para nasıl birikir yada birikim nasıl yapılır?

idolummm süpersininz ya:KK52::KK52: ben öğrenciyim nişanlım çalısıyor gittigimiz gezdıgımız yedigimize dıkkat edıoruz bir ay 2 tam altın alıosak bir ay tek alıp daha rahat harcama yapabilioruz para durdukca kasındırıyor illaki bir eksik cıkıyor ama altınken nedense eksiklikler cıkmıyor:) bende sabah uykumdan feragat edıp bir yumurta veya tost yapıp cıkıorum okulda yemek yemek 1tl ztn:) bi daha eve gelince iste aksam yemegi arkadaslarla ilk donem cok harcama yapıoduk ama smdi daha dıkkatlıyız not tutma fotokpı vs konularında kıtaplarımızı ortak alıoruz yada dersleri aramzda paylastırıoz herkes ona gore not cıkarıo ben 200tl harclık alıorum annemden akbilimi yemek kartımı doldurdktan snra cok para tutmuorum cebmde evde brakıorm ya aslında dedem hep bunla kucuk seyler bunlarla zengın olunmaz desede (kendısı multı zengin bana bi faydası yok) zengın olmasakta biirikim yapılıo kucuk seyler hep goze kucuk geldıgınden harcama cok oluo kredi kartı tasımamak cok cok gercekten ıhtıyac ıse bişeyler almak yanımızda cok para tasımamak ve altına para yatırmak:))
tşk ediyorum canım :))
öğrenciyken gercekten para çok cabuk bitiyor bırıkım yapmak imkansızmıs gibi geliyor ama zamanla azcık ordan azcık burdan derken bi bakmıssın..demek bende bırıkım yapabılıyorum dıyebiliyorsun yani :KK66: nişanlısın ve ilerisi için şimdiden birikim yapmak evlilikteki masrafları ascok bilerek bilinçlı davranmak adına seni kutluyorum.inan sizin gibi azdır böyle nişanlı çiftler :KK66: altın bırıktırmek çok mantıklı ama ben korkuyorum bi hırsızlık olur bişi olur dıye..zaten evde kumbaraya para atan arkadaslara sasıyorum nasıl harcamıyorlar dıye :) bizde careyı bankaya yatırmakta bulduk :KK66:

ek olarak salcamı kendım yapıcm insallah.. bide yazdan nane demeti alıp kurutucam malum naneyı çok kullanılıyor yemeklerde ufacık paketlerde 2-2.5 civarı satılıyor :KK53: dolmalık biber patlıcanda kurutmayı dusunuyorum bakalım gerci buzluga atıyorum ama ben kurutmayı bı baska sevıyorum :KK70: ins bu dedıklerımı bu yaz yapmak istiyorum :)

elektırık tasarrfu olarakta evde devamlı olarak sadece buzdolabınınki takılı durur..diğerlerininkini işi bitince fişten çıkartılır :KK66: tasarruflu ampuller kullanılır,gerekısz ısıklar sondurulur vsvs işte:KK66:)
son olarak 80m2 olan 2+1 minik catı katı bi evimizin insaatı bitti :nazar: artık tugaladanda olsa bi evimiz var :KK9: bankadakı paraya dokunmuyoruz eşim başka bankadan 5000 yada 10000 civarı ufak paralar cekerek -geri ödemesi kolay olsun diye-basladık insaata :KK70: eşim şimdi yine 10000 civarı para cekecek evimizin ısı yalıtımı catı ve catı ızalasyonu ,camlar ve kapı takılacak artık cektıgımız para ne kadar yeterse :KK34: yettiği kadar evi bitirmeye gayret edecegız.. bu yıl kredi odeyıp 2yıl sonra tekrar kredi çekip evin içini makul bi şekılde halledecegiz.. insallah...
bu arada benım cocugum yok bununda kolaylıgıyla ev işine giriştık zaten :KK66: birde ben çalıstıgım zaman eeşimin uzerındeki yuk hafiflicek büyük ihtimal sonra zaten bebıs olayına girişcez :KK66: :KK70:
Bende çok güzel para biriktiriyorum maaşımı yok sayıyorum yaklaşık 10 aydır ama iki maaşlı olduğumuzu bilen görümcemin kocası işten çıkar bizden para almak için bizde soluklanır sinir oluyorum para biriktirmekte suç oluyo kardeşim bu devirde hayır demeyi bilemek bi yerde çok önemli ...
bizdede aynı dert vardı canım şimdi ev yaptırıyoruz diye şimdilik kurtulduk gibi.. bide ben calısmıyorum yani... gorumcemle eşi bırıktırdıgımız paraya gözdıkmıstı ama evi bahane ettık işte napalım

Mevcut gelirinizle minimuma indirmiş dahi olsanız önce ihtiyaçlarınızı karşılar da
kalan parayı biriktirmeye kalkarsanız biriktiremezsiniz.

