Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba doktorunuz sonucunuzdaki lh-fsh oranı ve adet gecikmenizi gözönünde bulundurarark belki polikistik overi düşünmüş olabilr ama bunun için adetinizin daha uzun zamandır düzensiz olması ultrasonda başka bulguların olması vs başka şeylerde gerekir. belki bir süre adetinizi düzenlemek için ilçalr kullanmanızı isteyebilecktir. çok ciddi bir sorun görünmüyor testlerinizle ilgili sakin olunuz. sevgiler.

merhabalar eşimle yaklaşık 8 aydır bebek istiyoruz ama olmadı. reglimde düzensizlikler var bu aya 12 gün gecikewrek geldi bugün 3. günü olduğu için hormon testi yaptırdım ve değerlerim:

FSH- referans degeri: folliküler faz: 2.5-10.2, midsiklus: 3.3-33.4, luteal faz: 1.5-9.1, gebelik: <0.1, postmenapoz:23.0-116 Test sonucu=5.36
LH- kadın:folliküler faz:1.9-12.5, ovülasyon: 8.7-76.3, luteal faz: 0.5-16.9, postmenapoz: 15.9-54 test sonucu=7.31.
TSH- 0.35-5.5, test sonucu= 2.11
Prolaktin(PRL)- kadın: 2.8-29.2, ng/mL hamile: 9.7- 208.5 ng/mL, menapoz: 1.8-20.3 ng/mL

doktor FSH-LH yi işaretledi hormon bozukluğu var dedi. ultrasonla baktığında görünür bişey yok dedi. siz de değerlendirirmisiniz. teşekkürler.

Doktor Hanım merhabalar.
Ben 17 haftalık gebeyim ve 8 cmlik bir miyomum var. devamlı takibimi yapan doktor beni Dr.Alkan Yıldırım Beye yönlendirdi ve o miyomun zararsız olduğunu ancak doğum kanalında bulunduğu için sezeryan doğum yapabileceğimi, normal doğumun mümkün olmadığını söyledi. Bu durumda sezeryan ile doğumda benim için bir risk midir? Herhangi bir hastanede doğumum olabilir mi? Araştırma hastanelerine yahut riskli doğum uzmanlarına mı yönlenmeliyim sizce?? Teşekkür ederim.

merhaba doktorunuz sonucunuzdaki lh-fsh oranı ve adet gecikmenizi gözönünde bulundurarark belki polikistik overi düşünmüş olabilr ama bunun için adetinizin daha uzun zamandır düzensiz olması ultrasonda başka bulguların olması vs başka şeylerde gerekir. belki bir süre adetinizi düzenlemek için ilçalr kullanmanızı isteyebilecktir. çok ciddi bir sorun görünmüyor testlerinizle ilgili sakin olunuz. sevgiler.

teşekkürler benim bekarlığımdan beri adetlerim düzensiz o zamanda doktora gitmiştim hormon testi yapıldı polikistik over var dedi ve yumurtlama tembelliği var dedi bu sorunlar gebe olmamı ne kadar etkiliyor.. gebe kalamayınca bu problemlerin etkili olduğunu düşündüm ve açıkçası ciddi mi bilmiyorum ama korkuyorum da doktorum bi de hsg istedi onu ne için istedi bilemediim.

Merhaba geçmiş olsun. Miyomunuz gerçekten büyük. Sezeryan için seçilecek hastane elbette önemlidir. Doktorunuz sizi bu konuda yönlendirir. Genelde bu büyüklükte miyomlara sezeryan sırasında müdahele edilmez. Sevgiler

doktor hanım merhabalar.
Ben 17 haftalık gebeyim ve 8 cmlik bir miyomum var. Devamlı takibimi yapan doktor beni dr.alkan yıldırım beye yönlendirdi ve o miyomun zararsız olduğunu ancak doğum kanalında bulunduğu için sezeryan doğum yapabileceğimi, normal doğumun mümkün olmadığını söyledi. Bu durumda sezeryan ile doğumda benim için bir risk midir? Herhangi bir hastanede doğumum olabilir mi? Araştırma hastanelerine yahut riskli doğum uzmanlarına mı yönlenmeliyim sizce?? Teşekkür ederim.

