Börekler Pırasalı Tava Böreği -Buget Yufka Sponsorluğunda)

alimiyon

erteleme, pes etme, vazgeçme, hareket geç!
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ekim 2015
3.791
14.563
Merhaba hanımlar ve Kazen Bey :KK200:
Hem pratikliği hem de lezzetiyle şahane bir tarifle geldim. :hamarat:
Pırasa sevmeyenlere/yemeyenlere bile pırasa yedirten cinsten bir börek. :super:Ayrıca fırını olmayıpta lezzetli bir börek yemek isteyenler için de alternatif bir tarif. Gelelim malzeme listemize.

Malzemeler;

* 3 adet yufka
* 1 çay bardağı süt
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 adet yumurta
* 1 yemek kaşığı tereyağ

Screenshot_20180119-152238-01.jpeg

İç Harcı İçin;

* 2 adet pırasa
* 1 yemek kaşığı salça
* Zeytinyağ
* Tuz
* Pul biber
* Karabiber

Hazırlanışı;
İşe öncelikle iç harcı hazırlayarak başlayalım. İnce ince doğradığımız pırasayı 1 yemek kaşığı saçla ile kavuralım. Altını kapatıp tuz ve baharatını damak tadımıza göre ayarlayıp soğumaya bırakalım.

Screenshot_20180119-152217-01.jpeg

Screenshot_20180119-152223-01.jpeg

Screenshot_20180119-152228-01.jpeg

Screenshot_20180119-152233-01.jpeg

Ardından bir kasede çırptığımız yumurtamıza süt ve sıvı yağı ekleyerek böreğimizin sosunu hazırlayalım.
Her tarafını yağladığımız tavaya yufkamızın bir tanesini bütün ve kenarlardan eşit olarak taşacak şekilde yerleştirip hazırladığımız sostan sürelim. Daha sonra bir başka yufkamızı elimizle 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım bu aşamada pırasalı harcımızı koyup kalan diğer yufkayıda aynı şekilde 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım. Son olarak tavadan sarkan kısımları kapatıp en üstüne de tereyağ parçaları koyup, kapağını kapatıp kısık ateşte kızarana kadar pişirelim. Kızaran tarafı bir tabak ya da tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da kısık ateşte kontrollü kızartalım.

Screenshot_20180119-152259-01.jpeg

Screenshot_20180119-152303-01.jpeg

Screenshot_20180119-152308-01.jpeg

Screenshot_20180119-152313-01.jpeg

Püf Noktası;
Böreğinizi bir gece önceden yaparsanız sosunu daha iyi çekeceğinden su böreği lezzetinde bir börek yemiş olursunuz.
Tavanızı fazla yağlamayın sos yeterince yağlı olduğu için tavayı fazla yağladığınız takdirde böreğiniz oldukça yağlı olacaktır. Arzu ederseniz pırasalı harcın içine kıyma da kullanabilirsiniz.

Alternetif iç harçlarla da tava böreği yapabilirsiniz. (peynirli, kuru patlıcanlı, ıspanaklı, tavuklu vs. vs.)

Screenshot_20180119-152327-01.jpeg

Screenshot_20180119-152332-01.jpeg

Screenshot_20180119-152337-01.jpeg

Screenshot_20180119-152343-01.jpeg

Afiyet şifa olsun efendim! :KK28:

Son düzenleme:
Pırasa sevmeyenlere/yemeyenlere bile pırasa yedirten cinsten bir börek. :super:Ayrıca fırını olmayıpta lezzetli bir börek yemek isteyenler için de alternatif bir tarif. Gelelim malzeme listemize.

Malzemeler;

* 3 adet yufka
* 1 çay bardağı süt
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 adet yumurta
* 1 yemek kaşığı tereyağ

Eki Görüntüle 2097293

İç Harcı İçin;

* 2 adet pırasa
* 1 yemek kaşığı salça
* Zeytinyağ
* Tuz
* Pul biber
* Karabiber

Hazırlanışı;
İşe öncelikle iç harcı hazırlayarak başlayalım. İnce ince doğradığımız pırasayı 1 yemek kaşığı saçla ile kavuralım. Altını kapatıp tuz ve baharatını damak tadımıza göre ayarlayıp soğumaya bırakalım.

