ihbar süresindeki iş arkadaşım hakkında

Ya şimdi iş etiği vs bilmem ama mantıken ben söylemezdim araları iyiyse belki yapamaz sektöre geri döner ya da patronun dediği gerçek olur size dışarıdan destek verir yani bir şekilde yüz yüze gelirsiniz vs boşuna size takık gitmesin son dk
sanırım politik davranmak, direkt hayır demek yerine geçiştirmek
bazen yoğunluğu bahane etmek daha mantıklı duruyor şu aşamada
evet işte iş hayatında da hiçbir şey belli olmuyor sonuçta kavgalı değiller bişi değiller
giden bi süre sonra geri de gelebilir vs

Isten ayrilan arkadas ihbar suresi boyunca sizden ne alabilirse almaya kalkiyor. Bence olabildigince gecistirmeye calisin, mesgulum, sonra anlatirim, ay o belgeyi arayip bulmam lazim gibi seyler soyleyin. Hayir demeden hayir diyin ozetle. Is hayatinda politik olmak lazim biraz siz de hakimsinizdir bu duruma.

Patronunuza da bu konuyu acmayin, eger o size sorarsa bir iki kere sordu cevap verdim ancak sonrasinda niyetinin iyi olmadigini anlayip gecistirdim dersiniz.

Bu insana hicbir sey borclu degilsiniz ayip ediyor muyum diye de dusunmeyin, isten ayrilinca cogu insan iletisimi kesiyor zaten bu insanin hayatinizda onemli bir yeri olmayacak bi kac ay sonra.
evet yani hiçbir iş arkadaşlığını özelde devam ettirmiyorum
bu konuda 1 kere ağzım yandı bi daha tövbe ettim
iş yürüsün, anlaşmazlık çıkmasın, kimseyle kişisel çatışmaya bişeye girmeyelim yeterli kafasındayım
normal arkadaşlarım iş dışından zaten

kızlar selam
işle ilgili bir konuyla geldim bu kez ...
bu aralar çok bunalıyorum ve nedense çoğu konuda kendimi çıkmazda hissediyorum sık sık
o sebeple bu sitede de fazla vakit geçirir oldum
neyse konuya gireyim, iş yerimde senelerdir çalışıyorum ve sene başında benim gibi yıllardır çalışan bazı arkadaşların
işten ayrılacağını öğrendim. şu an ihbar sürelerindeler
yıllarca çalışan insanların ihbar süresi de uzun oluyor bilirsiniz
benim kendi uzmanlık alanım tamamen bilgi ve deneyime dayalı yani benim en büyük sermayem bilgim ve deneyimim aslında
şu an ihbar süresinde olan arkadaşlardan biri de işten ayrıldıktan sonra aynı sektörde serbest çalışmaya karar vermiş durumda
serbest olarak benim yaptığım, uzmanlık alanım olan işi yapmak istiyor lakin senelerce içinde olmasına rağmen bilgisi çok az
bu sebeple muhtemelen, bana çok fazla şey sorar oldu son zamanlarda. yani şu nasıl yapılır bana şunu öğretir misin vs gibisinden
işi şu boyutu da var benim seneler içinde sahip olduğum bilgiler çok değerli ve insanlar bunları öğrenebilmek için para verip eğitimlere katılıyor

1-2 kere falan talebi üzerine ben yardımcı oldum sonuçta kaç senelik iş arkadaşım . ama gördüğüm kadarıyla her gün benim alanımla ilgili bilgi almaya yönelik şeyler sorar oldu . rutine bağladı yani artık
örnek veriyorum kendisi yeni bi müşteri bağlamış, hizmet verirken ona lazım olacak bilgiyi benden talep ediyor falan
hal buna dönünce ben de kendi içimde bu yapılan şeyin etik olup olmadığını sorgular oldum , kendisine bişi demedim şu anlık
ama bu kişi şirketten ayrılıp kendi yoluna bakacak , aynı sektörde olduğu için belki ileride bize rakip olacak
ekipten ayrılacak bir insana benim uzmanlık alanımda bilgiler vermem doğru mu o da takılıyor kafama
kendi patronuma bu konuyu açmam gerekir mi bilemedim .
sonuçta mesai saatim içerisinde, şirket dışı istekler kapsamına giriyor bence bunlar
öte yandan şeyden de çekiniyorum, yarın öbür gün kendi patronumun kulağına giderse sorun yaşar mıyım
o sebeple ben sorsam mı patronuma bilemedim. yanlış bişey mi yapıyorum bilemiyorum
siz ne dersiniz ?
başıma ilk kez böyle bişi geliyor bu arada .
(arkadaşın patronla arası kötü değil, ileride belki bize dışarıdan destek verirsin muhabbeti bile olmuş aralarında ama kesin değil)

