Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba sperm sayısında rakam belirtilmemiş. Azoospermi tanısı olabilir. Bu sonucunuzu üroloji dokotru mutlaka görsün. Sevgiler.

dr hanım ben 25 ,eşim 29 yasında peki bunun tedavısı varmı ?..bana soyledıklerıne gore tup bebekten mikroenjeksiyondan)baska sansımız yokmuş dierleri zaman kaybı olur dediler. genç yasımda bu işlemlerden geçmek beni ürkütüyor, hem maddi hem manevi yaşıma istinaden tutma ihtimali ilk kerede nedir acaba?

Son düzenleme:
merhaba tekrar azoospermi durumunda eşinizin testislerine ürolojii doktoru tarafından ameliyat yapılarak sperm aranacak ve tüp bebek tedavisi uygulanacak. bu nednele dilerseniz benimle bahceci kliniğinden iletişim kurabilirsiniz. size tardımcı olmak ve durum hakkında detaylı bilgi vermek siterim. sevgiler.

dr hanım ben 25 ,eşim 29 yasında peki bunun tedavısı varmı ?..bana soyledıklerıne gore tup bebekten mikroenjeksiyondan)baska sansımız yokmuş dierleri zaman kaybı olur dediler. genç yasımda bu işlemlerden geçmek beni ürkütüyor, hem maddi hem manevi yaşıma istinaden tutma ihtimali ilk kerede nedir acaba?

Merhaba. ben 1yil once bebegimi kaybettim kurtaj oldum. simdide1senedir korunmasiz iliskim var ama hamike kalamiyorum rahim filmi cektrdm bi sorun yok sperm testi yaptrdk ondada sorun yok sadece benim prolaktinim 29.01 cikti parlodel verdi 1kutu kullandim adet olmam lazmdi 11gun once ama olmadim idrar testi negatif cikti. size sorum parlodel adet gecikmesi yapar mi yardim lutfenn.

merhaba tekrar azoospermi durumunda eşinizin testislerine ürolojii doktoru tarafından ameliyat yapılarak sperm aranacak ve tüp bebek tedavisi uygulanacak. bu nednele dilerseniz benimle bahceci kliniğinden iletişim kurabilirsiniz. size tardımcı olmak ve durum hakkında detaylı bilgi vermek siterim. sevgiler.

merhaba dr hanım test sonuclarımızı aldık tekrardan, azospermı tanısı konmadı cok sukurkı ..400.bın sperm bulundugundan kotunun ıyısı denıldı. ve zmn gecmeden yumurta toplama ıslemını yapalım dedıler yasımında genç oldugundan bende problem olmadıığndan tutma ıhtımalının yuksek fakat yıne %50 sans dedıler ...bayramdan sonra beylıkduzu medıcanada intr.da yaptırmayı dusunuyoruz yakınlıgından oturu ınsallah hersey ıyı olurr sonucumu bıldırecegım sızlerede..

mrb ben size yasminle ilgili souru soracam fakat bu konuya yaziyorum yerini bulamadim yanlis yere yaziyosam simdiden ozur dilerim ... Yasmini ilk kullnamaya baslayanlar ilk hafta ek olarak baska yolla korunmasi sart mi ? İlk kullanimdaki ilk hafta da sadece yasminle korunmada gebe kalma ihtimali var mi ? Yasmini icmeye adetin 3 .gunu baslandi ...

Son düzenleme:
Merhaba hocam
2 yildir cocugumuz olmuyor esiminde benimde herseyim normal gozukuyor

Benim sag yumurtaligimda 3,5 cm lik basit yapili kist var
7 farkli doktora gittim pelvik emar cektirdim dopler cektirdim
Hepsi bana basit yapili oldugunu soylediler kistimin

Hocam bu kistim varken klomen kullanabilirmiyim?
Cunku birisi klomen verirsem kistin buyuyebilir ameliyatlik hale gelir buda tibbi bir hata olur derken
Diger doktor kullanabilirsin bisey olmaz dedi
Kafam cok karisti
Sizce kullanilabilirmi?
Cok tesekkurler

