Bebek Beslenmesi Oğlum 4 Yaşinda Ama Hala Ben Yemek Yediriyorum

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
İşte bir ben daha...
İnsan nasılda vicdan azabı duyuyor dimi..
Benim oğlum şu an 5 yaşında ve anaokuluna gidiyor.. Hala ben yediriyorum..İnanılmaz iştahsız bir çocuk.. Ben ona yemek yedirirken, onun elleri her zaman masanın altında durur.. Yani demez ki, kahvaltıda herşeyi bana annem veriyor , bari çayımı da ben kendim içeyim...
Bence bazı çocukların bu yememe sorunları sadece ve sadece iştahsızlıklarından kaynaklanıyor.. İştahları olsa zaten bizim üstelememize ne hacet.. Ama istersen 10 saat yiyecekler önünde dursun, oğlumun aklına o yiyecekleri ağzına götürmek gelmiyor..
Ben Dr. lara, araştırma fakültelerine, terapistlere götürdüm oğlumu... Yok, yok, yok..
İştah olmayınca olmuyor.. İnanırmısın, boğazında ve yutma sisteminde bir sorun mu var diye bile araştırdılar.. Sonunda terapist bana ne dedi biliyor musun? "Allah sana yardım etsin, nasıl başa çıkıyorsun böyle bir çocukla..." dedi.. İşte tedaviinin müthiş sonucu bu oldu..
Şimdi 5 yaşında.. Anaokuluna gidiyor.. Öğretmeni yememesinden ve etrafına dökmesinden şikayetçi.. Ama çözümü yok bunun..
Şimdi o kadar kafama takmıyorum.. Eskiden inanılmaz takardım.. Ama bu yememeye rağmen en azından sürekli kilo vermiyor.. Demekki yediği 1 lokma ona yetiyor diyorum kendi kendime.. Sende takmamaya çalış..
Ama başkalarının çocuğunda gözüm kalıyor.. Özeniyorum, kıskanıyorum hatta.. Sonrada vicdan azabı duyuyorum kıskandığım için..
Ne vitaminler denedim.. Ne pekmezler.. Bakalım askerde ne yapacak bensiz, onu düşünüyorum...kafamçokkarıştı

tek degilmişim...inan beni en iyi sen anlarsın..ne zor ne güç birseydir bu...rabbim sağlık versinde...bu arada alerjiyle boğuşuyoruz..çocuk çikolata şeker abur cubur yesin her tarafı kabarıp şişiyo..dr.götürdüm ilaç verdi..dikkat edersem birsey olmuyo..mesele 2-3 gün hiç abur cubur vermedim 2.günün sonunda verdim birsey olmadı..alerji testi yaptıracam ona göre ne maddeyse onları yedirmeyeceğim...sağlıcakla kal ....

gulucuk sen sabret inan bu gunler bitecek,ins,en azindan bn buna kendimi inandiriyorum cunku benim kiz hic ama hic birsey yemiyor,ben verince hele hic almiyor kendisi hic yemiyor 4gundur zorlamiyorum vermiyecm sen bilirsin dedim,ve 4gunde sadece kalvaltida 1cay bardagi icti onun disinda asla bisey yemedi,hicbirsey sevmiyor yemiyor,gercekten cok zor durum benimkisi,inan hic abartmiyorum,ya,evet biz annelerin isi zor helede cocogumuz hic yemek yemiyorsa,annem bana her der,kizim kucuk kardesin 5yasina kadr ekmegin tadini bilmezdi hic yemezdi ama bak simdi 11yasinda ben simdide yeme diyorum,:)bnde keske ogunleri bende gorsem diyorum,ama gorecez allahin izniyle dualariniz eksik etmeyin,sabreden dervis muradina ermis.demi

inşallah canım inşallah..rabim bize o günleride gösterrir...seni en iyi ben anlarım ...canım saol desteğin için sağlıcakla kal...

tek degilmişim...inan beni en iyi sen anlarsın..ne zor ne güç birseydir bu...rabbim sağlık versinde...bu arada alerjiyle boğuşuyoruz..çocuk çikolata şeker abur cubur yesin her tarafı kabarıp şişiyo..dr.götürdüm ilaç verdi..dikkat edersem birsey olmuyo..mesele 2-3 gün hiç abur cubur vermedim 2.günün sonunda verdim birsey olmadı..alerji testi yaptıracam ona göre ne maddeyse onları yedirmeyeceğim...sağlıcakla kal ....

Allah dağına göre kar veriyor..
Yinede dayanılıyor ama Rabb'im yardım etsin hepimize.. Beterin beteri var değilmi.. Alerji işi zor.. İnş. şekerli şeylere karşı alerjisi çıkmaz.. Benim komşumun kızının şekerli olan herşeye alerjisi var.. Nasipte bu ya.. Çocukta bir iştahlı ki sorma.. Ama büyük insan gibi çocuğa teklif etsende almıyor "yok, ben yemem, alerji yapıyor bana" diyor.. Daha 5 yaşında, canım yaa..

