Saç Rengi ve Saç Boyama Saça Kına Nasıl Yapılır?

aaaaa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Ocak 2010
265
65
Saça kına yakma, çok eski zamanlardan günümüze kadar kına yakma kültürü devam etmektedir. Özellikle kimyasal boya kullanmak istemeyen kadınların tercihi kına yakma yönteminden yana olmuştur. Kına saça doğal renk verdiği gibi saçı da besler, parlaklık verir, fazla yağı alır. Aynı zamanda saçı yumuşatır ve nemlilik kazandırır. Çeşitli renk seçenekleriyle istediğiniz tonda kına yakma işlemini uygulayabilirsiniz fakat kına genelde kırmızı ışıltılar verir buna göre renk seçmenizde fayda var. Isıl ve kimyasal işlemlerden dolayı yıpranmış ve yanmış saçları 4-5 hafta kadar bekletip sonrasına kına işlemi uygulamak saç bakımı açısından daha iyi olur.

Saça Kına Yakma İşlemi

Öncelikle saçınızın temiz olması gerekir. Sonrasında kınayı karıştırın ve yakılacak duruma getirin. Kına seçimi yaparken yeşil kına tercih edin. Hint kınasına nazaran daha olumlu sonuçlar elde edersiniz. Kınayı saç diplerinden itibaren tüm saça eşit olarak sürün. Saçınızın kınayı daha iyi emmesi için bone veya streç yardımıyla saçlarınızı sarın. En az 2 saat kınayı saçınızda bekletin sonra saç dibinizden küçük bir miktar sıyırarak renk kontrolü yapın. İstediğiniz renk durumuna göre bekletme süresini uzatabilirsiniz. Ardından ılık suyla saçlarınızı durulayıp işlemi sonlandırın.

İsteğe göre kınanın içerisine su yerine çay ve 3 tatlı kaşığı zeytinyağı koyarsanız saçlarınıza daha iyi bakım ve parlaklık sağlayacaktır. Ek olarak bu karışımın içine 1 yumurta sarısı da ekleyebilirsiniz.

Saça kına yakma işleminde kınanın içerisine bir kaç damla limon suyu eklerseniz daha kızılımsı bir renge sahip olursunuz.

Elma sirkesi de kınayla birleşerek saçlara mükemmel parlaklık sağlar.

Saça kına yakma işleminde kına yakarken alın,ense ve kulak etrafınıza değmemesine özen gösterin kına lekeleri asla çıkmaz aynı zamanda eldiven kullanmayı unutmayın.

Biyolog-Kozmetolog Pervin Bulgak’ın Kına Tarifi

• 6 yemek kaşığı kına
  • 1 tatlı kaşığı zerdeçal
  • 1 çay bardağı demlenmiş yeşil çay
  • 1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • Yarım su bardağı su
Saça kına yakma işlemine hazırlanık ve uygulanışı: Bir kabın içine kınayı, yeşil çayı, zerdeçalı, zeytinyağını ilave edip saç boyası kıvamına gelene kadar su ilave edin. Boya kıvamına geldiğinde güçlü saç telleri için kına ile doğal saç boyanız hazır. Diplerden başlayarak fırça yardımıyla saçınıza boya yapar gibi uygulayın.
İstediğiniz saç rengine göre veya beyaz saçınıza göre en az 30 dakika en fazla 40-45 dakika saçınızda bekletin ve soğuk su ile durulayın. hazırladığınız boyaya limon suyu ilave ederseniz saç rengi biraz daha açık olur. alıntıdır

Bana yardım edin lütfen. Fikir almam gerekiyor. Şimdiye kadar hayatım boyunca kınaya el değmedim. (nefret ederim) yaşım 30 ama bu zamana kadar hep doğallıktan yana olduğum için hiçbir zaman saç boyatmayı da düşünmedim. Saçlarım kuaförlerin bile boya sanacağı kadar siyah renkte. Boya olmadığını duyduklarında şaşırıyor insanlar.
Aklıma kına fikri geldi. artık 30 olduğumdan mütevellit, bir değişiklik (belki de yaşlanma sendromu da denebilir) istiyorum. Saça kına yakılması ile ilgili yorumları takip etmeye başladım. Dediğim gibi saçım tamamiyle orijinal ve yıpranmışlık vs. yok. Acaba pişman olur muyum denesem??? Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşır mısınız?

Bana yardım edin lütfen. Fikir almam gerekiyor. Şimdiye kadar hayatım boyunca kınaya el değmedim. (nefret ederim) yaşım 30 ama bu zamana kadar hep doğallıktan yana olduğum için hiçbir zaman saç boyatmayı da düşünmedim. Saçlarım kuaförlerin bile boya sanacağı kadar siyah renkte. Boya olmadığını duyduklarında şaşırıyor insanlar.
Aklıma kına fikri geldi. artık 30 olduğumdan mütevellit, bir değişiklik (belki de yaşlanma sendromu da denebilir) istiyorum. Saça kına yakılması ile ilgili yorumları takip etmeye başladım. Dediğim gibi saçım tamamiyle orijinal ve yıpranmışlık vs. yok. Acaba pişman olur muyum denesem??? Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşır mısınız?
Ben evlenmeden önce yapmıştım çok da yararı oldu ben ceviz yaprağının suyunu kaynatıp içine kattım birde yumurtanın sarısını benimde saçlarım siyah renkti ve güzel oldu

kınayı yaktıktan sonra 4-5 gün içinde tekrar yakmazsan ciddi ciddi akıyor.memnun kalmazsan aktıkça kendi rengine döner.tabi kendi rengine dönse de ışıkta kızıl parlıyor(ışıkta gerçekten çok güzel oluyor bence).ama nefret ediyorsan çok uzun süre kınayı saçında bekletmen gerektiğini göz önünde bulundurarak hareket et.normal boya gibi 1 saatte yıkamıyorsun :)

Bende çok koyu siyah saçlara sahibim ve kına yaktım daha önce ama saçlarım çok koyu olduğu için aşırı koyu bir kahve rengi oldu 2-3 yıkama sonrada eski siyah haline geri döndü. Kınayı sevmeyenler genelde kokusundan rahatsız oluyorlar ama ilke yıkmadan öncesi hariç zaten kokusu filan olmuyor :)

X