Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

öncelikle size çok teşekkür ederim aytun hanım..ben daha önedende size sorular yöneltmiştim..içtenlikle cevap vermiştiniz..böyle güzel bi hizmet verdiğiniz için sonsuz teşekkürler..aytun hanım ; ben 4 senelik evliyim evliliğimin ilk yılının son aylarında hamile kaldım ama malesef düşükle sonuçlandı..doktorum hemen genetik test yaptırdı bana ve değerler şöyle
faktör V G1691A (Leiden) :mutasyon saptanmadı.
faktör V H1299R (R2) : mutasyon saptanmadı.
protrombin G20210A : mutasyon saptanmadı.
faktör XIII V34L :heterezigot mutasyon saptanmıştır.
B-fibrinojen 455 G-A : heterezigot mutasyon saptanmıştır.
PAI-1 4G/5G : 4G/5G
GP IIIa L33P (HPA-1) : mutasyon saptanmamıştır(a/a)
MTHFR C6771 : heterezigot mutasyon saptanmıştır.
MTHFR A1298C : heterozigot mutasyon saptanmıştır.
ACE : I/D
ApoB R3500Q : mutasyon saptanmamıştır.
ApoE (E2,E3,E4) : E2/E4

bu rapora göre doktorum bende kan pıhtılaşması olduğunu söyledi..sonraki gebeliğimde pcos lu olduğum için klomen kullandım çatlatma iğnesi falan derken hamileliğim başladı.hemen clexane vurunmaya başladım 5 ay devam etti.26. gebelik haftasında kordon kan akım hızında yavaşlama olduğu tespit edildi..ve gebelik haftasıyla bebek gelişimi paralel gitmemeye başladı..yaklaşık 2 haftalık bi gerilik vardı bu açık ilerleyen haftalarda kapanır gibi oldu ama bebeğimin fl uzunluğu haftasına göre minimum artışlar gösterdi..40 haftada acil girdiğim sezeryanda bebeğimi kaybettim..radan 1 sene geçti ve ben hamile kalmışım..adetimden 5 gün sonra yaptırdığım kan testinde gebe olduğumu öğrendim ve hemen clexane vurunmaya başladım.folik asite başladım..embriyo güzel bi gelişim gösteriyordu ama adet tarihimle paralel gitmiyordu yine gebelik..mesela 8 haftalıkken bebeğim 6 haftalıktı..neyse doktorum geç döllenme olabileceğini söyledi..bizim için önemli olan bebeğin kalp sesi dedi ama biz o sesi hiç duyamadık ve geçen hafta tekrar düşük yaptım..vücudum kendi kendine attı embriyoyu..kürtaj olmadım..doktorum benden ve eşimden kromozom testi istedi onu da bu ayın sonunda yaptıracağız..ama artık çok umutsuzum..anne olmayı düşünemiyorum bile..tüp bebek yaptırsak acaba yin bi düşük yaşar mıyım..yani ben ne yapmayalım doktor hanım? inanın kalakaldım..doğru düzgün düşünemiyorum..bana bi yol gösterirseniz ben size minnettar kalırım..şimdiden çook teşekkürler aytun hanım..sağlıcakla kalın..

merhaba, yazdıklarınızı okurken içim acıdı, çok geçmiş olsun öncelikle. haklısınız zor şeyler yaşamışsınız ama vazgeçmemelisiniz. bazı ortaya konulmuş sorunlarınız var gerçekten de ve onlara ilişkin tedavileri de kullanmışsınız zaten. genetik testlerinizin sonuçlanmasının ardından eğer onlarda bozukluk saptanırsa genetik ayıklama/tarama PGD ile birlikte tüp bebek öenrilebilir. ancak sonuçlarınız normal çıkarsa size tüp bebek tedavisnin getireceği ekstra bir avantaj olmayacağı için önermem. çünkü siz zaten gebe kalabiliyorsuuz. gebeliğiniz sürecinde mutlaka perinatolog olan kadın doğum dokotrlarıyla ve hatta mümkünse üniversite hastanesinde takip olunuz. sonuçlarınızdan beni de haberdar ediniz. sevgiler.

