Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Romatoit Artrit (RA)... Paylaşalım

öncelikle geçmiş olsun bende ra hastasıyım yanı as ıle kuzen sayılırlar 13 yıldır tedavı goruyorum bana erken tanı kondu ama benım hastalıgım cok aktıftı gıtmedıgımız doktor kalmadı dıyebılırım bana da bazıları dedı tedavısı kesın olarak yok die o an yasadıgın hayal kırıklıgını anlayabılıyorum ama pes etme derım nerde yasıyorsun bılmıyorum ama eger ankaraysa ıyı bı doktor onerebılırım yada yasadıgın yerde bır unıversıte hastanesının romatolojı bolumune gıtmenı onerırım ve kesınlıkle egzersızlerı ıhmal etme cok cok onemlı ''tedavısı yok'' dıe bırseyı ben hıc bızaman kabullenemedım sizlerde kabullenmeyın ınat edın :) bugune kadar pek cok ılac kullandım ve bu konuda uzman oldum dıyebılırım oncelıkle ra gıbı as de romatolıjı bolumu adı altında ıncelenır fakat bıldıgımız romatızma deıldır bagısıklık sıstemının yanlıs calısmasına baglı olarak eklemleri etkileyen iltihap oluşumudur. bende salazoprın deltacortrıl volteren dıkloron vb bı suru ılac kullandım kı methotrexate,remicade quensly gibi önemli ılaçları saymıyorum tabı dedıgım gıbı benım hastalıgım cok aktıftı cocukken bu kadar tedavıye cvp alamayınca doktorumun aglayarak dosyaları fırlattıgını bılırım neysekı gectı o gunler :) son 1,5 yıldır enbrel kullanıyorum çok da memnunum butun agrılarım onceye gore bayaa azaldı as de kullanılır mı tam bılmıyorum ama bana cok ıyı geldı hatta son 2-3 ay cok duzenlı kullanmadım dun her 3 ayda bır yapılan kontrolumu yaptırdım bugun sonuclarımı gordugumde ve doktorlarımla konustugumda sevıncten aglıcaktım sedımantasyonum 28 cıktı ve crp baya dusmustu doktorum dedı kı hastalık remısyona(uyuma) gırdı bu ılac ıyı geldı evet enbrel tartısmalı bır ılac fakat benım gıbı cok ıyı gelen hastalar var ve ılacımı artık haftada 1 olucam :KK70: yanı bunları neden anlattım yasadıgım onca olumsuzlugun sadece kucuk bı kısmıydı ama ben vazgecmedım ve teslım olmadım tabı bazen umutsuzluklar yasadım uzuldum ama hıc kabullenmedım ve bugun aldıgım sonuclar benı o kadar mutlu ettı kı anlatamam daha once hıc bu kadar dusmemıstı degerler maşallahhh :KK70: bı sure daha kullanıcam bu enbrel ı sanıyorum ya uyuyacak ya uyanacak ama en ıyısı 2. şıkkı eleyelım :) benım nacızhane onerım asla umudunuzu yıtırmeyın tedavı cok uzun surse bıle ra gıbı as de uyuyabılıyor tabıkı dıkkat edıcez ıyılestı gectı dıe ıhmal etmıcez ama once umudumuzu yıtırmıcez :) butun ra ve as hastalarına remısyonlu gunler dılıyorumm :))

canım bende 12 yıldır ra hastasıyım..senin saydığın bütün ilaçları ben de kullandım..cevap alamayınca bana da son olarak enbreli verdiler.bende çok faydasını gördüm..şuan hamile olduğum için kestim..hamileyken bu iğneyi kullananlarda varmış..benim doktorum ihtiyaç duyduğun zaman kullan dedi..şükür aşırı ihtiyaç duymadım...inşllah da duymam..
allah hepimize şifa ve bol sabır versinnn

peki ra hastaları normal doğum mu yapmalı sezeryanın sıkıntısı var mı sipinal ya da epiduralin de bilgisi olan varmı arkadaşlar...:18:

peki ra hastaları normal doğum mu yapmalı sezeryanın sıkıntısı var mı sipinal ya da epiduralin de bilgisi olan varmı arkadaşlar...:18:

bence mantıklısı sezeryan gibi gözüküyor.insan ister istemez kendini doğum anında sıkıcak zorlucak buda eklemlerde baskı yapabilir ve doğum sonrası alevlenmeler gözükebilir.tabi yine dokor en iyi kararı verir.bende ra hastasıyım bekleme sürecindeyim hapları kestim 3.ayım dolmak üzere ama bu ara çok stres ve üzüntü yaşadım eklemlerimde ağrımalar başladı.:KK50: inşallah geçer

bence mantıklısı sezeryan gibi gözüküyor.insan ister istemez kendini doğum anında sıkıcak zorlucak buda eklemlerde baskı yapabilir ve doğum sonrası alevlenmeler gözükebilir.tabi yine dokor en iyi kararı verir.bende ra hastasıyım bekleme sürecindeyim hapları kestim 3.ayım dolmak üzere ama bu ara çok stres ve üzüntü yaşadım eklemlerimde ağrımalar başladı.:KK50: inşallah geçer

arkadaşlar Ankara da iyi bir romatoloji uzmanı tanıyan varmı ben ankaraya taşınıyorum oradan iyi bir dr bulmam gerekiyor

canım ben şuan 3,5 aylık hamileyim...şükür allahıma hamileliğim çok rahat geçiyooo...sadece deltacorrtil yani kortizon alıyorum...gayette rahatımmm...hamilelik düşünenler hiç korkmayın...başka ilaç kullanarak hamilelik geçirenlerde varmışşş..yine de doktor kontrolünde hamile kalınbn...allah hepimize yardım etsinn...