Gelirinizden önce biriktirmek istediğiniz miktarı bir kenarı atıp
Kalan paranızla yaşamanız ve geçiminizi sağlamanız gerekiyor...

Son düzenleme:
yıllardır çalışıyorum bekar iken rahatlıkla biriktirebilirdim
evlilik sürecinde kenarda param olsaymıs dediğim cok olmustur
ama kartlara yüklendim giyim falan derken
5 kurus atmadım kenara :KK43:

Para biriktirmek için gelirin yüksek olması gerekiyor.Ya da hiç yemeyeceksin,içmeyeceksin,giymeyeceksin parayı kenara atacaksın.Yoksa asgari ücretli nerden para biriktirsin.

maaşım yatar yatmaz bellı bır mıktarını vadelı hesaba atıyorum . Dokunmuyorum hiç

Vadeli hesap da içler acısı...Faiz oranları çok düşük.Ben gr altın alıyorum.Altın yükselsin,satıp arsa alacağım.Arsa bir yıl içinde dahi çok kazandırıyor.

Para biriktirmek için gelirin yüksek olması gerekiyor.Ya da hiç yemeyeceksin,içmeyeceksin,giymeyeceksin parayı kenara atacaksın.Yoksa asgari ücretli nerden para biriktirsin.

yok canımbe ,yüksek gelirlede ona göre harcama yapıyorsun.
gene biriken birşey yok.

benm bi arkadaşım dolmuş parasından artan ufak paraları(örn:10krş,25krş vs) küçük bir cüzdan yapmıştı ona koyuyordu öyle öyle bir çeyrek altın yapmıştı dediğim kişi öğrenci idi yani düşünün:)

yok canımbe ,yüksek gelirlede ona göre harcama yapıyorsun.
gene biriken birşey yok.

Öyle canım ,ama iradeli olunca birikiyor.Ne istesem alıyorum ve kenara da iyi bir miktar atıyorum.Onu da harcayan harcar tabi. :// Yapı meselesi sanırım.

Emeklilik sistemine girdim maaşımdan otomatik ödeme belirlediğim miktar daha elime geçmeden kesiliyor.

ya ben biraz biraz altın alıyorum internet bankacılığından yani kuyumcudan diil. ama altın uzun vadede kazandırır diyolar.kısa vade için de tl olarak kenara koyunca azcık azcık birikiyo değeri artmıo malesef..ben istiyorumki para değerlenerek biriksin.ne yapmalı ??

şimdik kızlar ben maaşımı alınca direk küçük altın alıyorum sonra kalan paramı maaş gibi sayyorum:) böylece her ay garanti küçük altın sonra gardolaba bi tane bi kiloluk kavonozun kapanı deldim kumbara yaptım koydum o gün yanında bir milyou olan atıyo kumbaraya bi milyondan küçükse bozukluk kapının önündeki bardağa konuyo damacana su ekmek gazete ordan alınıyo :) sonra her ayın 15 inde bi kez dışarda yemek yeriz ama 50-60 milyonu geçmez yemeğimiz balıkta yeriz ama salaş yerlerde veee en önemlisi ikimizde sigara ve içki kullanmıyoruz... ayda bir belki iki sinemaya gideriz bilet 9 tl burda 20 milyona gelio eh işte çokta sarsmıyo sahil yakın şöle bi dolaşıp geliriz bide bazen çay içeriz fazla bi extramız yok açıkçası yeni evli oldumuz için kredi kartımız biraz fazla gelio o olmasa benim maaşa hiç dokunmıcaz:)

Vadeli hesap da içler acısı...Faiz oranları çok düşük.Ben gr altın alıyorum.Altın yükselsin,satıp arsa alacağım.Arsa bir yıl içinde dahi çok kazandırıyor.

Benim de Dikili'de arsam var :KK55: güzel kazandırıyor.
Sen nereden almayı düşünüyorsun ?

Kızlar her ay 500 tl kenara atıyorum .250 tl kredi borcum var :KK43: o olmasa 750 atacagım ama daha 18 ayı var.

Son düzenleme:
X