öncelikle size çok teşekkür ederim aytun hanım..ben daha önedende size sorular yöneltmiştim..içtenlikle cevap vermiştiniz..böyle güzel bi hizmet verdiğiniz için sonsuz teşekkürler..aytun hanım ; ben 4 senelik evliyim evliliğimin ilk yılının son aylarında hamile kaldım ama malesef düşükle sonuçlandı..doktorum hemen genetik test yaptırdı bana ve değerler şöyle
faktör V G1691A (Leiden) :mutasyon saptanmadı.
faktör V H1299R (R2) : mutasyon saptanmadı.
protrombin G20210A : mutasyon saptanmadı.
faktör XIII V34L :heterezigot mutasyon saptanmıştır.
B-fibrinojen 455 G-A : heterezigot mutasyon saptanmıştır.
PAI-1 4G/5G : 4G/5G
GP IIIa L33P (HPA-1) : mutasyon saptanmamıştır(a/a)
MTHFR C6771 : heterezigot mutasyon saptanmıştır.
MTHFR A1298C : heterozigot mutasyon saptanmıştır.
ACE : I/D
ApoB R3500Q : mutasyon saptanmamıştır.
ApoE (E2,E3,E4) : E2/E4

bu rapora göre doktorum bende kan pıhtılaşması olduğunu söyledi..sonraki gebeliğimde pcos lu olduğum için klomen kullandım çatlatma iğnesi falan derken hamileliğim başladı.hemen clexane vurunmaya başladım 5 ay devam etti.26. gebelik haftasında kordon kan akım hızında yavaşlama olduğu tespit edildi..ve gebelik haftasıyla bebek gelişimi paralel gitmemeye başladı..yaklaşık 2 haftalık bi gerilik vardı bu açık ilerleyen haftalarda kapanır gibi oldu ama bebeğimin fl uzunluğu haftasına göre minimum artışlar gösterdi..40 haftada acil girdiğim sezeryanda bebeğimi kaybettim..radan 1 sene geçti ve ben hamile kalmışım..adetimden 5 gün sonra yaptırdığım kan testinde gebe olduğumu öğrendim ve hemen clexane vurunmaya başladım.folik asite başladım..embriyo güzel bi gelişim gösteriyordu ama adet tarihimle paralel gitmiyordu yine gebelik..mesela 8 haftalıkken bebeğim 6 haftalıktı..neyse doktorum geç döllenme olabileceğini söyledi..bizim için önemli olan bebeğin kalp sesi dedi ama biz o sesi hiç duyamadık ve geçen hafta tekrar düşük yaptım..vücudum kendi kendine attı embriyoyu..kürtaj olmadım..doktorum benden ve eşimden kromozom testi istedi onu da bu ayın sonunda yaptıracağız..ama artık çok umutsuzum..anne olmayı düşünemiyorum bile..tüp bebek yaptırsak acaba yin bi düşük yaşar mıyım..yani ben ne yapmayalım doktor hanım? inanın kalakaldım..doğru düzgün düşünemiyorum..bana bi yol gösterirseniz ben size minnettar kalırım..şimdiden çook teşekkürler aytun hanım..sağlıcakla kalın..

sorunuzu iki başlığa da yazmışsınız diğerinde cevaplamıştım.

merhabalar ben 1buçuk yıllık evliyim ve 7-8 aydır çocuk istiyoruz.yapılan tahlillerim sonucunda fsh ve lh hormonlarımdaki düzensizlikten dolayı pcos teşhisi kondu.
fsh:4.72 lh:10.72 bunun dışında herhengi bir sorun görülmedi.eşimin spermiogramında sorun yok değerleri normal göründü.2aydır klomen ve çatlatma iğnesi tedavisi görüyorum henüz bi sonuç alamadım.benm tedavi sürecim nasıl olmalı?hangi tedavi yöntemi benm için daha uygun?bi de henüz rahim filmi çekilmedim sizce ne zaman çekilmeliyim?sorularıma cevap verirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler..