merhaba doktor hanım ;
benım sıze bır sorum olacak ben 3 aydır korunmuyorum gcetıgımız ay gunum gecmıstı doktora gıttım muayane oldum bırsey yok dedı ama adet olmazsanız tekrar gelın kan tahlıl alalım dedıler malesef hasta oldum doktor hanım benım sızı sorum su olacak.benım 7SUBAT ,5OCAK,6 ARALIK bat tarıhlerım bunlar bu ay yumurtlama tarıhım ne zman normalde bu hafta yumurtlamam olacaktı yanı nette kı hesaplamara gore ama pazar pazartesı salı gunlerı cok yogun akıntım oldu carsamba gunu cok azaldı persembe ve bugun tamamen akıntım kesıldı kuruluk basladı resmen neden olabılır normalde yumurtlama haftasındayım gecen ayları boyle olmamamıstı neden olabılır hocam ters gıden bırsey mı oldu.....!! sımıdıden tsk ederım

Son düzenleme:
mrhb dr hanım size bir sorum olacak
fsh 41,29 Lh 35,43 prolaktin 16,2 estradiol 71,2
bu duruma göre dr bana kesinlikle normal yollardan hamile kalamazsınız dedi ancak işte dnsyn bu konuda benim hiç bir bilgim yok yaşadığım yerdede bana yardım edecek yani bilgilendirecek dr yok yapıp yapma konusunda da tereddütlüyüm anlayacağınız çıkmazdayım karar verme aşamasındayım yaşım 30 yaş geçmeden bişeyler yapmalıyım şimdiden çok teşekkürler şunu söylemeyi unuttum bende doğuştan erken menapozluk var cyclo kullanarak regl oluyorum

Son düzenleme:
merhaba dondurulmuş embriyo transferlerinde en önemli unsur zamanı ayarlama kolaylığıdır. eğer içinize sinmiyor ise bu ay kullandığınız ilaçların boşa gitmesine üzüelmeden bir sonraki aya tsh değerlerinizi optimalize edince tekrar programa girebiirsiniz. diğer taraftan değeriniz de anormal bir yükseklik de olmadığı ve diğer t3-t4 değerlerinizi de bilmediğimden tedavinizin devamı ile başkaca bir yorum yapmam doğru olmaz. çünkü bir meslektaşım tarafından kontrol altında takiptesiniz zaten. endişlerinizle ilgili kendisiyle konuşun size en iyi o yardım edecektir. sevgiler.

cok tesekkür ederim soruma cevap verdiginiz icin Aytun Hanim icimi rahatlattiniz doktorumda fazla yüksek olmadigi icin erkende düser dedi bir haftada bu ilaclarlan,zaten daha öncede kullanmistim.
t3-t4´te gelince onlarda bir sorun yok sadece tsh biraz yüksek cikti.

Son düzenleme:
Doktor Hanım merhabalar.
Ben 17 haftalık gebeyim ve 8 cmlik bir miyomum var. devamlı takibimi yapan doktor beni Dr.Alkan Yıldırım Beye yönlendirdi ve o miyomun zararsız olduğunu ancak doğum kanalında bulunduğu için sezeryan doğum yapabileceğimi, normal doğumun mümkün olmadığını söyledi. Bu durumda sezeryan ile doğumda benim için bir risk midir? Herhangi bir hastanede doğumum olabilir mi? Araştırma hastanelerine yahut riskli doğum uzmanlarına mı yönlenmeliyim sizce?? Teşekkür ederim.

merhaba,
miyomunuzun türü yeri hakkında bilgi verebilirmisiniz? miyom olduğunu ne zaman farkettiniz? hamileliğinizin ilk dönemlerinde miyomunuz varmıydı varsa boyutları nekadardı...

bu sorularıma cvp verebilirseniz çok sevinirim bendede miyom var dr. 1cm civarında submüköz bir miyom olduğunu ve çocuk istersem hamilelikten önce mutlaka alınması gerektiğini söyledi şimdi aldırıp aldırmamak konusunda kararsızım...

merhaba, bebeğimiz olmadığı için eşim doktora gitti. prolaktini 130 lardaydı. hipofiz bezinde 3*4 mm nodül tespit edildi ve dostınex verildi. 2 kutu bitti ve dün tahlillerini yaptırdı. yorumlarsanız çok sevinirim. teşekkürler.

