Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Romatoit Artrit (RA)... Paylaşalım

merhaba bende geçen gün bel ağrısı için doktora gittim romatoit artrit teşhisi konuldu. Kan sonuçlarımı daha göstermedim doktora ama bundan sonra nasıl seyredecek bu hastalık bilgi verir misiniz? Moralim çok bozuk kortizonlu ilaç kullanımından bahsediyorlar o kadar ağır ilaçları kullanınca insan zaten kendini iyi hissedemez ki :KK43:

Merhabalar gecmis olsun allah sifa versin mecburen kortizon kullanilcak yoksa ağrıların geçmesi imkansiz ben suan emziriyorum oglumu agri kesici ile idareediyorum sadece beldemi agriniz var

Teşekkür ederim. Cümlemize... Yoğun olarak belimde var son bir haftadır da sağ elimde başladı. Siz ne zamandır romatoşt artrit hastasısınız?

merhaba bende geçen gün bel ağrısı için doktora gittim romatoit artrit teşhisi konuldu. Kan sonuçlarımı daha göstermedim doktora ama bundan sonra nasıl seyredecek bu hastalık bilgi verir misiniz? Moralim çok bozuk kortizonlu ilaç kullanımından bahsediyorlar o kadar ağır ilaçları kullanınca insan zaten kendini iyi hissedemez ki :KK43:

Teşekkür ederim. Cümlemize... Yoğun olarak belimde var son bir haftadır da sağ elimde başladı. Siz ne zamandır romatoşt artrit hastasısınız?

Ben 5 yıldır ra hastasiyim benimde ellerimde sabah sertligi ve şişlik le başladı oglen şişlikler ve agri azalirdi bir ara dizlerimede vurdu simdi az yorsam kendimi yada uzulsem stres olsam gene agrilarim hortluyor öyle boyle geciyor günler

Size de çok geçmiş olsun. Kabullenmesi çok zor... Yaşlı gibi hissettiriyo insana kendini. Yaşlanmış halimi düşünemiyorum zaten :KK43: Alternetif tıpın faydası olur mu acaba ? İbrahim SARAÇOĞLU' nun kürü varmış. Akapuntur iyi geliyor diyolar ve birde kaplıca tedavisi hepsini denemeyi düşünüyorum.

Size de çok geçmiş olsun. Kabullenmesi çok zor... Yaşlı gibi hissettiriyo insana kendini. Yaşlanmış halimi düşünemiyorum zaten :KK43: Alternetif tıpın faydası olur mu acaba ? İbrahim SARAÇOĞLU' nun kürü varmış. Akapuntur iyi geliyor diyolar ve birde kaplıca tedavisi hepsini denemeyi düşünüyorum.

Ilk.basta kimse konduramiyo bu hastalığı kendine bende oyleydim cok uzuldum zamanla alisiyorsun cnm yapacak bisey yok ilacla hastalik duruyor ama kesin çözüm degil tedavisi yok vucut direncini yüksek tutucaz.benim dr um hic onlarla zaman kaybetme demistiki kaplica iyi degil bizin ra için esimin bir akrabasindada ra varmis bilmeden gitti kadin felc oldu dr danismadan kesinlikle birsey yapma .ben bazen oglumun altini zor degistirdim ama genede umutsuz olmadim buz kompleksi yapiyorum sisen yerlere oda iyi geliyor bana.he uzulursen stres ysparsan daha beter agrilarin artar.evlimisin çocuk varmi benim bebisten once oldu kimi hamilelik döneminde yakalanıyor ra ya

Bende yaklasik iki yildir bu hastalika mucadele ediyorum ilk dogumumdan sonra oldu su anda ikinci cocuk dusunuyoruz ve ilaclari keseli 25 gun filan oldu arava ve humira kullaniyordum su an kolestramin aliyorum aravayi arindirmak icin 3 ay sonra denemeye baslayabilicez ama bugun agrilarim basladi az da olsa 😔 artmasindan korkuyorum sizin bi surec nasil gecti ? su an salozoprin ve plaquanil kullaniyorum tesekkurler

merhabalar geçmiş olsun. ben de romatoid artrit için arava ve prednol alıyorum.arava kullanmak hamilelik için çok riskli diye biliyorum.arındırma işlemi bu riski ortadan kaldırıyormu?benim 4,5 yasında bir kızım var ve arava yüzünden 2.çocuğu hiç düşünemiyorum vereceği zarardan korkuyorum.şu an iyi sayılır ağrılarım falan ama ilaçları bırakırsam yine başa döner diye de korkuyorum.arava kullanırken oluşan hamilelikte de arındırma işe yarar mı acaba bilginiz var mı?