merhaba, yazdıklarınızı okurken içim acıdı, çok geçmiş olsun öncelikle. haklısınız zor şeyler yaşamışsınız ama vazgeçmemelisiniz. bazı ortaya konulmuş sorunlarınız var gerçekten de ve onlara ilişkin tedavileri de kullanmışsınız zaten. genetik testlerinizin sonuçlanmasının ardından eğer onlarda bozukluk saptanırsa genetik ayıklama/tarama PGD ile birlikte tüp bebek öenrilebilir. ancak sonuçlarınız normal çıkarsa size tüp bebek tedavisnin getireceği ekstra bir avantaj olmayacağı için önermem. çünkü siz zaten gebe kalabiliyorsuuz. gebeliğiniz sürecinde mutlaka perinatolog olan kadın doğum dokotrlarıyla ve hatta mümkünse üniversite hastanesinde takip olunuz. sonuçlarınızdan beni de haberdar ediniz. sevgiler.

size çok çok ama çoook teşekkürler ediyorum..Allah sizden razı olsun doktor hanım..evet şimdi testlerin sonuçlarını görmemiz gerek..eğer bi sorun çıkarsa mutlaka kliniğinize geleceğim..sizi bulacağım doktor hanım...bu süreci sizin desteğiniz ve hekimliğinize güvenerek geçirmek istiyorum...ama eğer herhangi bi sorun çıkmazsa ben bursada yaşıyorum ve benim bulabildiğim perinatologlar ilk başlarda üniversite de bulunuyordu ama şimdi çoğu üniversiteyi bırakmış durumda..çok çaresiz gibiyim..ben bu işe başladığımda herşeyin belli bir düzende ilerlemesini istiyorum..prosedürlere takılmak istemiyorum..umarım..herşey için hakkımızda hayırlısı olsun inşallah..sonuçlarımı alınca sizi tekrardan haberdar edeceğim aytun hanım..desteğiniz ve sonsuz anlayışınız için tekrardan teşekkür ederim..

merhaba aytun hanım ben 5 haftalık hamileyim ve koyukahverengi akııntım var progestan kullanıyorum.benim size sorum rahim agzı yarası gebelikte kanama yaparmı bende yara var gebelikten önce kanamıyordu. acaba bu koyu akıntımın yarayla ilgisi varmıdır.doktoruma yaradan bahsetmedim bahsetmelimiyim.

aydınlatırsanız sevinirim.
şimdiden teşekkürler..

saygılar.

merhaba rahim ağzı yaralarının büyüklüğü önemli. ilişki sonrası kanamalara yolaçabilir. ama gebelik kanamayı arttıracak bir durum değildir. doktorunuzun muayene etmesinde yarar var, kanmanın nereden geldiğini görmek açısından sevgiler.

merhaba aytun hanım ben 5 haftalık hamileyim ve koyukahverengi akııntım var progestan kullanıyorum.benim size sorum rahim agzı yarası gebelikte kanama yaparmı bende yara var gebelikten önce kanamıyordu. acaba bu koyu akıntımın yarayla ilgisi varmıdır.doktoruma yaradan bahsetmedim bahsetmelimiyim.

aydınlatırsanız sevinirim.
şimdiden teşekkürler..

saygılar.

Merhaba Aytun Hanim ben iki defa tüpbebek yaptim hersey cok iyi olmasina ragmen maalesef tutmadi.suanda iki tane dondurulmus embiryom var bu ay transfer yapilacak bugün histereskopi yapildi cok sükür hic bir sorun cikmadi ben almanyada yasiyorum.

