Ömür boyu veya belirsiz sureli bakım

İlk girişinde kazandı üniversiteyi bitireli 3 yıl oldu .Hani kpss ye girseydi memur olurdu en azından iş derdi olmazdı anlamında dedim .sigortası bile yoktu diye hatırlıyorum.

KPSS'ye giren herkes memur olmuyor; farkındasınız değil mi ? Memur olacağının da garantisi yoktu.

Aradım konuyu bulamadım ama çok eminim öyle bi konu açıldığına ya
Sat dükkanı diyorlarmış ama kayınpeder geleceğimiz o diye düşündüğü için satmıyormuş, karısı depremde vefat etmiş ve dükkanda yıkılmış fln. Kayından bahsedilmiyordu sanırım direkt kayınpeder üzerineydi konu

Evet böyle bir konu vardı bende hatırlıyorum

Evet aynı konu gibi. Orada kv ölmüş kp dükkanı atmamış ortada kalmıştı ama o konuda kayın yoktu

Ben de öyle hatırlıyorum sanki başka konu açmıştınız aynı bu anlattıklarınıza benziyor hatta kayınpeder dükkana oyalanmak için gidiyordu satmıyordu kiraya vermiyordu boş boş duruyor oraya oyalanmaya gidiyor denmişti konuda

Aradığınız konu "Esimin babasi" olabilir. Alıntılarda konunun ilk hali yer alıyor.

Son düzenleme:
Öncelikle merhaba .Sırf bu konu için hesap açtım. Evliyim 1 bebeğim var 11 aylık şu an ücretsiz izindeyim .Eşim depremde annesini kaybetti ,evleri yıkıldı. Erkek kardeşi ve babası kurtuldu. Babasının durumu iyi ,kızının evinde deprem bölgesinde kalıyor. Evinde hasar yok hem sağlam hem de daire değil villa tarzı. Oğlu hastanede tedavi görüyor.Kolunu keseceklermis .Ayağında hatta ayaklarında da sorun var yürüyememe durumu var .Kendisi mezun olalı 3 yıl oldu 25 yaşında. İşi yoktu .Çok kez söyledim kpss ye girip memur olmasını ama denemedi bile .özel sektörde öylesine çalışıyordu. Sigortası da yok haliyle .Ben memur maaşıyla geçinemem dedi .Bu felaket başlarına gelince de tabiki çalıştığı yer yıkıldı. Babası ise kimseyi düşünmeyen birisi .kendisini bile .emeklisi yok.yaptirmamis .Dükkanları vardı yıkıldı. Parası da yoktu.
Asıl konuya geleyim .Eşim eğer kardeşi yürüyemez ve haliyle iş bulamazsa bizde yaşayabileceğini söylüyor. Sokağa atamam diyor .Tabiki atmasın kardeşi sonuçta. Benim bu konuda netlesmis bir fikrim yok öncelikle onu soyleyim .ilerisini düşünüyorum sadece .Evimiz küçük ,kıza ayırdığımız odaya bile eşyaları sığmadı. Kaynim gelirse o odaya geçecek. Kıza oda kalmayacak.ilerde nasıl olacak bilmiyorum. Evimiz kira ve ev alacak durumumuz yok.esimin maaşı benden daha az .bunu şundan dolayı söylüyorum ben ücretsiz izindeyim ,genelde çoğu şeyi benden alıyorduk. Ben çocuğuma bakmak istiyorum. Yıllar sonra gelen evladım. Belki de son olacak .Bu yüzden 2 yıl çalışmayı düşünmüyorum.
Kaynim bize gelirse bir odada hep beraber oturacağız. Oturmasak bile bir evlilik hayatımız olmayacak.En basiti sarilamayacagiz bile .üstelik bunun bir süresi de yok .5 yıl 10 yıl veya 1 yıl .
Başka bir sorun ben bebege bakmaktan kendim yemek yemeye fırsat bulamıyorum. Kaynima nasıl yemek yapicam eşyalarını yikayacagim ,bakımını yapacağım.
Başka bir sorun evde bir başka erkek olunca en basiti banyoya bile rahat giremeyecegim .
Son olarak da işin maddi boyutu var .Biz kızın eşyalarını bile zor alıyoruz kaynim gelince masraf ikiye katlanacak ve ben çalışmak zorunda kalacağım. Kendi çocuğumla bile zaman geciremeyecegim.
Maaşımı bu yüzden yazdım hani üstünlük için değil.
Ben kaynimi istiyorum veya istemiyorum diyemiyorum ama sorunlar olacak ve bir evlilik hayatım kalmayacak bu ortada .
Esimi de seviyorum ama kendimi ve kızımı da seviyorum. Kafam da karışık.
Siz olsanız ne yapardınız
Teşekkürler
Ben sizden ziyade eşinize üzüldüm açıkçası.Adam atamaz ki..Sizle arası bozulacak ama kardeşine bir yerde sahip çıkmak zorunda.Kayninizin durumu zaten başka dram😢Siz bence kabul edin kaynin kıyameti gördü.Sadece siz de kalmasın ama babası durumunu toparlayıp yanına alıncaya kadar Allah rızası için destek olun.Bir ömür olacak iş değil zaten ama düşeni de kaldırmak lazım

