Protezli meme dikleştirme günlüğüm

Marge Simpson

🥂
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2023
19
12
Merhabalar 27 temmuz perşembe günü protezli meme dikleştirme ameliyati oldum. Burayı, yazabildiğim sürece günlük tutar gibi kullanmayı düşünüyorum. Hem kendim için bir kayıt hem de düşünenler için yardımcı olacak bir konu olur diye düşündüm😌
Perşembe günü 12 buçukta ameliyata alındım. Ameliyatım yaklaşık üç saat sürmüş. Uyandığımda odaya çıkarılmıştım. Korseli oldugum için hiçbir şey göremedim. Ama yatarken o şişkinliği görmek bile mutlu etmeye yetmişti. Doktoruma 300 cc'ye kadar istediğimi söylemiştim. Denemiş fakat meme dokumla birlikte 300'ün çok büyük durduğunu 270 cc koyduğunu söyledi. Tam istediğim gibi duruyorlar. (Bu süreçte doktora güvenmek de çok önemli. Çünkü 300 ya da daha büyük diye diretsem ve doktor da yapsa ileride yeniden sarkma olasılığı varmış.)
29 yaşımdayım, henüz anne olmadım. Fakat ergenlikte şok diyetlerle verdiğim kilolar memelerimin canına okudu. (Bunu okuyan genç kızlar varsa lütfen ama lütfen o bilmem kaç haftada bilmem kaç kilo yazan diyetleri yapmayın. Hayatımın hatası oldu benim.) Bu yüzden her ortamda hep bir özgüven eksikliği yaşıyordum. 18-19 yaşlarından beri hayalim olan bir şeyi gerçekleştirdim 3 gün önce. Hala inanamıyorum😁🙌🏻
Ameliyat olduktan sonraki ilk gece inanılmaz ağrılar yaşadım, e tabii anestezi etkisi geçiyor ağrı kesicilerin etkisi geçiyor yani çok normal. Yalnızca protez ya da yalnızca dikleştirme olsaydım bu kadar ağrım olmayacakmış doktorumun söylediğine göre. Benimki ikisi bir arada olduğu için sürecin biraz daha acılı geçeceğini en baştan söylemişti, yani sürpriz olmadı bana. Dren takıldı bu arada onların da acısını hissediyorum bence. Dün taburcu oldum. Ağrı kesicilerle acı hafifliyor. Hatta bugün buraya yazacak kadar iyiyim.🦦
Yara izlerinin daha hızlı iyileşmesi için neler yapıyorum biraz da onları yazayım. Bakalım işe yarayacak mı, birlikte görelim🐌 bir kere en başta şunu belirtmek isterim, yaraların iyileşmesini engelleyen şeylerin en önde gelenlerinden biri sigara. Bıraktım arkadaşlar.❣️ Umarım geri dönmem ama sağlığımı ve kendimi sigaradan daha çok sevdiğimi fark ettim.💖 Bol su içiyorum anestezi ve ödemler vücudumdan daha hızlı atılsın diye. Meyve yiyorum. Eşim karışık meyve suyu sıkıyor günde bir iki bardak içiyorum. Kahvaltımı sağlam yapıyorum. Akşamları paça işkembe gibi çorbalar içiyorum. Hem kollajen içerdiğinden hem de katı beslenmek istemediğimden. İlaçlarımı düzenli kullanıyorum. Bir arkadaş kuruyemiş yediğini yazmıştı burada, sanırım bitkisel yağlar kana karışarak yaraları daha hızlı iyileştiriyormus. Yani mantıken bana uyan ne varsa yapıyorum.
Bu arada biraz kabızlık yaşıyorum yediklerime ne kadar dikkat etsem de. Drenlerden dolayı tuvalette rahat hareket edemiyorum. Yarın çıkartacaklar. Sonra normale döner diye umut ediyorum. Şimdilik bu kadar💌
.
4. Gün: Gece ağrı ile uyandım yine. Hareketlerim daha rahat ama sırtıma yastığı konumlandırmak biraz zorluyor. Uyurken kayınca filan ağrıtıyor🥲 Arveles içip geri yattım, rahatlattı. Kontrole gittim bugün. Drenleri çıkarttık. Ağrılarım inanılmaz hafifledi. Sağ memem soldan birazcık küçük şu an, doktorum solda ödemin daha fazla olduğunu söyledi. Zaten sağ kolumu daha rahat kullanıyorum sola göre. Muhtemelen koltuk altlarım hala ödemli. ❤️‍🩹 Meme uçlarımda his yok, doktor şu an için normal olduğunu zamanla geri geleceğini söyledi. Hadi bakalım 🙏🏻
.
5. Gün: Ağrı yok, hafif sızı var. İlaçlara devam ediyorum. Bugün AVM'ye bile gittik. Yarın banyo günüm🥳 Balensiz sütyen almaya gittik, çünkü korsenin artık bır yıkanması gerek.😅 Korse kuruyana kadar balensiz basic bir sütyen takmamı önerdi doktorum. Kollarımı çok zorlamamak şartıyla rahat hareket ettirebiliyorum. Ama 2 kg'dan fazla ağırlık kaldırmam yasak olduğu için yine de dikkatli olmam gerekiyor. Yürürken değişik bir ağırlık hissi oluyor göğsümde, onun dışında bir problem yok şu an.🌝 Bir de hala tam sırt üstü yatamıyorum, arkama bir iki yastığı destek yapmam gerekiyor uyuyabilmek için, üstüme öküz oturmuş hissi oluyor çünkü bir süre sonra. Bugünlük bu kadar 😁💌
.
1. Hafta: Ödemlerim biraz daha indi gibi. Sabah yataktan ilk kalktığımda göğüs kafesimde ağrı hissediyorum, hareket etmeye başlayınca geçiyor. Ara ara meme ucuma doğru bir sızı hissediyorum gün içinde ama inanılmaz derecede değil.
.
19. Gün, 2. Kontrol: Dikişlerin uçları kesildi, gerisi kendiliğinden dusecekmis. Bantlar yenilendi, 10 gün sonra bantları kaldıracağım. Bu süre içinde her gün pansumana devam edeceğim. 10 gün sonra, izler için doktorun yazdığı kremi sürmeye başlayacağım. Korseyi, sporcu sütyeni ya da balensiz herhangi bir sütyen ile dönüşümlü giyebilirsin, dedi doktorum. Dün gece çıkarıp dediği gibi bir sutyenle yatmayı denedim ama ağrım oldu korseyi tekrar giyip yattım, sanırım bir süre daha korse kullanacağım🙄 2 kg'dan ağır bir şey kaldırmam yasak ⚔️ (bazen boşta bulunup çaydanlığı tutacak oluyorum ama kaldiramiyorum zaten 🥲)
..
6. Ay: Ağrılarım geçti, memeler yumuşadı, ödemler indi. Doktorum son kontrolde ameliyat olduğunu unut ve o şekilde devam et günlük yaşamına dedi 😁🙈 yani ağırlık kaldırabilir ya da istediğim sütyeni kullanabilirmişim (desteksiz olması koşuluyla) 🥹
Şimdi olumsuz yönlere gelelim… yara izlerim kıpkırmızı duruyor. Sol çok incecik bir çizgi şeklinde, aslında alttaki kesikler de öyle, fakat sağ meme ucumdan aşağı inen iz kremlere kantaron yağı sürmeme rağmen geçmedi. Doktorum silikon bant önerdi. Üç beş gün durabilir bant dedi. Sonra yeniliyormuşuz. Sonuç alırsam sizin için güncelleme yaparım 💖
Bende durumlar böyle 😅
Ha bu arada sağ meme ucu hissim tamamen geldiiii; sol biraz uyuşuk gibi hâlâ ama yakında o da gelecek, hissediyorummm 🧡