Son düzenleme:
12 seneden sonra ve 7 kez ivf denedikten sonra
bu ay kendiligimden hamile kaldim önce idrar tesi cift cizgi ardindanda hcg kan testi 690 cikti vaginal ultrasalda bu degere ragmen gözukmedi.ertesi gun kanamam geldi gece saat 11 30 a kadar kan pirtisi sekilde her yarim saate yada bir saate kan pirtisi dusuyordu ve cok kanamam vardi.ben dusuk yapiyorum diye hastaneye gittim ve 4 sonraki degerim 3000 e cikmisti ve beni birakmadilar dis gebelik olabilir dediler hemen hemen hergun hcg kan alindi 4500 5600 8000 lere kadr yukseldi tam 1 hafta kaldim hastanede hep yukseldi.kan hcg gem 5600 de iken laparaskopi yapildi tuplere bakildi birsey göremedik dediler ve ikinci kez tekraralayan 1,30cm lik cikolata kistini ve bazi kistlerin oldugunu ve onlarin hepsini temizlediklerini söyledilr ve yarin kurtaj yapalim eger degerler yine yukselirse tekrar laparaskopi yapacaklarini soylediler ve kurtaj yapmadilar araya haftasonu girdigi icin laparaskopide yapmadilar ve pazartesiye attilar belki yumurtalikta döllenmis olur diye ve bu hafta sonu kan degerlerim en son 9000 lere yukseldi doktorun degine göre hcg artik gununde yavas ilerliyor laparaskopiyi sali yapicaz belki yumurtaligini yada tupunu alabiliriz dedi
ve ben hastaneden kacip kendi tup bebek merkezimdeki doktoruma gittim anlattim hastaneden kacip buraya geldim sonuclar bunlar dedim ve kendi doktorum
cocugun yuvasi rahimin agzina kadar gelmis ve normal dusuk geciriyorsun sadece kurtaj olsan yeter dedi ve bende kandegerim neden yukseliyor dedim cocugun yuvasi yukseltebilir dedi
benim anlamadigim rahimde kanamadan once hic birsey gözukmedi ve kanamam cogaldi o 1 hafta icersinde azaldi ama normal adet gibi kanamam oldu ve hic bir sanci agri yoktu
ve hastanede 3 tane doktor bu yuvasini göremedimi ve ben 1 hafta icerisinde 3 kere narkoz a girecektim kurtaj ooldum
degerim 2000 e dusmus böyle vakalar yasaniyormu 3 tane doktor göremedi ama bazen dua ediyorum insallah hastanedeki doktor un dedigi gibi yumurtalikta degildir degerim 2000 e dusmesine ragmen yinede korkuyorum

8 yýllýk evliyim 7 yaþýnda bir kýzým var [tedavisiz kendiliðinden oldu.]
3 yýldýr korunmuyoruz ama hala hamile kalamadým....
ilk dr. kontrolümde dr.um hiç biþeyin olmadýðýný klomen kullanarak iþi halledebileceðimizi söyledi tammmmm 8 ay kullandým ama hamile kalamadým
sonra rahim filmi çekildi tüpler açýktý ondadad bi sorun yok dedi dr.
aþýlama yapalým dedi yaptýk sonuç negatifti ara verdik dr.a gitmeye....
2sene boyunca baþladýðýmýz yerdeydik dr. deðiþtirmeye karar verdim
eþimin sperm tahlilleride normal çýktý dr.um ilk ay yumurta takibi yaptý enfeksiyon olduðunu söyledi eþime ve bana antibiotik verdi 3 ay kulandým tamam dedi hamile kalýrsan tamam dedi yoksa laparoskopi ve histereskopi yapalým dedi tamam dedik. amelityat oldum çatalda týkanýklýk var dedi petek vardedi temizledim dedi dr. sonra tüplerin kenarlarýnda kistilk oluþumlar vardý onu aldým dedi tamam dedik .....kontrole gittim 2 kez biþey yok tamam herþey normal dedi gelir artýk bebebk dedi....5 ay oldu hala gelen giden yok.....
baþka dr.a sonuçlarý gösterdik dr. muayene etti rahim ters dedi rahmin sol tarafý sol tüp tarafý sert dedi diðer taraf yumuþak ve normal dedi[elle muayene etti önce)bu sezeryandan veya lapar.hist. ameliyatýndan olabilir dedi eþ,imden tekrar sperm tahlili istedi.....bütün yollarý denemiþsiniz artýk aþýlama veya tüp bebebk yapalým dedi.....esininn bi problemi yok sorun sende dedilwr sumdide sirun esinde diyo dr.kar
eþimin sonuçlarý:
vizkozite normal
ph 7.1
volum 1.2 ml
sperm sayýsý 44.8mil
toplam sperm 54 mil
mikroskobi
a- ileri doðru hýzlý %4
b-yavaþ doðrusal %9
c-yerinde hareket %15
d-hareketsiz%72
normal%3
baþ þekli anomolisi %19
boyun%29
koyruk anomolisi%16...... bu çýktý sonuçlar....dr.da eþime trental cr 600 ilacý verdi 3 gün içti aþýrý baþ dönmesi halsizlik mide bulantýsý oldu kullanmadý yarýn dr. ile görüþecek eðer deðiþtirirse ilacý deðiþtircek yoksa mecbur içecek.....