Etik meselesi değil de seni böyle bedavaya kullanması çok rahatsız edici. Sonuçta bu youtube'da izleyerek yaptığı yemeğin tarifini istememiş, senin sahip olduğun iş ile ilgili bilgiler,,çok uzun bir zamana yayılan emeğin sonucu. Hem bilginden hem tecrübenden karşılıksız, bedava yararlanıyor. Bence artık bie şey demeden iletişimi kes, işim vardı vs diyebilirsin sorgularsa.

Etik meselesi değil de seni böyle bedavaya kullanması çok rahatsız edici. Sonuçta bu youtube'da izleyerek yaptığı yemeğin tarifini istememiş, senin sahip olduğun iş ile ilgili bilgiler,,çok uzun bir zamana yayılan emeğin sonucu. Hem bilginden hem tecrübenden karşılıksız, bedava yararlanıyor. Bence artık bie şey demeden iletişimi kes, işim vardı vs diyebilirsin sorgularsa.
açıkçası benden aldığı 2-3 temel şeyle o işi yürütmesi imkansız
en temel şeyleri dahi bilmeyip bu alanda soyunmuş olması bana fazla cesur geldi
ama kendisi bilir
mart sonunda tamamen gidecek şirketten . o vakte kadar geçiştirerek idare etmem lazım sanırım
asıl bugün sahiden ulan bu beni kullanmaya mı çalışıyor hissine kapıldım
ve inanılmaz rahatsız oldum

kızlar bu arkadaş bugün de benden destek istedi
bende kendisine eğer konu şirket harici bi durumsa (daha önce hep kendisi için destek istediğinden)
bu aralar iş akışımın çok yoğun olduğunu söyledim
öncelik vermem gereken birkaç işten bahsettim
o da bana, konumuz şirket ama ben bakarım gibi tripvari bi cevap verdi
bende bi yanıt yazmadım
açıkçası yalan söylediğini düşünüyorum
yani konumuz şirketle alakalı olsaydı şu şu durumlar hakkında görüşmemiz lazım diye ısrar ederdi diye düşünüyorum
oradan benim cümlemi cımbızla seçip cevap vermesinden hiç hoşlanmadım
beni bu sebeple üstüme şikayet edebileceğini düşünmüyorum ama olur da şikayet etmek gibi bi akıllılık yaparsa
ben de üstüme onunla alakalı durumu açıklarım

bende kendisine eğer konu şirket harici bi durumsa (daha önce hep kendisi için destek istediğinden)
bende bi yanıt yazmadım
yani konumuz şirketle alakalı olsaydı şu şu durumlar hakkında görüşmemiz lazım diye ısrar ederdi diye düşünüyorum
beni bu sebeple üstüme şikayet edebileceğini düşünmüyorum ama olur da şikayet etmek gibi bi akıllılık yaparsa

konu şirketle ilgili ise,
1. iş paylaşımı yöneticileriniz tarafından yapılmış olması gerekir ve dolaysııyla kendisine ait olan işi yine size yaptırmaya çalıştığı anlamına gelir.
2. kendisinin tıkandığı konuda yardım talep ediyorsa tabii ki yardım talep edebilir ama sizin iş akışınızda ona boş zaman yaratıp işlerini tamamlama zorunluluğunuz yoktur. üstesinden gelemediği işi yöneticiye bildirmek zorundadır.

bu meseleden neden bu denli korktuğunuzu anlayamıyorum. siz haklısınız.

konu şirketle ilgili ise,
1. iş paylaşımı yöneticileriniz tarafından yapılmış olması gerekir ve dolaysııyla kendisine ait olan işi yine size yaptırmaya çalıştığı anlamına gelir.
2. kendisinin tıkandığı konuda yardım talep ediyorsa tabii ki yardım talep edebilir ama sizin iş akışınızda ona boş zaman yaratıp işlerini tamamlama zorunluluğunuz yoktur. üstesinden gelemediği işi yöneticiye bildirmek zorundadır.

