Normal Doğum Sonrası..?

ben sezeryan oldum ilk bebegimi .normal dogum daha saglıklı. sezeryanda nasıl dogum yaptım.anlamadım..

başkasının bebegini verdiler gibi hissettim his yok duygu yok..

benle normal dogum yapanlar hemen 4 .5 saat sonra hastaneden çıkarken ben hala bıcak yarasından kıvranıyodumm..sinir oldum hayırlısı ollsun.

mümkünse normal dogurun derimm. çoook saglıklı bebek için.
sezeryan bebekleri astım ve poranşit oluyolar. ve cigerleri gerçekten çook hassaa s oluyo mikropsuz dogdukları için sanırım..

arkadasim bende 3 ay önce epiduralli normal dogum yaptim hemde ilk dogumum sezeryandi iki dogum seklinide yasamis biri olarak kesinlikle normal dogumu tavsiye ederim.epidural sansinida degerlendir bence.

ilk doğum sezeryan, ikincisi normal mi??
öyle olabiliyor mu???

bence tartışmaya bile gerek yok tabii ki normal doğum kaçınılmaz en iyisi. organik!:)
ha bi sorun olur normal doğum gerçekleşemez o ayrı bi konu...

bebek ve anne açısından doğum, emzirme vb. her şey mucizevi bir şekildedir.
bilime elbette çok saygım var fakat emzirme konusunda da bilim 6 ay mı 2 yıl mı diye yıllardır karar değiştiriyor. fakat Kur'an'da 1400 yıl önce 2 yıl emzirmek gerektiği yazılıydı...

işin içine insan menfaatleri girince (sırf nöbetçi olduğu gece çok doğum yaptırıp çok para almak için 36 haftalık birini doğum yaptırmaya çalışan doktor gibi!!) bazen doğrular da değişken olabiliyor!
karar vermeden önce iyi araştırmak gerek diye düşünüyorum..

selam arkadaslar.ben 13 haftalik hamileyim haziranda 15 de dogum var allah nasip ederse.epidural anesteziyle normal dogum dusunuyorum ben,korktugum sey ise ikanamadigin icin bebek cikmiyor ya vakumla cekilmek zorunda kaliyor yada is sezaryana gidiyor deniyor aciklamalarda.basindan boyle bir deneyim gecmis olan var mi aranizda.epidural anestezi ile normal dogum diye baslayip da bebek cikmadigi icin sezaryana girmis olan varsa deneyimleri paylasabilirler mi lutfen.ya da epidurali sorunsuz atlatanlar varsa tavsiyelerinizi paylasirmisiniz.su an karar verme asamasindayim dogumuma bu ay sonuna kadar karar verip bu yolda devam edicez artik.tesekkurler herkese simdiden.

ilk doğum sezeryan, ikincisi normal mi??
öyle olabiliyor mu???

evet canim ben almanyada yasiyorum ve eger hamile bayan isterse burda cok sik yapilan bi yöntem sezeryan sonrasi normal dogum ilk dogum malesef türkiyede olmustu:KK43: gerkli bütün incelemeler yapiliyor rahimde kesilen yer iyilesmisse sayet normal doguma bi engel yok allah sükür 2. normal oldu :)

selam arkadaslar.ben 13 haftalik hamileyim haziranda 15 de dogum var allah nasip ederse.epidural anesteziyle normal dogum dusunuyorum ben,korktugum sey ise ikanamadigin icin bebek cikmiyor ya vakumla cekilmek zorunda kaliyor yada is sezaryana gidiyor deniyor aciklamalarda.basindan boyle bir deneyim gecmis olan var mi aranizda.epidural anestezi ile normal dogum diye baslayip da bebek cikmadigi icin sezaryana girmis olan varsa deneyimleri paylasabilirler mi lutfen.ya da epidurali sorunsuz atlatanlar varsa tavsiyelerinizi paylasirmisiniz.su an karar verme asamasindayim dogumuma bu ay sonuna kadar karar verip bu yolda devam edicez artik.tesekkurler herkese simdiden.
bende epiduarlle normal dogum yaptim canim doguma son 1 saat kala falan epidurali kestiler ikinma hissim kalkmadi herseyi hissettim sancilarida ama benim bebek rahimde yolu bulamadi bitürlü doktor ilk sezeryan oldugu icin o dogum sayilmaz bu ilk dogumun dedi :) bebek ikindim bol bol ama benim bebekte boynuna 2 katda kordon dolanmisti ve kasiga benzer forseps diye bi aletle cikardilar bebegi disari ne kafasinda sorun oldu nede baska biseyde canim.epidural dogumu kesinlikle tavsiye ederim.

