Çocuk Hastalıkları rotavirüs aşısı ile ilgili fikirlerimizi ve doktor önerilerimizi paylaşalım

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
ne zor bir şeydir bu Allahım..:1shok:

bizim doktorumuzda yaptırmamız gerektiğini söyledi ama özel hastane doktoru bu anlamda çok da güvenemedim açıkçası.sağlık ocağına salı günü gittiğimde 5li karma için bir soracağım bakalım düşünceleri ne yönde aile hekimizin ve ebemizin.onların bu anlamda daha bilinçli ve çıkarsız düşüncelerini belirteceğini düşünüyorum bende

yalnız kuzenimin kızı bu virüse yakalandı 3 yaşında.çocuk mahvoldu kuzenimde bana ille yaptır dedi.hatanede yattı bir süre serum tedavisi aldı ama kusmaları,ishali ve verdiği kilolar üstüne üstlük çocuğun perişanlığı cabası.kafamçokkarıştı

kararsızım hemde çok..

o kadar da zor bir karar değil ki = eğer gereksiz bir aşı ise yaptırmakla bişey kaybetmezsin ( sadece maddi bir kayıp olur sonucu ) amaaaaaa eğer gerekli bir aşı ise ve sen yaptırmazsan allah esirgesin ya istemediğin bir sonuçla karşılaşırsan ( ki bebeklerimizin sağlığı maddiyattan çok çok daha önemli elbette )

Cnm bizde yaptırmadık.. Hastanede doktora sorduk. Oda çok önemli değil, bende yaptırmadım oğluma dedi... % 100 kanıtlanmamış etkisi dedi..

Evet yorumları okudum bende yaptırdım belki önlem almak için yaptık belkide bebeğimiz hiç ishal olmayacaktı ama biz anneler bebeğimize zarar gelmesin diye ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Aslında arkadaşın dediği gibi kimyasal içerikli mutlaka ama onlarda çok dayanıksız ya ishalle başa çıkamazsa onu da düşünmek gerekir.

kızlar benim anlamadığım şey bu aşı 2. ayda vurulacak üç aşının içindemi ayrıyetten mi ben pazartesi o üç aşını yaptırcam rotavirüsü ne zaman yaptırmalıyım aynı gün olmaz herhalde bizimde doktorumuz yaptırın dedi

bende kararsizim esime göre gerek yok doktorlar illa para yapmak icin öneriyormus
bense yaptirilma taraftariyim
ebeme sormustum o gerek yok dedi ama basla bi asi varmis oda yeni cikkmis devlet ödemiyor onu yaptirin dedi bize ... zatürreye karsi bi asi bu.. onu mutlaka yaptirmak istiyorum

kızlar benim anlamadığım şey bu aşı 2. ayda vurulacak üç aşının içindemi ayrıyetten mi ben pazartesi o üç aşını yaptırcam rotavirüsü ne zaman yaptırmalıyım aynı gün olmaz herhalde bizimde doktorumuz yaptırın dedi

aynı gün yapılabilir cnm için rahat etmezse 1 hafta sonra falan yaptır illa günü gününe 2 ay olacak diye bişey yok

bende kızıma yaptırdım.3.ayında diğer dozu 5.ayda yapılacak.ayrıca bu sağlık ocağında yapılan aşıdan 4 hafta sonra yapılması gerekiyormuş.verem aşısı ve rota canlı aşı olduğu için arada zaman olması gerekiyormuş.bizim dr öyle dedi.

bende kararsizim esime göre gerek yok doktorlar illa para yapmak icin öneriyormus
bense yaptirilma taraftariyim
ebeme sormustum o gerek yok dedi ama basla bi asi varmis oda yeni cikkmis devlet ödemiyor onu yaptirin dedi bize ... zatürreye karsi bi asi bu.. onu mutlaka yaptirmak istiyorum

parayı doktorlar almıy canım, ben eczaneden alıp yaptırdım aylık kontrolümüzde, bence eşin yanlış düşünüyo, yine de siz bilirsiniz

ha bu arada,
bu aşı için demiyorum ama,
devletin yaptıkları dışında aşırı pimpirikli olup da cocukları aşı manyağı da yapmamak lazım.

bkz. eltim.

bebeği delik deşik etti.
devletin yaptığı yapmadı ne kadar aşı varsa,
abartıp özelden ezcaneden vs alıp(ki cok saçma) deldirdi cocuğu..

sonuç.

cocuk yine hasta,hep hasta..
.

tatlım eltinin bebeğinin belkide bağışıklık sistemi çok kuvevetlid eğildir sık hastalanması ondandır. aşılarsa hastalık yapmaz. bence iyikide yaptırmış en azından o hastalıklara karşı önlem almış olmuş.
rotavirüs aşısına gelince bende yaptırdım ama illa şart değil.herkes bütçesisne ve doktoruna göre karar verir yaptırı yaptırmaz.

bizim doktorumuz bize yapalımmı diye sormadı bile direkt damlattı ağzına Allahım korusun ilerde keşke demektense şimdiden tedbir almak en iyisi.

bizim doktorumuzda bu aşı ile alakalı tecrübelerini anlatınca vazgeçtik
kaldıki aralık anneleri topiğimizde de rota aşısı ile alakalı epeyce paylaşımlarımız olmuştu vaktiyle ve ben kesinlikle devlet bünyesine alınmadığı için çok fazla yaptırma taraftarı değildim...
belki doğru belki yanlış bilemiyorum ama bana kalırsa bazı aşılar rant uğruna piyasaya sürülüyor diye düşünüyorum...
bu benim fikrim tabiki ama yaptırmassam içime dert olur diyosan eğer bence her halukarda yaptır derim...