Eki Görüntüle 2097294
Eki Görüntüle 2097295
Eki Görüntüle 2097296
Eki Görüntüle 2097297

Ardından bir kasede çırptığımız yumurtamıza süt ve sıvı yağı ekleyerek böreğimizin sosunu hazırlayalım.
Her tarafını yağladığımız tavaya yufkamızın bir tanesini bütün ve kenarlardan eşit olarak taşacak şekilde yerleştirip hazırladığımız sostan sürelim. Daha sonra bir başka yufkamızı elimizle 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım bu aşamada pırasalı harcımızı koyup kalan diğer yufkayıda aynı şekilde 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım. Son olarak tavadan sarkan kısımları kapatıp en üstüne de tereyağ parçaları koyup kısık ateşte kızarana kadar pişirelim. Kızaran tarafı bir tabak ya da tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da kısık ateşte kontrollü kızartalım.

Eki Görüntüle 2097298
Eki Görüntüle 2097299
Eki Görüntüle 2097301
Eki Görüntüle 2097302

Püf Noktası;
Böreğinizi bir gece önceden yaparsanız sosunu daha iyi çekeceğinden su böreği lezzetinde bir börek yemiş olursunuz.
Tavanızı fazla yağlamayın sos yeterince yağlı olduğu için tavayı fazla yağladığınız takdirde böreğiniz oldukça yağlı olacaktır. Arzu ederseniz pırasalı harcın içine kıyma da kullanabilirsiniz.

Alternetif iç harçlarla da tava böreği yapabilirsiniz. (peynirli, kuru patlıcanlı, ıspanaklı, tavuklu vs. vs.)

Eki Görüntüle 2097303
Eki Görüntüle 2097304
Eki Görüntüle 2097305
Eki Görüntüle 2097306

Ellerine sağlık canım başarılar dilerim :KK36:

Görsellik yemek dergileri fotoğraflarından fırlamış gibi, o kadar estetik. Bayıldım! Pırasalı börek hiç yemedim ama eminim güzeldir. Ellerinize sağlık. :KK200:
Çok teşekkür ederim :KK37:
Pırasa seviyorsanız mutlaka denemelisiniz. Hatta erkek arkadaşınıza bile tattırmalısınız :super:

Malzemeler;

* 3 adet yufka
* 1 çay bardağı süt
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 adet yumurta
* 1 yemek kaşığı tereyağ

Eki Görüntüle 2097293

İç Harcı İçin;

* 2 adet pırasa
* 1 yemek kaşığı salça
* Zeytinyağ
* Tuz
* Pul biber
* Karabiber

Hazırlanışı;

Eki Görüntüle 2097294
Eki Görüntüle 2097295
Eki Görüntüle 2097296
Eki Görüntüle 2097297

Her tarafını yağladığımız tavaya yufkamızın bir tanesini bütün ve kenarlardan eşit olarak taşacak şekilde yerleştirip hazırladığımız sostan sürelim. Daha sonra bir başka yufkamızı elimizle 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım bu aşamada pırasalı harcımızı koyup kalan diğer yufkayıda aynı şekilde 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım. Son olarak tavadan sarkan kısımları kapatıp en üstüne de tereyağ parçaları koyup, kapağını kapatıp kısık ateşte kızarana kadar pişirelim. Kızaran tarafı bir tabak ya da tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da kısık ateşte kontrollü kızartalım.

Eki Görüntüle 2097298
Eki Görüntüle 2097299
Eki Görüntüle 2097301
Eki Görüntüle 2097302

Püf Noktası;

Eki Görüntüle 2097303
Eki Görüntüle 2097304
Eki Görüntüle 2097305
Eki Görüntüle 2097306

Çokkkk severim ve yaparimda pırasalı börek şahane olur sunuma bayıldım tarifinize bayıldım, Ellerine emeğine sağlık Başarılar dilerim :KK200:

Tarif ve sunum harika.
Pırasaya bayılırım, favorilerimden biri de bu tarif oldu.
Ellerinize sağlık.
Başarılar:KK51:

Ama fotoğrafların muhteşemliği? Çıtayı bu kadar yükseltmeseydiniz iyiydi :lülülü:

Pırasayı çok sevmem ben aslında, ama annem pırasalı börek yaptığında harcın içine krema da ekler, sanki sebze değilmişçesine yumuşacık, kremamsı bir tadı olur içinin. Sizin sütlü sosta harca aynı etkiyi verir gibi geldi, çok lezzetli olacağını düşünüyorum o yüzden, mutlaka deneyeceğim fırsatını bulduğumda. :kk77: Ellerinize sağlık.

