Özel okul ücretleri 2023

Evet bunuda çok araştırdım. Eve biraz yakın çok iyi bir devlet okulu var fakat çıkışta malesef kurs yok. Sabah 9 öğlen 2 arası. Ben sabah 8 de evden çıkıyorum ve okul o saatte çocuğu kabul etmiyor. 8.50 de alabiliriz diyor. 6 yaşında, birinin bırakıp alması lazım ve ailemle aynı şehirde değilim.
Allah allah benim öğretmen arkadaşım sekizi on geçe bırakıyor okula, başka çocuklar da oluyormuş beraber bekliyorlarmış. Arkadaşım ve eşi öğretmen, sekiz buçukta ders başlıyor bizim lisede. Tek çalışan veli siz misiniz orada. Okul sorumluluk kabul etmez o ayrı

Ahahaha devlet okulu 250 lira isteyince auwww diyenler özele bu paraları veriyor, parasını verdik diye de vicdan rahatlatıyor. Birkaç okul dışında muazzam eğitim vereni yok maalesef.
Kızım ilkokulda devlet okuluna gitti. Tabi o zaman çalışmıyordum. Okulumuz, öğretmenimiz çok çok iyiydi. Hele öğretmenimizden çok ama çok memnundum, hala görüşürüz. Bu sene oğlum 1.sınıfa başladı ve bende işe başladığım için özel okula gidiyor. Öğretmenimiz yeni mezun, tecrübesiz... Genelleme tabi ki de yapamam ama önemli olan okul değil öğretmen.
Malesef devlet çalışanları özel okula itiyor. Keşke devlet okullarında saat 6 ya kadar kalınabilse. İsteyen etüt odasında ödevini yapsa...

Allah allah benim öğretmen arkadaşım sekizi on geçe bırakıyor okula, başka çocuklar da oluyormuş beraber bekliyorlarmış. Arkadaşım ve eşi öğretmen, sekiz buçukta ders başlıyor bizim lisede. Tek çalışan veli siz misiniz orada. Okul sorumluluk kabul etmez o ayrı
Benim oğlum 1.sınıf ve malesef 8.50 den önce öğrenci alamayız diyorlar. Saat 2 den sonrada okulda kalma imkanı yok. Keşke olsa, çok kaliteli eğitim veren bir okul.

Civarınızda bulunan devlet okullarına bakın. Revir imkanı olan, sizlere bu anlamda kolaylık sağlayacak idare eminim vardır.

Bu is maliyet isi değil, ranta cevirmisler olayi artik. Bir sinifta 15 kisi olsa yillik 1.600.000tl ediyor. 10 sinif olsa 10.600.000tl yapar. Neyin maliyeti bu yahu. Bildigin rant dönüyor. Kesin yemegi, serviside ayri odeniyordur.
Ücretler veli açısından çok korkunç. Ama öğretmenler ve hizmetliler olarak 20 çalışanı olsa yıllık personel masrafı 3.6 milyon oluyor. Tüm personeli asgari ücretten hesaplarsak bile bu şekilde. Bunun yanında ısınma ve diğer faturalar ile bakım onarım masrafları ve vergiler var. Binanın kirasını veya kiraya denk gelecek şekilde yatırım masrafını da çıkarmak zorundalar. Yani çok üzücü ama yaşam masraflarımızın genelindeki artışın okullara yansımış hali bu. Şaşıramıyorum artık. Allah herkese kolaylık versin.

Ücretler veli açısından çok korkunç. Ama öğretmenler ve hizmetliler olarak 20 çalışanı olsa yıllık personel masrafı 3.6 milyon oluyor. Tüm personeli asgari ücretten hesaplarsak bile bu şekilde. Bunun yanında ısınma ve diğer faturalar ile bakım onarım masrafları ve vergiler var. Binanın kirasını veya kiraya denk gelecek şekilde yatırım masrafını da çıkarmak zorundalar. Yani çok üzücü ama yaşam masraflarımızın genelindeki artışın okullara yansımış hali bu. Şaşıramıyorum artık. Allah herkese kolaylık versin.