Tabi ki de yapılması lazım.. bazı yaşlı doktorlar sanırım bu aşının önemini anlamadı henüz.. ve malesef bu dr lar ebeveynlere yanlış bilgi veriyorr ve sanki bu aşı bir lüksmüş gibi davranıyolar.. ama çok önemli bir aşı ve mutlaka yaptırmaya çalışın..

rotavirus çocukluk çağu ishallerinin en sık etkenlerinden biridir.. buna karşı aşı geliştirilmiş ise yaptırmama gibi bir seçenek olmamalı bence..

ücretli olduğu için bazı anne-babalara sanki olmasa da olur gibi geliyor ama şöyle düşünün; bu aşıyı birçok gelişmiş ülkede devlet karşılıyor.. yani türkiyede de ilerde devlet karşılayacak.. ozaman da "yok biz bu aşıyı gereksiz görüyoruz yaptırmayız mı" denilecek..

mesela memenjit veya pnömokok aşısı veya hepatit aşısı eskiden ücretliydi şimdi devlet karşılıyo.. ama şuan da ücretli olsalardı bunun tartışması da olacak mıydı???

bu arada şunuda belirtmeden geçemiycem..
bence hiç bir anne baba ücretli diye gerekli gördüğü bi aşıyı yapmamazlık etmez..

kaldıki burda bebeklerimize harcadığımızın yanında çok komik kalacak bi rakamdan bahsediyoruz..

sebepler açıklanmış..kiminin dr gerekli görmemiş kimi araştırmış uygun bulmamış..
yani parasından çekinmeyin yaptırın gibi öğütvari yaklaşımlar beni güldürdü..
yani bi anneye verilecek en son öğüt bence..

bence hiç bir anne baba ücretli diye gerekli gördüğü bi aşıyı yapmamazlık etmez..

kaldıki burda bebeklerimize harcadığımızın yanında çok komik kalacak bi rakamdan bahsediyoruz..

sebepler açıklanmış..kiminin dr gerekli görmemiş kimi araştırmış uygun bulmamış..
yani parasından çekinmeyin yaptırın gibi öğütvari yaklaşımlar beni güldürdü..
yani bi anneye verilecek en son öğüt bence..

tabi ki de böyle bişey söz konusu değil..
paralı olması daha çok sanki olsa da olur olmasa da olur gibi algılanabiliyor ona dikkat çekmek istenmiş.. yani devletin karşıladığı aşılardan herhangi biri ücretli olsa yaptırmayacak mıydık ?? aynı olay yerimseniben

Bence hiç bir anne baba ücretli diye gerekli gördüğü bi aşıyı yapmamazlık etmez..

Kaldıki burda bebeklerimize harcadığımızın yanında çok komik kalacak bi rakamdan bahsediyoruz..

Sebepler açıklanmış..kiminin dr gerekli görmemiş kimi araştırmış uygun bulmamış..
Yani parasından çekinmeyin yaptırın gibi öğütvari yaklaşımlar beni güldürdü..
Yani bi anneye verilecek en son öğüt bence..

öyle deme tatlım parası fazla geldiği için yaptırmayan bir sürü insan tanıyorum hemde altında jeep evinde hizmeçisi olanlar herkezi kendimiz gibi sanmayalım.bu arada bende yaptırdım ayrıca bu ekonomik kriz ortamında iyi para bence ama benim çocuğumdan önemli olamaz dedim ve yaptırdım .

parayı doktorlar almıy canım, ben eczaneden alıp yaptırdım aylık kontrolümüzde, bence eşin yanlış düşünüyo, yine de siz bilirsiniz

saol canim almanyadada öylemi bilmiyorum ...bende yaptirmak istiyorum iki asiyi birden

sonucta hic bisey onlarin sagligindan önemli degil
umarim burdada aczaneden alabilirim o asisi bi soruyum eczaneye a.s.

Ben oğluma yaptırdım canım,doktorumuz önerdi..ileride keşke demektense yaptırdım içim rahat..

bende hiç tereddüt etmeden yaptırdım,ilerde keşke demek istemiorum
para tuzağı olduğuna katılmıorum sonuçta dr un cebine gitmio para,geçen senelrde diğer aşılarda ücretli iken bu seneden itibaren dewlet yapmaya başladı,bütçeyle alakalı bişey,eminimki bikaç sene içinde beilkide daha kısa sürede bu aşıda dewlete geçecek,yavrularımızı delik deşik etmekle alakası yok ağızdan verilen bir aşı,ishal önemsiz gibi gözüken ama sonuçları ağır olabilen bir hastalık,özelliklede herşeyi ağızlarına soktuklarını düşünürsek mikrop almamaları imkansız,tabiki kesin çözüm olmamakla birlikte en azından hafif şekilde atlatmasını sağlayabilir bu aşı

canim valla bizde pazartesi yaptiricazz.bende keske demek istemiyorum.bebegimi perişan görmek asla istemiyorum.

X