öğrenim ve katkı kredisi geri ödemeleri

Toplam 6,645.60
Uc ayda bır 867
Yalnız ben en son baktırdıgımda 6120 tl dıye hatırlıyorum :1shok:
Bekledıkce zam mı olucak

Toplam 6,645.60
Uc ayda bır 867
Yalnız ben en son baktırdıgımda 6120 tl dıye hatırlıyorum :1shok:
Bekledıkce zam mı olucak

maalesef günlük faiz uygulanıyor... sen ilk taksitini beklettikçe ona faiz uygulanıyor hergün...
sonra 2. taksit zamanın geldi ödemedin diyelim...

bu sefer hem 1. taksite hem 2. taksite faiz işlemeye başlıyor... :1no2:

kredi kartı borcu gibi bu da :sm_confused:

evet ... ama faizler biraz daha düşük sanırım...
ya basıl yapsam acaba yaaa ... kafam karıştı ... bir an önce de başlamak istiyorum artık...

yoksa çeyiz yerine borç götürcem yanımdaaa kaydirigubbakcemile3

bazı arkadaşların çeşitli soruları olmuş;bildiğim kadarıyla cevap vermeye çalışayım;

bursun kesilmesinden 2 sene sonra ödenmeye başlıyor, ssklı işe girseniz de girmeseniz de ödeme yapılmaya başlanıyor.eve ödemeyle ilgili bir kağıt geliyormuş, orada peşin ödediğiniz takdirde ne kadar; 3er aylık ödemeler halinde olursa ne kadar ödeme yapacağınız yazıyor( bu kağıt bana ulaşmamıştı,sanırım postada kayboldu ama bütün arkadaşlarıma ve kardeşime geldi).kyk'nın sitesinden de ne kadar bocunuz var ödemeniz ne zaman başlıyor gibi konulara cevap bulabilirsiniz..burs aldığınız senenin 2 katı kadar dönemde(3 aylık dönemler) ödeniyor,mesela ben 3 sene aldım 6 seferde ödeme yaptım(son ödemem mart ayında olacak ve bitecek).
bu arada eğer yüksek lisans yapmaya başlarsanız borcunuz erteleniyormuş ben bunu bilmiyordum ve ödemeye başladım, zaten bilsem de borcu ertelemek istemezdim bir an önce bitsin.
önceden borç takibi, adres takibi gibi şeyler pek yapılmıyormuş ama son dönemde işi sıkı tutmaya başlamışlar.
icra vs gibi durumlar oluyormuş sanırım ya da yurtdışına çıkmak isterseniz sorun yaratbiliyormuş diye duymuştum ama ne kadar doğru bilmiyorum.

teşekkürler canım... bana da gelmedi kağıt ama adres değişikliği filan yaptım... ondandır diye düşünüyorum...

böcüğüm yazıyodum buraya açık kalmış anca yazabildim
kredi çekip kredi ödemektense bence kredi borcunu öde ödeyebildiğin şekilde.
borcunu kykya başvurup erteleme gibi olanaklar da var.
onu hiç denedinmi
eğer ertelenmiyosa bile ben ablam da dahil çevremdeki kimseye haciz geldiğini falan görmedim, sen ödemeye başla bence, eğer ismin haciz listesine girerse krediyi ozaman çekersin.

böcüğüm yazıyodum buraya açık kalmış anca yazabildim
kredi çekip kredi ödemektense bence kredi borcunu öde ödeyebildiğin şekilde.
borcunu kykya başvurup erteleme gibi olanaklar da var.
onu hiç denedinmi
eğer ertelenmiyosa bile ben ablam da dahil çevremdeki kimseye haciz geldiğini falan görmedim, sen ödemeye başla bence, eğer ismin haciz listesine girerse krediyi ozaman çekersin.

peki haciz listesini nerden öğrenicem ben ... ayy olmasın öle bir listede adım filan :1shok:

yok yok daha olmaz o
mesela benim ablamın mezun olduğu 7-8 sene oldu
çalışmaya başlayamadı, ödeyemedi, ismi haciz listesinde kykya gitti öğrendi :)))
ona rağmen haciz maciz işlemi olmadı daha.
o bile bankadan kredi çekmeyi düşünüyo da biz çekme diyoruz, şimdi ödemeye başlıcak...

