Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba adetin 3. günü verilen testlerle yumurtalık rezerviniz değerlendirilebilir. bu nedenle bu sonuçlarınızla bir yorum yapamam. sevgiler.

Hocam merhabalar

25 yaşındayım.
FSH Serum 3,55
LH (Luteinizan Hormon) Serum * 6,68
Estradiol (E2) Serum 125
Prolaktin (PRL) Serum * 30,23 çıktı.
testler adet bitiminden 10 gün sonra yapıldı.
tek yumurtalığım yok. sizce menapoza erken girme riskim var mı? bu değerler normal mi? pco hastasıyım aynı zamanda fakat yapılan son ultrasound'da kistik görüntünün kaybolduğunu söyledi doktorum.

merhaba kullandığınız antidepresana bağlı olarak bu durumu doktorunuzla konuşmanızı tavsiye ederim. sevgiler.

merhabalar hocam benim sorum sizin konunuzla pek alakalı değil sanırım ancak bi uzman olarak görüşünüzü almak istedim
ben hamile kalmayı planlayan birisiyim şu an
ancak antidepresan kullanıyorum ve tedavim bitmedi henüz bunun hamile kalmama bi etkisi olurmu sizce

Merhaba Aytun hanım 2.5 yıllık evliyiz ve geçtiğimiz şubattan beri çocuk düşünüyoruz mayıs ayında gebe oldugumu öğrendik ama sevinci uzun sürmedi 5 haftalıkken düştü.bu arada tahlil sonucunda tsh 8 di ve tedavi başlatmıştı dahiliye dr.u hashimato hastası oldugumu öğrendik.2 ay korunduk ama 2 ay adetlerim 37 gün arayla geldi,3. Ay korunmadık 12 ağustosta son adetim ama ayın 23û oldu hala yok.7.gün kan testi yaptirdim 0.00 total hcg bugün 11.gün hala yok...arkadaşım ablasınında adet gecikmesinin 10.günü yaptirdigi testte hcg 0 çıkmış ama 15. Gün hamile çıkmış geç belli olmuş...bir umut acaba öyle olabilir mi?bu arada tsh ilacla normal degerde....yorumlarinizi bekliorum

merhaba gebelik, adet gecikmeniz durumunda ve düzenli adet gördüğünüz taktirde kanda yapılan gebelik testiyle belli olur. dilerseniz bir kaç gün sonra tekrarlayın testinizi. dilerim gönlünüze olur. türoid sorununuzun çözülmüş olması önemli. sevgiler.

Merhaba Aytun hanım 2.5 yıllık evliyiz ve geçtiğimiz şubattan beri çocuk düşünüyoruz mayıs ayında gebe oldugumu öğrendik ama sevinci uzun sürmedi 5 haftalıkken düştü.bu arada tahlil sonucunda tsh 8 di ve tedavi başlatmıştı dahiliye dr.u hashimato hastası oldugumu öğrendik.2 ay korunduk ama 2 ay adetlerim 37 gün arayla geldi,3. Ay korunmadık 12 ağustosta son adetim ama ayın 23û oldu hala yok.7.gün kan testi yaptirdim 0.00 total hcg bugün 11.gün hala yok...arkadaşım ablasınında adet gecikmesinin 10.günü yaptirdigi testte hcg 0 çıkmış ama 15. Gün hamile çıkmış geç belli olmuş...bir umut acaba öyle olabilir mi?bu arada tsh ilacla normal degerde....yorumlarinizi bekliorum

Çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için,bugün bir arkadaşta da polikistik over olduğunu öğrendim umarım öle bir şeyim yoktur

Aytun hanım merhaba,
ben 29 yaşındayım. bu ay doğal(ilaçsız) folikül durumumu öğrenmek için kontole gidiyorum sürekli.
adetimin 9.günü ölçümüne göre sağ tarafta 14.8 mm sol tarafta ise 11,5 mm folikül oluşmuş endometrium kalınlığım ise 2 mm
bu değerlerim normalmi merak ediyorum.(bu arada ilaçsız değerlerim) endometrium bildiğim kadarıyla 6 mm civarı olmalı. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

merhaba adet gününüze göre folikül gelişiminiz normal görünüyor ancak yumurtanın çatlaması için 20-22mm civarına ulaşması gerekir rahim duvarınız da bu süreçte yeterli kalınlığa gelecektir. sevgiler.

