Sedef hastalığı olup çare bulan var mı?

benim de sadece dirseklerimde var. yaklaşık 15 yıldır. ilerlemiyor çok şükür ama gerilemiyor yada geçmiyorda.

selam arkadaşlar, benim annem 18 yaşından beri sedef hastası şu an 55 yaşında evliydi de (ben doğdum : )) )
hastalığı o kadar ileriydi ki vaka olarak üniversite hastahanelerinde resimlerini bile çektiler, şimdi hastalığı yok denecek kadar az; nasıl olduğunu anlatacağım;
1- romatizmal sedef harici TÜM sedef türleri ağrı kesici kullanmamaları gerekiyor, atakları artırıyor
2- stresten uzak durulacak (en azından kafanıza takmayın)
deniz ve güneş en büyük ilacı, annem o kadar utanıyordu ki hani hayatta denize girilmeyecek kayalıklar vardır kimse onu görmesin diye hala oralarda denize giriyor (mesela bunu bile kafaya takmamalı) havuza girmiyordu çinki insanlar bulaşıcı mı der diye üzülüyordu, siz takmayın aynen deniz güneş..
kışın D-vit3 ampulu 2 haftada 1 1bardak suya katıp içiyor (güneş yok ya)
şu balıklı göl işe yaramıyor sadece kabuğu soyuyor, onu kökten çözmek lazım.. ilaç olarak blue cap (sanırım ispanyol malı, hiçbir sağlık kuruluşu ödemiyor ithal ve pahalı, ama annemde sedef yok artık etkili bir ilaç; sprey sürmeli ilaçlar falan hap değil)
kimileri puva işın vb. tedaviler öneriyor, onlar da geçici...
haftada bir dark bira tüketiyor (bir arkadaş bira mayası demiş o da olabilir nereden bulunur bilemem)
kafada olanlar için büyük kozmetik shoplarda ısırgan otlu şampuan satılıyor, kafa derisindeki kepeği önlemekte birebir, banyodan önce dermovate losyon (sıvı olan) geceden sürün yatın sabah bu şampuanla banyo, bende de kafa derisinde egzama vardı artık yok..novocrin firmasının SÜLFÜR isimli şampuanı da çok başarılı şahsen bunu da tavsiye ederim
yıkanmak için ise sülfürlü zeytinyağı sabunu (naturel ürünler satan yerlerde bulunur)

anam ben de kendimi abartıyor sanırdım daha neleri varmış yok daha neler evlenememek bu aids frengi mi ki bekar kalınsın sanki korulunulacak uzak durulacak bir şey mi ayol ablanı sen kolundan tut bir an önce dr ya da psikologa götür profesyonel yardım alsın zaten üzüldükçe hastalık atak dönemine giriyor benım hem de genıtal bolgemde var evliyim de çok şükür

bende söylüyorum ama yinede o hep farklı düşünüyor bulaşıcı olmasa da rahatsız ediyor onu senin sadece genital bölgndemi var?

bende söylüyorum ama yinede o hep farklı düşünüyor bulaşıcı olmasa da rahatsız ediyor onu senin sadece genital bölgndemi var?

sag dırsegım sol bacagım yıne sol ayak baş parmagımda olanı daha önce de paylaşımda bulunmuştum prosovate streç film yontemiyle geçirdim genital bölge ve sol dirsekte kaldı şimdilik

bi erkek,ben sedef hastasıyım diye beni sevmeyecekse,sorunlar yaşayacaksak
zaten hiç sevmesin daha iyi.
ısırgan otlu şampuan gerçekten faydalı,ama yinede kepeklenmeyi önlemiyor.
dermovate losyon ise geçici olarak kepeği önlüyor.kepek yine çıkıyor.
bi kere ilaçlarda bulunan kortizon çok tehlikeli.zeytin yapraklarının bi zararı yok sanıyorum.
dermo clean diye b,i ilaç kullanılıyormuş deneyen varmı

Son düzenleyen: Moderatör:
enginar kapsülünü deneyen ya da duyan var mı? tv. de bir doktor söylemişti tedavi için.

kırmızı pancarın iyi geldiğini duyduk ama daha uygulamadı ablam deneyen varmı

ben denedim 15 gün boyunca daha önceden kaynattığım pancarın suyunu sabah aç karnına içtim . tadı çok kötü bu arada. bi faydasını göremedim. daha çok kaşınmayı engelliyormuş ama sonuç hüsran.