alt sınır üst sınır
ACTH 27,3 0 46
Estradiol 28
FSH 3,10
Glukoz(AKŞ) 95 70 105
ÜRE 25 13 45
Kortizol 11,4 5 25
LDL kolesterol 0 130
(LH) 2,66
Progesteron 0,1
Prolaktin < 0,60
Serbest T3 3,50 1.71 3.71
Serbest T4 0,92 0.7 1.48
Kreatinin 1,06 0.4 1.4
Büyüme hormonu 0,05 0 0
Somatomedin-C 266

evet polikstik over sendromu temelinde yumurtlama bozukluğu yarattığı için gebe kalmanızı zorlaştırabilir. yumurtlama takipleri bu gibi durumlarda işe yarar. hsg tüplerinizin açık olup olmadığını kontrol için istenmiş. doğru yolda ilerliyorsunuz. sevgiler.

teşekkürler benim bekarlığımdan beri adetlerim düzensiz o zamanda doktora gitmiştim hormon testi yapıldı polikistik over var dedi ve yumurtlama tembelliği var dedi bu sorunlar gebe olmamı ne kadar etkiliyor.. gebe kalamayınca bu problemlerin etkili olduğunu düşündüm ve açıkçası ciddi mi bilmiyorum ama korkuyorum da doktorum bi de hsg istedi onu ne için istedi bilemediim.

merhaba yumurtlama esnasında akıntınız olması normaldir. siz 30-31 günde adet gördüğünüze göre adet knamanzın ilk gününden itibaren ortalama 16-17 gün sonra yumurtlama yapıyorsunuz. bu dönemlerde daha sık birliktelik gebelik ihtimalinizi arttıracakır. sevgiler.

merhaba doktor hanım ;
benım sıze bır sorum olacak ben 3 aydır korunmuyorum gcetıgımız ay gunum gecmıstı doktora gıttım muayane oldum bırsey yok dedı ama adet olmazsanız tekrar gelın kan tahlıl alalım dedıler malesef hasta oldum doktor hanım benım sızı sorum su olacak.benım 7SUBAT ,5OCAK,6 ARALIK bat tarıhlerım bunlar bu ay yumurtlama tarıhım ne zman normalde bu hafta yumurtlamam olacaktı yanı nette kı hesaplamara gore ama pazar pazartesı salı gunlerı cok yogun akıntım oldu carsamba gunu cok azaldı persembe ve bugun tamamen akıntım kesıldı kuruluk basladı resmen neden olabılır normalde yumurtlama haftasındayım gecen ayları boyle olmamamıstı neden olabılır hocam ters gıden bırsey mı oldu.....!! sımıdıden tsk ederım

hocam iyi akşamlar....annem kuyruk sokumu batması nedeniyle oturma güçlüğü çekiyordu... kuyruk sokumu kemiğinde eğrilme veya kırık varmı diye mr. çektirmemiz istendi..sonucunda, yumurtalıkta kist çıktı ve ameliyat edildi hemen...kuyruk sokumunda bir sıkıntı görülmedi...ameliyat olalı 3 gün oldu..sevindik artık oturabilecek diye fakat baktık yine oturamıyor..siz ne önerirsiniz??

merhaba maalesef sonda söylediğiniz erken menapoz durumu zaten testlerinizden de anlaşılıyor. kendi yumurtlarınızla çocuk sahibi olma şansınızı yitirmişsiniz. tüp bebek tedavisi de bu durumlarda önerilmez. eğer görüşmek isterseniz beni bahçeci kliniğinden arayabilirsiniz. sevgiler.

mrhb dr hanım size bir sorum olacak
fsh 41,29 Lh 35,43 prolaktin 16,2 estradiol 71,2
bu duruma göre dr bana kesinlikle normal yollardan hamile kalamazsınız dedi ancak işte dnsyn bu konuda benim hiç bir bilgim yok yaşadığım yerdede bana yardım edecek yani bilgilendirecek dr yok yapıp yapma konusunda da tereddütlüyüm anlayacağınız çıkmazdayım karar verme aşamasındayım yaşım 30 yaş geçmeden bişeyler yapmalıyım şimdiden çok teşekkürler şunu söylemeyi unuttum bende doğuştan erken menapozluk var cyclo kullanarak regl oluyorum

merhaba sizin submükoz yerleşimli miyomuzunuz büyüklüğünden çok rahimiçine değdiği için çıkartılması önerilebilir. bunun kararını verirkende rahimiçine nekadar baskı yapıyor kanamalarınız nasıl öğrenmek gerekir. hsg ile rahimiçi kapasite değerlendirilir. ve basit bir histeroskopi ameliyatı ile ameliyatınız başarıyla tamamlanır. ameliyatın ehil ellerde yapılması gereklidir. hastanede yatışınıza gerek yoktur. ameliyat ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz beni bahçeci kliniğinden 02123103100 numaradan arayabilirsiniz. sevgiler.

