Sevip de evlenememek

25 yaş evlilik ve daha sonrasında çocuk sorumluluğu almak için o kadar genç bir yaş ki...
Bir ömür boyu sürecek böyle bir sorumluluğun altına girmek öyle kolay bir şey değil.
Çünkü belki öyle lanse ediliyor ancak evlilik dikensiz gül bahçesi değil.
Hiç kimse evlenip de sonsuza kadar mutlu yaşamıyor.
Evliliği sürdürebilmek sabır, fedakarlık ve olgunluk gerektiriyor.
Bu kadar büyük bir yükü de 25 yaşındanki birinin omuzlarına yüklemek ne kadar doğru diye düşünmek gerekiyor.
Kaldı ki 20'li yaşlarındaki insanların 6 aylık bir ilişkinin daha en başında "evleneceğiz" diye yola çıkmaları bile ne kadar toy olduklarının bir göstergisi bana kalırsa.
O yüzden bence karşı tarafın bu ilişkiyi yüretmeme kararı çok doğru bir karar.
Önünüze bakmanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Evet 29 yaşında bir kadın için biraz acemi davranıyorsunuz belli oluyor.
bence evlilik üzerine bir ilişki arayışındaysanız, ailenizin tanıdığı bildiği görücü usülü kişilerle görüşün çok daha güvenli adımlarla ilerler.
Benim planlamadığım bir şekilde gelişti. Planlarım arasında evlenmek bile yoktu. Şimdi çeyiz dizen bir kız oldum. Bana evliliği bile düşündürdü.

Bunu diyorsunuz ama....
Benim planlamadığım bir şekilde gelişti. Planlarım arasında evlenmek bile yoktu. Şimdi çeyiz dizen bir kız oldum. Bana evliliği bile düşündürdü.

.....konunuzda bunu yazmışsınız.

Biz başlarken zaten evlilik üzerine başladık. Ben ona böyle şeylerin uzamasını istemediğimi -2 3 sene gezip tozmaktan bahsediyorum- söylemiştim. O da tamam demişti.

Yani en başta evlilik üzerine başladık demenize rağmen şimdi neden planlarınız arasında evlilik olmadığını, onu tanıyınca evliliği düşünmeye başladığınızı söylüyorsunuz?
30'a yaklaşmanın da etkisiyle bir an önce evlilik yapma kaygısına düşmüş olabilir misiniz?

Daha önce ilişki yasamadiğinizi yazmışsınız inanın çok belli oluyor. Acemice davraniyorsunuz. Ben sizi gerçekten masum gördüm yönlendirilmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.
Gerek inancınız gerek yaşınız gereği sevgililik durumunu uzatmak istemiyorsunuz. Anlıyorum. O halde internetten tanişma ve uzaktan ilişki sizin için çok riskli. Ben de uzaktan ilişki yaşayıp evlendim fakat olabildiğince uzun tuttum ve birçok zor zamandan geçip birbirimizi tanıma fırsatı bulduk. Siz uzatmak istemiyorsanız kendi çevrenizden biriyle tanışıp bol bol yüz yüze vakit geçirmelisiniz ki taniyabilesiniz. Bu vakit geçirme sadece bir yerde oturup muhabbet etmek değil birlikte paylaşimlariniz olmalı yolculuk, gezme, yeme içme, piknik, alışveriş, sinema tiyatro, eğlence, hobi, arkadaş ortamı vb ki adamı farklı ortamlarda inceleyip nerde nasıl davranıyor anlayabilesiniz. Kibar mi cimri mi huysuz mu görgüsüz mü entelektüel mi kibirli mi eğlenmeyi biliyor mu merhametli mi işbolumu yapar mi modu düşükken nasil davranir cabuk sinirlenir mi. Bunları birlikte zaman gecirdikce anlarsınız.

