Öğretmenlik 'yan gelip yatma mesleği' diyenler

bizim işimiz EĞİTİM VE ÖĞRETİM bir öğretmenin işi hem eğitmektir hem de öğretmek. malesef öğretim çok kolay eğitim ise zordur. sadece çocuklar değil velileride eğitiyoruz malasef, her zaman eğitimli bilinçli velilerimiz olmuyor. suratında annesinin 5 parmak izi çıkmış öğrenciminde psikolojisini düzeltmek bana düşüyor. ben yapmasam kim yapacak? o çocuk içinde o tokatın ezikliğiyle büyüyecek başka kim ilgilenecek?şartlar koşullar kolay değil malesef

iyi de çocuğun psikolojisinde bir sorun görülürse bu okulun psikolojik danışmanlarının işidir, öğretmenlerin değil..

işte ilk mesajdan itibaren bu sebeple tepki çekiyorsunuz.. üstelik konuyu baştan beri okuyorum 1-2 öğretmenim o kadar kibar cevaplar verdilerr ki.. gerçekten çalıştığı okulu öğrenmek isterim.. ve sabırlarından dolayı da kutlarım..

iyi de çocuğun psikolojisinde bir sorun görülürse bu okulun psikolojik danışmanlarının işidir, öğretmenlerin değil..

işte ilk mesajdan itibaren bu sebeple tepki çekiyorsunuz.. üstelik konuyu baştan beri okuyorum 1-2 öğretmenim o kadar kibar cevaplar verdilerr ki.. gerçekten çalıştığı okulu öğrenmek isterim.. ve sabırlarından dolayı da kutlarım..

arkadaşım her okulda psikolojik danışman mı var sanıyorsun???

arkadaşım her okulda psikolojik danışman mı var sanıyorsun???

pffff.... artık hemen her okulda var, bildiğim kadarıyla da zorunlu.. sonuçta psikoloji sizin uzmanlık alanınız değil.. ancak yönlendirebilirsiniz..

kusura bakmayın ama daha fazla tartışamayacağım.. üstünüze vazife olmayan, sadece gönüllü olarak yaptığınız işleri alt alta listeleyip, zorundaymış gibi gösterirseniz; öğretmenliği küçültürsünüz insanların gözünde..

ve bu arada, evet yine aynı fikirdeyim.. öğretmen olmak zorlaştırılmalı.. herkes olmamalı.. yerimseniben

başa kakacağın saatlerce şikayet edeceğin işi niye yaparsın? hani kutsaldı hani şöleydi böleydi, ne anladım ben o işten?

office bacım burdakilerin diliyle başolunmaz, çocuklarla haşır neşir ola ola çocuk gibi didişmeyi öğrenmişler laf falan anladıkları yok akılları sıra hak savunuyorlar, ne hale düştüklerinden haberleri yok, birkaçı hariç. öğretmenlere varolan saygımı da düşürdüler, başkalarının da öyle. uğraşma o yüzden, laf anlayana anlatılır.

Arkadaşlar bazılarına bazı şeyleri anlatamazsınız boşverin yok yere huzurunuz kaçmasın.Ben de çok ifade etmeye çalıştım bazı şeyleri bu topikte ama anlamak istemeyene ne deseniz boş. Sözü edilen bütün kötü özellikler öğretmenlerde zaten,günah keçisi bizleriz bırakın onlar öyle düşünmeye devam etsinler.Böyle düşünen insanların da çocuklarını nasıl öğretmenlere emanet edeceklerine şaşırıyorum doğrusu.
Daha dün iftara gittiğimiz bir misafirlikte konusu geçti.Akrabamızın kızı tus sınavına hazırlanıyor harıl harıl,inşallah hakettiği yeri de kazanır.O zaman mesleklerden çıktı konu.Hani daha önce bu topikte bazı arkadaşlar demişlerdi doktorlar onlar bunlar niye sizin kadar söylenmiyor diye.Neden biliyor musunuz,aldıkları para tüm o yorgunluklarına değiyor çünkü.Ayda 80-100 bin tl kazanan doktorların yakın şahidiyim.O kadar para ben de kazansam ben de ağzımı açmam.Geçen gün bir eczacı bir arkadaşa of tatilimiz de bitti dedim vereceği tepkiyi bilerek, o da dedi ben napayım benim hiç tatilim yok diye.O zaman ona da dedim,senin kadar para kazansam ben de tatil yapmamaya razıydım diye.Ki 3 yılda kazandıklarını kendim bizzat biliyorum.Ve bunu gibi birçok da meslek grubu var.Bunlarla kıyaslamak çok yanlış o yüzden.Ayda kazandığımız 1500 tl nin o kadar da lafı olmamalı.Olumlu eleştirilere her zaman açığız ama bu kadar kırıcı olmaya hiiç gerek yok.

