Ogluma karsi bitmek bilmeyen vicdan azabim

Bende aynı durumdayım bebegimm bir yasına girdi sırf kendi bencıllıgım yuzunden cocugumu sütünden ettim. Caylar ıctım zayıflıcam diye Bı anda sütüm kesildi kendime o kadar kızıyorum ve uzuluyorumki. Yavrum hala meme istiyor o yuzden sızı cok ıyı anlıyorum. Ve benimde ilk oglum (10yasında) ona karsı mahcubum onu hıc emzıremedım, ustune dusmedım okula erkenden verdim. Ikısınede ayrı ayrı vicdan azabı duyuyorum. 😥😥

Annelik standartı olan bir durum değil aslında. Yani illa ki şöyle olmalı şu kadar süre emzirmeliyim şu aktiviteleri yaptırmalıyım diye birşey yok. Her aile o günün şartlarıyla değerlendirilir. Elinizden gelenin en iyisini yapmışsınız. O nedenle sıkmayın canınızı. O dönem öyle gerekmiş öyle olmuş.

Öncelikle sakin:)
Çoğu fazla çocuklu ya da çalışan kadın, yaşadıklarınızı yaşıyor.
Öncelikle ilk çocuğum 40 gün sağarak anne sütü aldı, hiç emmedi ve mamayla büyüdü.
Hiçbir zaman vicdan azabı çekmedim, neden çekeyim?
İlki 5 aylık olduğunda hamile kaldım, siz düşünün içimdeki buhranı.
Bu sebeple şımarttım da şımarttım, yemeği, oyunu, uykusu vs her şeye aşırı titizlendim.
Zaten çok zor bir çocuktu ama kardeşi doğduktan sonra aylarca her sabah evden babasıyla çıktı, akşam onunla geldi.

İkincisi ise 3 ay emdi, birden bıraktı döndüremedik.
İlk oğlumla hamile de olsam hergün farklı aktiviteler yapar, dışarı çıkardık.
Ama küçükle çıkamadım, kolikti.
Ev işi bebek, akşam eve gelince ilgi bekleyen bir çocuk derken küçüğü sadece temel ihtiyaçlarını karşılayarak büyüttüm.
Oyun alanlarında bilmediği oyuncak kalmayam büyük oğlumun yanında, 1yaşında ömründe ilk kez oyun alanına giren bir küçüğüm var.
Kendisine hiçbir eşya almadığımız, annesinin üzerine yemek damlayınca değiştirmeye fırsatı olmadığı, her öğün taze yemek yapamadığı, uyku eğitimleri yerine ayakta sallayarak uyuttuğu, hiçbir şey öğretmeye zamanı olmadığı küçüğüm.
Büyük kıskanır diye neredeyse yürüyene kadar kimsenin ilgi göstermediği, adının bile evde ‘bebek’ olarak kaldığı, şansımıza mükemmel tatlılık ve yaramazlıkta olan küçüğüm.

Vicdan azabı çekiyor muyum, hayır.
Şartlar bunu gerektirdi ve elimden gelenin en iyisini neredeyse canım çıkana kadar yaptım.
Sizin de içiniz rahat olsun, her şeyi evladınız için yapmış ve katlanmışsınız.
Her şeyi tam, düzenli vs çocuk yetiştirmek değil ki mesele.
Mutlu, vicdanlı, saygılı birer birey olmasını dilemek ve buna çalışmak ebeveynlik.

Sizinki de zormus. Ama iciniz su acidan rahattir elinizden geldigini yapmissiniz.
Ben elimden geleni yapamadigimi hissediyorum. O yuzden ara ara geliyor boyle bana.

Yani tamam tamamen duyarsiz degilim çocuklara karsi ama boyle tum gucunu kullanan kadinlardan da degilim sanki. Ne bilim belki de cok dusunmekten hem zihnimi hem bedenimi yorup enerjisiz birakiyorumdur kendimi.

