Rezalet sınıf ortamı..

AdventureTime

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2016
932
397
Merhaba ablalarım bu aralar sizi okul sorunlarımda çok sıktığımın farkındayım ama sorunlarımı fazla paylaşabilen biri olmadığım için buraya yazmak hem bana iyi geliyor,hem de faydalı oluyor.
11.sınıfa geçtim,gittiğim sınıf ortamı berbat.Gerçekten eğitim hayatım boyunca çok sınıf ve okul değiştirdim hiçbirinden bu kadar nefret etmedim daha ilk günlerden hem de.
Eşit ağırlık derslerim ve dil derslerim oldukça iyidir.(Matematik hariç onda hala kendimi geliştiriyorum).Eşit ağırlık alanı seçtim.Yaz tatilinde değiştirdim sayısal seçtim.Bizim sınıfı idare dağıttı.Ben de başlıkta adı geçen sınıfa düştüm.
Öncelikle çok erkek ağırlıklı bir sınıf.Olan erkekler de davar gibi,keko tipler.(Ben gürültüden davranıştan falan rahatsız olan biri değilimdir,eski sınıfımda da uzun eşek falan oynardı tepişirdi erkekler hiç umuruma gelmezdi.Yani kolay kolay demem böyle bir şeyi.) Ne kızlara saygıları var,ne hocalara.Kızlar da pek canayakın değil aralarına almıyorlar hiç.
Eski sınıfımdan arkadaşlarım var bu sınıfta onlar da memnun değiller.
En kötü hocaları bizim sınıfa vermişler,en iyileri ise daha seviyeli bir sınıfa.Müdür yardımcısı ağzından kaçırdı.
Normalde de derse katılmaya bazen çekinirim yani parmak kaldırırım ama tahtaya çıkmam.Çıksam da istemeyerek çıkarım ama çok utanmam.Bu sınıfta bildiğimi söylemeye utanıyorum.Hocalar bazen rastgele kaldırıyor bana gelecek diye ödüm kopuyor.Sınıfta kendimi huzursuz hissediyorum çünkü.Eğitim hayatım boyunca ilk kez böyle oldu.
Daha da kötüsü,derse gelen hocalar sürekli motivasyonu düşürücü konuşmalar yapıyor."Herkes fizik kimya yapamaz,sayısalda başarı yok,sayısalda üniversite kazanan çok az,sayısalda para yok,sayısalınız çok iyi değilse gidin tmye" gibi şeyler söylediler hep.Benim sayısalım çok iyi değil açıkçası ama düzenli çalışınca kendimi geliştirebileceğime inanarak ve isteyerek sayısal seçtim.Şimdi özgüvenimi aşırı düşürdüler :KK43: Bir kız geldi dişhekimliği fakültesinden,başlangıçta 7-8,sonra günde 15 saat çalışmanız lazım dedi dişhekimliği için.Yuh zaten 1 gün 24 saat.8 saati okuldayız.7 saati de uyku desek,mümkün değil zaten 15 saat günde.Öte yandan bir de konferans verdiler sayısalcılara,tmye geçin dercesine sayısaldan başarı gelmediğini savunan bir konuşma yaptılar.Benim moralim daha da pert oldu.
Bir kaç kişi daha tm seçerse tm sınıfı 2 sınıf olacak.Muhtemelen bir sınıf daha dağıtılacak.İnşallah bu bizim sınıf olur.Tam meslek lisesi ortamı var.(Meslek lisesini küçümsemiyorum asla,ama oraya genelde üniv. okumaya niyeti olmayanlar derste gözü olmayanlar gidiyor.)
Hocalarımız kötü,herkes söylüyor.Anlatışları da kötü,bakış açıları da.Şimdi bir hoca beni tahtaya kaldırıp soru çözdürse ben de yapamasam niye sayısal seçtin sen der.Zaten sınıf ortamında kendimi kötü hissediyorum.
Sizce tmye mi geçeyim yoksa sayısalda kalıp idareyle konuşup başka sınıfa mı gideyim?Yoksa bu sınıfta mı kalayım dağılması için dua mı edeyim?Tmnin dersine giren ailemizi uzun zamandır tanıyan ve herkesin dengesiz dediği bi hoca var,dersinde sürekli benle uğraşır rezil eder.Ama bunu çok takmıyorum bi süre sonra bırakacağını veya uğraşma dediğinin sadece tahtaya sürekli kaldırma olacağını umuyorum.
Çok uzun oldu affedin ama ne yapacağımı bilmiyorum.Daha 3 gün okula gittim 3'ü de kabus gibiydi.Derslerimin düşeceğini şimdiden hissediyorum.Umarım yanılıyorumdur :KK43:

Sınıf ortamından memnun değilsen ailen gelip konuşsun diğer sınıfa geçirsin seni. Sanki mümkün değilmiş gibi yaparlar ama ailen maddi manevi azıcık çabayla ikna edebilir.