1.sorum:
benim tsh hormonum basta yüksekti ilac kullandim L-Thyroxin 50 sonra tüp bebek tedavisinde 1e kadar düstü tedaviden sonra yüksekdi yine bu sefer yüksek doz kullandim L-thyroxin 100 2ay boyunca kullandim ve simdide cok düsük 0.07 doktorum tamamen birak ilaclari dedi 4hafta sonra bakilacak yine bu degerlen transfer yapila bilirmi?

2.sorum:
ben bugün histereskopi oldum ve hicbir sorun cikmadi o yüzden rahime dokunmamislar yani bir müdahale yapilmadi agrim sizimda yok kanamam cok az var hemen hemen hic yok gibi bu ameliyattan sonra ne zaman cinsel iliskiye girebilirim?

merhaba geçmiş olsun öncelikle. tiroid testleriniz normale döndüğüne göre transferiniz yapılabilir. histeroskopğ ameliyatlarından sonra kanamanızın tamaen bitmesinden itibaren cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. sevgiler.

Merhaba Aytun Hanim ben iki defa tüpbebek yaptim hersey cok iyi olmasina ragmen maalesef tutmadi.suanda iki tane dondurulmus embiryom var bu ay transfer yapilacak bugün histereskopi yapildi cok sükür hic bir sorun cikmadi ben almanyada yasiyorum.

1.sorum:
benim tsh hormonum basta yüksekti ilac kullandim L-Thyroxin 50 sonra tüp bebek tedavisinde 1e kadar düstü tedaviden sonra yüksekdi yine bu sefer yüksek doz kullandim L-thyroxin 100 2ay boyunca kullandim ve simdide cok düsük 0.07 doktorum tamamen birak ilaclari dedi 4hafta sonra bakilacak yine bu degerlen transfer yapila bilirmi?

2.sorum:
ben bugün histereskopi oldum ve hicbir sorun cikmadi o yüzden rahime dokunmamislar yani bir müdahale yapilmadi agrim sizimda yok kanamam cok az var hemen hemen hic yok gibi bu ameliyattan sonra ne zaman cinsel iliskiye girebilirim?

Merhaba bu ay FSH 20 den 10 a düştü...:)
E 2 değerim yine 40, LH değerim 2 çıktı..Biraz daha iyi mi sizce ?? Geçen ay FSH 20 idi...

Son düzenleyen: Moderatör:
aytun hanım ben tüp bebekle hamile kalıp 10 haftalıkken kürtaj oldum ve kürtaj sonrası kontrolümde 8mm sübmüköz miyom olduğunu söyledi doktorum ve bir daha hamile kalırsam herhangibir düşüğe erken doğuma neden olmasın diye alınması gerektiğini söyledi;biz korunuyorduk miyomu en kısa zamanda aldıracaktık fakat ben 4 haftalık hamileyim korunduğumuzu zannetmişiz.2 ay oldu kürtaj olalı ve ben miyomla nasıl devam edicem çok korkuyorum hata yaptım hemen miyomu aldırmamakla,sübmüköz miyom olduğu için daha riskliymiş ne yapacağım..........

merhaba tebrik ederim gebeliğiniz dilerim iyi devam eder. endişelenmeyin belki de hiç bir sorun yaşamadan ya da bazen kanamalar olarak gebeliğiniz sağlıkla da devam edebilir. miyomun davranışı yeri kanma meyili bunlar önemlidir. bugünden birşey söylemek zor ancak kürtaj olun gibi bir durum da sala ve asla söylenmez. zamana bırakın takipleriniz yapılsın. sevgiler.

aytun hanım ben tüp bebekle hamile kalıp 10 haftalıkken kürtaj oldum ve kürtaj sonrası kontrolümde 8mm sübmüköz miyom olduğunu söyledi doktorum ve bir daha hamile kalırsam herhangibir düşüğe erken doğuma neden olmasın diye alınması gerektiğini söyledi;biz korunuyorduk miyomu en kısa zamanda aldıracaktık fakat ben 4 haftalık hamileyim korunduğumuzu zannetmişiz.2 ay oldu kürtaj olalı ve ben miyomla nasıl devam edicem çok korkuyorum hata yaptım hemen miyomu aldırmamakla,sübmüköz miyom olduğu için daha riskliymiş ne yapacağım..........