benim annem 3 yıldır sedefle boğuşuyor.aktardan bir sürü otlar aldık kaynattı içti ilaçlarını hiç ihmal etmedi bir sürü şey yaptı.en son ankarada gittiği doktor işık tedavisi demiş.annemde gelemeyeceğini söyleyince doktoda ona,günde 2 saat güneşlenmesini tavsiye etmiş.annem sabah10-11 arası ve akşam üzeri,5-6 arası birer saat güneşleniyor.3 gün önce gördüm elleri pırıl pırıldı.bence güneşe çıkın sizde

arkadaşlar benim de saçlarımda yıllardır kaşıntı ve kabuklanma vardı ben hep kepektir diye düşündüm. 1-2 yıldır dizimde de bir kabuklanma oldu. ama önemsemedim. 3 ay kadar önce cildiyeye gittim sedef olduğunu söyledi. daha sonra bir yıldır geçmeyen ayak ağrılarım için doktora gittiğimde sedeflerimi de görünce benim sedefli artrit yani psöriatik artrit hastası olduğuma karar verdi kurul.

şu an salazoprin tedavisi görüyorum. yaklaşık bir senedir hatta daha fazla yürümekte zorluk çekiyorum bazen işe eşim bırakıyor bazen geceleri emekleyerek tuvalete gidiyorum. gerçekten çok zor ve ağrılı bir hastalık. sedef hastalarının % 10 unda artrit görülülebiliyomuş kızlar.

bunu söylemediki amacım sizleri korkutmak değil sadece eklemlerinizde ağrı hissettiğinizde bunu önemseyin ve geç kalmadan bi romatoloji uzmanına görünün.

ve kesinlikle stresten uzak durun.

aynı durum bende var.. sedefle başladı sorasında agrılar ..sedefleri yıllarca kepek diye uğraştım doktorda ögrendim sedef oldugunu ve hastalıgım teşhis edildi ben de salazoprin tedavisi görüyorum..ve sedefler kalıcı olarak geçmiyo mutlaka tekrarlıyor.. keşke bir yolu olsa ne kadar alışmış olsam da sıkıntı yaşıyorum :gitme:

Arkadaşlar bende 10 yıl sedefle mücadele eden biriyim.En son bir tedavi yöntemi keşfettim.Bir klinik buldum onların verdiği illaçlarla 1 ay gibi bir sürede hastalığın izlerinden tamamen kurtuldum.Ne kabuk ne kızarıklık kaldı çok şükür..Tedavi çok basit ama biraz pahalı gelebilir bazılarına.Ama en fazla 3 ay süren bir tedavi,tavsiye ediyorum.ılgilenenlere kliniğin adını ve diğer ayrıntıları özelde verebilirim.Herkese geçmiş olsun..

ben 15 yıldır sedefım 24 yasındayım.Istedıgınız kadar ilac kullanın bunlar gecıcı cozum bir ömür sedefle yasamaya alısmak gerekıo.Stres üzüntü mevsim değisıklıklerı bunlar sedefi alevlendıren seyler cıldı nemlı tutmek önemlı

merhaba,bende 28 yasindayim 20 senedir sedef hastasiyim diz kapaklaimin altinda ve dirseklerimde var cok asiri boyutlarda degil birde ayagimin üstü yanmisti yanik iyilesti.ama izi kaldi ve üzerini sedef kapladi baya büyük.cocukluk yillarimda baya bi yayilmisti cok üzülüyordum hele kasintilar artik öldürüyodu beni her önüne tiskenerek bakiyordu cok utanirdim bende öyle böyle derken evlendikten sonra baya bir duruldu sadece dedigim yerlerde var cok sükür ilerlemedi ama kaybolmadida ben beklazon pomad kullaniyorum cok iyi geliyor bana yagli olanindan kullaniyorum aygim kasinsin hemen sürüyorum hemen yumusuyo ben benimkilerle yasamaya alistimda son bir aydir 7 yasaindaki oglumda cikti ona cok üzülüyorum.su an onunkide yaygin degil ama ya yayilirsa diye korkuyorum.rabbim hepimizin yardimcisi olsun hepimize gecmis olsun.

bendede 11 seneden beridir var gitmedigimiz yer kalmadı babam cok ugrastı benim icin.Bitkisel ilaclar,hocalar,igneli tedaviler,macunlar,çapa hastanesinede gittik ama yok iste bu hastalıgın caresi yok bosuna ugrasmayalım arkadaslar..Sedef tamamen gecmiyor bunu hepiniz biliyorsunuzdur zaten bununla yasamayı ögrenmeliyiz.Sedefi sadece bir süreligine yok edebiliriz bende bunun caresini "DERMOVATE" diye bir kremde buldum babama arkadası tavsiye etmis..Yazın hic kalmamıstı ama simdi kıs oldugu icin havadaki nem oranı azaldıgından tekrar cıkmaya basladı..tekrar kullanmaya basladım iyi oluyor sizde deneyin..ALLAH hepimize sifa versin.

