Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Romatoit Artrit (RA)... Paylaşalım

Merhaba Arkadaş, ben ilk teşhisim konulduğunda kortizon tedavisiyle birlikte metotreksat kullandım. Sonrasında sadece metotreksat kullanımına devam ettim onun dışında hiç bir ilaç kullanmadım.

Merhaba, benim ilk teşhis konulduğunda 20 yıl önceydi. Kortizon, salazopyrin, endol vermişlerdi ama yaklaşık 15-16 yıldır metotrexat veriyorlar. bir de plaquenil.

Çörek otu yağı kullanarak iyileştim ben.*Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içip bir saat kadar bekleyerek iyileştim.Yağ kullanmaya başlamamla ağrı çekmez oldum.Sonrada tamamen iyileştim

Çörek otu yağı kullanarak iyileştim ben.*Sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı içip bir saat kadar bekleyerek iyileştim.Yağ kullanmaya başlamamla ağrı çekmez oldum.Sonrada tamamen iyileştim
Merhaba.ilaç kullanıyor muydunuz?kaç yıldır romatoid artrit hastasisiniz ve doktorunuz ne diyor acaba bu duruma?bizleri biraz daha aydınlatabilir misiniz?

Merhaba.ilaç kullanıyor muydunuz?kaç yıldır romatoid artrit hastasisiniz ve doktorunuz ne diyor acaba bu duruma?bizleri biraz daha aydınlatabilir misiniz?

Hastayken bende çoğu hasta gibi kortuzonlu ilaçlar kullanıyordum.Ama ilacı bir yarım saat geç atmaya gelmiyordu hemen ağrılarım kendini gösteriyordu.Çörek otu yağını aldıktan sonra ilaç yerine yağı içtim ve ağrım hiç olmadı.İlacı pat diye bırakmak yanlış bir şeydi ama bir daha o ilacı içmek istemedim.Hep yağ içtim ve ağrım olmadı.Çok hatırlamıyorum ama tamamen iyileşmem bi beş ay dememiştir.
Hastalığımın seviyeside çokta düşük değildi bunuda belirtiyim.Hastalığım neredeyse bütün eklemlerime yayılmıştı.Dizler, ellerle başlayıp ayak bileklerimden boynuma çeneme kadar yayılmıştı hastalık.Milim milim acılarla hareket edebiliyordum.Ayrıca kemiklerimin içinin boşaldığını boşaldığını hissediyordum, bunu gerçekten hissediyordum.İnsan böyle bir şeyi nasıl hisseder öyle değil mi? Sanki kemiklerim olduğu yerde pat diye çatlayacakmış gibi.
Çörek otu yağını sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı olarak tüketip bir saat kadar başka bir şey yiyip içmeden bekleyerek kullandım.Hiçbir sıkıntım kalmadı çok şükür.
Sadece iyileşmeklede kalmadım, kemik deformasyonları düzeldi. İlaçların yan etkilerinden oluşan rahatsızlıklar düzeldi.Fiziki bozuklukların haricinde özellikle mide ve böbreklerim ilaçlardan bayağı hasar görmüştü.Şuan çok şükür çok sağlıklıyım.
Çörek otu yağını şiddetle tavsiye ediyorum.

Merhaba,

Şuan hem romotoid artrit hem de ankilozan spondolit hastasıyım. Bir de skolyozum var. Çölyak, laktoz intöleransını katmıyorum bu gruba :) Ve iğneleri, ilaçları komple bırakmak zorunda kaldım. Bununda nedenini hikayemde paylaşacağım. Ve Prof olan doktorumun 3 profla birlikte önce bana karşı çıkıp şimdi ise ilaçları bırakmamı desteklemelerini anlatacağım. Kısa yazmaya özen gösterip sizi sıkmayacağım. Sadece bilin istiyorum..