bu meseleden neden bu denli korktuğunuzu anlayamıyorum. siz haklısınız.
ya tabi ki korkmak değil ama böyle bişi bunca sene içerisinde ilk kez başıma geliyor
rahatsızlık duyuyorum bende yarattığı duygu da gerginlik oluyor
yeterince yoğun çalışıyorum ve abuk sabuk sorunlar yaşamak istemiyorum

burada ne olursa olsun meselenin ne olduğunu bana açıklaması gerekirdi
bende onu bunca senedir tanıyorsam konu iş değildi
konu şirketin işi olsaydı ben yoğunluğumu söylediğimde, şu müşteriyle ilgili görüşmemiz lazım bu da önemli falan derdi

ben mi artniyetliyim bilmiyorum ama giderayak insanlardan da her türlü kötülüğü, saçmalığı beklerim yani

ya tabi ki korkmak değil ama böyle bişi bunca sene içerisinde ilk kez başıma geliyor
rahatsızlık duyuyorum bende yarattığı duygu da gerginlik oluyor
yeterince yoğun çalışıyorum ve abuk sabuk sorunlar yaşamak istemiyorum

burada ne olursa olsun meselenin ne olduğunu bana açıklaması gerekirdi
bende onu bunca senedir tanıyorsam konu iş değildi
konu şirketin işi olsaydı ben yoğunluğumu söylediğimde, şu müşteriyle ilgili görüşmemiz lazım bu da önemli falan derdi

ben mi artniyetliyim bilmiyorum ama giderayak insanlardan da her türlü kötülüğü, saçmalığı beklerim yani

beklentiyi sakın düşürmeyin derim o halde.
yüzsüz gibi meseleyi üst yönetime taşırsa başı daha çok ağrır.

beklentiyi sakın düşürmeyin derim o halde.
yüzsüz gibi meseleyi üst yönetime taşırsa başı daha çok ağrır.
tedbiri elden bırakmıyorum lakin pek sanmam üste taşıyacağını, taşırsa kendi başı ağrır
bu muhabbet yazışma şeklinde olduğu için, iş istemiş de ben yapmamışım gibi gösteremez
zira açıkça ne hakkında görüşmek istediğini yazmadı bana
ben de "eğer konu şirketle ilgili değilse" diye başlamışım cümleye
kaldı ki ben yoğunluğumdan bahsediyorum, bahsettiğim işler yalan değil sahiden yapmam beklenen işler
ve sıkışık bi dönemdeyiz

bi yandan da sinir oluyorum kendisine daha önce 2 kere zaman ayırıp yardımcı oldum zaten
fazlasını istemeye ne gerek var
insanlar her boşluktan sızma peşinde

tedbiri elden bırakmıyorum lakin pek sanmam üste taşıyacağını, taşırsa kendi başı ağrır
bu muhabbet yazışma şeklinde olduğu için, iş istemiş de ben yapmamışım gibi gösteremez
zira açıkça ne hakkında görüşmek istediğini yazmadı bana
ben de "eğer konu şirketle ilgili değilse" diye başlamışım cümleye
kaldı ki ben yoğunluğumdan bahsediyorum, bahsettiğim işler yalan değil sahiden yapmam beklenen işler
ve sıkışık bi dönemdeyiz

bi yandan da sinir oluyorum kendisine daha önce 2 kere zaman ayırıp yardımcı oldum zaten
fazlasını istemeye ne gerek var
insanlar her boşluktan sızma peşinde

zaten şirkette birbirinizin dengi durumunda iseniz sizden iş talep etmesi söz konusu olamaz. içinizi rahat tutun. şafak kaç?

zaten şirkette birbirinizin dengi durumunda iseniz sizden iş talep etmesi söz konusu olamaz. içinizi rahat tutun. şafak kaç?
%100 denk değiliz o iş paylaşımından falan sorumlu
bi iş istediğinde yapmam lazım vs ki her zaman yaptım bununla alakalı en ufak sorunumuz olmadı
istediği işi de açıkça ifade etmek zorunda tabi ki
mart sonunda ayrılıyor. 1 ay daha beraber çalışıcaz

bende bi yanıt yazmadım
Ben bakarım diyebiliyorsa eğer kendi başına halledebiliyormuş neden sizin desteğinize ihtiyaç duymuş ki?
İstediği kadar trip atsın. Bu insan sizin için önemli biri değil.
Şikayet edeceğini sanmıyorum ama ederse de dediğiniz gibi savunursunuz kendinizi. İşten ayrılan kişinin mi yanında olmayı tercih ederler sizce yoksa sizin mi?
Çok iyi cevap vermişsiniz bence bi daha yardım istemez bu şekilde.

bende bi yanıt yazmadım
Bence güzel olmuş bu gelişme.
Bir daha sormaz tripte attıysa.
Boşverin bence artık. Ha olurda sizi şikayet etme gibi bir durumu olursa,daha evvel kendi alanı ile ilgili olmayan, benim alanımla ilgili sorular sordu, etik bulmadığım için cevap vermemeyi tercih ettim dersiniz ama sanmıyorum gidip şikayet edebileceğini ben.