İşte kayinbaba hayırsız bir tip .diyorum ya emeklisi bile yok .kocaman adam ama yok .yemiş içmiş. Carsidaki dükkanına güveniyordu ama yıkıldı. Bomboş kaldı
çok şey soylemek istiyorum da olmuyo.
işiniz zor hiç ellerine para geçmemiş olsa derdim ki garibanlar.
ama hiç kara günü düşünmeyip baba oğul keyiflerine bakmışlar evinize gelecek insan sagligini kaybetmis, eminim psikolojisi bitik bir insan olacak ama ben uzun süre kabul etmezdim.
belki vicdansiz olacağım ama ardını arkasını düşünmeden yaşamış 3 5 kuruş geriye atmak işlerine gelmemiş sigorta yaptirmak yerine onun parasini bile yemişler ceremesini ben çekmek istemem.

Ya ya öyle zor ki gencecik insan .Spor yapardı. Şimdi ayağa kalkamıyor.Kolu kesilecek bar ayağım sağlam olsa diyor :KK43:(
Çok acı bir durum... Bu hepimizin başına gelebilir... Senin bnm çocuklarımızın. Evladımı düşündüm bşr an başkas muhtaç ve o durumda canım yandıııı... Ama sizde ömür boyu nsl olacak bilemedim asla bırakmazdım. Bakardım. Bna allahın b
Maddi imkanım var ,sürekli isim de var .Eşimden boşanmak istemem seviyorum ama çok diretirse çirkinleşsin istemem .Ben zorluklarla okudum ohh diyeceğim zamanda bir de bu geldi başımıza. Oğlana da üzülüyorum zavallı ama insanın evladı herkesten önemli oluyormuş. Bir de işin mutsuzluk boyutu var .inşallah yürüme durumu olur da oğlan da kurtulur biz de .
Ben çocuğa çok üzüldüm..... Siz de bende bu durumda olabiliriz. Siz de annesiniz en iyi siz anlarsınız evlatlarımız bu durumda olsa ne acı değilmi. Bakın siz çocuğunuzu düşünüyorsunuz, o da evlat o da bir can... Bnce şu anda bunları konuşmak yerine çocuğun İnş ayaklarında sıkıntı olmazı konuşmalısınız. Sadce bir kol ise engelli kontenjanından her yerde çalışır. Devlet belki bu kişilere iş imkanı maddi manevi yardımcı olur.. Bence şu anki konu o gencecik çocuk için ne yapılabilir.