8 yıllık evliyim 7 yaşında bir kızım var [tedavisiz kendiliğinden oldu.]
3 yıldır korunmuyoruz ama hala hamile kalamadım....
ilk dr. kontrolümde dr.um hiç bişeyin olmadığını klomen kullanarak işi halledebileceğimizi söyledi tammmmm 8 ay kullandım ama hamile kalamadım
sonra rahim filmi çekildi tüpler açıktı ondadad bi sorun yok dedi dr.
aşılama yapalım dedi yaptık sonuç negatifti ara verdik dr.a gitmeye....
2sene boyunca başladığımız yerdeydik dr. değiştirmeye karar verdim
eşimin sperm tahlilleride normal çıktı dr.um ilk ay yumurta takibi yaptı enfeksiyon olduğunu söyledi eşime ve bana antibiotik verdi 3 ay kulandım tamam dedi hamile kalırsan tamam dedi yoksa laparoskopi ve histereskopi yapalım dedi tamam dedik. amelityat oldum çatalda tıkanıklık var dedi petek vardedi temizledim dedi dr. sonra tüplerin kenarlarında kistilk oluşumlar vardı onu aldım dedi tamam dedik .....kontrole gittim 2 kez bişey yok tamam herşey normal dedi gelir artık bebebk dedi....5 ay oldu hala gelen giden yok.....
başka dr.a sonuçları gösterdik dr. muayene etti rahim ters dedi rahmin sol tarafı sol tüp tarafı sert dedi diğer taraf yumuşak ve normal dedi[elle muayene etti önce)bu sezeryandan veya lapar.hist. ameliyatından olabilir dedi eş,imden tekrar sperm tahlili istedi.....bütün yolları denemişsiniz artık aşılama veya tüp bebebk yapalım dedi.....
eşimin sonuçları:
vizkozite normal
ph 7.1
volum 1.2 ml
sperm sayısı 44.8mil
toplam sperm 54 mil
mikroskobi
a- ileri doğru hızlı %4
b-yavaş doğrusal %9
c-yerinde hareket %15
d-hareketsiz%72
normal%3
baş şekli anomolisi %19
boyun%29
koyruk anomolisi%16...... bu çıktı sonuçlar....dr.da eşime trental cr 600 ilacı verdi 3 gün içti aşırı baş dönmesi halsizlik mide bulantısı oldu kullanmadı yarın dr. ile görüşecek eğer değiştirirse ilacı değiştircek yoksa mecbur içecek.....

Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Ilaç yan etkisi olarak adet gecikmesi olmaz. Belki yumurtalığınızda geçici bir kist oluşmuştur. Muayene edilmeden söyleyecek çok bişey yok. Herşey gönlünüzce olsun. Sevgiler.

merhaba. Ben 1yil once bebegimi kaybettim kurtaj oldum. Simdide1senedir korunmasiz iliskim var ama hamike kalamiyorum rahim filmi cektrdm bi sorun yok sperm testi yaptrdk ondada sorun yok sadece benim prolaktinim 29.01 cikti parlodel verdi 1kutu kullandim adet olmam lazmdi 11gun once ama olmadim idrar testi negatif cikti. Size sorum parlodel adet gecikmesi yapar mi yardim lutfenn.