yaklaşık 12-13 senedir RA hastasıyım 3 senedir de evliyim bebek Düşündüğümüz için 1 senedir ilaçlarıMI bıraktım Allah inşallah Cümlemize evlat tadından taddırır .

mrb canım ben de 13 senedir ra hastasıyım..5 yııllık evliyim ve şuan 2 yaşında bir oğlum var...hiç sıkıntı yapma kendine allah yardım ediyo..zaten hamileyken ağrılar çok azalıyo ilaç kullanmana gerek kalmıyo...ama doğumdan sonra feci artıyo...sadece bebeğini istediğin kadar emziremezsin o kadar..

:KK3::nazar:maşallah kocaman olmus oğlun benimkide 14 aylik.
mrb canım ben de 13 senedir ra hastasıyım..5 yııllık evliyim ve şuan 2 yaşında bir oğlum var...hiç sıkıntı yapma kendine allah yardım ediyo..zaten hamileyken ağrılar çok azalıyo ilaç kullanmana gerek kalmıyo...ama doğumdan sonra feci artıyo...sadece bebeğini istediğin kadar emziremezsin o kadar..

Ilk.basta kimse konduramiyo bu hastalığı kendine bende oyleydim cok uzuldum zamanla alisiyorsun cnm yapacak bisey yok ilacla hastalik duruyor ama kesin çözüm degil tedavisi yok vucut direncini yüksek tutucaz.benim dr um hic onlarla zaman kaybetme demistiki kaplica iyi degil bizin ra için esimin bir akrabasindada ra varmis bilmeden gitti kadin felc oldu dr danismadan kesinlikle birsey yapma .ben bazen oglumun altini zor degistirdim ama genede umutsuz olmadim buz kompleksi yapiyorum sisen yerlere oda iyi geliyor bana.he uzulursen stres ysparsan daha beter agrilarin artar.evlimisin çocuk varmi benim bebisten once oldu kimi hamilelik döneminde yakalanıyor ra ya

Evet yeni evliyim çocuk yok henüz. Hamile kalmaya karar verdiğinizde ilaçları bıraktınız mı?

Son düzenleme:
Evet yeni evliyim çocuk yok henüz. Hamile kalmaya karar verdiğinizde ilaçları bıraktınız mı?

Tabi birakiyoruz vücuttan etkisi çıkma suresi6 ay ana ilaci kullanmadim sadece endol kullandim. Sonra onuda kestim 3.ayda hamile kaldı m

Merhaba.
Geceden beri yazdıklarınızı okuyorum bende ra hastasiyim.
Uzun yillar once cikmisti ama aktiflesmesi hemen dugun oncesine denk geldi malesef:KK43:
Cok zordu ve halen cok zor.
Allah herkese yardim etsin formu uzun suredir tup bebek tedavisinden dolayi takip ediyordum ama ra hastaligi daha cok acitmis olmali ki hemen kayit oldum.
Ben ilaclari kullanamdim pek cunku tibbi ilaclara kesinlikle karsiyim.
Bitki yollariyla ataklari azaltan parmaklarini eskisi gibi kullanabilen var mi acaba?

Merhaba.
Geceden beri yazdıklarınızı okuyorum bende ra hastasiyim.
Uzun yillar once cikmisti ama aktiflesmesi hemen dugun oncesine denk geldi malesef:KK43:
Cok zordu ve halen cok zor.
Allah herkese yardim etsin formu uzun suredir tup bebek tedavisinden dolayi takip ediyordum ama ra hastaligi daha cok acitmis olmali ki hemen kayit oldum.
Ben ilaclari kullanamdim pek cunku tibbi ilaclara kesinlikle karsiyim.
Bitki yollariyla ataklari azaltan parmaklarini eskisi gibi kullanabilen var mi acaba?