başa kakacağın saatlerce şikayet edeceğin işi niye yaparsın? hani kutsaldı hani şöleydi böleydi, ne anladım ben o işten?

office bacım burdakilerin diliyle başolunmaz, çocuklarla haşır neşir ola ola çocuk gibi didişmeyi öğrenmişler laf falan anladıkları yok akılları sıra hak savunuyorlar, ne hale düştüklerinden haberleri yok, birkaçı hariç. öğretmenlere varolan saygımı da düşürdüler, başkalarının da öyle. uğraşma o yüzden, laf anlayana anlatılır.

sorma disembır kafamçokkarıştı yoruldum valla ya.. sempatiksalakcinni

Bir dersi sevdirenin öğretmenin kendisi olduğunu biliyor musunuz?
:umursamaz:
Öyle öğretmenler oluyor ki öğrenciler onlar sayesinde o dersten hayatları boyunca soğuyorlar; öyle öğretmenler de oluyor ki anlayışlı ve iyi, öğrenci şevkle o derse sarılıp çalışıyor.
Bunların hepsi psikoloji etkili işler...
Öğretmenlik kesinlikle kolay bir meslek değil, ve herkesin de harcı değil.... :umursamaz:

biz yaptığımız işten gocunmuyoruz baştan beri anlayamıyorsunuz sadece mesleğimizin küçük görülmesinden yakınıyoruz...evet baştan beri anlayamadıysanız yapacak bir şey yok...

Öyle öğretmenler oluyor ki öğrenciler onlar sayesinde o dersten hayatları boyunca soğuyorlar; öyle öğretmenler de oluyor ki anlayışlı ve iyi, öğrenci şevkle o derse sarılıp çalışıyor.
Öğretmenlik kesinlikle kolay bir meslek değil, ve herkesin de harcı değil.... :umursamaz:

evet bak buna katılıyorum.. ama çocuğa ders anlatmak başka, altına yapan bir çocuğa psikologluk yapmak başkadır Hayyalciğim.. ve bu öğretmenlerin değil, psikologların görevidir.. yerimseniben

pffff.... artık hemen her okulda var, bildiğim kadarıyla da zorunlu.. sonuçta psikoloji sizin uzmanlık alanınız değil.. ancak yönlendirebilirsiniz..

kusura bakmayın ama daha fazla tartışamayacağım.. üstünüze vazife olmayan, sadece gönüllü olarak yaptığınız işleri alt alta listeleyip, zorundaymış gibi gösterirseniz; öğretmenliği küçültürsünüz insanların gözünde..

ve bu arada, evet yine aynı fikirdeyim.. öğretmen olmak zorlaştırılmalı.. herkes olmamalı.. yerimseniben

Arkadaşım gerçekten keşke her okulda bir psikolojik danışman yada rehber öğretmen olsa.Ankarada çalışıyorum ve benim okulumda dahi böyle birşey yok,düşünün ki başkent burası.
Ama size şu konuda katılmamak imkansız.. Kesinlikle öğretmen olmak zorlaştırılmalı.Herkes öğretmen olmamalı...Haklısınız....

Eleştirileriniz daha yapıcı olursa bence daha düzeyli bir tartışma olur.Unutmayın kimse durup duruken işini of şöyle of böyle demez.Karşut fikirler çıkarsa savunmak amaçlı kendini ifade eder.Kimse bana birşey demeden durup dururken inanılmaz zor bir işim var demem.Ama biri çıkar derse ki çook kolay bir işiniz var,işte o zaman savunma ihtiyacı hissederim.

Arkadaşım gerçekten keşke her okulda bir psikolojik danışman yada rehber öğretmen olsa.Ankarada çalışıyorum ve benim okulumda dahi böyle birşey yok,düşünün ki başkent burası.
Ama size şu konuda katılmamak imkansız.. Kesinlikle öğretmen olmak zorlaştırılmalı.Herkes öğretmen olmamalı...Haklısınız....