İlk önce sonuçları bekleyin, sonrasında kardeşleriyle beraber dönüşümlü bakılır, az önce belirttiğim gibi bir iş imkanı sağlanır bir ev vs... Hatta belediyelerin aş evleri var. Günde 2 defa yemek dağıtımı yapıyorlar. Evlerde hasta bakıma muhtaç insanlar içinde yardım ediliyor. Ben bu konuda yardım yollarını araştırıp ne yapılabilir konusunda size yardımcı olmak isterim. Siz hangi ildesiniz.

65 yoktur galiba ama dediğiniz gibi malulen emeklilik olabilirse iyi olur aslında. Bildiğim kadarıyla başlangıcı yoktu .Ya nerden tutsak elimizde kalıyor. Bir ton da gss borcu vardır.
Dükkan var yıkıldı dediniz, devlet bunun yerine daire veriyor.

.!.:
Kızlar eşimle fikir ayrılığına düştüğümüz bir konu var .Sizler ne yapardınız veya ne yaptınız merak ediyorum. Eşimin babası 65 yaşında depremde kayinvalideyi kaybettik evleri de yıkıldı.Su an maddi durumu çok iyi olan kızında kalıyor.bir dükkanı vardı. Emeklisi yok .Yıllarca aldığı parayı yemiş içmiş günahı boynuna...Ne 30 ne 40 yaşında emekli olmayı düşünmemiş 50 yaşına gelince biraz para yatırmış. Dükkan da yıkılınca şu an parası kalmadı. Eşi de biz de hep bak o dükkanı sat ,hasta olursun sigortan yok hiçbir hastaneye para yetmez dedik .Ayrıca dükkanın geliri yok elini kolunu sallamaya gidiyor .Cok da ihtiyaclari vardi paraya oyle boyle degil ama satmadı .Ben sahit oldum kadınların gözlerinin içine bakıyor. Onun için mi satmadı bilmiyoruz cevremdeki kişiler de onun için gözü göz değil ifadesini kullandı.
Neyse Ben ölünce satarsınız dükkanı dedi ama dükkan da gitti şimdi.
Ayrıca benim düğünüme 2 hafta kaldığı halde düğünü yapamadilar ve bana bir açıklamada bulunmadilar .Bir yerden para bekliyorlarmis da gelmemis ...Ben de açıklama yapmayip beni aileden saymadiklarindan nişanı bozmustum. Bana eşya için beni kıran gelini istemem demişti. Neyse sonra aramız düzeldi esimle.
Ayrıca bir eve baktık 30 bin açığımız vardi o dönemde .Bir kısmını tamamladık.Yine açığımız kaldı. Ama o evlenen kızına 9 bine saçma sapan ev eşyası almayı tercih etti ve biz o evi alamadık. Şu an kiradayiz .Ev 3 milyon lira oldu biz 450 bine alıyorduk. Bir kuruş verelim demediler .
Siz olsanız Boyle bir adama ilerde veya şimdi bakar mısınız?Ben bu adama evimi bile acmak istemiyorum. Sapik oldugunu düşünüyorum. Hakkında ne düşünürsünüz. Şu an 10 aylık bir kızım var zaten kimseye bakamam ama yine de bu adama ne halde olursa olsun bakmak içimden gelmiyor .daha yaptığı bir ton rezillik var onları yazıp uzatmak istemiyorum

Konu bu kp sapık diyen üye. İki üyenin de kv ölmüş kızı var kp dükkanı var ve satmamış emeklisi sigortası yok vs vs b

edim çok tepki almıştı konusunu silmiş daha doğrusu değişmiş
Nsl yaniii

çok şey soylemek istiyorum da olmuyo.
işiniz zor hiç ellerine para geçmemiş olsa derdim ki garibanlar.
ama hiç kara günü düşünmeyip baba oğul keyiflerine bakmışlar evinize gelecek insan sagligini kaybetmis, eminim psikolojisi bitik bir insan olacak ama ben uzun süre kabul etmezdim.
belki vicdansiz olacağım ama ardını arkasını düşünmeden yaşamış 3 5 kuruş geriye atmak işlerine gelmemiş sigorta yaptirmak yerine onun parasini bile yemişler ceremesini ben çekmek istemem.
Baba için dediklerinize lafım yok ama 25 yaşındaki çocuk daha hayatın başında. Nasıl kara gün için 3-5 kuruş kenara atsın?