canım kortizonu günde kaç mg alıyorsun? sabah akşam mı yoksa sadece sabah mı alıyorsun

canım kortizonu günde kaç mg alıyorsun? sabah akşam mı yoksa sadece sabah mı alıyorsun
5 mg alıyorum günde 1 tane sabahları alıyorum....fakat 3 gündür onu da kullanmıyorum gayette iyiyim şükür allahıma..senin hamileliğin nasıl gidiyo..bebeğinin cinsiyeti belli oldu mu??*

5 mg alıyorum günde 1 tane sabahları alıyorum....fakat 3 gündür onu da kullanmıyorum gayette iyiyim şükür allahıma..senin hamileliğin nasıl gidiyo..bebeğinin cinsiyeti belli oldu mu??*

mrb kızlar siz gebe kalmadan kaç ay önce methotrexate kestiniz? ben normalde 3,5 ay bekledim ra doktorum bebek yapabilirsin dedi ama kadın doğum doktoruna gittim 2 ay daha beke dedi etkisi ancak çıkar dedi ?

kızım olacak canım allahın izniyle. senin bebeğin ne kadarlık oldu cinsiyeti bellimi

mrb kızlar siz gebe kalmadan kaç ay önce methotrexate kestiniz? ben normalde 3,5 ay bekledim ra doktorum bebek yapabilirsin dedi ama kadın doğum doktoruna gittim 2 ay daha beke dedi etkisi ancak çıkar dedi ?

ben o ilacı kestikten 4 ay sonra hamile kaldım canım

mrb kızlar size birşey danısmak ıstıyorum ben 23 yasındayım 1.5 yıldır r.a hastasıyım ilaç tedavııs goruyorum sımdı doktorum bu ilaçların yeterlı olmadıgını enbrel dıe bi iğne varmıs onu vermek ıstedıgını soyledı.ben bu iğnenın kanser falan yaptıgını duymustum acıkcası cok korkuyorum kabul etmemeyı dusunuyorum aranızda kullananlar var mı ne yapıcam bilmiyorum lütfen cevaplarınızı beklıyorum

mrb kızlar size birşey danısmak ıstıyorum ben 23 yasındayım 1.5 yıldır r.a hastasıyım ilaç tedavııs goruyorum sımdı doktorum bu ilaçların yeterlı olmadıgını enbrel dıe bi iğne varmıs onu vermek ıstedıgını soyledı.ben bu iğnenın kanser falan yaptıgını duymustum acıkcası cok korkuyorum kabul etmemeyı dusunuyorum aranızda kullananlar var mı ne yapıcam bilmiyorum lütfen cevaplarınızı beklıyorum

cnm geçmiş olsun allah şifa versin .methotrax türü ilaç kulllandınmı? faydasını görmedinmi? bende yaklaşık 1,5 yıl önce yakalandım bir süre kortizon ,methotra kullandım ve 6 ayda sonuç verdi şimdi sadece ağrı kesici ilaç kullanıyorum enbrel i kulananlar da vardı burada ama sen iyice araştır yan etkilerini, gerçi kullandığımız ilaçların bir sürü yan etkisi var ağır ilaçlar olduğu için malesef.

Merhaba Arkadaşlar,hiç bu hastalık için bioenerji yaptıran oldumu?

Çok faydası olduğu söyleniyor.

mrb,bioenerji yaptırmadım ama bizim hastaliğimz stres ve üzüntüyle alakalı olduğu için bioenerji faydalı olabilir ,bende kuantum düşüncesi ile ilgili araştırmalar yapıyorum onunda faydası olabilir. inşallah

cnm geçmiş olsun allah şifa versin .methotrax türü ilaç kulllandınmı? faydasını görmedinmi? bende yaklaşık 1,5 yıl önce yakalandım bir süre kortizon ,methotra kullandım ve 6 ayda sonuç verdi şimdi sadece ağrı kesici ilaç kullanıyorum enbrel i kulananlar da vardı burada ama sen iyice araştır yan etkilerini, gerçi kullandığımız ilaçların bir sürü yan etkisi var ağır ilaçlar olduğu için malesef.

saol cnm ben o ilaçları kullandım iyi olmustum birsure kestım ıcmedım sonra tekrar basladı agrılarım doktora gıttım yenıden tekrar methotrax falan kortizona basladım sımdıde yeterlı gelmıyomus tedavıme bide moralım cok bozuk bazı sorunlarımı oldugu ıcın üzüntüden hastalıgım ılerlemıs şimdi iğneyı vermek ıstıyor ama ben ıstemıyorum.ne yapacagımı bılmıyorum

saol cnm ben o ilaçları kullandım iyi olmustum birsure kestım ıcmedım sonra tekrar basladı agrılarım doktora gıttım yenıden tekrar methotrax falan kortizona basladım sımdıde yeterlı gelmıyomus tedavıme bide moralım cok bozuk bazı sorunlarımı oldugu ıcın üzüntüden hastalıgım ılerlemıs şimdi iğneyı vermek ıstıyor ama ben ıstemıyorum.ne yapacagımı bılmıyorum

allah şifa versin tatlım.ilaçları kesmen iyi olmamış, ilaçlar baskılıyor alevlenmeyi.bence doktorunla konuş ve tekrar methotrax, kortizona devam et (ben bunlara ek endol da kullandım şu an tek onu kullanıyorum) tabi stresten uzak durmak lazım bence moralini yüksek tutarsan en azından ağrıların biraz geçer, ve vücudunu yorma dinlenmek lazım,ben biraz ağrılarım artsın hemen dinleniyorum.allah herkese şifa versin.

X