ya şimdi düşündüğüm şu aslında... ben ilk taksidi faiziyle birlikte ödemeliyim ki kapansın... tabii hem öğrenim hem katkı nerdeyse 1000 tl oluyor... ee benim bunu ödemem için de biriktirmem lazım... yani 2-3 aylık bişi benim için şu aşamada... bu 2-3 ayda faiz işlemeye devam edecek... o yüzden ilk bikaç taksidi hemen ödeyip faizlerin işlemesini engellemek istiyorum...

benim kafamdaki 4er taksidi ödeyecek kadar kredi çekmekti ... o zaman 2şer taksit için kredi alsam... hem ödemem daha kolay olur ; süresi de azalır... bu arada yine diğer taksitler için biriktikçe yatırırım...

buna ne dersiniz ?

yok yok daha olmaz o
mesela benim ablamın mezun olduğu 7-8 sene oldu
çalışmaya başlayamadı, ödeyemedi, ismi haciz listesinde kykya gitti öğrendi :)))
ona rağmen haciz maciz işlemi olmadı daha.
o bile bankadan kredi çekmeyi düşünüyo da biz çekme diyoruz, şimdi ödemeye başlıcak...

ben mezun olalı 4 sene bitti ve hemen de işe başlamıştım canım...
ahh ya ahh aptal kafam... o zaman harcayacağıma paraları ödeseymişim ya...

o zaman daha ucuzdu hayat ... offf yaaa ...

ya şimdi düşündüğüm şu aslında... ben ilk taksidi faiziyle birlikte ödemeliyim ki kapansın... tabii hem öğrenim hem katkı nerdeyse 1000 tl oluyor... ee benim bunu ödemem için de biriktirmem lazım... yani 2-3 aylık bişi benim için şu aşamada... bu 2-3 ayda faiz işlemeye devam edecek... o yüzden ilk bikaç taksidi hemen ödeyip faizlerin işlemesini engellemek istiyorum...

benim kafamdaki 4er taksidi ödeyecek kadar kredi çekmekti ... o zaman 2şer taksit için kredi alsam... hem ödemem daha kolay olur ; süresi de azalır... bu arada yine diğer taksitler için biriktikçe yatırırım...

buna ne dersiniz ?

kafamçokkarıştıkafamçokkarıştıkafamçokkarıştı

bi daha okuyayım...

anladım galiba, diyosunki
2000 lira çekeyim, şimdi ödeyim 6 ay kurtulmuş olayım
sonra yine çekeyim öyle öyle kapatayım diyosun.... mu ???

anladım galiba, diyosunki
2000 lira çekeyim, şimdi ödeyim 6 ay kurtulmuş olayım
sonra yine çekeyim öyle öyle kapatayım diyosun.... mu ???

hayır yahuuu kaydirigubbakcemile3

mesela 1500 tl çekip hem katkı hem öğrenimin 2şer taksidini ödeyeyim...

bu ihtiyaç kredisine ayda 150 tl öderken ; aynı zamanda bir o kadarda kenara ayırıp 3 ay sonunda bir sonraki taksidi de ödemiş olayım... bu arada o ilk 2şer takside faiz binmeye devam etmesin ...

sonra senin dediğin olabilir aslında... mesela bankaya ödeme bitince tekrar çekip ; yine rahatlatabilirim... ayy benim de kafa karıştı sanki -tatlicadiarzu-

benim kafam tam çorba oldu böcüğüm ama
ablam dediki faiz binmesini istemiyosan martta tümünü yatırman lazımmış

acaba martta bankadan kredi çekeceksin madem tümü için çekip yatırsan ondan kurtulsan da bankaya mı borçlansan ?

acaba martta bankadan kredi çekeceksin madem tümü için çekip yatırsan ondan kurtulsan da bankaya mı borçlansan ?

çok ama canım yaaa... 7200 ... kriz zamanı ne olacağımız belli mi cicim...
özel sektördeyim ... devlette olsam neyse... :sm_confused:

ben azcık daha düşüneyim ... belki bu arada birileri akıl verir...

eee peki benim anlamadığım niye martta hepsini ödemem gerektiği ; ablan demiş ya -tatlicadiarzu-

X