merhaba aykut bey.ben 6 aylık bir sürede hiç adet kanaması yaşamadım. oldugum yerde doktora gidemediğmden daha 4 ay öncesi gittim ve ilk gittim dotorum bana pko dedi. gebelik olmayabilir falan progestan verdi. kullandım. izzöl oldugu için içim rahat etmedi ve başka bir doktora gittim. oda bana pko dan soz edemeyiz dedi gayet iyisin dedi ama progestan rahim kalınlaşması yapmış dedi. oda bana prognova diye bir hap verdi üç ay kullandım ve son adetimin 3. gunu kontrole gittim ve hormon testi verdi sonuçlarım :
tsh :2,99
fsh :7,26
lüteinleştiren hormon (LH) :8,45
prolaktın : 18,59
estradiol :18,78
acaba sonuçlar nasıl ? 18 gun sonrada yanı adetimin 21. gunune denk geliyor o gun yumurtlama testi verdi. şimdiden teşekkür ederim.

merhaba aykut bey.ben 6 aylık bir sürede hiç adet kanaması yaşamadım. oldugum yerde doktora gidemediğmden daha 4 ay öncesi gittim ve ilk gittim dotorum bana pko dedi. gebelik olmayabilir falan progestan verdi. kullandım. izzöl oldugu için içim rahat etmedi ve başka bir doktora gittim. oda bana pko dan soz edemeyiz dedi gayet iyisin dedi ama progestan rahim kalınlaşması yapmış dedi. oda bana prognova diye bir hap verdi üç ay kullandım ve son adetimin 3. gunu kontrole gittim ve hormon testi verdi sonuçlarım :
tsh :2,99
lüteinleştiren hormon (LH) :8,45
acaba sonuçlar nasıl ? 18 gun sonrada yanı adetimin 21. gunune denk geliyor o gun yumurtlama testi verdi. şimdiden teşekkür ederim.

gerçekten özür dilerim aytun hanım işyerinde oldugum için kusura bakmayın !

Merhaba adet düzensiliğinin nedenini polikstik overe bağladılar ise ve gebelik istiyorsanız yumurtlarınızın basit ilaçlarla uyarılması bir seçenek olabilir. Ama bunun için eşinizin sperm testi ve sizin diğer testlerinizin normal olması gerekir. Sadece adetlerinizi düzene sokmak istiyorsanız da adetinizin 16-25. Günlerinde kullanılmak üzere bazı ilaçlar verilebilir. Sevgiler.

merhaba aykut bey.ben 6 aylık bir sürede hiç adet kanaması yaşamadım. Oldugum yerde doktora gidemediğmden daha 4 ay öncesi gittim ve ilk gittim dotorum bana pko dedi. Gebelik olmayabilir falan progestan verdi. Kullandım. Izzöl oldugu için içim rahat etmedi ve başka bir doktora gittim. Oda bana pko dan soz edemeyiz dedi gayet iyisin dedi ama progestan rahim kalınlaşması yapmış dedi. Oda bana prognova diye bir hap verdi üç ay kullandım ve son adetimin 3. Gunu kontrole gittim ve hormon testi verdi sonuçlarım :
Tsh :2,99
lüteinleştiren hormon (lh) :8,45
acaba sonuçlar nasıl ? 18 gun sonrada yanı adetimin 21. Gunune denk geliyor o gun yumurtlama testi verdi. şimdiden teşekkür ederim.

merhabalar eşimle yaklaşık 8 aydır bebek istiyoruz ama olmadı. reglimde düzensizlikler var bu aya 12 gün gecikewrek geldi bugün 3. günü olduğu için hormon testi yaptırdım ve değerlerim:

FSH- referans degeri: folliküler faz: 2.5-10.2, midsiklus: 3.3-33.4, luteal faz: 1.5-9.1, gebelik: <0.1, postmenapoz:23.0-116 Test sonucu=5.36
LH- kadın:folliküler faz:1.9-12.5, ovülasyon: 8.7-76.3, luteal faz: 0.5-16.9, postmenapoz: 15.9-54 test sonucu=7.31.
TSH- 0.35-5.5, test sonucu= 2.11
Prolaktin(PRL)- kadın: 2.8-29.2, ng/mL hamile: 9.7- 208.5 ng/mL, menapoz: 1.8-20.3 ng/mL

doktor FSH-LH yi işaretledi hormon bozukluğu var dedi. ultrasonla baktığında görünür bişey yok dedi. siz de değerlendirirmisiniz. teşekkürler.

Aytun Hanim selamlar,
Ben 26 yasindayim. Sag yumurtaligimda 3.2cm buyuklugunda cikolata kisti var. 2 aydir bebek icin ugrasiyoruz. Cikolata kisti gebelige engel midir?
Simdiden tesekkur ederim. Saygilarimla

merhaba Aytun hanim ben haftaya sali günü yani 28.02.2012de 2tane dondurulmus embiryo transferim var ama bu hafta sali günü doktorum tsh testi yapti 3.7 idi bana ilk 3gün L Thyroxin 75 kullan dedi ondan sonra L Thyroxin 50lik kullan dediki hizlan saliya kadar düssün diye en basta bundan 1 ay önce 0.01idi tsh.Sizce bu degerlen yani 3.7 ilen hamile kalabilirmiyim embiryolarin tutunma sansi ne 2tane blastosi embiryom var ve 1 hafta icinde düsermi kullandigim ilaclan tsham.Acil cevap yazarsaniz cok sevinirim....

merhaba dondurulmuş embriyo transferlerinde en önemli unsur zamanı ayarlama kolaylığıdır. eğer içinize sinmiyor ise bu ay kullandığınız ilaçların boşa gitmesine üzüelmeden bir sonraki aya tsh değerlerinizi optimalize edince tekrar programa girebiirsiniz. diğer taraftan değeriniz de anormal bir yükseklik de olmadığı ve diğer t3-t4 değerlerinizi de bilmediğimden tedavinizin devamı ile başkaca bir yorum yapmam doğru olmaz. çünkü bir meslektaşım tarafından kontrol altında takiptesiniz zaten. endişlerinizle ilgili kendisiyle konuşun size en iyi o yardım edecektir. sevgiler.

merhaba Aytun hanim ben haftaya sali günü yani 28.02.2012de 2tane dondurulmus embiryo transferim var ama bu hafta sali günü doktorum tsh testi yapti 3.7 idi bana ilk 3gün L Thyroxin 75 kullan dedi ondan sonra L Thyroxin 50lik kullan dediki hizlan saliya kadar düssün diye en basta bundan 1 ay önce 0.01idi tsh.Sizce bu degerlen yani 3.7 ilen hamile kalabilirmiyim embiryolarin tutunma sansi ne 2tane blastosi embiryom var ve 1 hafta icinde düsermi kullandigim ilaclan tsham.Acil cevap yazarsaniz cok sevinirim....

merhaba 3,5cm kist boyutu olarak küçüktür. ayrıca 2 ay denemek ve çocuğum olmuyor demek de doğru değildir. bu hastalığın ilerleyici olabileceğini düşünerek, 6 ay denemnin ardından olmuyorsa infertilite uzmanından yardım isteyebilirsiniz. sevgiler

Aytun Hanim selamlar,
Ben 26 yasindayim. Sag yumurtaligimda 3.2cm buyuklugunda cikolata kisti var. 2 aydir bebek icin ugrasiyoruz. Cikolata kisti gebelige engel midir?
Simdiden tesekkur ederim. Saygilarimla

Son düzenleyen: Moderatör:
X