza inanmıyorum..
bende bunu anlamıyorum daha onların bize yardım etmesi gerekirken ....kendini borçlu görüyormuş kızkardeşine hiç yaardım etmemiş yok ailesinin 6 aylık kirasını verecekmiş vsvs

Bu açıdan baktığın için mutsuz oluyorsun
Bu bir lüks değil
İnsanın ailesi yük değil
Anlattığın kadarı ile ortalama maaşlarla çalışan insanlar, belli ki sıkıntıları var
Üstelik nişan sürecinde kardeşi yardım etmiş, kardeş o aileye dahil değil mi ?
Evlilik, düğün her şeyden önemlidir diye bir kaide yok ki
Nişanlın pekala sana bekleyeceğiz önce bu sıkışıklığı savmalıyım deme hakkına sahip
Adam hem çalışacak, hem her şeyi üstlenecek, hem bu kadar laf işitecek sana adaletli geliyor mu ?
Sen daha o aileye dahil bile değilsin, onu bu boya getiren insanlardan öncelikli olman gerektiğini düşünmen hatalı
Senin birşeyini eksik ettimi ? Nişan yapılmış, takısını, elbisesini, bohçasını yapmış seni incitmemiş sen onu neden incitiyorsun para için. Her ailenin kendi içinde hesap kitabı ayrıdır, paylaşımı ayrıdır. Şöyle örnek vereyim ; yeğenim evlenecek, a dan z ye herşeyini ablamla ben birlikte yapacağız. Kafamda bir plan yaptım, kınasını x otelin terasında, nişanını şu restaurantta yapıcam, çeyizine şunu alacağım diye. Gönlümden geçen bu, eşim şimdi bana diyebilir mi evin bütçesinden yapıp, beni sıkıntıya sokacaksın, yapsanda o kıza gönlüm yok hayr etmez diye, var mı böyle bir hakkı ? Üzerinde fikir yürütmesine bile izin vermem, babası ne yapacak diye sormasına bile müsade etmem, benim ailem çünkü, o da yapar ailesine zaman zaman, gerekirse sıkıntıya gireriz, eşimden esirgemem, çünkü kaba bir tabir vardır, eşeğin yoksa sahibinin hatırı vardır. Daha rahat olmak, kısmamak istiyorsan sende çalış, hem daha tatlı olur emek edince olmaz mı ?
birincisi benim çalışmama izin vermiyor devlet işi olmadıkça.ikincisi kardeşi yardım filan etmedi borç aldı ödeyecek yani yardım etseydi şuda benden olsun derdi

İkiniz de kendinize göre haklısınız.
Adam eşine para verebilir ama sana sen karışamazsın demek çok usturupsuzca olmuş.

birincisi benim çalışmama izin vermiyor devlet işi olmadıkça.ikincisi kardeşi yardım filan etmedi borç aldı ödeyecek yani yardım etseydi şuda benden olsun derdi

O meblağda bir parayı borç olarak bile toparlamak iyi bir yardımdır
Ancak devlet işi olmadıkça çalışmama izin vermiyor diyorsanız daha büyük bir sorununuz var demektir, Allah yardımcınız olsun. Şunu unutmayın kim çalışıyorsa onun borusu daha fazla öter, sıkıştırırsanız böyle usturupsuz cevaplar alırsınız, çalışma konusunu çözmeye bakın bence, o noktada ki sorun bence çok büyük, izin ne demek, korkunç bir durum, ileride üzüleceğiniz şeyler göstermesin Rabbim, önleminizi alın

eşiniz sizinle ortak kararlar almıyor.
çalısmanıza izin vermiyor.
ama kendi işine gelince sen benım parama karısamazsın diyebiliyor.

açıkcası gözden geçirmeniz gereken ve oturup konusulması gereken cok konu var.

Son düzenleme:
Bu meblalarda kredilerin altına girebiliyorsa nişanlınızın nispeten iyi bir işi var demektir. Hatta sanırım ailedeki en iyi durumda olan o. Kuaförün yanındaki biri ne kadar alır ki? Ya da bir emekli maaşı nedir? Kiradan falan bahsetmişsiniz evleri de kendilerinin değil o zaman. Bu devirde cidden zor. Eğer ki sizi dara düşürmeyecekse daha evlenmemişken yaptığı yardımlara çok arıza çıkarmayın bence. Ama evlenince de böyle mi olacak diye sorgulayın derim.

Vay be, 10000 tl bir nisana harcamak ha... Ilginç... :KK14:

Neyse konuya gelirsek, sen bu adam ile asla ve asla mutlu olamazsin. Ailesi fakir, hasta felan olsa yardim etse elbette normal. 4 maas giren bir eve 500-700 tl vermek nedir ya? Bu yasina gelmis halen para biriktirememis. Bak kendisi 10000 tl çekmis nisan için, kardesi nisanliyor bide onu yardim ediyor. Kardesi niye herkesten bagimsiz nisan yapmiyor?

Sana birsey söyleyimmi? Bu aile nisanlini kullaniyor, hemde çok iyi kullaniyor. Nisanlinda ana baba kuzusu oldugu için asla gözlerine açmaz. Velev ki simdi ikna ettin ve para vermiyor, emin ol ki yarin birgün kardesinin arabasina, evine yine kredi çekecektir.

Senin yerinde olsam nisani atardim. Bunu çok ciddi söylüyorum. Ömrün market harcamalardan, kiyafet harcamalardan kismak fakat kayinin senin sayende en yeni model araba ile gezdigini görmek ile geçeçektir. Ahanda surda yaziyorum.
aynı sorunları bende yaşadım benim nişanımda kaynım karısı ile nşşanlımın kiraladığı araba ile gelirken ben bi eniştesinin bi babasının arabasına binerek kuaförden alındım salona geldim.nişan sonrası gezmeye gitmek istedim araba yok diye gidemedim. nişandan sonra abisi 40 binlik araba aldı bende 7 ay düğün tarihim konmasını bekledim.eşya bakdım fikir olsun diye 1000 tl ye yatak ve baza çok pahalı dendi.doğum günüm geldi nişanlım param yok dşye yanıma gelmedi.ama kazandığı tüm para abisine gitti.abisi ayrı oturuken ve kirasını nişanlım öderken ben kaynana ile oturcakmışım iki eve bakamazmış nişianlım ve yüzükler atıldı

şu kliseye inanmiyorum artik; nisan sureci uzun olursa sorunlar cikar..
bi kere o surecte sorun cikaranlar, nisan sureci kisa olsa evlilikte devam ederler sorun cikarmaya..
kuzenim yaklasik 1 yil nisanli kaldi, hic bi sorun olmadi ve evliligi de ayni sakinlik ve huzurla devam ediyor cok sukur..
ben sorun cikmasin diye cok kisa surede evlendim, hersey burnumdan getirildi..
yani sorunu cikaran surecin uzunlugu degil, sorunu cikaranlarin karakter sorunlari.. nedir yani, nisan surecinde rezillik cikaranlar, evlilik olunca birden harika insanlar mi olacaklar?

X