Güzel haberlerinizi bekleyeceğim, bolşans.

merhaba dr hanım test sonuclarımızı aldık tekrardan, azospermı tanısı konmadı cok sukurkı ..400.bın sperm bulundugundan kotunun ıyısı denıldı. Ve zmn gecmeden yumurta toplama ıslemını yapalım dedıler yasımında genç oldugundan bende problem olmadıığndan tutma ıhtımalının yuksek fakat yıne %50 sans dedıler ...bayramdan sonra beylıkduzu medıcanada intr.da yaptırmayı dusunuyoruz yakınlıgından oturu ınsallah hersey ıyı olurr sonucumu bıldırecegım sızlerede..

Merhaba evet ilk ilaç başlandığında yumurtlama baskılanamayacağından ek korunma yöntemi öenriririm. Sevgiler.

mrb ben size yasminle ilgili souru soracam fakat bu konuya yaziyorum yerini bulamadim yanlis yere yaziyosam simdiden ozur dilerim ... Yasmini ilk kullnamaya baslayanlar ilk hafta ek olarak baska yolla korunmasi sart mi ? Ilk kullanimdaki ilk hafta da sadece yasminle korunmada gebe kalma ihtimali var mi ? Yasmini icmeye adetin 3 .gunu baslandi ...

Merhaba kistiniz paraovaryan dediğimiz yumurtalık komşuluğunda hormon üretmeyen ve büyümeyen bir kist ise tedaviniz başlayabilir. Tüp bebek uzmanlarının gözetiminde tedaviye başlamanızı tavsiye edebilirim. Sevgiler.

merhaba hocam
2 yildir cocugumuz olmuyor esiminde benimde herseyim normal gozukuyor

benim sag yumurtaligimda 3,5 cm lik basit yapili kist var
7 farkli doktora gittim pelvik emar cektirdim dopler cektirdim
hepsi bana basit yapili oldugunu soylediler kistimin

hocam bu kistim varken klomen kullanabilirmiyim?
Cunku birisi klomen verirsem kistin buyuyebilir ameliyatlik hale gelir buda tibbi bir hata olur derken
diger doktor kullanabilirsin bisey olmaz dedi
kafam cok karisti
sizce kullanilabilirmi?
Cok tesekkurler

Merhaba yaşadıklarınız sizi epey zorlamış. Hastane takipleriniz ve muayene doktorlarınızın yaptıklarının ardından ekran başından birşeyler yazmak doğru değildir. Ancak sevindirici olan şey şu ki kan değerleriniz düşüşte ve sizin için tehlikeli aşamalar bitmiş. Dilerim herşey gönlünüzce olur. Sevgiler.

12 seneden sonra ve 7 kez ivf denedikten sonra
bu ay kendiligimden hamile kaldim önce idrar tesi cift cizgi ardindanda hcg kan testi 690 cikti vaginal ultrasalda bu degere ragmen gözukmedi.ertesi gun kanamam geldi gece saat 11 30 a kadar kan pirtisi sekilde her yarim saate yada bir saate kan pirtisi dusuyordu ve cok kanamam vardi.ben dusuk yapiyorum diye hastaneye gittim ve 4 sonraki degerim 3000 e cikmisti ve beni birakmadilar dis gebelik olabilir dediler hemen hemen hergun hcg kan alindi 4500 5600 8000 lere kadr yukseldi tam 1 hafta kaldim hastanede hep yukseldi.kan hcg gem 5600 de iken laparaskopi yapildi tuplere bakildi birsey göremedik dediler ve ikinci kez tekraralayan 1,30cm lik cikolata kistini ve bazi kistlerin oldugunu ve onlarin hepsini temizlediklerini söyledilr ve yarin kurtaj yapalim eger degerler yine yukselirse tekrar laparaskopi yapacaklarini soylediler ve kurtaj yapmadilar araya haftasonu girdigi icin laparaskopide yapmadilar ve pazartesiye attilar belki yumurtalikta döllenmis olur diye ve bu hafta sonu kan degerlerim en son 9000 lere yukseldi doktorun degine göre hcg artik gununde yavas ilerliyor laparaskopiyi sali yapicaz belki yumurtaligini yada tupunu alabiliriz dedi
ve ben hastaneden kacip kendi tup bebek merkezimdeki doktoruma gittim anlattim hastaneden kacip buraya geldim sonuclar bunlar dedim ve kendi doktorum
cocugun yuvasi rahimin agzina kadar gelmis ve normal dusuk geciriyorsun sadece kurtaj olsan yeter dedi ve bende kandegerim neden yukseliyor dedim cocugun yuvasi yukseltebilir dedi
benim anlamadigim rahimde kanamadan once hic birsey gözukmedi ve kanamam cogaldi o 1 hafta icersinde azaldi ama normal adet gibi kanamam oldu ve hic bir sanci agri yoktu
ve hastanede 3 tane doktor bu yuvasini göremedimi ve ben 1 hafta icerisinde 3 kere narkoz a girecektim kurtaj ooldum
degerim 2000 e dusmus böyle vakalar yasaniyormu 3 tane doktor göremedi ama bazen dua ediyorum insallah hastanedeki doktor un dedigi gibi yumurtalikta degildir degerim 2000 e dusmesine ragmen yinede korkuyorum