Kiyamam, ben Allah nasip ederse subatta okula basliyacagim, hemsireyim ve yukseltmek icin 2 yil okuyacagim yani haftada 1 gun okul 3 veya4 gun is (hollandada yasiyorum degişik okumak) 2tane cocugum var su yazdiklarin cok dokundu bi kac gundur benim aklimda olan seyler yani ya cocuklarimi ihmal edersem uzuntusu icindeyim. Ama onlarin gelecegi icin yapiyorum herseyi. Karışik duygular icindeyim. Konunu takip edecegim

Kiyamam ya nasil yazmışsınız.. soyle yapsaydiniz boyle etseydiniz demenin faydası yok, zamanı geri getiremeyiz. Gec baglanmayi araştırın lütfen. Onunuzde cok uzun yillar var telafi edebilirsiniz

Iyi ki yazdınız. Bunu duymamıştım arastiracagim. Ben aramizda guvenli baglanma.olmadigimi dusunuyorum biraz. Gec baglanmayi araştıracağım bu sebeple

Sizin bazı fırsatlarınız olmamış ama yakın tanıdıgım sütünü sagmaya bile eridiginden çocuk ememedi sonra da ameliyat oldu hepten kesti sütü.İkinci çocukta da aynısını yaptı hiç de pişman değil.Bırakın çocuklarla ilgilenmeyi haftasonu bile kv ye bırakıp tek gezmeye gidiyor.12 yasında oglu şu ana kadar yemek bile pişirmemiş hep kv üstüne atmış gece bile emzirmek yerine 3 günlük cocugu kv de verirdi baksın diye.Diyecegim o ki siz Anne olmuşsunuz vicdan azabını düşünmeniz bile bundan anlaşılıyor hiç sevfi ilgi göstermeyenler var

Annelik hep bir eksiklik duygusu taşır bünyesinde zaten. Hep daha iyisi olabilir miydi, neyi eksik ya da hatalı yaptım der insan. Ne kadar çok bakarsanız bakın yetmez size. Tabi kişinin karakteri ile de doğru orantılıdır bu durum.. yeri gelmiş şartlar gereği ihmal etmek zorunda kalmışsınız belki ama bunun için dertleniyor olmanız bile değerli bence. Çocuğunuzda bu güttüğünüz kaygıları tetikleyecek bir ihmal sorunu var mı? Yaşıtları gibi normal ve mutlu bir çocuk ise kendinizi bu kadar hırpalamayın. Değilse de düzeltme yolları arayın. Böyle kendinizi yiyerek ona faydanız olmaz ki, aksine bu durum sizi daha agresif yapabilir. Yetersizlik hissi insanı oldukça yıpratan bir duygudur. Ayrıca daha geç değil, çocuğunuz hala küçük sayılır. Önünde koca bir ömür var inşallah. Anne her yaşta annedir ve lazımdır. Bence telafi edebilirsiniz.

Biraz memnuniyetsiz bir cocuk. Yani belki uzuntumun sebebi de bu. Bu yaz telafi etmek icin ugrasirken hep sonu mutlaka onun aglamalariyla bitiyor.

Gerci bu karakter de olabilir. Sulalemin bir tarafi ve hatta bana da biraz gecen belirgin bir tarafı mukemmeliyetcilik, kim ne der ne dusunur her seyi cok cok dusunme ve kontrol manyakligi.

Oglum da oyle. Herseyi kendi yonetmek kontrol etmek istiyor. Oyunla ilgili herhangi bisi kontrolu disina ciksa deliriyor. Herseyi cok dusunuyor bir de. Kucuk bisikletine binmiyordu mesela arkadaslari bebek bisikletine binmis der diye.

Karakter de olabilir yetistirmeden de. Benden cok kayinvalidemleydi iste. O da hep merkeze oğlunu yada torununu koyan biri. Oglum ne derse yapan biriydi. Bunlar onun bu halini artirmis da olabilir. Ben su an biraz torpulemeye calisiyorim bu hallerini. Bazen basarili oluyorum bazen de yetersiz kaliyorum. Sulale zaten takintili o yuzden geleceginden de korktugum icin pedagoga goturmeyi de düşunuyorum bakalim.

Oğlum içinde, kızım içinde işi bıraktım, oyunlarla, parklarla büyüdüler.
Eşim iflas etti, onlara alıştıkları imkanların çeyreğini veremiyorum suan.
Oğlum markete girip 200 tl lik oyuncağı arabaya koyardı birkaç yıl önce, beğenmiştir diye alırdım hemen. Şimdi sütü az içmeleri konusunda uyarmak zorunda kalıyorum.
Hayatın getirip götürdükleri, bizi olduğu gibi onları da etkiliyor.
Hayat toz pembe değil. Çocukların hiç biri bulutların üzerinde yaşamıyor.
Gözünün önünde annesi öldürülen var :KK43: Buyutmeyin bu kadar yaşadıklarınizı. Çocuğu sokaga atmamışsınız, dövmemişsiniz.
Sizin yerinize babaannesinin sevgisini almış. Sevgiye aç kalmamis.
Allah sağlık versin, bundan sonra telafi edersiniz herseyi. Ama babaannesine alışkın olduğu için onunla sık sık gorusturmelisiniz bana kalırsa.
Sevgiler.