Baba için dediklerinize lafım yok ama 25 yaşındaki çocuk daha hayatın başında. Nasıl kara gün için 3-5 kuruş kenara atsın?
ben baba için konuşmuştum aslinda para konusunda.
yani hiçmi birinin aklına ya elimize geceni löp löp yemeyelim de 3 kuruşda geriye atalım demek gelmemış düşünmemişler bunu söylemek istemiştim.
bizim evimizde böyleydi ( anne evinde) halada öyle kötü gün parası 3 kuruşta olsa olur hesaplarımızda muhakkak.

Cok zor bir durum ve verilmesi gereken bir karar. Araya duygulari katmadan disaridan biri olarak mantikli dusunursek kayninizin babasiyla ayni evde yasamasi lazim( isler yoluna girdikden sonra). Gerekirse yardimci bulunup gencin yeni hayatina alismasi lazim. Cok zor evet Allah kolaylik versin herkese ama soyle de bir durum var sizin evinizde etkilenecek. Yazdiginiz gibi evinizde rahat olamayacaksiniz, esinizle yanliz kalamayacaksiniz ve bunlar zamanla birikecek ve evliliginizi etkileyecektir. Kayninizda rahat olamayacak. Zira onunda kendine ait bir yeri olmali. Eskiden evet yapiyorlardi oluyordu. Bizde evde amcamizla buyuduk yillarca bizde kaldi. Ama o zaman sartlar baskaydi. O zaman baska gidecekleri yer yoktu. Aslinda vardi da amcam bizde kalmayi tercih ederdi cunku pasalar gibi bakilirdi. HErneyse, esinizin sizden bunu beklemesi hatta "sokaga atamam" diyip karar vermesi yanlis. Kimse sokaga atsin demiyor zaten. Babasiyla yasayabilir, kizkardesi de ilgilenebilir. Bu durum bir bakici bulunarak cozumlenebilir ama olaya cok duygusal bakilmamali.
InsaAllah en dogru cozumu bulursunuz. Buldugunuz cozumu paylasirsaniz sevinirim. Allah kolaylik versin hepinize. Sevgiler.

