Börekler Pırasalı Tava Böreği -Buget Yufka Sponsorluğunda)

Merhaba hanımlar ve Kazen Bey :KK200:
Hem pratikliği hem de lezzetiyle şahane bir tarifle geldim. :hamarat:
Pırasa sevmeyenlere/yemeyenlere bile pırasa yedirten cinsten bir börek. :super:Ayrıca fırını olmayıpta lezzetli bir börek yemek isteyenler için de alternatif bir tarif. Gelelim malzeme listemize.

Malzemeler;

* 3 adet yufka
* 1 çay bardağı süt
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 adet yumurta
* 1 yemek kaşığı tereyağ

Eki Görüntüle 2097293

İç Harcı İçin;

* 2 adet pırasa
* 1 yemek kaşığı salça
* Zeytinyağ
* Tuz
* Pul biber
* Karabiber

Hazırlanışı;
İşe öncelikle iç harcı hazırlayarak başlayalım. İnce ince doğradığımız pırasayı 1 yemek kaşığı saçla ile kavuralım. Altını kapatıp tuz ve baharatını damak tadımıza göre ayarlayıp soğumaya bırakalım.

Eki Görüntüle 2097294
Eki Görüntüle 2097295
Eki Görüntüle 2097296
Eki Görüntüle 2097297

Ardından bir kasede çırptığımız yumurtamıza süt ve sıvı yağı ekleyerek böreğimizin sosunu hazırlayalım.
Her tarafını yağladığımız tavaya yufkamızın bir tanesini bütün ve kenarlardan eşit olarak taşacak şekilde yerleştirip hazırladığımız sostan sürelim. Daha sonra bir başka yufkamızı elimizle 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım bu aşamada pırasalı harcımızı koyup kalan diğer yufkayıda aynı şekilde 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım. Son olarak tavadan sarkan kısımları kapatıp en üstüne de tereyağ parçaları koyup, kapağını kapatıp kısık ateşte kızarana kadar pişirelim. Kızaran tarafı bir tabak ya da tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da kısık ateşte kontrollü kızartalım.

Eki Görüntüle 2097298
Eki Görüntüle 2097299
Eki Görüntüle 2097301
Eki Görüntüle 2097302

Püf Noktası;
Böreğinizi bir gece önceden yaparsanız sosunu daha iyi çekeceğinden su böreği lezzetinde bir börek yemiş olursunuz.
Tavanızı fazla yağlamayın sos yeterince yağlı olduğu için tavayı fazla yağladığınız takdirde böreğiniz oldukça yağlı olacaktır. Arzu ederseniz pırasalı harcın içine kıyma da kullanabilirsiniz.

Alternetif iç harçlarla da tava böreği yapabilirsiniz. (peynirli, kuru patlıcanlı, ıspanaklı, tavuklu vs. vs.)

Eki Görüntüle 2097303
Eki Görüntüle 2097304
Eki Görüntüle 2097305
Eki Görüntüle 2097306

Afiyet şifa olsun efendim! :KK28:
Ellerine sağlık canım,gerek tarifin gerek sunumun çok başarılı olmuş,başarılar dilerim.

Utandırıyorsun beni:KK45:
1 Haftadır aklımdaydı tava böreği,farklı bir tarif olsun diye yapayım yarışmaya diyordum ,sabah yine yaptım .Sayende yarışma için yapmama gerek kalmadı ,rahatladım:KK48:
Hak ediyorsun :KK9:
Ben de baktım genelde benzer tarifler var dedim hem pişirmesi hem hazırlığı kolay olsun farklı olsun burada öğrencilerde takılıyor her öğrencinin fırını olmayabilir onlar için de fikir olsun dedim elimden geldiğince yaptım bir şeyler.
Afiyet olsun bu arada neli yaptın? :kk77:

Ellerine sağlık acil durum böreğim bu börek benim :)))) yarışma da başarılar Kazen Kazen beyde sizi tutuyorsa kim tutar sizi :-)
Teşekkür ederim evet şipşak olduğu için acil durumlarda kurtarıyor :KK31:
Kazen beyin herkesi tuttuğu söyleniyor ama bilemeyeceğim artık öyle mi dersiniz? :KK6:

Hak ediyorsun :KK9:
Ben de baktım genelde benzer tarifler var dedim hem pişirmesi hem hazırlığı kolay olsun farklı olsun burada öğrencilerde takılıyor her öğrencinin fırını olmayabilir onlar için de fikir olsun dedim elimden geldiğince yaptım bir şeyler.
Afiyet olsun bu arada neli yaptın? :kk77:
34-gif.1318281

Aynen canım pratik bir börek ,geçen gün yaptığımı senin yaptığın gibi kat kat peynirli yapmıştım.Bu sabah yaptığımı da kol böreği şeklinde kıymalı yaptım .Pırasalı harçtan kesinlikle yapacağım.Oğlum pırasa yemediği için börekte denemedim ama senin harç çok iştah açıcı duruyor.Belki börek sayesinde pıasayı da sever kimbilir.

