Safra kesesini aldırdıktan sonra kilo problemi yaşayan var mı?

warrior princess

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2019
1.330
7.248
Herkese merhaba,

32 yaşındayım, geçen sene safra taşı problemi sebebiyle saframı aldırdım. Saframı aldırana kadar diyet yaptığımda rahatlıkla kilo verebiliyordum. Özellikle aralıklı oruç yöntemi bana çok hızlı kilo verdiyordu. Ancak son zamanlarda diyet yapmama rağmen kilo veremiyorum ve almaya daha meyilli hale geldim.

Yaşım çok ileri olmasa da yirmili yaşlara nazaran metabolizmam mı yavaşlıyor yoksa düşündüğüm gibi safra organının eksikliğinden kaynaklanıyor olduğunu bilemiyorum.
Almanya’da yaşıyorum, doktoruma sordum ve safranın kiloyu etkilemeyeceğini söyledi ama bir tetkik yapmadık.

Burada benzer deneyim yaşayanlar var mı, varsa neler yaşadığınızı paylaşabilir misiniz?
Herkese şimdiden teşekkürler ve sağlıklı, fit günler :))

Bende safra kesemi aldirdim ,aldirdiktan 1 sene sonra 20 kilo vermistim .kilo ve metobolizmayla baglantisi yok yani .bence buna baglamayin.

Benimde safra kesemi almışlardı ama kilo sorunu yaşamadım.
Fakat belirli bir yaştan sonra kilo vermek zor diyorlardı kendim tecrübe ettim.

Herkese merhaba,

32 yaşındayım, geçen sene safra taşı problemi sebebiyle saframı aldırdım. Saframı aldırana kadar diyet yaptığımda rahatlıkla kilo verebiliyordum. Özellikle aralıklı oruç yöntemi bana çok hızlı kilo verdiyordu. Ancak son zamanlarda diyet yapmama rağmen kilo veremiyorum ve almaya daha meyilli hale geldim.

Yaşım çok ileri olmasa da yirmili yaşlara nazaran metabolizmam mı yavaşlıyor yoksa düşündüğüm gibi safra organının eksikliğinden kaynaklanıyor olduğunu bilemiyorum.
Almanya’da yaşıyorum, doktoruma sordum ve safranın kiloyu etkilemeyeceğini söyledi ama bir tetkik yapmadık.

Burada benzer deneyim yaşayanlar var mı, varsa neler yaşadığınızı paylaşabilir misiniz?
Herkese şimdiden teşekkürler ve sağlıklı, fit günler :))
Anneannem aldirdi. Ve malesef aynı sorunu yaşadı ne yaparsa yapsın göbeği var ama kilo göbeği değil de gaz göbeği gibi. Tabi siz çok gencsiniz sağlam bir spor ve vücuda diyetisyen önerisiyle vereceğiniz bir şok duzene koyar.

Çok yakın bir arkadaşım aldırdı ve aynı sorunu yaşadı. Yaşı henüz 22 kızın yani yaşla metabolizmayla ilgisi yok. Yıllardır 45 kilo olan kız 70 e çıktı.

2 yıl oldu. Eskiden neyse o kilo meselem. Hatta eskiden kızartmayı daha rahat yerdim, yumurtayı 2 tane yesem rahatsız olmazdım. Şimdi daha bile azaldı. Bir de insülin direncine bakmak lazım.

25 yasindayken saframi aldirmistim. Safrayi aldirdiktan sonra belli bir diyeti var onu uyguladim cikolata ,yumurta , baharatli gidalar hazir paket gidalar,gazli icecekler,asitli icecekler,domates,bulgur vs bu gidalari 6 ay boyunca yemedim. Sonra zaten istesemde yiyemedim cunku hemen kendini belli etti ,kesinlikle hazmedemedim. Ben bu drun verdigi diyetle ve kendimde dikkat ederek ustune kilo verdim cok rahat hemde. Yeni evliydim cocukta yoktu rahattim. Esim uzun is seyahatlerine ciktigi icin evde bi basima rahattim.
Ancak safrayi aldirdiktan sonra mesela elma kabugu cayini icemedim ,midemi asiri agritti nar cicegi cayida keza. Simdi 40 yasinda 2 cocuklu kadinim. Evde cocuklardan pek diyet olmuyor sporda eh bazen o sebeple kilo veremedim. Yinede kilo vermek icin birazda olsa azim var icimde.

X