Babaannesi bizimle birlikte yasiyor.

Sizin konunuzu okumustum o zaman da uzulmustum. Banliydim yazamamistim. Allah kolaylik versin eski günlerinize kavustursun insallah.

Son düzenleme:
2 sene emzirmişsiniz ve buna rağmen vicdan yapıyorsunuz?
Valla ne bileyim ben 6 ay emse mutluluktan ölecek durumdayım...

Zamanında uygun görüp o şekilde yaptığınız şeyler için kendinizi yıpratmayın.

Sonuçta geri dönemeyeceksiniz o zamanlara.
Ben yeni anneyim 40 günlük bir oğlum var.
Çikolata yememem gerekiyor.
Gazlı bir bebek çünkü. Ve reflüsü de var.
Ama ben dun deli gibi çikolata yemişim fark etmeden bir de kahve içtim.
Bugün çocuk uyuyamadı gazdan refluden.
Bazen yapıyoruz tuhaf şeyler üzülmeyin.

Emzirmem hep sorunlu ve tadimlik boyutundaydi. Hatta 9 aylikken birakmisti. Benim o donem isime de gelmisti zaten mama iciyor diye. Emzirmekten hic hoslanmamistim cunku hem yaralar hem sut olmamasi surekli sagim yapmak vs... sonra 1 yas gibi annemin israriyla emzirdim ve emmeye devam etti. O 2. Partta ben emzirmek neymis anladim. Aramizdaki bagdi aslinda. Bunu 2. Anneliigmde ogrendim. Ilk anneligimde bana gore sadece besindi. Ama degilmis. Ilkinde cok teknik detaylara odaklandım. Icgudulerime bu kadar odaklanmadim belki de. 2. Sefer de akisina biraktim. Anne grubu yada hamilelik gruplarina girmedim. O gruplardan cok faydalandim ama bir o kadar da stres edindim sanirim.

Vicdan yapma meselem zaten tadimlik emiyordu. Bir aksamlari ben eve gelince emiyordu. onun disinda sut iciyordu. Sirf iste sinava hazirlanamiyorum diye biraktirdim diye uzuluyorum. Az daha zaman taniyabilirdim. Bir anda bant yapistirip sut bitti diyip biraktirdim. Azaltmayi denemistim gerci ama kendi zorla acip emdigi icin birden biraktirma seçenegine gectim.

Canım benim yaaa. Yazdıkların öyle etkiledi ki beni. İlk bebekler deneme tahtası oluyor biraz. Cahilliğimize, acemiligimize geliyor.
Ben dışarda çalışmıyordum ama sevgili eşim(!) çok titizdi mübarek. Ev dağınık olunca sinirleri bozuluyormuş. O yüzden kızımı aglata aglata iş yapmaya çalışırdım. Şimdi düşünüyorum niye yapmışım böyle bir şeyi.
Hepimiz yapıyoruz böyle cahillikler.
O yüzden suçlama kendini.

Evet maalesef. Belki de bu yuzden 2. Cocuklar biraz daha ozguvenli ve daha mutlu bir bebek oluyor. Genelde butun ailelerde oyle oluyor.