Eleştirileriniz daha yapıcı olursa bence daha düzeyli bir tartışma olur.Unutmayın kimse durup duruken işini of şöyle of böyle demez.Karşut fikirler çıkarsa savunmak amaçlı kendini ifade eder.Kimse bana birşey demeden durup dururken inanılmaz zor bir işim var demem.Ama biri çıkar derse ki çook kolay bir işiniz var,işte o zaman savunma ihtiyacı hissederim.

işte bakın, siz de eğitimcisiniz.. Az önceki arkadaş da eğitimci...

aradaki fark.. diyecek birşey yok..

evet psikoloji işimiz olmadığı için formasyonda o kadar psikoloji dersi gördük. üniversitede bir hocam hep şöyle derdi "kendinizi hazırlayın çünkü hep iyi okullara gitmeyeceksiniz. öyle varoş bir yere çıkar ki atamanız, temiz su olmaz suyu dezenfekte etmeyi öğrenin, okul müdürü olmaz hatta sizden başka öğretmen olmaz. siz hem müdür hem temizlikçi,hem öğretmen, hem usta olacaksınız.bir okul için ne gerekiyorsa siz olacaksınız. salgın hastalıklar olacak bazen, bazen bitler... velileride siz eğiteceksiniz yeri geldiğinde..." bir üniversitede profesörün ağzından çıkan cümleler bunlar... bunu cümlenin üzerine yorum yapmayacağım. anlayan anlar...mesleğim küçümsensin yerden yere vurulsun ben idealistliğimden geri adım atmaya niyetinde değilim. iyi ki öğretmen olmuşum.

size kim savunun dedi ki? kendi kendinize çalıp oynuyosunuz hala! başlığı açan öğretmen, oraya 1000 tane ekstrem durum yazan öğretmen, abartıyosunuz diyene hakaret edip saldıran yine öğretmen. kendi kendinize büyütüyorsunu mevzuyu farkındamısınız? hem siz işinizden eminseniz niye gocunuyosunuz, yaranız mı var hanfendiler??

şu konuya bi bakın resmen hakaret var ya. gelenin üstüne atlayanlar var. herkes için söylemiyorum ama durum bu. ne bu kadar ya ne yani? namusunuza mı laf edildi, ananıza mı sövüldü? kendi kendinize abartıp duruyosunuz. inandırıcılığınızı da yitiryorsunuz.

ne yani ne var bu kadara kadar abartılacak???? madem o kadar kötü yapmayın kardeşim boğazınıza mı basıyolar? amma küçük emraha bağladınız be. Allahtan korkun şu ramazan günü, açta açıkta işsiz kalanlar var. siz bayan halinizle böyle bir meslek yapıyorsunuz hala ağır maden işçisiymiş gibi şikatyetçisiniz, dibine kadar da şükürsüzsünüz. PES! sizin gibi konuşanların hiçbirine saygı duymuyorum, çünkü siz de bana saygılı davranmadınız.

bu yazdıklarım geneledir, öğretmen gibi davranıp saygılı cevap veren üç beş hanım hariç!

yine ortalık karıştı
valla bu sefer okuyup geçeceğim hiç moralimi bozamam mübarek gün

size kim savunun dedi ki? kendi kendinize çalıp oynuyosunuz hala! başlığı açan öğretmen, oraya 1000 tane ekstrem durum yazan öğretmen, abartıyosunuz diyene hakaret edip saldıran yine öğretmen. kendi kendinize büyütüyorsunu mevzuyu farkındamısınız? hem siz işinizden eminseniz niye gocunuyosunuz, yaranız mı var hanfendiler??

şu konuya bi bakın resmen hakaret var ya. gelenin üstüne atlayanlar var. herkes için söylemiyorum ama durum bu. ne bu kadar ya ne yani? namusunuza mı laf edildi, ananıza mı sövüldü? kendi kendinize abartıp duruyosunuz. inandırıcılığınızı da yitiryorsunuz.

ne yani ne var bu kadara kadar abartılacak???? madem o kadar kötü yapmayın kardeşim boğazınıza mı basıyolar? amma küçük emraha bağladınız be. Allahtan korkun şu ramazan günü, açta açıkta işsiz kalanlar var. siz bayan halinizle böyle bir meslek yapıyorsunuz hala ağır maden işçisiymiş gibi şikatyetçisiniz, dibine kadar da şükürsüzsünüz. PES! sizin gibi konuşanların hiçbirine saygı duymuyorum, çünkü siz de bana saygılı davranmadınız.

bu yazdıklarım geneledir, öğretmen gibi davranıp saygılı cevap veren üç beş hanım hariç!

Ağzınıza geleni söylüyorsunuz ondan sonra ortalığı karıştıran biz oluyoruz.Benim size yukarıda yazdığım cevaba bakın,sizin bana verdiğiniz cevaba bakın ! Cevap vermeye bile değmez. Ben de sizin gibi bu kadar basit cümleler kuran ve konuyu nerden nereye getiren birinin nasıl mimar olabildiğine ve daha başka şeylere çook şey söylerdim dee seviyenize inmeyeceğim.Ben de PES diyorum başka da birşey demiyorum...Gidin kavganızı dalaşınızı çevrenizdekilerle yapın...