34-gif.1318281

Aynen canım pratik bir börek ,geçen gün yaptığımı senin yaptığın gibi kat kat peynirli yapmıştım.Bu sabah yaptığımı da kol böreği şeklinde kıymalı yaptım .Pırasalı harçtan kesinlikle yapacağım.Oğlum pırasa yemediği için börekte denemedim ama senin harç çok iştah açıcı duruyor.Belki börek sayesinde pıasayı da sever kimbilir.
Kardeşim de pırasa yemez kokusuna bile tahammülü yoktur o bile koca koca 2 dilim yedi :KK48:
Pırasa kokusu kesinlikle olmuyor kıymalı pırasalı yapınca hiç pırasa tadı kalmıyor istersen içerisine bir miktarda kıyma koyabilirsin. İnşaallah sever. Pırasanın dolmasını yaparakta yedirebilirsin :KK39:

Merhaba hanımlar ve Kazen Bey :KK200:
Hem pratikliği hem de lezzetiyle şahane bir tarifle geldim. :hamarat:
Pırasa sevmeyenlere/yemeyenlere bile pırasa yedirten cinsten bir börek. :super:Ayrıca fırını olmayıpta lezzetli bir börek yemek isteyenler için de alternatif bir tarif. Gelelim malzeme listemize.

Malzemeler;

* 3 adet yufka
* 1 çay bardağı süt
* 1 çay bardağı sıvı yağ
* 1 adet yumurta
* 1 yemek kaşığı tereyağ

Eki Görüntüle 2097293

İç Harcı İçin;

* 2 adet pırasa
* 1 yemek kaşığı salça
* Zeytinyağ
* Tuz
* Pul biber
* Karabiber

Hazırlanışı;
İşe öncelikle iç harcı hazırlayarak başlayalım. İnce ince doğradığımız pırasayı 1 yemek kaşığı saçla ile kavuralım. Altını kapatıp tuz ve baharatını damak tadımıza göre ayarlayıp soğumaya bırakalım.

Eki Görüntüle 2097294
Eki Görüntüle 2097295
Eki Görüntüle 2097296
Eki Görüntüle 2097297

Ardından bir kasede çırptığımız yumurtamıza süt ve sıvı yağı ekleyerek böreğimizin sosunu hazırlayalım.
Her tarafını yağladığımız tavaya yufkamızın bir tanesini bütün ve kenarlardan eşit olarak taşacak şekilde yerleştirip hazırladığımız sostan sürelim. Daha sonra bir başka yufkamızı elimizle 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım bu aşamada pırasalı harcımızı koyup kalan diğer yufkayıda aynı şekilde 4 parçaya bölerek tavaya yerleştirip soslayalım. Son olarak tavadan sarkan kısımları kapatıp en üstüne de tereyağ parçaları koyup, kapağını kapatıp kısık ateşte kızarana kadar pişirelim. Kızaran tarafı bir tabak ya da tepsi yardımıyla ters çevirip diğer tarafını da kısık ateşte kontrollü kızartalım.

Eki Görüntüle 2097298
Eki Görüntüle 2097299
Eki Görüntüle 2097301
Eki Görüntüle 2097302

Püf Noktası;
Böreğinizi bir gece önceden yaparsanız sosunu daha iyi çekeceğinden su böreği lezzetinde bir börek yemiş olursunuz.
Tavanızı fazla yağlamayın sos yeterince yağlı olduğu için tavayı fazla yağladığınız takdirde böreğiniz oldukça yağlı olacaktır. Arzu ederseniz pırasalı harcın içine kıyma da kullanabilirsiniz.

Alternetif iç harçlarla da tava böreği yapabilirsiniz. (peynirli, kuru patlıcanlı, ıspanaklı, tavuklu vs. vs.)

Eki Görüntüle 2097303
Eki Görüntüle 2097304
Eki Görüntüle 2097305
Eki Görüntüle 2097306

Afiyet şifa olsun efendim! :KK28:
Screenshot_2018-01-31-19-56-23-597.jpeg

Şuan sizin tarifi yapiyorum:kk77::kk77::kk77:

X