Saç Dökülmesi, Yıpranmış, Kırılmış Saçlar Saç dökülmem durdu

Yıpranmış Kırılmış Saçlar, Saç Dökülmesi ve Çözümleri

aycaa1997

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2014
3
1
Merhabalar. Saçlarım hakkında sizlere bir kaç şey sormak istiyorum. Şu sıralar çok az dökülüyorlar. Biliyorum şükretmem gereken bir durum, ediyorum da zaten ama nedenini de merak ediyorum. Size saçlarımın hikayesini anlatırsam belki bulabilirsiniz ve bende her ne yapıyorsam onu yapmaya devam ederim. Şimdiden teşekkür ederim. Saçlarımı ilk boyamaya başladığımda çok küçüktüm. İlkokul beşinci sınıftaydım, bu sene lise dördüm ve üniversiteye hazırlanıyorum, yani saçıma ilk boyanın değmesinin üzerinden baya uzun bir zaman geçti. İlk 3 yıl boyunca açık renk kullandım. Aktardan bulduğum ve bitkisel saç boyası dedikleri bir boyayı kullanıyordum ve saçım üstüste boyandığı halde çok sağlıklıydı. Çok çabuk uzuyor, 2-3 haftaya dibim geliyordu. Açıcı kullanmadan, doğal saçımın üzerine sarı rengi vuruyorduk ve bakır ya da daha açık (turuncu) gibi bir renk elde ediyorduk. Ama oldum olası sarı saç merakı vardı bende. Sekizinci sınıfın sonunda mezun olduğum gün, diplerimin çıkmasından bıkmıştım ve anneme saçımı kahverengiye boyattım. Kullandığım boya da o sıralar piyasadan kalktı. Garnier kullanmak zorunda kalmıştım. Lisenin ilk yılı kendi saç rengime yakın bir renk kullandım ama o yaz tatilinde pek rahat durmadım. Sarı merakı sardı gene. Araştırmadan etmeden saç açıcıyı boya gibi saçımda 45 dakika beklettim ve tabiki saçım enseden yandı. O yaz saçlarımı kısacık kestirdim ve tekrar kahveye dönmeye çalıştım ama tabiki açıcıdan dolayı boya tutmadı, aktı. Turuncu gibi bir renk oldu yine. İncir Reçeli filmindeki kadın başrole dönmüştüm. Ama yine dibim geldi tabiki. Ve açıcıdan korkmuş birisi olarak o rengi nasıl elde edeceğimi bilmediğimde okullar açıldıktan bir hafta sonra saçlarımı siyaha boyadım. Ne mantıkla yaptım bilmiyorum. Sarı saç isteyen birisi neden saçını siyaha boyar ki? Her zaman sarı aklımın bir köşesindeydi. Saçlarıma yalnızca bir kez siyah boya vurdum ve pişman olup akıtmayı denedim. Bir yandan da uzamasını bekliyordum ama uzaması durmuştu resmen. Uzun süre saçıma boya değmedi. Beyaz sabun falan derken rengi bir buçuk yılın sonunda koyu kahveye kadar aktı ve az da olsa uzadı. Bir kez vurduğum siyah boya ne kadar güçlüyse artık uzun süre kurtulamadım. Ve o süre boyunca dökülen saçın haddi hesabı yoktu. Saçım eski sağlığını kazansın diye düzleştiriciyi, maşayı hayatımdan çıkardım. Hatta sarımsak şampuanı kullanıp yüzümün tüylenmesine bile neden oldum. Saçlarım kalınlaştı ama yok, yine de dökülüyordu. Bir ara uçlardaki kırıkları kestirdim. Ve yine çok olmasa da uzadı. Yarısı kendi saçım yarısı da koyu bir kahveydi. En son bu ayın başında şeytan yine dürttü beni. Bayramdan gelen 250 lirayı hiç acımadan saç boyalarına, açıcılara, bakım yağlarına verdim. Neden kuaföre gitmedim, bilmiyorum. Üstelik benim abim de bayan kuaförüdür. Ama şu zamana kadar benim saçıma hiç eli değmişliği yoktur, boyamama baya kızar. Her neyse, saçıma ilk açıcı kullanmadan Nevacolor'un küllü sarısından vurduk. 10.01di galiba. Saçımın baya büyük bir kısmı sarıya dönerken (baya güçlü bir boya galiba) uçlar kahve kaldı. Siyahın tamamen akmadığını da anlamış oldum bu sayede. Üç gün boyunca saçlarımı sık sık çeşitli yağlar sürdüm. Ama bu sırada saçımdaki dökülme garip bir şekide azalmıştı. Annem çok sık yıkadığımdan kaynaklandığını söyledi. Üç gün sonra saçlarımı uçlardan açmaya başladık ama aldığım Palette yoğun renk açıcı benim saçlarımı pek açmadı. Yine turuncuya yakın bir renk elde ettik, dipler baya sarıydı. Açıcıdan iki gün sonra saçıma bu kez Nevacolor'un 11-10 numara boyasını vurduk ve rengi daha da açıldı. Koyu sarıdan başlayıp koyulaşan bir renk elde ettim. Ombre gibi oldu ama sonuç olarak saçımda koyu renge dair hiçbirşey kalmadı. Bu renge herkezin gözleri alıştı. Kötü bir ton da değil, kullanırım herhalde uzun süre. Saçlarım çok az yıprandı ve dökülmesi durdu. Ayrıca uzadı da. Boyayalı 3 hafta olmasına rağmen dibim geldi. Önceden tutam tutam dökülen saç şimdi günlük 10-15 tel, banyoda ise 15-20 tel dökülüyor. Neden oldu bilmiyorum. Kullandığım bakım yağlarını hiç diplere sürmüyorum. Ama saçım için Elseve'in şampuan ve saç kreminden aldım. Belki o neden olmuştur ama bilmiyorum, doğal şampuanların bile durdurmadığı dökülmeyi Elseve durdurabilir mi? Saçlarım neden dökülmüyor sizce? Boyaya alıştığı için bırakınca dökülüyor diyenler var, haklı olabilirler mi? Sonuçta uzun süre boya kullanıp sonra 1,5 yıl boyunca kendi haline bıraktım. Bu sırada da dökülmeye başladı. Sizce nedeni bu mu?

kusura bakma ama saçlarını kendi elinle mahvetmişsin..bunca emek para dökecegıne adam gbı bır kuaföre gıdıp ıstedgn sarıyı tutturabılırdın..yalnız dökülmenin bundanmı hormonal mi yoksa mevsimselmi olduğunu bilemicem..bı dermatolog uzmana görun derım

Haftada bir sarımsaklı zeytinyağı bakımı yapın son durulama suyuna ısırgan suyu katın hergün ısırgan çayı için dökülme çok yavaşlayacak 2 ay sonra yeni saçlar gelicek ( tabi kokusu kötü ) Gül'ü seven dikenine katlanır :)

Yaşınız çok genç bence bu kadar işlem yapmanız saçlarınızı kötü etkilemiş ancak yaşınız itibariyle iyi bir bakımla herşey eskisine döner bence.

X