Şimdi gelelim sizin meseleye. 2 buluşmayla bunların hepsini anlayıp evlilik kararı vermeniz çok çok zor ve riskli. Ki bana kalırsa şimdiden falso vermiş. Ailesi onun fikrini bu kadar çabuk nasıl değiştirebiliyor? Meslek sahibi adam. Evlilik kararı verecek ama ailesi bekle dedi diye ayrılacak. Evlilik gibi bir fikir bu kadar kolay değişir mi?
İkinci konu erkekleri kendiniz gibi düşünmeyin. Siz evlilik fikrine de yatkın olduğunuzdan belki biraz da duygusalliktan bağlanmaya hazirmişsiniz vazgeçmek zor geliyor. Ama erkekler genelde daha geç bağlanır. Ki bence doğru olan da bu. Yani 6 ay vazgeçilmez olmak için çok çok kısa bir süre ki yeterince vakit de geçirmemissiniz. Sizi gözden çabuk çıkarması da bundan. Seviyor diye kendinizi karmaşanin ortasına atmayın. Seven erkek çabalar. Olmazı oldurmak için elinden geleni yapar. Diyelim ki gerçekten ailevi sorun var. Böyle ilk sorunda elinizi bırakan biriyle hayatınızı birleştirmek istiyor musunuz? Her sorunda tek başınıza çabalarsiniz yipranirsiniz.
Bence siz bunları bir düşünün.

Hayır onunla sohbet etmeye başladık bir süre sonra hisler oluşmaya başladı. Bunu da konuşunca ben öyle laylaylom bir şey istemiyorum gibisinden en baştan söylemiştim. Evlilik düşüncem yoktu demek hayatımda biri yok bir şeyler olmuyor. Ama biri çıktığında da görüşmeyeyim mi. Ben de şansımı denedim böyle oldu.

Merhaba sevgili arkadaşlar benim bir derdim var. Dertlerim daha doğrusu. Bundan 6 ay önce internetten biriyle tanıştım. Birbirimizden kısa süre içinde hoşlandık. Sevgili olduk. İki kez buluştuk. Karşımdaki kişi benden 4 yaş küçük. ÇALIŞIYOR.(herkes çalışmıyor zannetmiş) Ailevi sorunları var sağlık vb. Biz başlarken zaten evlilik üzerine başladık. Ben ona böyle şeylerin uzamasını istemediğimi -2 3 sene gezip tozmaktan bahsediyorum- söylemiştim. O da tamam demişti. Değerlerimiz birbirine uyuyor. Birbirimizi fiziksel olarak da beğeniyoruz. Son derece ilgili biri. Biz 6. Ayın sonunda ailelerimize söyledik. Evliliğe gitmesini istiyorduk çünkü. Önce o söyledi. Sonra ben. Ancak onun ailesi beni beğenmesine rağmen yaşı sorun etmiş. Ailesi onun henüz evliliğe hazır olmadığını düşünüyor. Askerlik yok, birikim yok, üni devam ediyor. Ailede de halledilmesi gereken şeyler var. Neyse böyle söyledi bana. Sonra benimle şöyle konuştu böylesine sorunlarım varken seni ailemin sorunlarına katamam. Beni bekle de diyemem senin vebsialine giremem. Önümü göremiyorum sana bir yıl sonra desem bile sözümü tutamazsam çok kötü hissederim. Anla beni vs. Kendini benim gerimde görüyor. Önceden böyle bir sorunumuz yoktu ama bakışı biraz zamanla değişti. Sevgimizde sorum yok. Ancak evliliğe gidemiyoruz bir türlü. Ben görüşmeyelim dedim. Çünkü belirsiz her şey. Ama sonra dayanamadım geri döndüm. Ancak kalbim dini yönden huzursuz. Çünkü dinimizde sevgililik olayları falan doğru değil. Ben de evliliğe bağlanmasını istemiştim. Kızlar kafam çok karışık. Onunla da olmuyor onsuz da olmuyor. Ben nerede duracağımı bilmiyorum. Bana akıl verin. Yaşlar 25 29. Arkadaşlar forumu kullanmayı yeni öğreniyorum umarım hata yapmamışımdır.
25 yaşında, askerliğini yapmamış üniversite okuyan genç bir adamı evliliğe zorlamanız ne kadar mantıklı. Dinimizce sevgililik olayları yanlış ise yaşınız 29 kendinizden yaşça büyük işini eline almış parasını kazanan belli bir birikim yapmış evliliği düşünen birini bulmalıydınız.
Evlilik yoluna girseniz çocuk cebinden ne katabilir ki gidip ailesini zorlayacaktır, diyelim ki insanların da maddi gücü yok, sonra da eşimin ailesi evlenirken bize maddi destek sağlamadı olacak.