Bi de şu var.. Çocuğun yemez bi taraftan.. Arkadaşlarında sürekli seni eleştirmezmi, sen alıştırmadın bu çocuğu, eline vermedin diye... kendi başında yokki beni anlasın.. Çocuk eline aldı da, ben mi aldım elinden.. Daha 4,5 aylıkken başladım ek gıdalara alışsın diye.. Olmayınca olmuyor işte.. Bi de onlar böyle beni eleştirince var ya, deli oluyorum.. (canım, beni anlayan birini buldum, dertleşmeye başladım hemen..)
Geçecek inş.. Çocuğunda kilo verme yoksa, sende kendini avut benim gibi...:teselli::teselli:

Çocuğu yemek yemiyen anneler hiç üzülmeyin. İnanın tecrübe konuşuyor. Sadece sabredin. Ben iki çocuk büyüttüm yemek yememe bir yana zorlayıncada kusarlardı. Oğlum ikince sınıfa giderken başladı az az yemeye. Bende bıkmıştım etrafın lafından sözünden titizsin döker diye alıştırmadın. İnanın yıllarca doktora sadece bir şey yemiyor diye taşıdım. Sadece sabırlı olacaksınız ve düzelecek.

arkadaslar belki yazimi gormussunuzdur,inanin benim kiz su bile icmiyor bn vermeyince acikmyior ya,2ayindan beri hemde bakalim sabredelim ins duzelir ama nereye kadarya?resmen kizim gozumun onunde eriyor iste bu beni mahv ediyor,zorlayinca bi turlu,zorlamayinca bi turlu,

senağlamacanım ya kusura bakama ben göremedim rep diye bişi ama anladım demek istediğini..

ben vitamin adı yazmadım sana, orda yazan (dr a danışıp vitamin ) buydu.... yanlış anlasılma olmus sanırım...
geç cevap vermediğim içinde özür dilerim..

arkadaslar belki yazimi gormussunuzdur,inanin benim kiz su bile icmiyor bn vermeyince acikmyior ya,2ayindan beri hemde bakalim sabredelim ins duzelir ama nereye kadarya?resmen kizim gozumun onunde eriyor iste bu beni mahv ediyor,zorlayinca bi turlu,zorlamayinca bi turlu,

canım benim kızının erimesine izin verme zorlada olsa yedirmeye çalış,ama sabırla. zorla yedirme diyenleri dinleme. Yemiyorsa iştahsızsa her öyle kalacaktır. O yüzden oyunla şirinlikle zorlada olsa yedir. Açıkmasını beklersen acından erir yine yemez. Sabırlı olmanı öneriyorum.a.s.

slm canim,bugune kadar zorladim,zar zor yedirdim sayemde kiloda aldi,ama doktr bende biktik,nereye kadar,2yasina girecek,kendi hersei ogrensin istiyorum,inanirmisin bugune kadar bebek mamalri veriyordum kati verince istemiyordu,simdi agzina kyoup atiyor,bugun 5gun,zorlamiyorum,kilo kaybetmis,ishal olmus,doktr yinede sabret diyor,ben delirecem zaten,burda ve herkes cogunlukta zorlama sabret gecer diyor,ins diyorum ama inan bir aya kadar hic yemezse artik baska carem yok,inan zorlamaya baslayacm,ishal diye su vermk istyirum,almyir,ya normalmi buya,yinrede tskler keci kiz benimle paylastigin icin,sevgilerimleama ins boyle kalmazya korkuttun beni ya?

Canım benim göreceksin bak bir ayda aç bıraksan o cocuk senin istediğin gibi yemiyecek. Banada doktor zorlama yer derdi, bu seferde zavallı çocuk açlıktan huysuzluk yapar sürekli ağlardı. Ben yaşadım ve bitti. Benimle aynı senelerde aynı problemi yaşayan arkadaşın çocuğu vardı. Yemiyor diyordu zorlamıyorduda ne olurdu biliyormusun. O çocuğu sıkça acile taırlarlardı, ve serum takılırdı hastanede yatırırlardı. Bir ayakları hastaneden gelmezler üstelik çocuk etyopyalı gibi bir deri bir kemikti, anne ne yapayım yemiyor derdi. Benim oğlumunda tek sıkıntısı zorla yedirmemdi onun dışında hiç bir sağlık problemi yaşamadım halen bu yaşına kadar. Geçen gelişimi için öylesine doktoruna götürdüm. Mersinde tıp fakültesinde Dç . dr Esat Yılgör benim oğlumun bebekliğinden doktoruydu. Normallerinden beş kat daha gelişmiş buldu ve bu gelişmeyi bebekliğinden bu yana beslenmesinin olumlu etkisi olduğunu söyledi. Tabi yinede siz bilirsiniz İster zorlayın ister kendi yemesini bekleyin. Benimkisi bir öneri, çocuk sizin seçim sizin . Sabırlı günler diliyorum.:eek:klava:

Aynısından bende de var bi tane.