Sana akrabamdan örnek vereyim; oğlu doğduğu zaman tayini başka bir ile çıktı ve izin alamadı dolayısıyla 1 yaşındaki oğlunu Kvye bıraktı ama görümcesini yanına aldı sonra oğlu ateşli hastalık geçirince geri aldılar çocuğu ve kreşe verdiler. Bu arada o çocuk büyüdü ve mimar oldu. Çokta başarılı bir mimar oldu. Anneye babaya kızıyor mu? Asla kızmıyor. Arası da oldukça iyi anne babayla. Evlendi. Eşiyle de bir sorunu yok gerçi gelinimizde çok tatlı 😊Ama işte o akrabamızın vicdan azabı geçmiyor. Keşke bırakmasaydım, kendim baksaydım vs. Aslında böyle cümleler kurması için ortada hiçbir sebep yok. Yani diyeceğim o ki içinizi olabildiğince rahat tutun. Anne baba yanımda olmak tabi ki çok önemli ama bu durumda olan bir sürü çocuk var hepsi de sorunlu değil. Ben de çalışan bir annenin kızıyım ve beni de anneannem büyüttü sayılır. Bir kere de annem için keşke çalışmasaymış demedim hatta kapasitesi var ve keşke akademisyen olsaymış diye de söylerim. O yüzden bundan sonraki günlerinize bakın. Ben de çalışan bir anneyim ki işimde yoğun. Şu an izindeyim ama ben de eninde sonunda işe geri döneceğim. Bu devir böyle bir devir çünkü.
Ben de calisan bir annenin cocuguyum. Hemde isci bir anne. Yani mesaisi uzun bir anne. Ben hep cok etkilendim. Kardeslerim etkilenmedi. Ben hep isten cikmasini isterken onlar hep calismasini istedi. Ben lisede bile keske annem evde olsa diye ic gecirirken digerleri boyle dusunmedi.

Anneme de en cok ben bagliyimdir. her gun ararim. Onlar aylarca gorusmese cok dert etmezler.

Ben hep annem evde bisi yapmasa bile onun o varligiyla evi isitisini ozlerdim. Guven duygusunu belki de. Okuldan eve gelince o soguk eve girmek. Bazen yemek olmamasi. Evin daginik olmasi. Yemegini kendin hazirlayacak olman. Evde hic sicak kek borek pogaca pisememesi. Yani okuldan geldiginde o kokuyla eve girememek falan. Cok ozenirdim arkadaslarimin anneleri evde diye.

Okul hayatimda en basarili oldugum donemde annemin calismadigi bir yil vardi o donemdi. Bazen kandil zamani falan erken gelirdi eve. Nasıl mutlu olurdum. Isten ciktim diye saka yapardi bazen nasil sevinirdim.

Kendi hislerim bu sekilde oldugu icin belki bu kadar etkileniyorum.

Annem cok fedakar kadindi. O tempoyla ben kendimi kiyaslayamiyorum. Hic kahvaltisiz birakmazdi bizi o zamanlar.

Ben biraz fazla duygusal ve hassasim galiba. Bu aralar hassasiyetim iyice artti neden bilmiyorum. Baskasinin bir uzuntusu bile ben yasamiscasina uzulmeme sebep oluyor bu aralar. Genel duygu durumum hassastir ama bu ara arttı sanki

Olaya başka bir gözle bakın. Siz onun geleceği için çalışmışsınız. Her şey daha güzel olsun diye hep kendinizi harap etmişsiniz.
Böyle bir anneye herkes hayran kalır.
Hem daha önünüzde nice seneleriniz var inşallah. Hepsini halledersiniz.
Ama siz zatwn herseyi o daha rahat yasasin die yapmissiniz biseyi eksik olmamis emin olun ben kizima bisey alamiyorum ya keske bende calissaydim kizimin gozunu biseyde birakmasaydim diyorum siz cok guclu bir annesiniz👏👏👏

Tesekkur ederim. Ben bolca oyuncak aldim. Hatta su an evdekilerden bir oyuncakçı dukkani acilir. Ama o alinan seyler bir anlik heves hep. Sonrq gidip tahta kasik yada mandalla oynuyorlar hem de uzun uzun. At almistim ona. Hem de pelus olanindandan sallaniyor. Yani gercek at gibi ama onlar yine de benim sirtima binip benim at olmami seviyorlar.

Yani en onemlisi sevgi ve ilgi sanirim her zaman.
Tek iyi yani iste diger uyelerin dedigi gibi ders cikarmak ve telafi etmeye calismak.

Tabi biraz buyudu artik. Kendini sevdirme hali bile azaldi. Yada arkadaslari varsa onlarla oynamak birinci tercihi. Yine de tabi yapılacak cok sey var.

Size tavsiyem bu pismanlik duygunuzu asla çocuğunuza hissettirmeyin ve söylemeyin. Çocuk bu nedenle bir sıkıntı yaşamıyorsa bile sizin bu hislerinizi duyduğunda buna inanır ve annem beni ihmal etti düşüncesine kapılır ve problem yaşar. Size de sıkıntı yaşatır. Ve bunu her durumda dile getirip kullanabilir. Şahit oldum buna çok kez.