bende epiduarlle normal dogum yaptim canim doguma son 1 saat kala falan epidurali kestiler ikinma hissim kalkmadi herseyi hissettim sancilarida ama benim bebek rahimde yolu bulamadi bitürlü doktor ilk sezeryan oldugu icin o dogum sayilmaz bu ilk dogumun dedi :) bebek ikindim bol bol ama benim bebekte boynuna 2 katda kordon dolanmisti ve kasiga benzer forseps diye bi aletle cikardilar bebegi disari ne kafasinda sorun oldu nede baska biseyde canim.epidural dogumu kesinlikle tavsiye ederim.

tesekkurler tavsiye icin oncelikler.benim ogrendigim kadariyla epiduralin iki sekli var.en azindan ingilterede oyle soyluyorlar.bitanesinde doz daha fazla va tamamen uyusuyorsun.bir de mobile epidural dedikleri bi yontem varmis doz daha az bunda ve anne adayi hareket edebiliyor.tamamen hissiz degil.bu benim aklima daha cok yatiyor ama emin ellerde olmak da onemli.

forcep konusuna gelince benim kardesim bundan seneler once anne karninda donmedigi icin o sekilde cekilerek dogmak zorunda kalmisti.hicbiri sorunu da olmadi.cok feci bisey degil benim de bildigim kadariyla.ondan cok korkmuyorum gerci benim korktugum bebegin surekli kalp atislarinin monitorlenmesi lazim diyorlar,cocogun kalp atislarini durduracak bir riski mi var acaba diye dusunuyorum ben de tabi oyle olunca ama ebeyle daha konusmadim iyice sorup arastirip oyle karar vericem.

bu arada sen almanyadami dogurdun yoksa dogum icin Turkiyeyemi gittin ogrenebilirmiyim sakincasi yoksa.

tesekkurler tavsiye icin oncelikler.benim ogrendigim kadariyla epiduralin iki sekli var.en azindan ingilterede oyle soyluyorlar.bitanesinde doz daha fazla va tamamen uyusuyorsun.bir de mobile epidural dedikleri bi yontem varmis doz daha az bunda ve anne adayi hareket edebiliyor.tamamen hissiz degil.bu benim aklima daha cok yatiyor ama emin ellerde olmak da onemli.

forcep konusuna gelince benim kardesim bundan seneler once anne karninda donmedigi icin o sekilde cekilerek dogmak zorunda kalmisti.hicbiri sorunu da olmadi.cok feci bisey degil benim de bildigim kadariyla.ondan cok korkmuyorum gerci benim korktugum bebegin surekli kalp atislarinin monitorlenmesi lazim diyorlar,cocogun kalp atislarini durduracak bir riski mi var acaba diye dusunuyorum ben de tabi oyle olunca ama ebeyle daha konusmadim iyice sorup arastirip oyle karar vericem.

bu arada sen almanyadami dogurdun yoksa dogum icin Turkiyeyemi gittin ogrenebilirmiyim sakincasi yoksa.
benimde 2 sekliydi canim epiduralin komple uyusuk degildim yatatkta hareket edebiliyodum devamli yatis seklimi degistirmem gerekti bebek yolu bulamadigi icin.dogum anina kadar kalp atislari dinlendi canim ama onun sebebi inan bilmiyorum ve sormadimda ben 1,5 yilidr almanyadayim ve almanca bilmiyorum esime durmadan soru sordukmak istemedim :KK43: dogumu almanyada yaptim canim ilk dogum sezeryandi türkiyede sezeryan sonrasi normal dogumu türkieyed yapmiyolar canim allahtan almanyadaydim yani :) sende sanirim ingilterede yasiyosun avrupadasin kendini rahatca doktorlara emanet et bisey olmaz benimde ilk basta cok korkularim vardi ama dogum yapinca hepsnin yersiz oldugunu anladim ama tabi insanin elinde degil herseyin mükemmel olmasini istiyosun ve seni neyin bekledigini bilmiyosun buda insani strese sokuyo umarim kolay ve konforlu bi dogum yasarsin canim.