Aklim durdu bu konuyu okuyunca. Her kadina çalış diyoruz. Devlet kreşi yarim gün, cocuga bakacak birisi lazim. Ozel krese versen asgari ücretle calisan birisi 10 aylik maasini kreşe verecek. Sadece sigorta icin calismis olacak. Ne motivasyon kalir ne calisma istegi. Biz calis desekte sanki kosullar kadini evde oturmaya zorluyor gibi. Allah herkesin yardimcisi olsun

Aklim durdu bu konuyu okuyunca. Her kadina çalış diyoruz. Devlet kreşi yarim gün, cocuga bakacak birisi lazim. Ozel krese versen asgari ücretle calisan birisi 10 aylik maasini kreşe verecek. Sadece sigorta icin calismis olacak. Ne motivasyon kalir ne calisma istegi. Biz calis desekte sanki kosullar kadini evde oturmaya zorluyor gibi. Allah herkesin yardimcisi olsun
Pandacığım valla sigorta da en az maaş kadar lazım be canım. Ben işsiz gezdiğim sürede bunu anladım. Şu anda gerekirse bana 1 lira kalmasın,ama sırf sigorta için işe girerim yani. Çocuğumu okutmuş olmam bana kar kalır. Yoksa söylediklerinde haklısın🙏Ekonomik durumlar çok fena.

Pandacığım valla sigorta da en az maaş kadar lazım be canım. Ben işsiz gezdiğim sürede bunu anladım. Şu anda gerekirse bana 1 lira kalmasın,ama sırf sigorta için işe girerim yani. Çocuğumu okutmuş olmam bana kar kalır. Yoksa söylediklerinde haklısın🙏Ekonomik durumlar çok fena.
Tabiiki lazim canim ona hic suphe yok. En azindan saglik guvencen oluyor, emekliligine yatirim yapiyosun. Ancak düşünüyorumda cebime para kalmasa işe istekle gidemem ki. Ister istemez verim düşer. Insanlarin karin tokluguna calismaya mecbur kalmasina uzuluyorum :KK43:

Tabiiki lazim canim ona hic suphe yok. En azindan saglik guvencen oluyor, emekliligine yatirim yapiyosun. Ancak düşünüyorumda cebime para kalmasa işe istekle gidemem ki. Ister istemez verim düşer. Insanlarin karin tokluguna calismaya mecbur kalmasina uzuluyorum :KK43:
Aynen öyle. Moral motivasyon sıfır şekilde yaşıyoruz ama geleceğimizi de düşünmek durumunda kalıyoruz. Seni senden daha iyi kimse düşünmüyor maalesef. Anne olunca kimse hakkını korumuyor. Üzücü bir durum. Keşke bu kadar kalabalık bir ülke olmasak da çalışma hayatını annelere göre düzenleyebilsek.

Çok ciddi paralar gerçekten.
Eşinden ayrılmış, eşinden kuş kadar nafaka alan ve asgari ücret ile çalışan çok kadın var. Çalışma saatleri uymasa da mecbur devlet okuluna gönderiyor. Kalan saatlerde anne desteği alıyor. Annesi yoksa, apartmanında falan oturan yaşlı teyze bulmaya çalışıyor, onlar uygun fiyata bakıyor kalan saatlerde. Türkiye'nin gerçeği bu maalesef.
Çünkü ev kiraları bile kenar mahallede 3-4 bin TL oldu.
Herkes bir alternatif düşünmek zorunda durumuna göre. Mecbur bir şekilde çark dönüyor.
Ekonomi berbat halde. Bakalım toplum olarak ne kadar rahatsızız bu durumdan merak ediyorum. Üç dört ay sonra belli olur.

Neden herkes özele vermek istiyor? En ünlü kolejlerden birinde arkadaşım yabancı dil öğretmeni ama yabancı dili kötü. Instagramda falan da popüler yabancı dil öğretmenlerine bakıyorum. Telaffuzu kötü, yanlış öğretiyor. 22 yaşında ne YDS puanı var ne eğitimi ama en popüler öğretmen. Saati 400 tl. Anadili yabancı dil olan birine bakıyorum saati 80 tl ama öğrencisi yok.

Kayınvalidemin oradaki okul ile görüştük. Öğlen 1 akşam 6 bucuk arası. Öğlen 1 e kadar bırakacak biyer yok malesef 1. Sınıf için. Okula başlayınca kayınvalidem çok sevinmişti kadıncagız artık bakmıcam diye rahatladı. Şimdi sende kalabilir mi dedim kadın biley diyemedi ama hayal kırıklıgı yasadı. Bakıcı sorduk 2 bin 500 bin tl dedi 🤦‍♀️ öğlene kadar sabak işe giderken ona bırakacagım o da öğlen okula teslim edecek. Pansuman için bir boş sınıf oda vs yok suan. Memur odası için rica ettim mümkğn gözükmüyor ama tekrar bakalım dediler. Eve götürmeme izin verdiler ama hem işe uzak hem hergün erken çıkmam gerekecek. Amirim mümkün değil izin veremez. Tam gün olan ilkokullar var mı acaba öğle aramda gidip pansuman yapabileceğim. İşe giderken bakıcı olmadan tam gün okulda durabilecek sekilde