O şartlarda gayet iyi yapmışsınız
Bakıcıya değil babannesine bırakmışsınız
Gidip gelip emmiş
Ha 2 yaş ha 2 yaş 3 ay ne fark eder (ben de emziriyorum şu an bu hassasiyetiniz bana fazla geldi)
Çalışan anne olmak zor ama bence gerekli. Bence tek hatalı düşünceniz 2. Çocuğu abisi için yapmak. Tam çocuğunuza sıra gelmişken 2. Çocuk yine ön planda olmuş. Ama bunun da artısı kardeşi olmuş onun için iyi bir şey.
Sürekli öyle olsa böyle olsa demek yerine bu günden sonra ne olabilir diyin bence.
Yemek ve temizlik olayında ya yardım alın ya da biraz rahatlayın, her şey mükemmel olmasa da olur

Kardesi ona cok iyi geldi. Gecen yil zordu tabi. Hem bebek kucuktu hem o anaokuluna gidiyordu. Bu yil birlikte oynamaya basladilar. Karakterini de kardesi iyi yonde etkiledi. Sorumluluk almayi ogrendi. Paylasmayi hic bilmezdi ve sevmezdi paylasmayi ogrendi. Kucuk neseli ve pozitif biraz daha. Buyuk Oglum biraz daha kontrolculugun getirdigi negatiflik ve mutsuzluğa sahipti. O acidan da ona iyi geliyor.

Su an kardesi olmasi cok mantikli geliyor. Hatta su an kardesi 3 yasinda falan olsa belki daha bile iyi olurdu.

Buyuk oglum hic tek basina oyun oynayabilen bir cocuk degil. Cizgi film bile izlese yanina birini ister. Bugune kadar babaannesi onun hep oyun arkadasi oldu ama simdi kardesi gercek oyun arkadasi olmus oldu. Birlikte cok egleniyorlar ve cok duskunler birbirlerine. Ucretsiz izinde olmam buyuk oglum icin de iyi oldu biraz. Bana da biraz daha anneligi ogretmis oldu. Eksikliklerimi gordum. Belki hic farkına bile varmayacaktım. Belki ayni sekilde devam edecektim.

Siz anne olduğunuz için doğal olarak bu şekilde hissediyorsunuz.Eminim çok iyi bir annesiniz.Malesef şartlar gereği öyle olmuş geçmişte.Ama çocuğunuz çoğu şeyi hatırlamıcak bile.Ve ömür boyu sizin çocuğunuz olduğu için bundan sonra doya doya vakit geçirin çocuklarınızla.Pek çok anne farklı nedenler dolayı sizin gibi hissediyordur eminim.Hayat her zaman mükemmel gitmiyor ki. çocuklarınız sizin sevginizi bilsin hissetsinler yeter.Kendinize haksızlık etmeyin.Çocuk sütsüz de büyür sevgisiz büyümesin yeter ki.

Size tavsiyem bu pismanlik duygunuzu asla çocuğunuza hissettirmeyin ve söylemeyin. Çocuk bu nedenle bir sıkıntı yaşamıyorsa bile sizin bu hislerinizi duyduğunda buna inanır ve annem beni ihmal etti düşüncesine kapılır ve problem yaşar. Size de sıkıntı yaşatır. Ve bunu her durumda dile getirip kullanabilir. Şahit oldum buna çok kez.

Iki bucuk yas civari kendi bana boyle bir cumle kurdu. Kendi kendine mi dusundu yoksa babannesi yaninda bisi konustu da ordan mi etkilendi bilmiyorum.

Hatta konuda yazmayı unutmusum. Su bahsettigim sinav hazirligini takip eden kis donemi ben formasyon aldim bir de :KK43: kalkacak vs dedikleri icin. Haftaici is haftasonu kurs. tek iyi yani ptesilerim bos gunumdu. Ve formasyona gidecegim bir gun "anne sen bana ne zaman bakacaksin " dedi. O gun fiziksel olarak burnunun diregi nasil sizlarmis onu gordum. Cidden burnumun diregi sizlaya sizlaya okula gittim. 2. donem ödev agirlikliydi ve devamsizlik almiyordu hocalar mumkun mertebe gitmedim o yuzden. Vicdanımın bu kadar sizlama sebebi bu. Dogdugundan beri son iki yila kadar surekli is disinda baska bir uğraşım olmus.