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun. Benimde 4.ayım bitti, protez+ dikleştirme yapılmıştı. İlk günler zor geçiyor ama sonrasında tüm bu sıkıntıları çektiğimize değiyor. Ödem atmak için doktorumun önerisi ile Enfla C kullandım.

Yaaa size de geçmiş olsunnn🙏🏻❤️‍🩹 Protez yumuşadı mı peki iyice doğal meme gibi duruyor mu? Enfla c'yi bir sonraki kontrolümde doktoruma soracağım. Çok teşekkür ederim 😌

Çok geçmiş olsun. Benimde 4.ayım bitti, protez+ dikleştirme yapılmıştı. İlk günler zor geçiyor ama sonrasında tüm bu sıkıntıları çektiğimize değiyor. Ödem atmak için doktorumun önerisi ile Enfla C kullandım.
Yaaa size de geçmiş olsunnn🙏🏻❤️‍🩹 Protez yumuşadı mı peki iyice doğal meme gibi duruyor mu? Enfla c'yi bir sonraki kontrolümde doktoruma soracağım. Çok teşekkür ederim 😌

Evet ilk günlere kıyasla baya yumuşadı. İlk günler taş gibi oluyor, zamanla ödemler inecek ve görüntü doğallaşacak. Şuan görüntüm çok doğal, dıştan bakan biri protez olduğunu anlamaz.

Evet ilk günlere kıyasla baya yumuşadı. İlk günler taş gibi oluyor, zamanla ödemler inecek ve görüntü doğallaşacak. Şuan görüntüm çok doğal, dıştan bakan biri protez olduğunu anlamaz.
Evet şu an benimkiler taş gibi, koltuk altlarım şiş şiş. Valla o doğal gibi görünen evreye gelmeyi sabırsızlıkla bekliyorum 👀 bir de memelerim şu an köprücük kemiğimin üç parmak altından falan başlıyor. Sizin de yukarıda mıydı ilk yapıldığında? Ben yuvarlak protez istedim acaba ondan mı, bilemedim. Umarım zamanla birazcık aşağı iner 😬

Aşağıya doğru sarkma oldu mu? Dikiş üzerine yığılmış gibi?