Öğretmenlerin çok kötü değil bence. Ben şehrimde bilinen bir Anadolu lisesine gittim. 4 yıl içinde bir kere tahtaya kalkmışlığım yoktur. Çünkü biZde anlatır geçerlerdi. Asla öğrenciyle bir etkileşime girmezlerdi. Hatta sabah saatlerini uyuyarak geçirirdik biz komple, hiç uyandırma, dikkatleri anlatılan konuya çekme çabasına girmezlerdi.

Sınıf ortamından memnun değilsen ailen gelip konuşsun diğer sınıfa geçirsin seni. Sanki mümkün değilmiş gibi yaparlar ama ailen maddi manevi azıcık çabayla ikna edebilir.

Öğretmenlerin çok kötü değil bence. Ben şehrimde bilinen bir Anadolu lisesine gittim. 4 yıl içinde bir kere tahtaya kalkmışlığım yoktur. Çünkü biZde anlatır geçerlerdi. Asla öğrenciyle bir etkileşime girmezlerdi. Hatta sabah saatlerini uyuyarak geçirirdik biz komple, hiç uyandırma, dikkatleri anlatılan konuya çekme çabasına girmezlerdi.
Biz de hem dikkat çekmeye çalışıyorlar,hem de üniversite kazanamayacaksınız imajı veriyorlar.Ortam cidden ahır gibi.Ahır bile yanında saray gibi kalır.

Hayal Kurmak güzeldir, ama sadece hayal kurmak yetmez. Gerekli çalışmayı da yapmalısın. Çalışmadan sayısalda bölüm kazanman zor. Tıp son sınıf birisi olarak söylüyorum, 15 saat ders çalışın diyenlere inanma itibar etme. Hacettepe birincisi 15 saat çalışıyordu. Yani ilk 1000 dekilerin birincisi.

her şeyin başı düzen ve disiplin. yalan değil son senemde haziran ayından başlayarak çok çalıştım, sabah annem işe giderken beni dersaneye bırakırdı mesai dönüşü onunla dönerdim eve 6 da gelip yemekten sonra 11 e kadar çalışır ödevlerimi yapardım. Size de önerim telefona video indiren bir program kurun, ekolhoca gibi sitelerden videoları indirin. Okulda boş derslerde, ne yaptığınızı umursamayan ders anlatamayan hocaların dersinde onlara çalışın. Konuları bitirmeye gayret edin, her soruyu fikir sahibi olabilecek düzeye gelen bir insan 20-30 bine gelir.

Biz de hem dikkat çekmeye çalışıyorlar,hem de üniversite kazanamayacaksınız imajı veriyorlar.Ortam cidden ahır gibi.Ahır bile yanında saray gibi kalır.

Tabiki kazanırsınız. Saat tutup ders çalışmakla mı kazanılıyormuş üniversite. Ben tmciydim fen kısmı hakkında pek birşey bilmiyorum ama yerinde olsam bu sene sadece okul derslerini anlamaya odaklanır. Ekstradan sadece ygs matematik konularına odaklanır onları iyice öğrenirdim. Hem lys kısmında daha başarılı olmanı sağlayacak hem matematik ve çözümlü fen konularında hızlandıracak seni bu.

Canım ben hocalarinizin üslubuna değil ama dediğine katılıyorum.TM ye gecmen daha hayırlı geldi.. Üniversitede hangi bölümü istiyorsun peki ? Hayalin ne ?

Sizi anlayabiliyorum.. Ben lisede okurkende öğretmenlerimiz siz anca iki yıllık kazanabilirsiniz gibi mod düşürücü şeyler söylüyordu..
Ama sayısalınız çok iyi değilse keşke tm de kalsaydınız. O konuda haklılar malesef.
Ama kimse anne karnından matematik bilerek doğmadı. İnsanların zerre matematik temeli olmamasına rağmen çalışıp eksiklerini kapatıyorlar.
Karamsar olmayın hiçbir zaman ama çalışın bol bol. Sayısala geçtiyseniz ve pek iyi degilse çalışmanız lazım.
Ayrıca o davar kısmına güldüm :KK48:

Aklıma lisedeki Dilbilgisi öğretmenim geldi okul olarak cok cektık malesef ( kız meslek lisesi mezunuyum) 40 yaşından sonra bır kızı oldu bızde kızdıgı ne varsa umarım kızında görür pıs kadın :KK43:

Ben mfde ilk bes binin icindeydim, gunde maksimum calistigim 5 saatti. O da bi defa olmustu, babam mutluluktan pasta getirmisti eve :KK70: gunde 15 saat nedir? Tabi seviyeye gore degisiyordur yine ama disci arkadas abartmis biraz. Yalniz benim de tavsiyem sayisaliniz cok iyi degilse tm veya dil secin.

lisedeki bolumler hayalimizdeki,omur bOyu yaparken zevk duyacagimiz mesleklere giris icin basamaktir bana gore.bolumlere cok anlam yuklemissiniz sizin istediGiniz meslek ne.once ona karar vermelisiniz cok cok iyi matematik cozuyor olabilirsin ama hayalin gozlerini kapatip taaa icinde hissederek siirler okumak ise ne isin var sayisalda yada dekarosyona cok meraklisindir unlu bir ic mimar olmak istiYorsundur ama ben tm ye geceyim diyemezsin once mutlu olacagin meslege karar ver sonra bolume basarilar diliyorum