Şimdi kreşe gidiyor yemek konusunda tam iyiye gidiyor derken (kreşten geldiken sonra 3 öğün yiyordu çünü)bu hafta püff... bütün hayallerim suya düştü.

Satt 4,30 da evdeydi ve aç olmadığını söyledi. Akşam 7,30 da 8 tane hamsi yedi ekmeksiz. yatarken de süt bile içmedi uyuyor şimdi. Sabah 9,30 a kadar aç. Hiç umrumda değil artık. Üç sene elimde kaşık peşinde gezdim. Seninki herhalde sen yedirince yiyor benimki istemiyorsa imkanı yok tek lokma sokamazsın ağzına. Bıraktım peşini artık. Ben kendimi paralasamda yemiyor zaten en azından kendimi üzmüyorum. Çok şükür sağlıklı. Meyve yiyor süt içiyor az ama demek ki yetiyor. Öyle gürbüz bir çocuk değil tabi ama önemli olan sağlığı.

Sen o akşam iki kaşık bezelyeden sonra doydum deyince hiç ısrar etmeyip bu tavrını uzunca bir süre sürdürseydin hiç ilgilenmeseydin belki düzelirdi. Yer misin diye sorma bile ama acıktım dediğinde yemek ver bence.

selam!öncelikle bu kadar dert etmeyin derim.Yüce Allah size sağlıklı bir evlet vermiş ama fazlada üzerine düşmeyin .bence yaşıtı çocukları çağırın yemeklerini birlikte yesinler inanın yemedikleri seyleri dahi yiyiyorlar.benim oğlum 2.5 yasında bende sizin gibiydim ama doğru degilmiş kendi kasık catal kullanıp kendi yemeliymiş biz yeterki biraz fazla yesin diye onlara bırakmıyoruz.ben krese verdim orada 1 ayda çok degişti ömründe merdiven çıkmayan kasık çatal kullanmayan çocuk hepsini yapar oldu.kolay gelsin!

ben 10 yasinda bir erkek kardesim var valla annemi çileden çikariyor
10 yasindasin sana daha yemegini ben yediriyorum diyo
evlendiginde de karina yedirtecen diye çekisip duruyorlar
kolay gelsin sana... otoriteni kurmaya bak çocugunun üzerinde yoksa sanada çok çektirir

Allah dağına göre kar veriyor..
Yinede dayanılıyor ama Rabb'im yardım etsin hepimize.. Beterin beteri var değilmi.. Alerji işi zor.. İnş. şekerli şeylere karşı alerjisi çıkmaz.. Benim komşumun kızının şekerli olan herşeye alerjisi var.. Nasipte bu ya.. Çocukta bir iştahlı ki sorma.. Ama büyük insan gibi çocuğa teklif etsende almıyor "yok, ben yemem, alerji yapıyor bana" diyor.. Daha 5 yaşında, canım yaa..

Bi de şu var.. Çocuğun yemez bi taraftan.. Arkadaşlarında sürekli seni eleştirmezmi, sen alıştırmadın bu çocuğu, eline vermedin diye... kendi başında yokki beni anlasın.. Çocuk eline aldı da, ben mi aldım elinden.. Daha 4,5 aylıkken başladım ek gıdalara alışsın diye.. Olmayınca olmuyor işte.. Bi de onlar böyle beni eleştirince var ya, deli oluyorum.. (canım, beni anlayan birini buldum, dertleşmeye başladım hemen..)
Geçecek inş.. Çocuğunda kilo verme yoksa, sende kendini avut benim gibi...:teselli::teselli:

canım saol destegin için cevabın için inan seni en iyi ben anlarım canım...
ewet o arkadaşlara akrabalara sinir oluyorum.sen şunu yapmadında şöyle oldu diyenlere hele...sanki benaldım elinden de vermedim çocuğa..yemiyor işte ne yapayım 3 gündür ablamdaydım..yigenimde var 9 yaşında..hani derlerya çocuk çocuga bakarak yer diye..yalannnnnnnn inanın burnumdan geldi..sofrada ağlar yememek için bagırır çagırır kalkar gider inanın burnunmdan getirdi...aç kalmasın diyede kardeşimde vardı yazık peşinde koşa koşa şebeklik yapa yapa yedirdi kızcagız...şeyma nur seni çok ama çok iyi anlıyorum benim sadece denemediğim balık yağı kaldı onuda alaıp deneyecegim..arkadaşım sende dene belki işe yarar...

