Prematüre bebeği olup RSV aşısı yaptıran var mı ?

Teriyaki

Üye
Kayıtlı Üye
20 Ağustos 2023
646
896
34
Merhaba 32. haftada doğum yaptım bebeğim prematüre 22 gün yoğun bakımda kaldı entube olmadı.
Doğum yaptığım hastaneden aradılar prematüre olduğu için RSV aşısı yaptırmanız gerekiyor üniversite hastanesinden rapor çıkarıp yaptirabilirsiniz dediler.
Üni hastanesine gittim bebeğim 32. Haftada doğduğu için ve entube olmadığı için kalp sorunu olmadığı için Dr kriterlere uymuyor rapor veremem dedi aşı 5 doz yapılıyormuş ve tek doz 10 bin TL
Yaptirmazsam risk olur mu dedim size kalmış dedi yaptırayım mi dedim size kalmış dedi sinir oldum
Yaptırması gerekip yaptırmayan var mı?
Ya da özel alarak yaptıran fayda gören var mı lütfen aydinlatirsaniz sevinirim çok ikilemde kaldım

Benim bebeğim 26 hafta 940 gram doğdu ayrıca kalpte açıklık vardı. 1 kilo altı doğduğu ve 28 gün entübe kaldığı için raporu bilgim dışında çoktan çıkartmışlar zaten. Kış dönemi Ekim-Şubat 5 ay Rsv aşısı oldu geçen sene. En fazla 24 aya kadar vuruluyor zaten.
Kızım şuan 18 aylık geçen ay aşısını vuruldu bu ay kalp ameliyatı oldu artık Allaha şükür potansiyel kalp hastası değil. Ameliyattan iki gün sonra aşı olması gerekiyordu doktoruna durumu söyledim bu ay ötelesek olur mu diye. Doktor vurdurmayın aşıyı muhtemelen kardiyoloji de artık gerek duymayacak ameliyat oldu çünkü iyileşti artık dedi. Bu ay vurdurmadık önümüzdeki ay kardiyoloji doktoru ne derse ona göre hareket etcez fakat genelde vurulmuyormuş artık.
Yani özellikle kalp hastası değilse ve entübe kalmadıysa aşıya gerek duyulmuyor.
Bizim de bu sene yenilenmiş raporumuz iptal edilebilir.

Benim bebeğim 26 hafta 940 gram doğdu ayrıca kalpte açıklık vardı. 1 kilo altı doğduğu ve 28 gün entübe kaldığı için raporu bilgim dışında çoktan çıkartmışlar zaten. Kış dönemi Ekim-Şubat 5 ay Rsv aşısı oldu geçen sene. En fazla 24 aya kadar vuruluyor zaten.
Kızım şuan 18 aylık geçen ay aşısını vuruldu bu ay kalp ameliyatı oldu artık Allaha şükür potansiyel kalp hastası değil. Ameliyattan iki gün sonra aşı olması gerekiyordu doktoruna durumu söyledim bu ay ötelesek olur mu diye. Doktor vurdurmayın aşıyı muhtemelen kardiyoloji de artık gerek duymayacak ameliyat oldu çünkü iyileşti artık dedi. Bu ay vurdurmadık önümüzdeki ay kardiyoloji doktoru ne derse ona göre hareket etcez fakat genelde vurulmuyormuş artık.
Yani özellikle kalp hastası değilse ve entübe kalmadıysa aşıya gerek duyulmuyor.
Bizim de bu sene yenilenmiş raporumuz iptal edilebilir.
Çok geçmiş olsun Allah şifa versin cvp için teşekkürler

Biz de yaptırdık.

Hatta burada arduino27 arduino27 arkadaş bana özellikle söylemişti. Benim haberim bile yoktu. Allahım razı olsun inşallah arduino27 arduino27 ’den. Onun sayesinde yaptırdık aşılarımızı. Rapor da varmış da hastanede söylemediler.

Allahım tüm yavruları bağışlasın inşallah.

Biz de yaptırdık.

Hatta burada arduino27 arduino27 arkadaş bana özellikle söylemişti. Benim haberim bile yoktu. Allahım razı olsun inşallah arduino27 arduino27 ’den. Onun sayesinde yaptırdık aşılarımızı. Rapor da varmış da hastanede söylemediler.

Allahım tüm yavruları bağışlasın inşallah.
Merhaba kaç aylık doğdu bebiş entube oldu mu sartlar varmış biz sınırda kaldık 5 doz vurulması gerekiyormuş tek doz 10 bin TL dedi Dr araştiriyorum

Merhaba kaç aylık doğdu bebiş entube oldu mu sartlar varmış biz sınırda kaldık 5 doz vurulması gerekiyormuş tek doz 10 bin TL dedi Dr araştiriyorum
Günaydın arkadaşım.
Bizim bebe SAT’a göre 29+5
Ama gelişimi 2 ya da 3 hafta gerideydi.
Geçmiş zaman,tam olarak hatırlamıyorum,yanlış söylemeyeyim.
1 ay kadar entübe kaldı.

Çok pahalıymış evet.

Biz de raporluyduk,para vermedik.

Kendinize göre en iyi kararı verirsiniz inşallah arkadaşım.

Allahım yavrunuzu sağlıkla mutlulukla büyütmeyi nasip etsin inşallah arkadaşım.

X