Ayrıca sayın december yukarıda size verdiğim ilk cevapta şahsınıza ve kişiliğinize herhangi bir saygısızlıkta bulunduğumu sanmıyorum.Sadece yapıcı eleştilerde bulunalım dedim.Ama sanki kuyruğunuza basılmış gibi bir cevap veren yine sizsiniz.Sanırım biraz daha hayat tecrübesi gerek size...

Bir öğretmen olarak listenin abartılmış olduğunu ve pek çoğunu yapmadığımı rahatlıkla söyleyebilirim.
Elbette gerektiğinde bir öğretmen duvar da boyar, kömür de taşır.
Özellikle tek öğretmenli bir köy okulunda çalışan bir öğretmense okulun hem müdürü hem hademesi hem öğretmenidir.
Her işi yapmak zorundadır.
Çalışma saatleri ve şartları düşünüldüğünde bir de üstüne tatiller eklendiğinde kesinlikle çok rahat bir meslek öğretmenlik.
Bu şartlarda ben asla maaşımdan şikayet etmedim.
Öğretmenlere sıkıntıları sorulduğunda hemen paradan bahsedilmesinden ve her öğretmenler gününde haber bültenlerinde ek iş yapan öğretmenlerin acındırılarak gösterilmesinden hep nefret ettim.
Her mesleğin olduğu gibi öğretmenlik mesleğinin de kolay ve zor olan yönleri var.
Aynı anda birçok çocuğa laf anlatmaya çalışmak gerçekten çok zor ve yorucu.
Sadece fiziksel değil ruhsal, zihinsel olarak da yorulduğunu hissediyor insan.
Ama bu yorgunluk pek çok meslek için de geçerlidir elbette.
İşinin hakkını vererek yapmaya çalışan herkes o yorgunluğu yaşıyordur zaten.
Her meslekte işini hakkıyla yapan ve yapmayan insanlar vardır.
Bu o meslekteki her insana mal edilemez.
Ben yazın sıcağında karın tokluğuna çalışan, gece gündüz iş yerinde olup üç kuruş maaş alan insanları görünce mesleğimden ve maaşımdan şikayet etmeye ar ederim.
Ama buradaki alaycı yaklaşımların ve öğretmenlerin emeklerinin neredeyse inkar edilmesinin beni üzdüğünü de belirtmeden geçemeyeceğim.

iyiki öğretmen olmuşum.
maaş konusunda bunun komik olduğunu düşünüyorum. 10 yıldır çalışıyorum. milim milim yükseliyor bu bana aşağılayııcı geliyor ne yalan söyliyim. başka meslekteki arkadaşlar ikramiyeler, zamlar falan derken hayli fazla alıyorlar evet ama benim tatilim de onlar da yok :)

ayrıca çocuk sahibi olduğumda öğretmenliğin değerini daha ii anladım. arkadaşım akşam saat 7-8lere kadar çocuğunu başkalarına bırakıyor ve bütün gün uzak kalıyorken ben sabahçı olduğum için öğleden sonralarımı kızımın yanında geçiriyorum. hem benim açımdan iyi. hemde çocuğum annesinden ayrı kalmıyor fazla ..ve bunun yanında paranın maaşın hesabının hiç önemi kalmıyor biliyomusunuz...
ben şanslıydım .istanbulda başladım göreve. eğitime önem veren velilerin çoğunlukta olduğu bir mahallede çalışıyorum. o yüzden çok zor şartlarda öğretmenlik yapmadım. soba yakan, okul boyayan , ayağında ayakkabısı olmayan öğrencisi olan arkadaşlarım var. onların önünde saygıyla eğiliyorum.
bizim mesleğimiz diğer mesleklerle kıyaslanamaz diye düşünüyorum.
en basitinden biz çocuklarla çalışıyoruz ya.bu hiç de kolay değil. yetişkinlerle çalışmakla bunun arasında çok fark var. davranış öğretmeye çalışıyoruz. .. öğretimden önce eğitime önem veriyoruz..

Ayrıca sayın december yukarıda size verdiğim ilk cevapta şahsınıza ve kişiliğinize herhangi bir saygısızlıkta bulunduğumu sanmıyorum.Sadece yapıcı eleştilerde bulunalım dedim.Ama sanki kuyruğunuza basılmış gibi bir cevap veren yine sizsiniz.Sanırım biraz daha hayat tecrübesi gerek size...

efendim size de okuma kursu mu vermeli acaba, son cümlemde özellikle belirtmiştim çünkü "yazdıklarım geneledir" diye.

X