Öncelikle merhaba .Sırf bu konu için hesap açtım. Evliyim 1 bebeğim var 11 aylık şu an ücretsiz izindeyim .Eşim depremde annesini kaybetti ,evleri yıkıldı. Erkek kardeşi ve babası kurtuldu. Babasının durumu iyi ,kızının evinde deprem bölgesinde kalıyor. Evinde hasar yok hem sağlam hem de daire değil villa tarzı. Oğlu hastanede tedavi görüyor.Kolunu keseceklermis .Ayağında hatta ayaklarında da sorun var yürüyememe durumu var .Kendisi mezun olalı 3 yıl oldu 25 yaşında. İşi yoktu .Çok kez söyledim kpss ye girip memur olmasını ama denemedi bile .özel sektörde öylesine çalışıyordu. Sigortası da yok haliyle .Ben memur maaşıyla geçinemem dedi .Bu felaket başlarına gelince de tabiki çalıştığı yer yıkıldı. Babası ise kimseyi düşünmeyen birisi .kendisini bile .emeklisi yok.yaptirmamis .Dükkanları vardı yıkıldı. Parası da yoktu.
Asıl konuya geleyim .Eşim eğer kardeşi yürüyemez ve haliyle iş bulamazsa bizde yaşayabileceğini söylüyor. Sokağa atamam diyor .Tabiki atmasın kardeşi sonuçta. Benim bu konuda netlesmis bir fikrim yok öncelikle onu soyleyim .ilerisini düşünüyorum sadece .Evimiz küçük ,kıza ayırdığımız odaya bile eşyaları sığmadı. Kaynim gelirse o odaya geçecek. Kıza oda kalmayacak.ilerde nasıl olacak bilmiyorum. Evimiz kira ve ev alacak durumumuz yok.esimin maaşı benden daha az .bunu şundan dolayı söylüyorum ben ücretsiz izindeyim ,genelde çoğu şeyi benden alıyorduk. Ben çocuğuma bakmak istiyorum. Yıllar sonra gelen evladım. Belki de son olacak .Bu yüzden 2 yıl çalışmayı düşünmüyorum.
Kaynim bize gelirse bir odada hep beraber oturacağız. Oturmasak bile bir evlilik hayatımız olmayacak.En basiti sarilamayacagiz bile .üstelik bunun bir süresi de yok .5 yıl 10 yıl veya 1 yıl .
Başka bir sorun ben bebege bakmaktan kendim yemek yemeye fırsat bulamıyorum. Kaynima nasıl yemek yapicam eşyalarını yikayacagim ,bakımını yapacağım.
Başka bir sorun evde bir başka erkek olunca en basiti banyoya bile rahat giremeyecegim .
Son olarak da işin maddi boyutu var .Biz kızın eşyalarını bile zor alıyoruz kaynim gelince masraf ikiye katlanacak ve ben çalışmak zorunda kalacağım. Kendi çocuğumla bile zaman geciremeyecegim.
Maaşımı bu yüzden yazdım hani üstünlük için değil.
Ben kaynimi istiyorum veya istemiyorum diyemiyorum ama sorunlar olacak ve bir evlilik hayatım kalmayacak bu ortada .
Esimi de seviyorum ama kendimi ve kızımı da seviyorum. Kafam da karışık.
Siz olsanız ne yapardınız
Teşekkürler
Cok linclenecegim ama ben istemem. Ustelik asil gecim kaynagi benim maasimsa bosanirim bile. Cocugumun odasini kaynima vereyim ona verecegim zamani kaynima boleyim. Kmse de eline saglik demez ha. Ben yapmam. Yapana helal olsun.

Aklınıza gelen her problemi yaşayacağınızı düşünüyorum. İnsan birazcık merhametli olmaya görsün. Yardım etmek isteyeceksiniz ama sonra üzülen siz olacaksınız. Benzer bir problemi yaşıyorum kaynım yüzünden. (ki bendeki 55 yaşında sağlıklı bir birey) 3 yıldır eşimle abisi yüzünden kavga ediyoruz. Şuan sizin önceliğiniz kızınız olmalı. Eşin erkek kardeşi bence gelinin değil ablasının yanında mantıklı olur. Veya her iki kardeşte maddi destek sağlayıp baba ve oğluna bi düzen kurmalı.

Aklınıza gelen her problemi yaşayacağınızı düşünüyorum. İnsan birazcık merhametli olmaya görsün. Yardım etmek isteyeceksiniz ama sonra üzülen siz olacaksınız. Benzer bir problemi yaşıyorum kaynım yüzünden. (ki bendeki 55 yaşında sağlıklı bir birey) 3 yıldır eşimle abisi yüzünden kavga ediyoruz. Şuan sizin önceliğiniz kızınız olmalı. Eşin erkek kardeşi bence gelinin değil ablasının yanında mantıklı olur. Veya her iki kardeşte maddi destek sağlayıp baba ve oğluna bi düzen kurmalı.
Gelinin değil ablanın yanında olmalı demişsiniz ama kardeş ikisinin de kardeşi ( gelinin değil kocasının) tüm yükü diğer kardeşe atmak adil mi sizce?

X