merhaba,
miyomunuzun türü yeri hakkında bilgi verebilirmisiniz? miyom olduğunu ne zaman farkettiniz? hamileliğinizin ilk dönemlerinde miyomunuz varmıydı varsa boyutları nekadardı...

bu sorularıma cvp verebilirseniz çok sevinirim bendede miyom var dr. 1cm civarında submüköz bir miyom olduğunu ve çocuk istersem hamilelikten önce mutlaka alınması gerektiğini söyledi şimdi aldırıp aldırmamak konusunda kararsızım...

merhaba geçmiş olsun. bana yazdığınız sonuçların hepsi normal, prolaktin seviyeniz ,laç kullanımıyla gayet iyi düşüş göstermiş. gene de aralıklarla doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz. sevgiler

merhaba, bebeğimiz olmadığı için eşim doktora gitti. prolaktini 130 lardaydı. hipofiz bezinde 3*4 mm nodül tespit edildi ve dostınex verildi. 2 kutu bitti ve dün tahlillerini yaptırdı. yorumlarsanız çok sevinirim. teşekkürler.

alt sınır üst sınır
ACTH 27,3 0 46
Estradiol 28
FSH 3,10
Glukoz(AKŞ) 95 70 105
ÜRE 25 13 45
Kortizol 11,4 5 25
LDL kolesterol 0 130
(LH) 2,66
Progesteron 0,1
Prolaktin < 0,60
Serbest T3 3,50 1.71 3.71
Serbest T4 0,92 0.7 1.48
Kreatinin 1,06 0.4 1.4
Büyüme hormonu 0,05 0 0
Somatomedin-C 266

merhaba geçmiş olsun annnenize ancak buradan bu konu hakkında fikir yürütmem çok zor. dokotrunula direkt konuşmanız yerinde olacaktır. sevgiler.

hocam iyi akşamlar....annem kuyruk sokumu batması nedeniyle oturma güçlüğü çekiyordu... kuyruk sokumu kemiğinde eğrilme veya kırık varmı diye mr. çektirmemiz istendi..sonucunda, yumurtalıkta kist çıktı ve ameliyat edildi hemen...kuyruk sokumunda bir sıkıntı görülmedi...ameliyat olalı 3 gün oldu..sevindik artık oturabilecek diye fakat baktık yine oturamıyor..siz ne önerirsiniz??

merhaba yumurtlama esnasında akıntınız olması normaldir. siz 30-31 günde adet gördüğünüze göre adet knamanzın ilk gününden itibaren ortalama 16-17 gün sonra yumurtlama yapıyorsunuz. bu dönemlerde daha sık birliktelik gebelik ihtimalinizi arttıracakır. sevgiler.

tesekkur edrım. doktor hanım ama; bende adetmın ılk gununden 13-14-15.gunlerımde yogun akıntım oldu 16.gunu cok azaldı ve 17-18-19.gunu yanı bugun tamamen bende kuruluk var hıc akıntım yok yanı sızın soyledgınız tarıhler ; bu hafta carsama ve persembe gunlerı yumurtlama gunlerım 16.17. gununden baslıyor dıyorsunuz benım bugun 19.gunum hıc akıntım yok ne zaman bıter bu yumurtlamam sızın verdıgınız peryota gore beklemelımıyım yanı gun asrı bırlıktelıge devam edeyım mı yoksa ben bu ay yumurtlama gunumu mu kacırdım hocam sıze belırttım tarıhlerıyle yardımcı olursanız sevınırım...

merhaba aytun hn 8 haftalık gebelikte cinsel ilişkinin zararı olurmu?? eğer herhangi bir zararı olmuş olsa keseye yada bebeğe belirtileri ne olur acaba cvp yazarsanız çok sevinecem tşk ederim

X