4 yıl önce çenemde başlayan sonrasında da ellerimde ayak bileklerimde devam eden ağrılarla birlikte seronegatif artrit teşhisi konuldu. Sonrasında Behçet denildi. Öncelikle salazopyrin,endol,kortizon kullandım. İşe yaramadı. Çenemden ameliyat oldum. 6 romotoloji doktoru değiştirdim ve bu esnada skolyozun da olduğunu öğrendim. Bu esnada ciddi anlamda kilo verdim ve artık yazı yazamaz hale geldim. Çok iyi bir doktor buldum fmf hastası bir yakınım önerdi. seronegatif artrit teşhisi konuldu ve AS ve RA'da söz konusu denildi. Ve 1 yıl süren şu 3lüyü kullanmaya başladım: Enbrel (anti tnf iğne), kortizon, metotrexat. 1 yıl boyunca soluk şekilde gezdim. Her hafta iğne gününe yaklaştıkça eziyetler ağrılar çektim. İşe gidemedim hatta kovulma riskim arttı :)

Bu dönemde başka bir doktora daha gittim çünkü diğeri %100 özel hastaneydi. İğne ve ilaçlar için rapor çıkması işlemlerinde sgk anlaşmalı özel hastane bulmak zorundaydım.
Bu doktor da 1 yıldır enbrelin bana iyi gelmediğini ve humira'yı yazacağını ve de aynı şekilde kullanmamı söyledi. Bende kullanmaya başladım ama ağrılarım azalsa da sürekli üst solunum yolu enfeksiyonları geçiyordum ve akciğerimde de enfeksiyon meydana gelmişti. Sonra öğrendim ki Humira 2 haftada bir kullanılıyordu hatta ayda bir. Ben ise 3 aylık dozu 1.5 ayda bitirmiştim. Tabiki hastane ayağa kalktı telaşlar vs. Sonuç: sana 1 ay ilaç iğne yok sadece ağrı kesici al ciddi anlamda zarar vermiş denildi.

İşte tamda o sırada tanıştım Propolisle.. Hergün aç karnına 10 damla (normalde kiloya göre olması gerekiyor: 60 ise 6. Ama bu sağlıklı insanlar için) kullanmaya başladım. Propolisi araştırın kanser hastaları da kullanıyor. Ve tam 6 ay sonunda doktora gittim. (Bu arada bu evrede ağrı kesici bile almadım. Ağrılarım geçti, ellerimde olan hareket kısıtlığı hafifledi. Çevremdeki herkes sürekli dik durmaya başlamışsın, çok enerjiksin, çok iyi görünüyorsun demeye başladı. ) Doktora gittiğimde doktor sonuçları görünce çok şaşırdı. crp ve sedim çok iyiydi. vitaminler (d, b12 ve folik asit çok düşük seviyede olduğu için bunlarnda raporu çıkarıldı mesela) çok iyiydi. sadece akciğer filminde bir sıkıntı vardı: iki tane leke ve kist. Hemen tomografi istedi doktor. 15 gün sonra tekrar gittim. yine akciğer filmi çekildi. Doktor sonuçlara ve suratıma bakıp son geldiğinde gerçekten çok iyi gördüm seni ama ilaçları ve iğneleri kullanmadığını söylemedin. Şimdide görüyorum ki ayakta zaturre geçirmişsin. Fark etmedin mi dedi. Bu kısım çok uzun profun şaşkınlığı vs o yüzden şöyle özetleyeyim: Hocam iğnelere ve ilaçlara başla derseniz siz başlarım. Bana gerek yok dedi. Ağır bir atak veya ağır ağrı geçirince haber ver dedi :)

Tabiki göğüs hastalıklarına 2 farklı doktora başka hastanelerde sonuçları gösterdim.
Göğüs hastanlıkları uzmanı olan bir doktorum adımı soyadımı telefonumu aldı ve bu mucizeyi herkese anlatmak lazım. Ben alternatif tıp düşmanı değilim. Ot kaynatıp içmek değil seninkisi. Devam et ve 6 ayda bir kontrole gel dedi.