Merhaba benim fikrim de artık tüp bebek ya da aşılama tedavisine başlanmasından yanadır. Hatta aşılama bile yapmadan tüp bebek daha uygun olacaktır. Ikincil (sekonder) infertilite dediğimiz bir durum ve durm izah edilemiyor. Hiç çocuğunuz olmamamsı durumuyla sizin durumunuzda gidilecek yollar aynıdır. O nedenle endişe etmeyin bu kadar uğraşmışsınız peşini bırakmayın. Sevgiler bolşans.

8 yıllık evliyim 7 yaşında bir kızım var [tedavisiz kendiliğinden oldu.]
3 yıldır korunmuyoruz ama hala hamile kalamadım....
Ilk dr. Kontrolümde dr.um hiç bişeyin olmadığını klomen kullanarak işi halledebileceğimizi söyledi tammmmm 8 ay kullandım ama hamile kalamadım
sonra rahim filmi çekildi tüpler açıktı ondadad bi sorun yok dedi dr.
Aşılama yapalım dedi yaptık sonuç negatifti ara verdik dr.a gitmeye....
2sene boyunca başladığımız yerdeydik dr. Değiştirmeye karar verdim
eşimin sperm tahlilleride normal çıktı dr.um ilk ay yumurta takibi yaptı enfeksiyon olduğunu söyledi eşime ve bana antibiotik verdi 3 ay kulandım tamam dedi hamile kalırsan tamam dedi yoksa laparoskopi ve histereskopi yapalım dedi tamam dedik. Amelityat oldum çatalda tıkanıklık var dedi petek vardedi temizledim dedi dr. Sonra tüplerin kenarlarında kistilk oluşumlar vardı onu aldım dedi tamam dedik .....kontrole gittim 2 kez bişey yok tamam herşey normal dedi gelir artık bebebk dedi....5 ay oldu hala gelen giden yok.....
Başka dr.a sonuçları gösterdik dr. Muayene etti rahim ters dedi rahmin sol tarafı sol tüp tarafı sert dedi diğer taraf yumuşak ve normal dedi[elle muayene etti önce)bu sezeryandan veya lapar.hist. Ameliyatından olabilir dedi eş,imden tekrar sperm tahlili istedi.....bütün yolları denemişsiniz artık aşılama veya tüp bebebk yapalım dedi.....
Eşimin sonuçları:
Vizkozite normal
ph 7.1
volum 1.2 ml
sperm sayısı 44.8mil
toplam sperm 54 mil
mikroskobi
a- ileri doğru hızlı %4
b-yavaş doğrusal %9
c-yerinde hareket %15
d-hareketsiz%72
normal%3
baş şekli anomolisi %19
boyun%29
koyruk anomolisi%16...... Bu çıktı sonuçlar....dr.da eşime trental cr 600 ilacı verdi 3 gün içti aşırı baş dönmesi halsizlik mide bulantısı oldu kullanmadı yarın dr. Ile görüşecek eğer değiştirirse ilacı değiştircek yoksa mecbur içecek.....