Su anda da kariyerim icin olsa iyi olacak bazi seyler yapmam lazim. Ders calismam lazim. Ama yok artik akillandim biraz. Istemiyorum onlar küçükken ders calismak istemiyorum. Ne zamanki onlar uyur benimde vaktim kalir yada erken kalkarim anca o zaman. Hala kcuugun uyku problem leri devame ttigi icin o duzeni kuramadim hala. Uyku egitimi tuvalet egirimi vs bekliyor sirada. Ama bir baska seyi karistirmayacagim artik. Acelesi yok 2 yil sonra olsun diyorum artik.

Sosyal medya ve internet telefon vs bunlara da ara verebilsem biraz daha vicdanım rahat olacak. Iki dakika dinlenirken bakayim diye elime aldigim sey bir bakıyorum baya vaktimi almis.

Iyi ki yazdınız. Bunu duymamıştım arastiracagim. Ben aramizda guvenli baglanma.olmadigimi dusunuyorum biraz. Gec baglanmayi araştıracağım bu sebeple
Duymadiginiz cunki yanlış yazdim. Gec bağlanma degil yeniden baglanma. Normalde baglanma ozellikle ilk 2 yil ama toplamda 4 yil olarak kabul edilir. 4 yil geçtiyse 6 yasina kadar ikinci bir sans vardir. En son ergenlige girmeden bir atilim daha kabul edilir. 6 haftalik bir surec oldugunu söylüyor pedagoglar. Ozellikle birlikte yatmayi oneriyorlar. Iki cocugunuzla da birlikte yatabilirsiniz bence. Ten temasi, ses temasi, goz temasi onemli. Onunla vakit gecirirken, kendinizi ona birakin. Bazi pedagoglar ilk cocukla yeniden baglanmaya calisirken, eger evde 2 yasindan kucuk bir bebek varsa, kucugun baba ile baglanmasini oneriyorlar. Siz ailevi durumunuza bakarsiniz. Hic birsey icin gec degil. Bundan uzuntu duyuyor olmaniz, telafi edebileceginizi gösteriyor. Yeniden bağlamayı arastirin lutfen

Siz doğru olanı yapmışsınız. Çalışmasanız ve geçim sıkıntısı çekmiş olsanız, oğlunuz belki de çok kötü hatıralarla büyüyecekti. O zamanlar bebeklik döneminde olduğundan o aslında hiçbir şeyi sizin kadar detaylı hatırlamıyor. Asıl bundan sonraki dönemde yaşayacağı şeyler onda kalıcı olacaktır. O yüzden kendinizi üzmeyin, bundan sonrasında telafi edersiniz. Şu anda çok büyüdüğünü sandığınız çocuğunuza 10 sene sonra baktığınızda henüz ne kadar küçük olduğunu göreceksiniz. Hiçbir şey için geç değil yani...

Sizi çok iyi anlıyorum emziremeyen bir anne olarak. benim de göğüs uçlarım kanlı baloncuklarla doluydu. acıdan emziremedim sütüm azdı oğlum doymuyordu. 25 günlük mamaya geçtik ama o 25 gün oğlum hep açtı. vs. vs. asıl sorun çevremizdeki eski kafalı insanlar. annelik sadece emzirmek değil ki. emziren, mama veren, o minicik karnındaki delikten bebeğini besleyen hepimiz anneyiz. Bizler bizim nesil daha bilinçli, ileride kızlarımıza gelinlerimize ya da çevremize bir böyle emzirde emzir baskıları yapmayacağız. yaşadığınız tüm eksiklikleri her anne yaşıyor. ben de oğlumu 3,5 aylık bıraktım işe gittim. eve geldiğimde beni istememesi yatana kadar birlikte ağlamalarımız 2 ay sürdü. o küçücük bebeğe küsebiliyordum. sonra niye küstüm diye kucağıma alıp sıkı sıkı sarılıp saatlerce ağlamalarım oldu. hepsi geçiyor. geçmesi lazım sizin oğlunuz maşallah artık büyümüş okula başlayacak. bunları düşünüp kendinizi üzmeyin. eksiklik hep olacak. annem hala der keşke zamanında size şunu alsaydım da yapsaydım da. bitmiyor anne olunca annemi anladım. :)

Ahh ah biz de isteriz evde oturup bakmayı doya doya emzirmeyi parklarda bahçelerde oynatmayı
Kimin için çalışıyoruz ki yine onların geleceği için daha iyi imkanlarda okusunlar yaşasınlar diye. Onlardan aldığımız vakti enerjiyi bir şekilde geri veriyoruz bence. Doğru yanlış tüm çabamız onlar için.

X