Ben bakarım diyebiliyorsa eğer kendi başına halledebiliyormuş neden sizin desteğinize ihtiyaç duymuş ki?
yani... herşey apaçık ortada bence
İstediği kadar trip atsın. Bu insan sizin için önemli biri değil.
Şikayet edeceğini sanmıyorum ama ederse de dediğiniz gibi savunursunuz kendinizi. İşten ayrılan kişinin mi yanında olmayı tercih ederler sizce yoksa sizin mi?
Çok iyi cevap vermişsiniz bence bi daha yardım istemez bu şekilde.
elbette önemli biri değil
iş dışında bi muhabbetim yok kendisiyle
bende şikayet edebileceğini sanmıyorum
önceki sayfalarda yorumlarda yazmıştım, 1 senedir işini çokta hakkıyla yapmayan biri bu arada kendisi
kendisiyle ilgili öğrendiğim şeylerden sonra ciddi bi soğuma geldi zaten bana
burda verilen tavsiyeleri dinledim, hayır demeden hayır demiş oldum aslında kendisine :KK70:
iyi de oldu bence

Bence güzel olmuş bu gelişme.
Bir daha sormaz tripte attıysa.
Boşverin bence artık. Ha olurda sizi şikayet etme gibi bir durumu olursa,daha evvel kendi alanı ile ilgili olmayan, benim alanımla ilgili sorular sordu, etik bulmadığım için cevap vermemeyi tercih ettim dersiniz ama sanmıyorum gidip şikayet edebileceğini ben.
en nefret ettiğim şeydir iş arkadaşımdan trip yemek
profesyonellikten uzak geliyor bana
ben zaten kaç senelik çalışmanın hatrına kendisine 2 kere yardımcı oldum daha da olmam
yardım dediğim şey de öyle ufak değil, zamanımdan ayırıp birer saat görüşme yapmıştım
şu anki aklım olsa asla yapmazdım

kızlar selam
işle ilgili bir konuyla geldim bu kez ...
bu aralar çok bunalıyorum ve nedense çoğu konuda kendimi çıkmazda hissediyorum sık sık
o sebeple bu sitede de fazla vakit geçirir oldum
neyse konuya gireyim, iş yerimde senelerdir çalışıyorum ve sene başında benim gibi yıllardır çalışan bazı arkadaşların
işten ayrılacağını öğrendim. şu an ihbar sürelerindeler
yıllarca çalışan insanların ihbar süresi de uzun oluyor bilirsiniz
benim kendi uzmanlık alanım tamamen bilgi ve deneyime dayalı yani benim en büyük sermayem bilgim ve deneyimim aslında
şu an ihbar süresinde olan arkadaşlardan biri de işten ayrıldıktan sonra aynı sektörde serbest çalışmaya karar vermiş durumda
serbest olarak benim yaptığım, uzmanlık alanım olan işi yapmak istiyor lakin senelerce içinde olmasına rağmen bilgisi çok az
bu sebeple muhtemelen, bana çok fazla şey sorar oldu son zamanlarda. yani şu nasıl yapılır bana şunu öğretir misin vs gibisinden
işi şu boyutu da var benim seneler içinde sahip olduğum bilgiler çok değerli ve insanlar bunları öğrenebilmek için para verip eğitimlere katılıyor