Çocuğu yemek yemiyen anneler hiç üzülmeyin. İnanın tecrübe konuşuyor. Sadece sabredin. Ben iki çocuk büyüttüm yemek yememe bir yana zorlayıncada kusarlardı. Oğlum ikince sınıfa giderken başladı az az yemeye. Bende bıkmıştım etrafın lafından sözünden titizsin döker diye alıştırmadın. İnanın yıllarca doktora sadece bir şey yemiyor diye taşıdım. Sadece sabırlı olacaksınız ve düzelecek.

ayy inşallah keçi kız inşallah bende o günleri görürüm...sabır sabır sabır....

senağlamacanım ya kusura bakama ben göremedim rep diye bişi ama anladım demek istediğini..

ben vitamin adı yazmadım sana, orda yazan (dr a danışıp vitamin ) buydu.... yanlış anlasılma olmus sanırım...
geç cevap vermediğim içinde özür dilerim..

ne demek canım olur bazen..asıl sen kusura bakma..anan artık kim ne derse onu yapar hale geldim..şimdi balık yağı alacam inşallah o işe yarar...

canım ya valla çok üzülüüyorum..canım ben balık yağı alacam istersen sende dene birkaç arkadaş baya işe yaradığını söyledi ....

Aynısından bende de var bi tane.

Şimdi kreşe gidiyor yemek konusunda tam iyiye gidiyor derken (kreşten geldiken sonra 3 öğün yiyordu çünü)bu hafta püff... bütün hayallerim suya düştü.

Satt 4,30 da evdeydi ve aç olmadığını söyledi. Akşam 7,30 da 8 tane hamsi yedi ekmeksiz. yatarken de süt bile içmedi uyuyor şimdi. Sabah 9,30 a kadar aç. Hiç umrumda değil artık. Üç sene elimde kaşık peşinde gezdim. Seninki herhalde sen yedirince yiyor benimki istemiyorsa imkanı yok tek lokma sokamazsın ağzına. Bıraktım peşini artık. Ben kendimi paralasamda yemiyor zaten en azından kendimi üzmüyorum. Çok şükür sağlıklı. Meyve yiyor süt içiyor az ama demek ki yetiyor. Öyle gürbüz bir çocuk değil tabi ama önemli olan sağlığı.

Sen o akşam iki kaşık bezelyeden sonra doydum deyince hiç ısrar etmeyip bu tavrını uzunca bir süre sürdürseydin hiç ilgilenmeseydin belki düzelirdi. Yer misin diye sorma bile ama acıktım dediğinde yemek ver bence.

ay canım benimkide hem yemez arada yiteceği tutarsada kendi yemez ..beyfendinin ağzına tutacan...ne güzel 8 hamsii oooo okadarcık bile yese ben hiç ama hiç zorlamam biliyormusun..inan çok ama çok zor ya..yemez aglar agzını eliyle kapatır....offf sabır allahım sabırrrrr

selam!öncelikle bu kadar dert etmeyin derim.Yüce Allah size sağlıklı bir evlet vermiş ama fazlada üzerine düşmeyin .bence yaşıtı çocukları çağırın yemeklerini birlikte yesinler inanın yemedikleri seyleri dahi yiyiyorlar.benim oğlum 2.5 yasında bende sizin gibiydim ama doğru degilmiş kendi kasık catal kullanıp kendi yemeliymiş biz yeterki biraz fazla yesin diye onlara bırakmıyoruz.ben krese verdim orada 1 ayda çok degişti ömründe merdiven çıkmayan kasık çatal kullanmayan çocuk hepsini yapar oldu.kolay gelsin!

canım benimki o yaştayken az yerdi hemde kendi yemek isterdi bende serbet bırakırdım yerdi...ne olduysa şu 1 sene içinde oldu anlamadım...babadan çok ayrı kaldı belkide ondan...babamız geçen sene pek yanımızda kalamadı işi icabı..babayada çok düşkün bir çocuk belkide ondan...

ben 10 yasinda bir erkek kardesim var valla annemi çileden çikariyor
10 yasindasin sana daha yemegini ben yediriyorum diyo
evlendiginde de karina yedirtecen diye çekisip duruyorlar
kolay gelsin sana... otoriteni kurmaya bak çocugunun üzerinde yoksa sanada çok çektirir

ah canım ah çok çektiriyo valla..şimdiden küçüçük bacagıyla benim dediğim olsun istiyo bacaksız..bu sene işimiz zor tam inat yaşı..sabır ediyom artık ne yapayım..bide şu boğazı olsa ne iyi olur...

X