İşin özü şu ki propolis benim yaşam enerjimi verdi, hastalığımı götürdü diyemem ama eklemlere artık zarar vermiyor ağrı yapmıyor. sabahları 10 dakika yatakta bekleyip yavaş yavaş kalkmak artık yok hayatımda..

Ama extra bir çok şeyde yapıyorum :

Haftanın 2 günü fizyoterapistten Reformer Pilates dersi. Evde 1 gün mat pilates. 1 gün yürüyüş. Reformer pilates sayesinde zaten inanılmaz dik durmaya başladım ve hastalığıma iyi geliyor.

Dik oturmaya çalışmaya. 1 saatten uzun oturmama. Gün içinde ufak egzersizler masamda otururken. Ağır kaldırmıyorum max 1 kg.
Aç karnına propolisden önce haftanın 2 günü çörekotu yağı içiyorum. Vişne alıp sürekli kaynatıp (şekersiz) haftada bir gün tüketiyorum. Çünkü vişne inanılmaz iyi gelen birşey bizim hastalıklarımıza.

Bir de şunu da anlatayım. 2 gün propolis kullanmayı unuttum. Sonuç : ayak el bilekleri şişti :KK43:

Çevremdeki 2 RA hastası kullanmaya başladı ve bana dua etmeye. 1 kanser hastası arkadaşımın annesi kullanmaya başladı.

Lütfen şunu unutmayın fazlası karaciğeri yorabilir ve fazla çalışmaktan yorabilir. Bu nedenle kullanırsanız kilo başına 1 tane + ağrılarınız boyutuna göre max 4 damla. Ağrı az olduğu günler extraları damlatmayın veya düşürün.

Umarım birilerine de umut olur benim mucizem..

Hastayken bende çoğu hasta gibi kortuzonlu ilaçlar kullanıyordum.Ama ilacı bir yarım saat geç atmaya gelmiyordu hemen ağrılarım kendini gösteriyordu.Çörek otu yağını aldıktan sonra ilaç yerine yağı içtim ve ağrım hiç olmadı.İlacı pat diye bırakmak yanlış bir şeydi ama bir daha o ilacı içmek istemedim.Hep yağ içtim ve ağrım olmadı.Çok hatırlamıyorum ama tamamen iyileşmem bi beş ay dememiştir.
Hastalığımın seviyeside çokta düşük değildi bunuda belirtiyim.Hastalığım neredeyse bütün eklemlerime yayılmıştı.Dizler, ellerle başlayıp ayak bileklerimden boynuma çeneme kadar yayılmıştı hastalık.Milim milim acılarla hareket edebiliyordum.Ayrıca kemiklerimin içinin boşaldığını boşaldığını hissediyordum, bunu gerçekten hissediyordum.İnsan böyle bir şeyi nasıl hisseder öyle değil mi? Sanki kemiklerim olduğu yerde pat diye çatlayacakmış gibi.
Çörek otu yağını sabahları aç karnına bir tatlı kaşığı olarak tüketip bir saat kadar başka bir şey yiyip içmeden bekleyerek kullandım.Hiçbir sıkıntım kalmadı çok şükür.
Sadece iyileşmeklede kalmadım, kemik deformasyonları düzeldi. İlaçların yan etkilerinden oluşan rahatsızlıklar düzeldi.Fiziki bozuklukların haricinde özellikle mide ve böbreklerim ilaçlardan bayağı hasar görmüştü.Şuan çok şükür çok sağlıklıyım.
Çörek otu yağını şiddetle tavsiye ediyorum.
Bende Romatoid artrit hastasıyım. Ve yaklaşık 5 senedir çekiyorum. Doğumdan 4 ay sonra parmaklarım kapandı acamadim. oglumu emzirmek icin minderle aliyordum kucagima. En son Tedaviye başladım. Oğlumu 4 ay emzirebildim. Çok zor bi hastalık. Çok şükür ki iyiyim. Malesef bu hastalık öyle alternatif tipla falan geçmiyor. Ve ağrıların ne boyutta olduğunu kimseye anlatamazsin. bu hastaliga teshis koyulurken dr. Bana dedi zaten. Kimseye agrilarindan bahsetme. Senin sadece canini sikarlar diye. Gerçektende oyle oldu.. kimseye demiyorum artik. Ve iyiyim sukur. hamileyken kortizon aldım. En düşük dozda. Cok agrim oldugunda gunde 2 taneye cikariyordum. O, 5mg olan ilactan. Son ay bıraktım. Elhamdulillah bebeğim sağlıklı. Düzenli ve takıpli ilaç tedavisi gerekiyor. Üzüntü ve strese gelmiyor. Allah yardımcın olsun.
bende yeni Doğum yaptım hiç iyi değilim bebeğimi alamıyorum kucağıma bi kez düşürüyordum emzirmek istiyorum daha çok küçük ama iyi değilim :KK43:

bende yeni Doğum yaptım hiç iyi değilim bebeğimi alamıyorum kucağıma bi kez düşürüyordum emzirmek istiyorum daha çok küçük ama iyi değilim :KK43:

Allah bağışlasın bebeğini, dilerim en kısa zamanda iyi olur bu güzel günlerin keyfini çıkarırsın. Normal doğum mu yaptın sezaryen mi oldu? Hamileliğin nasıl geçmişti?

Kızlar o kadar çok dr gittim ki
fibromiyalji
RA
FMF
Çıkıyor hep..
Uzun zamandır dr bıraktım. İlaçlar çok ağır ve yan etkili.
çörek otu yağını ve ısırgan otu kapsülünü kullanıcam inşallah faydası olur yarın sabah başlıyorum
balık yağı ve magnezyum içiyorum ama düzenli değil, onları da düzenli içicem düzenli içmeyi başarırsam size gelişmeleri yazıcam mutlaka ilaçlar bitince Allah şifa versin cümlemize...

fibromiyalji
RA
FMF
Çıkıyor hep..
çörek otu yağını ve ısırgan otu kapsülünü kullanıcam inşallah faydası olur yarın sabah başlıyorum
balık yağı ve magnezyum içiyorum ama düzenli değil, onları da düzenli içicem düzenli içmeyi başarırsam size gelişmeleri yazıcam mutlaka ilaçlar bitince Allah şifa versin cümlemize...
Amin inşallah

fibromiyalji
RA
FMF
Çıkıyor hep..
Ben vitamin magnezyum içemiyorum kaşıntı yapıyor

Çörekotuyağı içtim midem akşama kadar bulandı siz nasıl içiyorsunuz çörekotu yağını ben ısırgan otu içiyorum demleyip
Eşim akşama getirecek içmedim daha midemde rahatsızlık var onun için öğütülmüş olarak yemiştim ama çok zorlandım ve bıraktım o zamanlar. Yağını denemedim midem bulanırsa bende içemem herhalde. ısırgan otunun faydası oldu mu sizde ne zamandır kullanıyorsunuz ?

Eşim akşama getirecek içmedim daha midemde rahatsızlık var onun için öğütülmüş olarak yemiştim ama çok zorlandım ve bıraktım o zamanlar. Yağını denemedim midem bulanırsa bende içemem herhalde. ısırgan otunun faydası oldu mu sizde ne zamandır kullanıyorsunuz ?
Miden rahatsızsa içebileceğini sanmıyorum sabah içtim akşama kadar içimden kokusu geldi bana daha yeni teşhis kondu dahada araştırılıyor bilmiyorum yani yeni içiyorum daha ısırgan otunu Saraçoğlunun bir kürüydü

Miden rahatsızsa içebileceğini sanmıyorum sabah içtim akşama kadar içimden kokusu geldi bana daha yeni teşhis kondu dahada araştırılıyor bilmiyorum yani yeni içiyorum daha ısırgan otunu Saraçoğlunun bir kürüydü
İnşallah faydası olur size de beni nem ve yağmur öncesi oluşan basık hava çok etkiliyor stres de aynı 3 gündün yatıyorum evde patladım artık

X