Ben mfde ilk bes binin icindeydim, gunde maksimum calistigim 5 saatti. O da bi defa olmustu, babam mutluluktan pasta getirmisti eve :KK70: gunde 15 saat nedir? Tabi seviyeye gore degisiyordur yine ama disci arkadas abartmis biraz. Yalniz benim de tavsiyem sayisaliniz cok iyi degilse tm veya dil secin.
Tm sınıfı ikiye bölünürse geçerim ama zaman kısıtlı.Sayısaldakileri tmye geçirmek için uğraşıyor okul yönetimi

Hayal Kurmak güzeldir, ama sadece hayal kurmak yetmez. Gerekli çalışmayı da yapmalısın. Çalışmadan sayısalda bölüm kazanman zor. Tıp son sınıf birisi olarak söylüyorum, 15 saat ders çalışın diyenlere inanma itibar etme. Hacettepe birincisi 15 saat çalışıyordu. Yani ilk 1000 dekilerin birincisi.

her şeyin başı düzen ve disiplin. yalan değil son senemde haziran ayından başlayarak çok çalıştım, sabah annem işe giderken beni dersaneye bırakırdı mesai dönüşü onunla dönerdim eve 6 da gelip yemekten sonra 11 e kadar çalışır ödevlerimi yapardım. Size de önerim telefona video indiren bir program kurun, ekolhoca gibi sitelerden videoları indirin. Okulda boş derslerde, ne yaptığınızı umursamayan ders anlatamayan hocaların dersinde onlara çalışın. Konuları bitirmeye gayret edin, her soruyu fikir sahibi olabilecek düzeye gelen bir insan 20-30 bine gelir.
Zaten düzenli ve her gün 11.sınıf konularına ufaktan da ygs konularına çalışır hallederim diye düşündüm.Ygsyi boş bırakmam ama lysye daha çok önem veriyorum çünkü ygs nankördür

Bence sinifini degistir olmadi okulunu. Inan ordam cok onemli zamaninda benim sinifim iyi degildi. Benim zamanimda boyle internette yoktu arastiralim harcandim anlacagin.

Bence sinifini degistir olmadi okulunu. Inan ordam cok onemli zamaninda benim sinifim iyi degildi. Benim zamanimda boyle internette yoktu arastiralim harcandim anlacagin.
İnşallah süreyi biraz daha uzatırlar tm seçmek için,veya inşallah tm 40 kişi olur bizim sınıfı dağıtırlar.O sınıfta kalmak istemiyorum ama ailem okula gelip sınıf değiştirmez okul da değiştireceklerini sanmıyorum :KK43:
Yarın olsun yine idare sınıflara falan gelecek,tm sınıfı ikiye bölünürse seçen sayısı artarsa ben de giderim.Ama başka okul ve sınıf zor görünüyor.

Zaten düzenli ve her gün 11.sınıf konularına ufaktan da ygs konularına çalışır hallederim diye düşündüm.Ygsyi boş bırakmam ama lysye daha çok önem veriyorum çünkü ygs nankördür

Ygs dediğin daha temel şeyler, onları zaten bilmeden lys yapamazsın. Açıkça söylemek gerekirse sayısaldan tercih yapacak insanın, ben sosyal yapmıyorum, ben fizik çözmem vs gibi şansı yoktur. 3 kere ygsye girmiş birisi olarak ( 3.sü zevkineydi) ygs nankör falan değildir. Ygs de yüksek yapmak için zeka gerekir. Lys ise çok çalışma ile yapılır.

11. sınıfta yapman gerekenler;
11 in derslerini iyi öğren. Okulda öğrenemiyorsan ekolhocadan vb sitelerden çalış.
Kitap oku ya da her gün 30-40 soru paragraf çöz
11 in bittiği haziran ayından itibaren ygs- lys kas. Okul açılmadan 12 nin en az yarım dönemlik konusunun bitmesi lazım. Matde türev bitmişti benim mesela.
Okulun bittiği son 2 hafta derse gitmezsin zaten. Onu tatil kabul et karne aldığın günden sonra ygs- lys ciddi ciddi başla.

Sana tavsiyem ailenin okulla görüşüp sınıfını değiştirtmesi. Sınıf ortamı gerçekten çalışmayı çok etkiliyor. Ben iyi bir lisedeydim ona rağmen sınıftan çok çektim sürekli dersi sabote ediyorlardı. 11.sınıfta yapacağın şey 11 konularına tamamen hakim olmak. Bu sana çok güzel bir LYS temeli oluşturacak. Ek olarak ygs matematik için konu anlatımlı kitap seti bitirebilirsin. Eğer hala bir bölüm hedefin yoksa mutlaka belirle canım yoksa azmini olumlu yönde etkiler. 15 saat olayı tamamen gerçek dışı, 4 saat düzenli çalış istediğin yer senin olur.

X