Daha önce ilişki yasamadiğinizi yazmışsınız inanın çok belli oluyor. Acemice davraniyorsunuz. Ben sizi gerçekten masum gördüm yönlendirilmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.
Gerek inancınız gerek yaşınız gereği sevgililik durumunu uzatmak istemiyorsunuz. Anlıyorum. O halde internetten tanişma ve uzaktan ilişki sizin için çok riskli. Ben de uzaktan ilişki yaşayıp evlendim fakat olabildiğince uzun tuttum ve birçok zor zamandan geçip birbirimizi tanıma fırsatı bulduk. Siz uzatmak istemiyorsanız kendi çevrenizden biriyle tanışıp bol bol yüz yüze vakit geçirmelisiniz ki taniyabilesiniz. Bu vakit geçirme sadece bir yerde oturup muhabbet etmek değil birlikte paylaşimlariniz olmalı yolculuk, gezme, yeme içme, piknik, alışveriş, sinema tiyatro, eğlence, hobi, arkadaş ortamı vb ki adamı farklı ortamlarda inceleyip nerde nasıl davranıyor anlayabilesiniz. Kibar mi cimri mi huysuz mu görgüsüz mü entelektüel mi kibirli mi eğlenmeyi biliyor mu merhametli mi işbolumu yapar mi modu düşükken nasil davranir cabuk sinirlenir mi. Bunları birlikte zaman gecirdikce anlarsınız.

Şimdi gelelim sizin meseleye. 2 buluşmayla bunların hepsini anlayıp evlilik kararı vermeniz çok çok zor ve riskli. Ki bana kalırsa şimdiden falso vermiş. Ailesi onun fikrini bu kadar çabuk nasıl değiştirebiliyor? Meslek sahibi adam. Evlilik kararı verecek ama ailesi bekle dedi diye ayrılacak. Evlilik gibi bir fikir bu kadar kolay değişir mi?
İkinci konu erkekleri kendiniz gibi düşünmeyin. Siz evlilik fikrine de yatkın olduğunuzdan belki biraz da duygusalliktan bağlanmaya hazirmişsiniz vazgeçmek zor geliyor. Ama erkekler genelde daha geç bağlanır. Ki bence doğru olan da bu. Yani 6 ay vazgeçilmez olmak için çok çok kısa bir süre ki yeterince vakit de geçirmemissiniz. Sizi gözden çabuk çıkarması da bundan. Seviyor diye kendinizi karmaşanin ortasına atmayın. Seven erkek çabalar. Olmazı oldurmak için elinden geleni yapar. Diyelim ki gerçekten ailevi sorun var. Böyle ilk sorunda elinizi bırakan biriyle hayatınızı birleştirmek istiyor musunuz? Her sorunda tek başınıza çabalarsiniz yipranirsiniz.
Bence siz bunları bir düşünün.
O kadar aydınlatıcı bir yorum olmuş ki teşekkür ederim

İsi gucu olmayan askerligi yapmamis okul okuyan birinden tam olarak ne bekliyorsunuz acab? Ailesi cok hakli

İnternetten tanışmışsınız dolayısıyla birbirinizi tanımak için uzun vakit ister.
Ayrıca birbiriyle ciddi adım atmak isterken insanlar ayaklarına bazen diken takılır. İlk diken de yolda bırakandan el olmaz zaten. Çünkü evlilik kolay bir süreç değil hayatta mücadele etmek gerektiğinde mücadele gücü dahi olmayan birisi... Üzmeye değmez kendini.