Çok teşekkür ederim :KK37:
Pırasa seviyorsanız mutlaka denemelisiniz. Hatta erkek arkadaşınıza bile tattırmalısınız :super:

Ehehe pırasa hiç sevmez. Ben çok severim zeytinyağlısını falan. Yapıcam valla bakalım anlayacak mı pırasa olduğunu. :KK48:

Ellerine sağlık canım harika olmuş:kk77:
Yarışmada bol şans diliyorum:KK200:
Nevoş abla oylama için hangisini seçeceğinizi çok merak ediyorum :)

Pırasa börek içi olarak inanılmaz beğendiğim iclerdendir ellerini sağlık çok güzel gözüküyor
Bence de peynir ve patates dışındaki harçları daha çok seviyorum :kk77:

Çokkkk severim ve yaparimda pırasalı börek şahane olur sunuma bayıldım tarifinize bayıldım, Ellerine emeğine sağlık Başarılar dilerim :KK200:
Aslında pırasalı yapma konusunda tereddütlüydüm pek bilinen ve tercih edilen bir iç harcı değil. Bilenlerin olması beni rahatlattı. :KK31:

Canım müthiş olmuş. Çok lezzetli görünüyor. Ellerine kollarına sağlık. Başarılar dilerim :kk77::KK200:
Çok teşekkür ederim sidelyam mutlaka denemelisin :)

Tarif ve sunum harika.
Pırasaya bayılırım, favorilerimden biri de bu tarif oldu.
Ellerinize sağlık.
Başarılar:KK51:
Daha önce denemediyseniz mutlaka deneyin :dondurma:
Sunum ve resimler harika olmus eminim borekte oyledir :)
Açı ve ışığı ayarlarken börek buz gibi oldu :KK48:

Ama fotoğrafların muhteşemliği? Çıtayı bu kadar yükseltmeseydiniz iyiydi :lülülü:

Pırasayı çok sevmem ben aslında, ama annem pırasalı börek yaptığında harcın içine krema da ekler, sanki sebze değilmişçesine yumuşacık, kremamsı bir tadı olur içinin. Sizin sütlü sosta harca aynı etkiyi verir gibi geldi, çok lezzetli olacağını düşünüyorum o yüzden, mutlaka deneyeceğim fırsatını bulduğumda. :kk77: Ellerinize sağlık.
Krema derken bildiğimiz sıvı krema mı? Hiç duymamıştım ilk fırsatta denerim. Bir gece önceden yapınca lezzet çıtası yükseliyor :KK39:
Ehehe pırasa hiç sevmez. Ben çok severim zeytinyağlısını falan. Yapıcam valla bakalım anlayacak mı pırasa olduğunu. :KK48:
Siz o görmeden yapın kıyma seviyorsanız kıyma da koyup pırasa tadını hepten bastırabilirsiniz :super:
Ellerinize sağlık, resimler çok profesyonel. Yarışmada başarılar dilerim:KK68:
Çok teşekkür ederim :KK36:

Malzemeler;

* 3 adet yufka
* 1 çay bardağı süt
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 adet yumurta
* 1 yemek kaşığı tereyağ

Eki Görüntüle 2097293

İç Harcı İçin;

* 2 adet pırasa
* 1 yemek kaşığı salça
* Zeytinyağ
* Tuz
* Pul biber
* Karabiber

Hazırlanışı;

Eki Görüntüle 2097294
Eki Görüntüle 2097295
Eki Görüntüle 2097296
Eki Görüntüle 2097297

Eki Görüntüle 2097298
Eki Görüntüle 2097299
Eki Görüntüle 2097301
Eki Görüntüle 2097302

Püf Noktası;

Eki Görüntüle 2097303
Eki Görüntüle 2097304
Eki Görüntüle 2097305
Eki Görüntüle 2097306

Ellerine sağlık canım çok güzel olmuş eminim tadı da öyle başarılar :KK76::kk77:

X