Merhaba kistiniz paraovaryan dediğimiz yumurtalık komşuluğunda hormon üretmeyen ve büyümeyen bir kist ise tedaviniz başlayabilir. Tüp bebek uzmanlarının gözetiminde tedaviye başlamanızı tavsiye edebilirim. Sevgiler.

Tesekkur ederim hocam

ben yurt disinda yasadigim icin vatanimda oldugu gibi bi kan sonucunu yani hcg sonucunu bile 2,3 saat icinde degilde bir gun sonra ögreniyruz
arti,artik yabanci oldugumuz icinmi anliycaginiz ne onlar bize nede biz onlra ama napalim yasiyoruz burda acikcasi buranin en bilgilisine bile guvenmiyorum

benim sorum bugun hcg kani icin yine kan aldirdim ultrsal falan yani kontrol
Dr un dedigi bundan sonra kan degrin yavas duser birden öyle dusus olmaz bu tani dis gebelerde olmazmi laparaskopiye ragmen bisey yok normal dusus ve kurtaj daha önce yazdigim gibi belki hatilarsiniz
ve sag yumurtamda sanci var halsizlik mide bulanmasi var
kan sonucumun dusmesine ragmen yinede normal degilde dis gebelikmi yumurtamdami diye cok dusunuyorum
ve bu sancidan dolayi sizce yumurtamdamidir sizce korkmalimiyim yoksa kandegeri kurtaj oldugum icinmi dusuyor
eger kurtaj olamam fark etmiyormu yoksa embriyoyumurtalikta olsa ve kurtaj oldum bisey fark edrmi yani
kurtaj oldugum icinmi dusuyor
yada gercekten dis gebelik degilmi o yuzden dusuyor
ama sag yumurtamda sanci bas donmesi mide bulantisi hcg dusmesine ragmen yinede yumurtaliktamidir diye korkuyorum
saygilar

merhaba hocam benim kan sonuçlarım adetin 3. günü ;
tsh:0,70
fsh;5,98
proklantin;7,25
lh:3,88

1 yıldır bebek istiyoruz ama olmuyor eşimde sorun yok bende ise;vajinal muayne temiz çıktı ama adet düzensizliği var doktorum yumurtlama olmuyor diyor klomen kullandık yumurtlama oldu bu sefer gebe kalamadım 2.ay yumurta küçük kaldı araya bayram girdi deyip adet söktürü verdi ama kullanmadım size 2 sorum var hocam;
ne kadar zaman adet olmazsam söktürücü kullanmalıyım yada bu tedaviyi bırakıp aşılamamı yaptırsam doktorum en az 6 ay klomen ve oviterelle tedavisi diyor yanıtlarsanız sevinirim

Son düzenleme:
merhaba hormon test sonuclarınız normal. yumurtlama takiplerine bir kaç ay daha devam ediniz, aşılma biraz daha gebelik oranlarını yükseltecektir ama sperm testi iyi dediğiniz için öncelikli önermeye gerek yok. aşılam öncesi mutlaka hsg rahim filmi çekilmesini öneririrm. adet gecikmesi durumlarında kanda gebelik testi bakılıp negatif ise adet söktürücü ilacı kullanabilirsiniz. 1 haftayı geçmişs ise gecikmeniz başlayın derim. sevgiler.

merhaba hocam benim kan sonuçlarım adetin 3. günü ;
tsh:0,70
fsh;5,98
proklantin;7,25
lh:3,88

1 yıldır bebek istiyoruz ama olmuyor eşimde sorun yok bende ise;vajinal muayne temiz çıktı ama adet düzensizliği var doktorum yumurtlama olmuyor diyor klomen kullandık yumurtlama oldu bu sefer gebe kalamadım 2.ay yumurta küçük kaldı araya bayram girdi deyip adet söktürü verdi ama kullanmadım size 2 sorum var hocam;
ne kadar zaman adet olmazsam söktürücü kullanmalıyım yada bu tedaviyi bırakıp aşılamamı yaptırsam doktorum en az 6 ay klomen ve oviterelle tedavisi diyor yanıtlarsanız sevinirim

X