Adam sizi çoktan gözden çıkarmış. Vebaline giremem falan hikaye bunlar. Seven adam çeker alır, git başkasıyla evlen demelere getirmez. Erkekler geç seviyor biraz, 2-3 görüşme sevmesi için yeterli değil zaten.
Soğuk duş gibisin aşka hiç mı saygın yok bayılıyorsun sevenleri ayırmaya

Merhaba sevgili arkadaşlar benim bir derdim var. Dertlerim daha doğrusu. Bundan 6 ay önce internetten biriyle tanıştım. Birbirimizden kısa süre içinde hoşlandık. Sevgili olduk. İki kez buluştuk. Karşımdaki kişi benden 4 yaş küçük. ÇALIŞIYOR.(herkes çalışmıyor zannetmiş) Ailevi sorunları var sağlık vb. Biz başlarken zaten evlilik üzerine başladık. Ben ona böyle şeylerin uzamasını istemediğimi -2 3 sene gezip tozmaktan bahsediyorum- söylemiştim. O da tamam demişti. Değerlerimiz birbirine uyuyor. Birbirimizi fiziksel olarak da beğeniyoruz. Son derece ilgili biri. Biz 6. Ayın sonunda ailelerimize söyledik. Evliliğe gitmesini istiyorduk çünkü. Önce o söyledi. Sonra ben. Ancak onun ailesi beni beğenmesine rağmen yaşı sorun etmiş. Ailesi onun henüz evliliğe hazır olmadığını düşünüyor. Askerlik yok, birikim yok, üni devam ediyor. Ailede de halledilmesi gereken şeyler var. Neyse böyle söyledi bana. Sonra benimle şöyle konuştu böylesine sorunlarım varken seni ailemin sorunlarına katamam. Beni bekle de diyemem senin vebsialine giremem. Önümü göremiyorum sana bir yıl sonra desem bile sözümü tutamazsam çok kötü hissederim. Anla beni vs. Kendini benim gerimde görüyor. Önceden böyle bir sorunumuz yoktu ama bakışı biraz zamanla değişti. Sevgimizde sorum yok. Ancak evliliğe gidemiyoruz bir türlü. Ben görüşmeyelim dedim. Çünkü belirsiz her şey. Ama sonra dayanamadım geri döndüm. Ancak kalbim dini yönden huzursuz. Çünkü dinimizde sevgililik olayları falan doğru değil. Ben de evliliğe bağlanmasını istemiştim. Kızlar kafam çok karışık. Onunla da olmuyor onsuz da olmuyor. Ben nerede duracağımı bilmiyorum. Bana akıl verin. Yaşlar 25 29. Arkadaşlar forumu kullanmayı yeni öğreniyorum umarım hata yapmamışımdır.
ilesi onun henüz evliliğe hazır olmadığını düşünüyor. Askerlik yok, birikim yok, üni devam ediyor. Canın okuyan çocuğu sen mi okutacaksın annesi misin bırak ailesi haklı bende istemem yaş değil sorun işsiz askerlik vs bir sürü problem var

Ailesi ile gerçekten konuştu mu? Yani ailesinden birileri ile iletişim kurdunuz mu bu konu hakkında? Belki sadece kız arkadaş dedi laf arasında ailesi de bosver dedi gecistirdi evlilik konusu acilmadi bile. Bana bu şekilde söyleyen birinin yanında abisi aramisti yanımda simeyra var demişti abisi selam söylemişti falan sonra bir kaç kere de sesli ablası ile kısa konuştuk. Ama başka bir gün telefonumda facebookunu açık unutunca görmüştüm. Abisi diyordu simeyra diyosun da hiç bahsetmiyorsun kızdan vs. Çocuk da önemli biri değil öyle takılıyoruz yazmıştı. Oysa bana aileme söyledim evlenmek istediğimi falan demişti. Sonrasında o lafı ona yedirip evlenme teklifi alıp abisinin düğününde ailesinin masasında oturmustum ama bunun için o yazismadan sonra terkedip asla dönmemistim. O aylar sonra bu sefer ciddi olarak gelmişti abisini ablasını alıp ailemle tanıştırmaya.

X