1-2 kere falan talebi üzerine ben yardımcı oldum sonuçta kaç senelik iş arkadaşım . ama gördüğüm kadarıyla her gün benim alanımla ilgili bilgi almaya yönelik şeyler sorar oldu . rutine bağladı yani artık
örnek veriyorum kendisi yeni bi müşteri bağlamış, hizmet verirken ona lazım olacak bilgiyi benden talep ediyor falan
hal buna dönünce ben de kendi içimde bu yapılan şeyin etik olup olmadığını sorgular oldum , kendisine bişi demedim şu anlık
ama bu kişi şirketten ayrılıp kendi yoluna bakacak , aynı sektörde olduğu için belki ileride bize rakip olacak
ekipten ayrılacak bir insana benim uzmanlık alanımda bilgiler vermem doğru mu o da takılıyor kafama
kendi patronuma bu konuyu açmam gerekir mi bilemedim .
sonuçta mesai saatim içerisinde, şirket dışı istekler kapsamına giriyor bence bunlar
öte yandan şeyden de çekiniyorum, yarın öbür gün kendi patronumun kulağına giderse sorun yaşar mıyım
o sebeple ben sorsam mı patronuma bilemedim. yanlış bişey mi yapıyorum bilemiyorum
siz ne dersiniz ?
başıma ilk kez böyle bişi geliyor bu arada .
(arkadaşın patronla arası kötü değil, ileride belki bize dışarıdan destek verirsin muhabbeti bile olmuş aralarında ama kesin değil)
Yıllarca öğrenemediyse senin anlatmanla da öğrenmez merak etme. Biz genelde bilgilerimizi hep paylaşırız neden paylaşman sorun olsun ki. Onları öğrendiğinde seninle tıpatıp aynı performansı yine sergileyemez. Zeka, iş disiplini vs. devreye girer. Bilgisi yoksa serbest nasıl çalışacak onu da anlamadım.

Yıllarca öğrenemediyse senin anlatmanla da öğrenmez merak etme. Biz genelde bilgilerimizi hep paylaşırız neden paylaşman sorun olsun ki. Onları öğrendiğinde seninle tıpatıp aynı performansı yine sergileyemez. Zeka, iş disiplini vs. devreye girer. Bilgisi yoksa serbest nasıl çalışacak onu da anlamadım.
bilgi paylaşmak tabi ki sorun değil. ekip içinde daima birbirimize destek oluruz
ama bu arkadaş hani nasıl desem istediği şey online eğitimden hallice yani
işten ayrıldıktan sonra serbest çalışacak olması onu bize rakip yapacak sonuçta
o bakımdan bişeyler öğretmiş olmak sorun olur mu diye düşündüm
çünkü sektörümüzde özellikle çalışanlarına eğitim veren bazı şirketler bağlayıcı rekabet sözleşmeleri falan imzalatıyor çalışanlarına
bilginin gerçekten önemli olduğu bi sektördeyim
isim veremiyorum tabi ifşa olmamak adına .

Simdi bu kisi zaten etik dışı davraniyor rakip biri olarak ayrildigi sirketten birinden bilgi sizdirmaya calisir gibi davraniyor
Siz belki destek olmak adina yardimci olmussunuz ama onun freelance aldigi isleri size yaptirmasi ve sizin bedavaya bilgi vermeniz kendinize basta haksizlik olur
Is hayatinda son birkac senede gördüğüm şey şu ki, insanlara destek olmak yardimci olmak guzel bir sey ama kiymetini bilene... Bu konuda gercekten kazik yedigini dusunen biri olarak söyleyebilirim ki bilgi de bir degerdir ve bedavaya dağıtılmamali. Kendisine yardimci olmaya calistiginizi ama bunun icin kapsamli bir egitim almasi gerektigini soyleyerek varsa bilginiz, egitim onerileri paylaşabilirsiniz. İşim cok vaktim.yok diye diye reddedin bazi taleplerini. Suistimale açık bir durum gibi geldi bana.

Simdi bu kisi zaten etik dışı davraniyor rakip biri olarak ayrildigi sirketten birinden bilgi sizdirmaya calisir gibi davraniyor
Siz belki destek olmak adina yardimci olmussunuz ama onun freelance aldigi isleri size yaptirmasi ve sizin bedavaya bilgi vermeniz kendinize basta haksizlik olur
Is hayatinda son birkac senede gördüğüm şey şu ki, insanlara destek olmak yardimci olmak guzel bir sey ama kiymetini bilene... Bu konuda gercekten kazik yedigini dusunen biri olarak söyleyebilirim ki bilgi de bir degerdir ve bedavaya dağıtılmamali. Kendisine yardimci olmaya calistiginizi ama bunun icin kapsamli bir egitim almasi gerektigini soyleyerek varsa bilginiz, egitim onerileri paylaşabilirsiniz. İşim cok vaktim.yok diye diye reddedin bazi taleplerini. Suistimale açık bir durum gibi geldi bana.
en son istediğinde iş yoğunluğumu öne sürüp geri çevirdim
bi daha istemedi
isteyeceğini de sanmıyorum
ki bundan sonra iş yüküm öylesine arttı ki gerçekten artık mesai sırasında çok sıkışıyorum

X