Neden herkes özele vermek istiyor? En ünlü kolejlerden birinde arkadaşım yabancı dil öğretmeni ama yabancı dili kötü. Instagramda falan da popüler yabancı dil öğretmenlerine bakıyorum. Telaffuzu kötü, yanlış öğretiyor. 22 yaşında ne YDS puanı var ne eğitimi ama en popüler öğretmen. Saati 400 tl. Anadili yabancı dil olan birine bakıyorum saati 80 tl ama öğrencisi yok.
Sadece o konu olsa keşke. Devlet okullarının saatleri çalışan anneler için ıymuyor malesef

Çok ciddi paralar gerçekten.
Eşinden ayrılmış, eşinden kuş kadar nafaka alan ve asgari ücret ile çalışan çok kadın var. Çalışma saatleri uymasa da mecbur devlet okuluna gönderiyor. Kalan saatlerde anne desteği alıyor. Annesi yoksa, apartmanında falan oturan yaşlı teyze bulmaya çalışıyor, onlar uygun fiyata bakıyor kalan saatlerde. Türkiye'nin gerçeği bu maalesef.
Çünkü ev kiraları bile kenar mahallede 3-4 bin TL oldu.
Herkes bir alternatif düşünmek zorunda durumuna göre. Mecbur bir şekilde çark dönüyor.
Ekonomi berbat halde. Bakalım toplum olarak ne kadar rahatsızız bu durumdan merak ediyorum. Üç dört ay sonra belli olur.

Benim umidim kalmadi artik. Inanin 15dk'dir yazdim yazdim sildim. Sildiklerimi goremeseniz de anlayacaginiza eminim. Kira, market, cocugun zorunlu ihtiyaclari... sosyal ihtiyaclara hic girmiyorum bile, neyimize.

Çoğu özel sektör çalışanı için özel okul bir lüks değil,zorunluluk. Çocuğu okuldan alacak kimsesi olmayan bir sürü çalışan var. Herkesin ana babası yok,herkesin destek olmayı kabul eden komşusu yok. Mecburen veriyoruz. Güvenlik endişem var devlet okulunda,sağlık konusunda endişem var,ben de onun için veriyorum. Şu anda okul parasını karşılayabiliyorum ama önünüzdeki seneyi öngöremiyorum. O da ayrı mesele. Keşke tek derdim çocuğumun okulundaki öğretmenin ingilizce seviyesi olsa. İyi olsa da kötü olsa da fark etmiyor bir aşamadan sonra. Ben hepsinin ingilizcesini cebimden çıkarırım ama bunun çocuğa bir yararı yok. Küçük yaş çocuğu için özel ders değil sınıf ortamı lazım çünkü. Ben olmayan çocuk psikolojisi eğitimimle bunu söyleyebiliyorum,keşke herkes de söyleyebilse

ostomi torbası mi kullanıyorsunuz?
evet sizin işiniz cidden zorlayıcı 3 saatte bir gitmek vs ...
evde egitimin koşullarının bu olduğunu bilmiyordum ben salt ekonomi bazında düşündüm açıkçası bu işi daha da kolaylaştırmalari şu asamada herkesin işine yarar .
maalesef 80 bini şu an karsilayacak durumunuz yok ise bir şekilde gider diye vermek yerine mutlaka alternatif çözümler düşünün.
bu çözümler sizin ek geliriniz gibi belirsiz olan çözümler değil daha net çözümler.
mesela bir çok devlet okulu ile gidip konuşabilirsiniz işinize yakın olan , sonra evinizi oraya taşıyabilirsiniz vs
ekonomi ev huzuru için çok önemli bence mutlak bu okula gidecek yerine ekstra seçenekler arayin
Evet türlü çözümler arıyoruz suan. Kiraya cıkalım dedik 5 bin altında cevre mahallelerde ev yok. Okullarla görüşüyoruz izin verebilirim diyen olsa bile anladıgım kadarı ile ilkokullar tam gün değil ya öğlene kadar ya da öğleden sonra yapmıslar. Benim bireysel sorunumu da geçmiş sanırım durumlar. Suan tüm çalışan annelerde bu sıkıntı var

X