Burdki herkes ilac kullaniyor cnm baska tedavi yöntemleri yok bencede ilaclarina basla derim ilerde daha kotu olablirsin hergecen gun senin zararina kimse ilac kullanmK istemiyor ama mecburuz

Burdki herkes ilac kullaniyor cnm baska tedavi yöntemleri yok bencede ilaclarina basla derim ilerde daha kotu olablirsin hergecen gun senin zararina kimse ilac kullanmK istemiyor ama mecburuz

Ilk sayfalarda kiraz sapi yaziyordu onu denemek istiyorum aslinda ama ilac kesinlikle kullanmak istemiyorum zaten depresyona neden olan hastaliklar ve elimde ilac kutusuyla gezmek bilemiyorum yani.

Ilk sayfalarda kiraz sapi yaziyordu onu denemek istiyorum aslinda ama ilac kesinlikle kullanmak istemiyorum zaten depresyona neden olan hastaliklar ve elimde ilac kutusuyla gezmek bilemiyorum yani.

Sizin ra niz cok ilerlememis ozaman benim ellerimden dizlerime atlamisti ve aktif donemde klozet e oturuken bile diz agrisindan agliyordum hele Afedersiniz ic çamaşırimi bile pantolonumu cekmek bile işkenceye donusuyordu mecburen ilac kullandim ve bu ilaclari bulanlara cok dua ettim ileleyen bi hastalik bunuda göz onune alın.allah tum hasta lara sifa versinde ilac kimse kullanmasına gerek kalmasin

Sizin ra niz cok ilerlememis ozaman benim ellerimden dizlerime atlamisti ve aktif donemde klozet e oturuken bile diz agrisindan agliyordum hele Afedersiniz ic çamaşırimi bile pantolonumu cekmek bile işkenceye donusuyordu mecburen ilac kullandim ve bu ilaclari bulanlara cok dua ettim ileleyen bi hastalik bunuda göz onune alın.allah tum hasta lara sifa versinde ilac kimse kullanmasına gerek kalmasin

Ayy :KK43: suan gecen kış canlandi gozumde bende ellerimden boyleydim bu sene butun parmaklarimda olmaya basladi ama kullanamayacagim kadsr sismiyor elh. Ben gecen yil vedat hamuryudana gitmistin ve parmak diplerimden igne yapmisti muhtemelen o halen etkiliyor.
Rabbim sifa versin kadin okunca cok zor ev hanimligi ve sorumluluklar.

Dün doktorum kan tahlillerine göre romatoid artrit değil sakroilet olduğumu söyledi. İnternetten bakıyorum sakroliet in kendi başına bir hastalık olmadığı hastalık belirtisi olduğu yazıyor. Off kafam çok karıştı :S

Kızlar merhaba, doktor banada romatizma dedi ancak türünü belirlemek imkansız dedi, kortizon verdi onu kullanıyorum ama çok kararsız kaldım ilaç konusunda. ilaç kullanıpta yararını gören var mı?

Arkadaslar aranizda Romatoid Artrit hastasi olan var mi? ve olupta hamile kalmak isteyen var mi?

Varsa normal zamanda ne tur tedavi goruyor? Hamilelik doneminde ne tur tedavi goruyor.

Bilgilerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim.

En iyi tedavi hamile kalmakmış, çünkü hamilelik döneminde romatizma kendiliğinden kayboluyormuş. Sade kötü olan şey çocuk doğduktan sonra yine gelebilirmiş ama gelmiye de bilirmiş. Bu bilgiyi ben Almanyada 3 haftalık bir kur (Oberammergau Klinik)de edindim. Hatta tüm genç bayanlar şaka yapmışdı o zaman her sene hamile kalalım diye.
Bir de hamile kalmadan 6 ay önce kortizon ilaçlarını bırakmak gerekmiş. Tabi bu her hastayı farklı etkiler.
Geçmiş olsun

X