öğrenim ve katkı kredisi geri ödemeleri

öyle ama ben daha hiç başlamadım... 2006 aralıkta başlamalıydım... o zamandan beri olan tüm taksitlere faiz eklendi zaten ... içler acısı yahu benim halim ...

yok yaa senin durumunda olan çok varr
ablam da aynı durumda, üstelik o düşünsene 2001 mezunu :roflol:
ödenir gider elbet yaa nedirki :))))

umuyorum ödenir ve gider şasecim :)) ... başka fikri ya da bilgisi olan yok mu acaba yaaa...

ben akşam daha detaylı bilgi alıcam cicim senin için, yazarım yarın...
bende başlıyorum eylülde ödemeye :KK43:((
bakalım ozaman da ödenir gider diyebilcekmiyim :)

böcüğüm kyk kanunu şöyle diyor...

Borç taksitlerini zamanında ödemiyenlerin birinci defada borçlarının bir seneliği, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır. Bu tarihten itibaren borç 6183 sayılı kanun hükümlerine göre malsandıklarınca tahsil olunarak Kuruma ödenir.

6183 sayılı kanun amme alacaklarının tahsil kanunu oluyor, hacizden falan bahsediyor,
sen de ablamla aynı durumdaymışsın marttan itibaren, haciz listesinde olup olmadığını ankaradaki kyk müdürlüğünü arayarak öğrenebiliyomuşsun, ama ablam aramamış, tahmini konuşuyomuş, çünkü ararsa listede yoksa bile uyuyan yılanı uyandırmış olurum diye korkmuş :))) hee gel bakim medem listede yoksun, biz seni listeye alalım şeklinde yani kaydirigubbakcemile3

böcüğüm kyk kanunu şöyle diyor...

Borç taksitlerini zamanında ödemiyenlerin birinci defada borçlarının bir seneliği, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanır. Bu tarihten itibaren borç 6183 sayılı kanun hükümlerine göre malsandıklarınca tahsil olunarak Kuruma ödenir.

6183 sayılı kanun amme alacaklarının tahsil kanunu oluyor, hacizden falan bahsediyor,
sen de ablamla aynı durumdaymışsın marttan itibaren, haciz listesinde olup olmadığını ankaradaki kyk müdürlüğünü arayarak öğrenebiliyomuşsun, ama ablam aramamış, tahmini konuşuyomuş, çünkü ararsa listede yoksa bile uyuyan yılanı uyandırmış olurum diye korkmuş :))) hee gel bakim medem listede yoksun, biz seni listeye alalım şeklinde yani kaydirigubbakcemile3

ben de aynen ondan korkuyorum canım ... ben burdayım ; ben burdayım diye ortalarda zıplamamın manası yok değil mi :))

bir senelik de fazla yaaa... neyse yapıcaz bişi artık... sıra bana sora gelsin yaaa o listede...

umudum da vergi dairesine giderse soracaktı ... bakalım o ne diyecek...

ben de aynen ondan korkuyorum canım ... ben burdayım ; ben burdayım diye ortalarda zıplamamın manası yok değil mi :))

bir senelik de fazla yaaa... neyse yapıcaz bişi artık... sıra bana sora gelsin yaaa o listede...

umudum da vergi dairesine giderse soracaktı ... bakalım o ne diyecek...

kaydirigubbakcemile3 evet canım o da aynen öyle ortalarda zıplamıyo işte, sessizce kaderini bekliyo bi köşede :))) şimdi ödemeye başlıcak işte, artık haciz işlemi olursa da napayım diyo, o da sadece bir haciz işlemi duymuş şimdiye kadar, o haciz de gelip eşyanı toplama şeklinde değilmiş, ben öyle sanıyodum türk filmlerindeki gibi :roflol:
maaşına haciz konuyomuş...

Bende şimdi baktım 3 milyar olmuş benimki, tamda ev alıcaktım o paraya ihtiyacım vardı, çok moralim bozuldu :KK43: faizleri çok yüksek değil ama yinede ödemek gerekiyor, keşke almasaydım, çok pişmanım. Ne yapıcam ben yaaa of of.

böcükcüğüm daha gidemedim ama aklımda sorcam gidince kusura bakma
kredisi olanlar eğer adresinize gelmediyse sorun yok hem icra gelmeden öncede haber veririler ben şimdiye kadar kimseye icra geldiğini duymadım ama en kısa zamanda ayrıntılı öğrencem çok merak ettim ödemeyenlere ne oluyor diye
gerçi geçen gün kadın hazırlıyordu icra kağıtları adresleri değişmiş geri geliyor diyordu bende uğraşıyorum adresleri bulmak için diyordu ay yazık kadınakaydirigubbakcemile3

Ben daha kredi yüzünden eve haciz gideni görmedim, önce banka hesaplarını boşaltıyorlar, paran yoksa maaşının belli bir kısmına haciz koyuyorlar. Milyonlarca insan her yıl kredi alıyor hangi birinin evine haciz gitsin. Hem önce tebligat felan gider.
Benim arkadaş 1 yıldır hiç ödememiş ilgili kuruma gitmiş, bilgi almak için, onlarda "siz bankaya parayı yatırın makbuzlarıda saklayın, burda kolilerce kağıt var ve günlük işlerimizden onlara vakit bulamıyoruz" demiş.