iyi dileklerin icin tesekkur ederim umarim oyle olur ve iyi bir dogum geciririm.tam uyusturulmayan epidural anestezi benim aklima yatmaya basladi bakalim daha doguma var degistirmezsem fikrimi.ama neden bebegin kalbini dinliyorlar ben bunu ebeme bir sorucam alacagim cevabi yazarim burada bu arada tabi bilen birisi de yazarsa sevinirim.bir de benim tansiyon zaten cok dusuk anestezi de dusururuse yanariz.bakalim artik baska care yok emanet edicez kendimizi burdaki ebe ve doktorlara:)kotu dusunmemek lazim iyi dusunelim iyi olsun.

biribir kesinlikle bir ağrı falan olmadı bende.tabi bünyeden bünyeye değiiyor ama ben hiç lohusa yatağında yatmadım bile.

Epidural normal doğum yaptım kalktım yürüdüm,masaya kendim yattım,kendim ıkındım ama acı hissetmedim güle oynaya doğum yaptım tavsiye edrim harika yine olsa yine aynısını isterdim doktorum sağolsun tavsiye ettiği için yalnız benim bebek karnıma bastırılınca ancak çıkabildi çünkü baş çevresi biraz zorladı

Bazı arkadaşlar çatı darlığının problem olmadığını söylemiş.Bunu zorlamanın ve çocuğu kaybetme riskini almanın bir anlamı yok bence.Kuzenlerimin ikisininde çatısı dardı.Normal doğum yaptırdılar zorla.Ve ikiside pişman bu durumdan.Birinin afedersiniz her yerini kesmişler bir sürü dikişle sezeryanlıdan beter.Diğerininde bebeğini vakumla çekmek zorunda kaldılar.Bence doktor çatı darlığından söz ediyorsa ne kendi hayatımızla nede bebeğin hayatıyla kumar oynamanın anlamı yok.Bebek için en risksiz olana karar verilmeli.Herkes elbette kolay sancısız (epidural) bir normal doğum yapmak ister.Fakat bazen de durumu zorlamamak gerekiyor.Rabbim hakkımızda hayırlısını versin.Doğumlarımız kolay,sancısız ve sağlıklı olur inş.

aslında hepimiz donup dolasıp aynı fıkırı savunuyoruz.. bebek ıcın ne saglıklıysa o olmalı ama ıste ne yazıkkı burda sorun doktorlar.. onların her soyledıgıne mutlak guven duyuyoruz ve duymalıyızda ama bazen olayı kendı cıkarlarına saptırabılıyorlar kı bunu nereden bılecegız oyle degıl mı.. catın dar der mesela.. belkı boyle bır sey yok.. ama yaa varsa.. yada bır tanıdıgımıza kordonu kısa dedı doktor ve sezeryan oldu sonra bır suru solunum problemı vsvs.. yanı gercekten o cocugun kordonu kısa mı yoksa bu ıs artık ıyıce tıcarete mı dokuldu bazen bunu dusunuyorum.. sezeryana sıddetle karsı degılım ama turkıyedekı sezeryan oranının yurtdısındakının 2 katı olması ve keyfı yapılmasını cok cookk yanlıs buluyorum.. yurt dısında bunu secme hakkın dıye bır sey YOK.. ama bızde var.. cunku sezeryan bır dogum seklı degıl bır amelıyat, onlar bunun bılıncınde toplumlar ama bızım ulkemızde ne kuralında ılerlıyor kı bu oyle olsun..

Epidural normal doğum yaptım kalktım yürüdüm,masaya kendim yattım,kendim ıkındım ama acı hissetmedim güle oynaya doğum yaptım tavsiye edrim harika yine olsa yine aynısını isterdim doktorum sağolsun tavsiye ettiği için yalnız benim bebek karnıma bastırılınca ancak çıkabildi çünkü baş çevresi biraz zorladı

hangi hastane acaba?

canim bende 5 ay önce normal dogum yaptim ama epidural istemedim.. neyse benimde kesik ve yirtik vardi dogumdan sonraki 2-3 gün otururken azcik agri yapabilir ama altina bi sisirilmis yüzme simiti koydunmu cok daha rahat oluyor.... hic korkma bol bol dua et bizde tüm hamilelere dua edicez kib