Aytun hanım merhaba,
ben 29 yaşındayım. bu ay doğal(ilaçsız) folikül durumumu öğrenmek için kontole gidiyorum sürekli.
adetimin 9.günü ölçümüne göre sağ tarafta 14.8 mm sol tarafta ise 11,5 mm folikül oluşmuş endometrium kalınlığım ise 2 mm
bu değerlerim normalmi merak ediyorum.(bu arada ilaçsız değerlerim) endometrium bildiğim kadarıyla 6 mm civarı olmalı. bilgilendirirseniz çok sevinirim.

merhaba aytum hanım bana kısa bir süre önce pko teşhisi konuldu.doğum kntrl ilacı ve androcur adlı ilacı kullanmaya başladım.d kontrol ilacını 21 gün kullanıp 7 günlük ara veerildiğinde 7 gün içerisinde adet olduğumda androcura tekrar adetin ilk günümü başlayacağım.yoksa doğum kontrol hapına tekrar başladığımda mı?Teşekkürler..

Son düzenleme:
Selam doğum kontrol ahpına başladığınızda başlarsanız takip etmeniz daha kolay olur. Sevgiler

merhaba aytum hanım bana kısa bir süre önce pko teşhisi konuldu.doğum kntrl ilacı ve androcur adlı ilacı kullanmaya başladım.d kontrol ilacını 21 gün kullanıp 7 günlük ara veerildiğinde 7 gün içerisinde adet olduğumda androcura tekrar adetin ilk günümü başlayacağım.yoksa doğum kontrol hapına tekrar başladığımda mı?teşekkürler..

merhaba doktor hanım ben geçen ayın 20 sinde klomen kullandım ve ovitrelle vuruldum yumurtam 21 mmdi aradan 15 gün geçti ve bende 2 gündür kahve akıntı var doktoruma ulaşamadım neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verir misiniz?şimdiden sağ olun hocam.

merhaba doktor hanım ben geçen ayın 20 sinde klomen kullandım ve ovitrelle vuruldum yumurtam 21 mmdi aradan 15 gün geçti ve bende 2 gündür kahve akıntı var doktoruma ulaşamadım neden kaynaklanıyor olabilir bilgi verir misiniz?şimdiden sağ olun hocam.

hocam şimdide kanama başladı bu normal mi yani önce kahve akıntı gelmesi.

Merhaba doktor hanım daha öncede danısmıştım size...adetim 16 gün gecikmeli geldi bu ay doktorun yaptığı simir testinde benign hücreler ve iltihap olduğu yazıyordu doğru hatirliyorsam...mayista dusuk oldu 2 ay ara verdik 3. Ayda 16 gün sonra geldi...doktor flagyl 500 mg sabah akşam 2şer tane almamı söledi ve ornisid fitil verdi 3 tane var içinde...adetim 5 gün önce bitti bu ilaçları kullanmam gebe kalmama engel olabilir mi?bebek için 1 ay daha mı ara versek sağlıklı olur?

merhaba doktor hanım, ben 4 aydır lazer epilasyona gidiyorum. epilasyondan sonra genital bölgemde fazlaca sivilce çıktı.sonrasında geçtiler. ancak 1 ay önce çıkan şey ne tam sivilce, ne siğil ne de et beni gibi..çok küçük, ten renginde bir doku gibi.her geçen gün daha da küçüldü.1.5 ay önce semear testi yaptırmıştım bu durumdan bağımsız olarak. bir problem olsa orda çıkar mıydı? bu durumun lazerle bağlantısı var mıdır? bir de 2008 den beri sabitleşmiş bir sivilce daha vardı genital bölgemde. tedavi yoluyla yok olmuştu ancak içinde minik bir doku kalmıştı yine de. epilasyondan sonra o sivilcem de şişti baya. bunun için tekrar tedavi görmem gerekir mi? antibiyotik kullanmak istemiyorum çünkü.

