Prolaktin Yüksekliği Sorunu Olanlar

Merhaba arkadaslar
Prolaktin sonucum 131 cikmis henuz doktora gostermedim.endokrin doktoruna gitmem gerekiyor mu?malum devlet hastaneleri cok ilgisiz kadin dogum(ya da ben ona denk geldim Anadolu yakasi istda).Yardimci olur musunuuuuz

Maalesef aynı durumdayz ne yapıyorsam düşmüyor bı 45 oluyor bı 31 ,18 dalgalı anliycagnz benden geçen dış kan aldılar ona göre tedaviye başliycaz daha çıkmamış ne kanıdır onuda anlamadım ya ama Rabbim isteyen herkese nasip etsin bizede çok istiyoruz ama olmuyor ne yazikki 😥😥

Selam kızlar.. Bir şey soracaktım. Prolaktin hormonum yüksek çıktı (37,2)

Doktorum beni beyin cerrahisine yönlendirdi. İnternette araştırdığımda da endokrinoloji bölümü yazıyor. Siz hangi bölüme gittiniz bu yüksekliğin tedavisi için?

Selam kızlar.. Bir şey soracaktım. Prolaktin hormonum yüksek çıktı (37,2)

Doktorum beni beyin cerrahisine yönlendirdi. İnternette araştırdığımda da endokrinoloji bölümü yazıyor. Siz hangi bölüme gittiniz bu yüksekliğin tedavisi için?
Beyin cerrahisine yönlendirme sebebi beyindeki hipofiz bezi prolaktin hormonu salgılıyor eğer o bezde bir adenom varsa bu hormonu daha fazla salgılıyor benimde mr çektirmemi istedi hipofiz bezine bakmak için

Herkese Merhaba,
Ben de uzun zamandır bu tarz forumları takip edip kendi durumum hakkında sürekli araştırma yapıyordum. Tekrar girip okuyunca yaşadıklarımla sizleri bilgilendirmek istedim.
Şu an 29 yaşındayım ve evliyim. 8 sene önce bekarken birkaç ay adet görememiştim. Kadın Doğum benden hormon testi istedi prolaktinim 165 gibi bir değer çıkmıştı. hemen endokrinoloğa yönlendirildim ve hipofiz mr ı çekildi. 8 mm bir adenomum olduğunu gördük. Dostinexe başladım. Daha sonra yıllar içinde bu adenom bir büyüdü bir küçüldü. ilk aylarda hemen 4 mm oldu bana bir rahatlık geldi sanırım ve ilacı kafama göre bıraktım ama adenomum hemen 8 mm ye takrar çıktı. Dostinex dozum sürekli arttırıldı azaltıldı hep denemeler yaptık ama hiçbir zaman adenomum kaybolmadı. tabii benim vücudum ekstra dirençli çıktı nedenini bilemiyoruz. Ama ilacı kullanmaya başladıktan sonra prolaktinim düşmese bile adetlerim çok düzenli oldu hiç adet olamadığım zaman olmadı. son yıllarda prolaktinim hep 70-80 bandında oldu. Doktorum çok ilgiliydi ve evli olmamama rağmen benden hep progesteron testi istedi. (prolaktin testi yumurtlamay bastırıp hamile kalmayı engelleyeceği için progesteron değerine bakılıyor. progesteron değerinden o ay yumurtlayıp yumurtlamadığınızı görüyorsunuz) benim prolaktinim 70-80 olduğunda da yumurtlmam hep yüksek çıkıyordu. Haziran 2021 ayında evlendim. tekrar doktora gittiğimde senin değerlerinle hamilelikte bir sorun yaşayacağımı düşünmediğini ama eğer istiyorsak ve imkanlarımız müsaitse denememizi olmazsa da erkenden tedaviye başlayacağımızı söyledi. Biz de kararımızı verdik ve ben ilk ay hamile kaldım. Test yapmadan içime bir his gelmişti ve farkedince hemen dostinexi bıraktım. Doktorum hamile kaldığımızı öğrendiğimde bırakmamı söyledi. bebeğe zarar verip düşük yaptırabilirmiş. Zaten hamilelik döneminde prolaktinin yüksek olması gerekiyor. Bu yüzden hamile kaldığınızda artık prolaktin kontrolü yapmanız gerekmiyor. Tabii hamilelikte daha fazla prolaktin salgılanacağından adenomda büyüme olabilirmiş. bunu da göze almak lazım. onun kontrolünü de adenom büyümesinde göz damarları değeceğinden ötürü görmede sorun yaratabiliyormuş. Bu yüzden 3 ayda bir görme alanı muayenesi olmanız gerekiyor. eğer ekstra bir büyüme olup görmeniz etkilenirse gebelik sürecinde cerrahi operasyon olmanız gerekebilir. Dilerim kimse bu durumla karşılaşmaz. şu an 4. ayımın içindeyim görme alanımda bir problemim yok olacağını da pek sanmıyorm. Çünkü doktorum artık yıllardır dostinex kullanmamdan ötürü adenomun eski elastikiyetini kaybettiğini büyümeye çok da elverişli olmadığını söyledi. tabi bu o kadar farklı bir şey ki gerçekten hastadan hastaya değişkenlik gösteriyor. birinde öyle oldu diye sizde de aynısı olacak diye bir durum kesinlikle söz konusu değil. Benim durumumla da kendinizi karşılaştırmanızı istemem çünkü bünyeden bünyeye fark eden bir durum bu. İnşallah herkes kısa zamanda sağlığına kavuşur, bebek isteyenlere en doğru ve en güzel zamanda Allah nasip eder inşallah.

SELAM kızlar bende aranıza yeni katıldım.
ben 9 aylık evliyim.benimde adet düznsizliğim vardı hormon tahlili yaptırdım prolaktin 40 çıktı fsh 45 çıktı doktor yumurtan yok çocuğun olmaz dedi.çok üzülüyorum.eşimle de çocuk istiyorduk hiç korunmadık ama bişey yok zaten adet göremiyorum.çok çaresizim ne yapacağımı bilemiyorum.iyi bir doktor bilen varmı henüz 32 yaşındayım teşekkürler
Doktor değilde hormonları düze koyan bir bitki hayıt tohumu ve Aslan pençesi araştır kullan birçok kişiye şifa olmuş önce dua sonra şifasını allahtan beklemek lazım bende yeni başlıyorum inşallah banada şifa olur🙏

Doktor değilde hormonları düze koyan bir bitki hayır tohumu ve Aslan pençesi araştır kullan birçok kişiye şifa olmuş önce dua sonra şifasını allahtam beklemek lazım bende yeni başlıyorum inşallah banada şifa olur🙏
arkadaşlar bana yardım edin lütfen prolaktinim 39.75 cıktı hormon testinde selle mr istedi temiz cıktı şindi doktor endoknoroji diyo gıdebilirsin dedi. daha neler neler kaldıracak gücüm yok .prolaktini düşürecek ilac alsam kullansam zararı olurmu sizce.bide hayıt suyu ne kadar iii,prolaktini olan arkadaşlar stresım cok Allah rızası için bilgilendirin.
Benim 38 çıktı dostınex 0.5 mg verdi içerisinde sadece 2 tablet var haftada bir kere kullan gel tekrar bakalım dedi size ilaç verilmedi mi

X