Son düzenleme:
7 yıl önce ayak tabanlarımın kaşınmasıyla başladı herşey. Doktora gittiğimde mantar teşhisi kondu. Ayaklardaki sedef mantarla karıştırışabiliyor. Tabi geçmeyince başka bir doktora gittim. Biopsi yapıldında sedef olduğumu öğrendim. Dünyanın sonu gelmiş gibi üzülmüştüm o gün (DIŞ GÖRÜNÜŞÜNE ÇOK ÖNEM VEREN BİRİ OLARAK)
Doktorun verdiği kortizonlu ilaçlar çok faydalı olmuştu. Fakat kullanmayı bıraktığımda epey bir artış gösterdi. Ben kortizonlu ilaç kullanmama kararı aldım.

Sadece ayak tabanlarımda olan sedeflerimi şu şekilde geçiriyorum:

1-Ailem dışında kimse sedef olduğumu bilmiyor. (Buda psikolojimi olumlu etkiliyor.)
2-Yazın her hafta sonu denize giriyorum. (Deniz ve güneşin inanılmaz faydasını görüyorum)
3-Kışın eve gelir gelmez ayaklarımı yıkıyorum, vazelin sürüyorum ve pamuklu çorap giyiyorum. (Malum kışın cildi nemli tutmak çok önemli)
4-Siyah üzüm çekirdeği bağışıklık sistemini güçlendirdiği için onu kullanıyorum.
Şimdilik aklıma gelenler bu kadar,

Herkese acil şifalar diliyorum.

kızlar bende 10 yıldır sedef hastalığıyla uğraşıyorum, bazı arkadaşlarımızında dediği gibi kesin çözümü YOK! Geçiyor geçmesine fakat aylar sonra yada yıllar sonra tekrarlayabiliyor...
En önemli nedeni ise STRESS!
Hepinize acil şifalar dilerim...

benim eşimde var gaziantepteyiz son iki yılda arttı nemle ilgili olduğunu düşünmemiştim sağol izmir_life vazelini denettireyim

selam arkadaşlar, benim annem 18 yaşından beri sedef hastası şu an 55 yaşında evliydi de (ben doğdum : )) )
hastalığı o kadar ileriydi ki vaka olarak üniversite hastahanelerinde resimlerini bile çektiler, şimdi hastalığı yok denecek kadar az; nasıl olduğunu anlatacağım;
1- romatizmal sedef harici TÜM sedef türleri ağrı kesici kullanmamaları gerekiyor, atakları artırıyor
2- stresten uzak durulacak (en azından kafanıza takmayın)
deniz ve güneş en büyük ilacı, annem o kadar utanıyordu ki hani hayatta denize girilmeyecek kayalıklar vardır kimse onu görmesin diye hala oralarda denize giriyor (mesela bunu bile kafaya takmamalı) havuza girmiyordu çinki insanlar bulaşıcı mı der diye üzülüyordu, siz takmayın aynen deniz güneş..
kışın D-vit3 ampulu 2 haftada 1 1bardak suya katıp içiyor (güneş yok ya)
şu balıklı göl işe yaramıyor sadece kabuğu soyuyor, onu kökten çözmek lazım.. ilaç olarak blue cap (sanırım ispanyol malı, hiçbir sağlık kuruluşu ödemiyor ithal ve pahalı, ama annemde sedef yok artık etkili bir ilaç; sprey sürmeli ilaçlar falan hap değil)
kimileri puva işın vb. tedaviler öneriyor, onlar da geçici...
haftada bir dark bira tüketiyor (bir arkadaş bira mayası demiş o da olabilir nereden bulunur bilemem)
kafada olanlar için büyük kozmetik shoplarda ısırgan otlu şampuan satılıyor, kafa derisindeki kepeği önlemekte birebir, banyodan önce dermovate losyon (sıvı olan) geceden sürün yatın sabah bu şampuanla banyo, bende de kafa derisinde egzama vardı artık yok..novocrin firmasının SÜLFÜR isimli şampuanı da çok başarılı şahsen bunu da tavsiye ederim
yıkanmak için ise sülfürlü zeytinyağı sabunu (naturel ürünler satan yerlerde bulunur)

teşekkürler

Kızlar Derya Baykalın programını izliyordum bigün. orda el sanatlarını gösteren anlatan yaşlı bi kadın vardı. kadın Derya bayakala sedef hastalığının olduğunu söyledi. ve tütünün hastalığına cok iyi geldiğini bahsetmişti. işlenmemiş tütünü suda haşladığını ve hastalıklı bölgesine sürdüğünden bahsetmişti. yaralı olan bölgelerine cok iyi gelmiş .hatta iyileşen dirseklerini gösterdi.

X