Merhaba bu ilaçlar gebeliğe engel bir durum yoktur. Ancak doktorunuzun verdiği tedaviyi tamamladıktan sonra gebelik için denemelere başlamanız daha doğru olacaktır. Sevgiler.

merhaba doktor hanım daha öncede danısmıştım size...adetim 16 gün gecikmeli geldi bu ay doktorun yaptığı simir testinde benign hücreler ve iltihap olduğu yazıyordu doğru hatirliyorsam...mayista dusuk oldu 2 ay ara verdik 3. Ayda 16 gün sonra geldi...doktor flagyl 500 mg sabah akşam 2şer tane almamı söledi ve ornisid fitil verdi 3 tane var içinde...adetim 5 gün önce bitti bu ilaçları kullanmam gebe kalmama engel olabilir mi?bebek için 1 ay daha mı ara versek sağlıklı olur?

Merhaba genital bölgenize uygulanan epilasyon ya da çıkan sivilcelerin smear testleriyle ilgisi yoktur. Dermatologunuza gidebilirsiniz. Sevgiler.

merhaba doktor hanım, ben 4 aydır lazer epilasyona gidiyorum. Epilasyondan sonra genital bölgemde fazlaca sivilce çıktı.sonrasında geçtiler. Ancak 1 ay önce çıkan şey ne tam sivilce, ne siğil ne de et beni gibi..çok küçük, ten renginde bir doku gibi.her geçen gün daha da küçüldü.1.5 ay önce semear testi yaptırmıştım bu durumdan bağımsız olarak. Bir problem olsa orda çıkar mıydı? Bu durumun lazerle bağlantısı var mıdır? Bir de 2008 den beri sabitleşmiş bir sivilce daha vardı genital bölgemde. Tedavi yoluyla yok olmuştu ancak içinde minik bir doku kalmıştı yine de. Epilasyondan sonra o sivilcem de şişti baya. Bunun için tekrar tedavi görmem gerekir mi? Antibiyotik kullanmak istemiyorum çünkü.

hocam merhabalar ben bu ay 2. kez klomen ve oviterelle tedavisi görüyorum çarşamba iğne vurulacak ancak cuma günü benim şehir dışındaki ailemin yanına gitmem lazım bu olumsuz bir duruma yol açar mı yani gebeliği seyahat engeler mi?sağ olun.

merhabalar aytun hanım.eşimin spermiogram test sonucunu yorumlarsanız cok sevınırım, nasıl yol izlemeliyiz bilemiyoruz..
teşekkürler.

Eklentiler

• $IMG_5660.jpg
    $IMG_5660.jpg
    39,1 KB · Görüntüleme: 80
Merhaba ovitrelle ,iğnesinden sonra esinizle birlikte olmanız önerilir bu nedenle eşinizle yanyana olamayacaksanız tedavinin bir analmı kalmaz. Yosa seyehat etmenizde sakınca yok. Sevgilier.

hocam merhabalar ben bu ay 2. Kez klomen ve oviterelle tedavisi görüyorum çarşamba iğne vurulacak ancak cuma günü benim şehir dışındaki ailemin yanına gitmem lazım bu olumsuz bir duruma yol açar mı yani gebeliği seyahat engeler mi?sağ olun.

Merhaba sperm sayısında rakam belirtilmemiş. Azoospermi tanısı olabilir. Bu sonucunuzu üroloji dokotru mutlaka görsün. Sevgiler.

merhabalar aytun hanım.eşimin spermiogram test sonucunu yorumlarsanız cok sevınırım, nasıl yol izlemeliyiz bilemiyoruz..
Teşekkürler.

X