aslında hepimiz donup dolasıp aynı fıkırı savunuyoruz.. bebek ıcın ne saglıklıysa o olmalı ama ıste ne yazıkkı burda sorun doktorlar.. onların her soyledıgıne mutlak guven duyuyoruz ve duymalıyızda ama bazen olayı kendı cıkarlarına saptırabılıyorlar kı bunu nereden bılecegız oyle degıl mı.. catın dar der mesela.. belkı boyle bır sey yok.. ama yaa varsa.. yada bır tanıdıgımıza kordonu kısa dedı doktor ve sezeryan oldu sonra bır suru solunum problemı vsvs.. yanı gercekten o cocugun kordonu kısa mı yoksa bu ıs artık ıyıce tıcarete mı dokuldu bazen bunu dusunuyorum.. sezeryana sıddetle karsı degılım ama turkıyedekı sezeryan oranının yurtdısındakının 2 katı olması ve keyfı yapılmasını cok cookk yanlıs buluyorum.. yurt dısında bunu secme hakkın dıye bır sey YOK.. ama bızde var.. cunku sezeryan bır dogum seklı degıl bır amelıyat, onlar bunun bılıncınde toplumlar ama bızım ulkemızde ne kuralında ılerlıyor kı bu oyle olsun..

Sana sonuna kadar katılıyorum arkadaşım.Bir arkadaşıma bundan 7 sene evvel şu gün gel doğuma dediler kız gitti tek ağrı yok sana suni sancı vereceğiz dediler 1 saat verdiler kızın yine sancısı yok tabi bu arada nst bağlı doktor gelip bebeğin kalp atışları zayıfladı sezeryana alacağız dediler ve aldılar şimdi demek istediğim şu ben 4 yıl jinekolog sekreterliği ve asistanlığı yaptım yüzlerce kez nst bağlayıp takip ettim gözümün önünde herşey normalken arkadaşımı sezeryana aldılar ben orada birşey diyemedim çünkü işine karışmak istemedim ama gerçekten nst normaldi ben bizzat şahit oldum yani ve aynı şeyi aynı hastanede aynı arkadaşımın kardeşine yaptılar demek istediğimi anladını herhalde

Sana sonuna kadar katılıyorum arkadaşım.Bir arkadaşıma bundan 7 sene evvel şu gün gel doğuma dediler kız gitti tek ağrı yok sana suni sancı vereceğiz dediler 1 saat verdiler kızın yine sancısı yok tabi bu arada nst bağlı doktor gelip bebeğin kalp atışları zayıfladı sezeryana alacağız dediler ve aldılar şimdi demek istediğim şu ben 4 yıl jinekolog sekreterliği ve asistanlığı yaptım yüzlerce kez nst bağlayıp takip ettim gözümün önünde herşey normalken arkadaşımı sezeryana aldılar ben orada birşey diyemedim çünkü işine karışmak istemedim ama gerçekten nst normaldi ben bizzat şahit oldum yani ve aynı şeyi aynı hastanede aynı arkadaşımın kardeşine yaptılar demek istediğimi anladını herhalde

turkiyede saglik ticarete dokulmus durumda,isin etigi kalmadigindan artik insanlar da kime guvenecegni bilemiyor.halbuki saglik sadece devlet kontrolunde olmasi gereken onemli bir konu.parasi olan en iyi saglik hizmetini aliyorsa olmayan hicbirsey alamiyorsa saglik sistemi cokmustur zaten bir ulkede.doktorlarimizin hepsi icinde soyleyemeyiz bunu tabi bazilari gercekten hala mesleklerine cok bagli.ama sadeceye ticari dusunen doktorlar yuzunden onlarada guven azaliyor bu durumda.ortada gercekten sezaryanlik bir durum varsave doktorunuzun bunu oneriyorsa size yada acil sezaryana aliyorsa bu sefer insanbu gelisi guzel sezaryanlar yuzunden supheye dusuyor,sonucta bu is devletin olmali ve herkese yurtdisindaki gibi esit imkanlar sunulmali.boylece bu karisiklik ortadan kalkar.

5 gün önce epidural normal doğum yaptım
çok rahattı tavsiye edreim
dikişler de sanıldığı kadar acımıyor
sadece biraz sızlıyor
aten doktor da ağrı kesici verince birşey hisetmiyorsunuz
abartıldığı gibi değil

5 gün önce epidural normal doğum yaptım
çok rahattı tavsiye edreim
dikişler de sanıldığı kadar acımıyor
sadece biraz sızlıyor
aten doktor da ağrı kesici verince birşey hisetmiyorsunuz
abartıldığı gibi değil

Hayırlı olsun canım Allah analı babalı büyütmeyi nasip etsin hayırlı evlat olsun İnşaallah

X