Ben daha kredi yüzünden eve haciz gideni görmedim, önce banka hesaplarını boşaltıyorlar, paran yoksa maaşının belli bir kısmına haciz koyuyorlar. Milyonlarca insan her yıl kredi alıyor hangi birinin evine haciz gitsin. Hem önce tebligat felan gider.
Benim arkadaş 1 yıldır hiç ödememiş ilgili kuruma gitmiş, bilgi almak için, onlarda "siz bankaya parayı yatırın makbuzlarıda saklayın, burda kolilerce kağıt var ve günlük işlerimizden onlara vakit bulamıyoruz" demiş.

bencede sağolsun bürokrasi bazen işimize yarıyo kaydirigubbakcemile3

benım ödemelerim 2010 aralıkta baslıyor 3 ayda 936 milyon meselaa bence işi olan için zor değil

zor değilmiii??? insanlar 1000 lirayla işe başlıyor...büyük ehirlerde oturanlar min. 700 lira kira veriyor.aileden destek almadan yaşaman zaten imkansız bir de üstüne 3 ayda bir 936 lira ödüyordun...bu devlet öğrenciden faiz almaya hiç utanmıyor...kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar...3 ayda verdiği 450 lirayı 950 lira olarak geri alıyor.millet trilyonlarca götürüo devletten devlette öğrencilerden....sizin paranız çoksa bilemem tabi...

böcükcüğüm daha gidemedim ama aklımda sorcam gidince kusura bakma
kredisi olanlar eğer adresinize gelmediyse sorun yok hem icra gelmeden öncede haber veririler ben şimdiye kadar kimseye icra geldiğini duymadım ama en kısa zamanda ayrıntılı öğrencem çok merak ettim ödemeyenlere ne oluyor diye
gerçi geçen gün kadın hazırlıyordu icra kağıtları adresleri değişmiş geri geliyor diyordu bende uğraşıyorum adresleri bulmak için diyordu ay yazık kadınakaydirigubbakcemile3

bencede sağolsun bürokrasi bazen işimize yarıyo kaydirigubbakcemile3

neyse bu durum işimize yarıyor ... kaydirigubbakcemile3

Benim ilk taksidimin aralıkta ödenmesi gerekiyordu, ikinci ise mart sonunda, şimdi ilk taksidimi ödesem yani aralık ayınınkini faiz işlermi acaba yoksa kalan parayamı işler?
Hiç ödeme yapan yokmu arkadaşlar?

daha geçen ay bitti offff. alırken bu kadar vermiyorlar gibiydi sanki... he he he . yerken az gibi geliyor bacılarrrr

Benim ilk taksidimin aralıkta ödenmesi gerekiyordu, ikinci ise mart sonunda, şimdi ilk taksidimi ödesem yani aralık ayınınkini faiz işlermi acaba yoksa kalan parayamı işler?
Hiç ödeme yapan yokmu arkadaşlar?

ne sorduğunu anlamadım. ama zaten aralıkta ödeyeceğinin faizi çokyüksek olmuyor.bende geçikmeli yatırdım ama arada 70 milyon falan faiz olmuştu. bende ilki ikinciyle beraber yatırmıştım. kalan paraya faiz işliyor mesela benim 19 tl kalmış 3-4 tl farkla yatırdım...

ben geçen sene bitirdim öğrenimi, katkıda sorun çıktı onu ödemedim. (kurum bana 5 sene katkı vermiş ben 4 sene okudum. bunun için dilekçe ile başvurdum, faks çektim , bizzat gittim. inşallah bi ara bana cevap verecekler. düzeltme yapıolar şimdi 3 aydır bekliyorum düzeltsinler die. ondan önceki dilekeçeme de 5 ayda cevap vermişlerdi. )
kyk çok karışık. kimse bişiyle ilgilenemio. ama en son gittiğimde şöle bi durum vardı , icra için hazırlık yapıolardı. gerçi icrayı adrese gönderiolar ve çoğu kişi adres değiştirmiş oluo. kyk da bulduğundan alıo, memurların direk maaşından kesio.
benim eşimde aldı, üstelik o birde lisansüstü için aldı. 2,5 yıldır ssklı ama ne haciz ne icra ona bişiy gelmedi :S babam yetim hakkı devlet borcu dedi benimki kapattı.

X