Evet şu an benimkiler taş gibi, koltuk altlarım şiş şiş. Valla o doğal gibi görünen evreye gelmeyi sabırsızlıkla bekliyorum 👀 bir de memelerim şu an köprücük kemiğimin üç parmak altından falan başlıyor. Sizin de yukarıda mıydı ilk yapıldığında? Ben yuvarlak protez istedim acaba ondan mı, bilemedim. Umarım zamanla birazcık aşağı iner 😬
Benim 400 cc yuvarlak protez takıldı. İlk zamanlar ödemden ötürü yukarıda duruyor gibi hissediliyor. Öyle şişmiştim ki memelerim ağzıma girecek gibiydi 😂 2-3 haftada ödemlerin anca indi.

Benim 400 cc yuvarlak protez takıldı. İlk zamanlar ödemden ötürü yukarıda duruyor gibi hissediliyor. Öyle şişmiştim ki memelerim ağzıma girecek gibiydi 😂 2-3 haftada ödemlerin anca indi.
Anladımm siz en sıkıntılı zamanları atlatmışsınız darısı başıma 🐳 oversize şeyler giydiğimde çok belli olmuyor ama kendimi sumo güreşçisi gibi hissediyorum😅

Anladımm siz en sıkıntılı zamanları atlatmışsınız darısı başıma 🐳 oversize şeyler giydiğimde çok belli olmuyor ama kendimi sumo güreşçisi gibi hissediyorum😅
O kadar ödemim vardı ki korsenin kenarı sırtımı kesmişti. Korsenin kenar kısımlarına pamuk vs.. Koyuyordum. Hepsi geçiyor. Ameliyat sonrası süreç sabır istiyor. 2 hafta sonra baya toparlanmış olursunuz

O kadar ödemim vardı ki korsenin kenarı sırtımı kesmişti. Korsenin kenar kısımlarına pamuk vs.. Koyuyordum. Hepsi geçiyor. Ameliyat sonrası süreç sabır istiyor. 2 hafta sonra baya toparlanmış olursunuz
Yaa 🥲 benim kesecek kadar değil ama şişkinliğini hissediyorum. Bir de ağrı bir gelip bir gidiyor, özellikle sabah kalktığımda ağrıyorlar. Sabırsızlıkla bekliyorum 2 hafta sonrasını. Çok teşekkür ederim deneyimlerinizi benimle paylaştığınız için 🙏🏻😚

Dikleştirme sonrası meme ucu hissi biraz zor gelmez mi? Ya da gelir mi? Sadece silikon taktıranlarda bile hissizlik olabiliyor. Dikleştirmede meme uçları kesilip tekrar dikiliyor 😑

Ayyy süperr. Sizleri görünce yaptırasım geliyor 💟💟
Daha önce de yorumlarınızı okumuştum, karar aşamasındaydınız, yaptırın gitsin🤩 ben 20 yaşından beri burda yorum okuyup ameliyata karar veriyordum ama sonra olumsuz bir yorum okuyup vazgeçiyordum. Yıllarım bu şekilde geçti ve 38 yaşına gelince aydınlanma yaşadım. Hala forumda yorum okuyorsun daha neyi bekliyorsun dedim. En kötü vücudum protezi kabul etmez ve çıkartırım diye gözümü karartım. (Benim farklı bir rahatsızlığımda var, bağışıklık sistemim ile de bağlantılı. Bu nedenle protezi vücut kabul etmezse diye soru işarerlerim vardı ama çok şükür her şey yolunda )
Ömrüm geçiyor ve ileride geçmişe dönüp baktığımda neden yaptırmadım demek istemedim. Korkaklık etme kızım, istediğin memeler ile yaşa diye kendimi gaza getirip hemen doktor randevusu aldım🤩hala nasıl cesaret ettim inanıyorum. Şuanki halimden çok ama çok memnunum, iyi ki yaptırmışım.

Ayyy süperr. Sizleri görünce yaptırasım geliyor 💟
Pikolata'ya aşırı katılıyorum❣️ Şöyle düşün ömür boyu kıyafet seçerken "ay dekoltem nasıl görünür" ya da "ya çok güzelmiş ama ben bunu giyemem." diye düşünmeden özgürce ne istersen giyeceksin. 😍 Hatta bazı kıyafetlere bikinilere çok hoşuma gitse de göz ucuyla bakıp geçiyordum, bilinçaltım kendini eksik olarak kabul etmişti bu konuda çünkü şans bile vermiyordu. Benim için en zoru da buydu, psikolojik kısmı yani. Şu an çok garip geliyor özgürleşmişim gibi bir his var içimde tarif ederken bile kelimeleri seçemiyorum, yetmiyorlar 🙃 Maddi durumun imkan veriyorsa yaptır gitsin. Hayata bir kere geliyoruz. Ben hep dolar biraz düşsün, ekonomi biraz düzelsin umuduyla erteliyordum ama baktım olmayacak kararttım gözümü yaptırdım. Bunu yaptığıma hala inanamıyorum ama 🐳😁

X