Sigara bırakma maceram , bi türlü bırakamıyorum, napıcam ben?

Pinky9

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2009
560
149
kızlar biraz uzun ama ne olur okuyun :) ben 25 yaşındayım, 10 yıldır sigara içiyorum. lise 2'de özentilikle başlayan sigara bağımlılığı maceramı bi türlü sonlandıramadım. lisedeyken tek tük içerken üniversiteye geçince paket almaya başladım tabii ki.

ayrıca normal sigara da içemiyorum illa ki mentollu olacak, o içime çektiğim mentol beni rahatlatıyor, nefesimi açıyormuş gibi gerizekalıca bi hisse kapılıyorum, çok zevk alıyorum içerken. ama mentollu bin kat daha zararlı tabii ki.

yalnız ben baya bağımlıyım, otobüs beklerken içerim, otobüsten inince eve yürürken içerim , kimse yoksa yolda yürürken içmeye bayılırım, üzülünce içerim, sevinince içerim, yemekten sonra mutlaka içerim, arkadaşlarla dışardaysam birini yakar birini söndürürüm, denizi görünce içerim, kar yağarken sigara içmeye bayılırım, sevgilimle içmek en büyük zevklerimden birisi, kısacası hayattaki her anı sigara içmek için yaşıyo gibiyim :d bide ben evdede içiyorum babam görmesin diye evet iğrenç biliyorum ama odamın içinde sigara içiyorum, sonra yarım saat odayı havalandırıyorum hem herşeyin üstüne sigara kokusu siniyo hem oda asla ısınmıyor hep cam açık olduğu için. işe başladığımdan beri de günde 15e kadar artırmaya başladım.

daha önce 3-4 kez güyaa çok kesin kararlar alarak bıraktım. allen carr yöntemini denedim, emre üstünuçar'ın bırakmak istiyorum filmini izledim, ilk seferlerinde çok fazla etkilendim ve bidaha asla içmem ya diye büyük seremonilerle bıraktım :)ama geri başladım.

en son bi hastaneye gidip champix kullandım, baya tiksindirdi 6 ay içmedim ama bi arkadaş buluşmamda 'aman 1 kereden ne olcak zaten bıraktım' diye tekrar başladım. bu başlamadan sonra bi kez dha champix denemem oldu bu seferde ilaç ağır geldi ve işe başlayınca bırakmak istemedim.

ama artık zararlarını hissediyorum, her yerimin sigara kokmasından bıktım, soğukta dona dona sigara içmekten bbıktım. en kötüsü de ona bağımlı olma hissi bana kendimi aciz hissettiriyor, içemediğim zaman çok mutsuz ve sinirli oluyorum, ve sigaraya para ve vakit harcamaktan çok sıkıldım. sigara içmeyen bi insan olmak istiyorum artık.

3 hafta önce gene doktora gittim, son 1 kez ücretsiz champix hakkım kalmıştı onu kullanıyorum şu an, 2. hafta bırakmalıydım ama ben tabi kii hala bırakamadım, tek tükde olsa zevk almasam da alışkanlıktan içiyorum.

şimdi size asıl sorcağım şey şu , ben sigarayı bi çok şeyle bağdaştırıyorum,zaten yapı olarak melankolik bi yapım var ve sigara benim kişiliğimi tamamlayan bi parça gibi geliyor bana. bütün arkadaşlarım annem babam evleneceğim adam hepsi de sigara içiyor. mesela en yakın arkadaşım benm gibi 15 yaşından beri sigara içiyor,karşılıklı kahve eşliğinde içmeye bayılırım onla. biz 1 aydır falan görüşemiyoruz, bi iki hafta daha da görüşemicez gibi, diyorum ki içimden ''ayy son 1 kezde onla içeyim de öyle bırakayım?!! ' bir çok bırakma çabam arkadaşlarımla buluştuğum an sona eriyor. yada sevgilimle sigara içmeyi çok özel bi anmış gibi hep ayy son bi kezde onla içeyim falan diyorum saçmasalak. işyerinde arkadaşlarım sigara molasına çıkarken o moladaki sohbeti özlediğim için çıkıp bende içiyorum. yada tatile gidiyorum 'denizin karşısında sigara içmeden olmaz ki yaa' diyorum yakıveriyorum.

ve bu 1 kereler benim tekrar başlamama neden oluyor.ben böle olmak istemiyorum, hani sadece arkadaşlarımın yanında içsem diğer zamanlar hiiç içmesem neyse onu da yapamıyorum, bi içince devamı geliyor kamyoncu gibi sürekli içiyorum. ya sırf sigara içerken otobüs gelince sigaramı yeni yaktım diye otobüse binmediğimi ve bu yüzden defalarca işe okula geç kaldığımı biliyorum düşünün.

sürekli canımın sigara istemesinden sıkıldım, şu an ilaç tiksindirdi baya gene ama 5-6 ay sonra bi tatile gidince, yada arkadaşımla buluşunca gene başlıcağımdan eminim.

napıcam ben bana yardım edin :KK43:

bende 1 ay 13 gün bıraktıktan sonra tekrar günde 1 tane içmeye başladım takipteyim.

Umarım bırakırsınız

Bu doktor hangi bölüm

Yani aile hekimi falan mı özel sigara bıraktırma kliniği mi

Eşimi bir yönlendireyim Oray'a zira bırakamadı yine

Çatlasan da ölsen de o "son" sigarayi icmeyeceksin baska yolu yok maalesef.
Ben bıraktım ama bu süreçte içen arkadaşlarımdan birer firt çektiğim için ilk bir kaç ay içen kimseyle görüşmedim. Çok ısrar edene paketi bırak bize gel dedim. Asla ama asla yanimda icirmedim
Bir iki ay içinde en fazla üç ay içinde canın çekmiyor.
Artık hiç aklıma gelmiyor. Ne kahve ne yemek üstüne hiç aramıyorum.
En üzüldüğün sinirlendiğinde bile ir sigara yakmazsan bırakırsın.
Başka yolu yok.

Kelin ilacı olsa başına sürermiş. Beş gündür toplamda 12 tane içtim. Bir iki gün içinde sanırım keseceğim. Nikotin sakızı deneyin, oldukça etkili. Yarım sakız beni iki üç saat idare ediyor.

böyle zararlı bir alışkanlığı bırakmanızı temenni ediyorum kesinlikle uzak durun ortamlarından bile sağlığınızı düşünün herşeyden önce

kızlar biraz uzun ama ne olur okuyun :) ben 25 yaşındayım, 10 yıldır sigara içiyorum. lise 2'de özentilikle başlayan sigara bağımlılığı maceramı bi türlü sonlandıramadım. lisedeyken tek tük içerken üniversiteye geçince paket almaya başladım tabii ki.

ayrıca normal sigara da içemiyorum illa ki mentollu olacak, o içime çektiğim mentol beni rahatlatıyor, nefesimi açıyormuş gibi gerizekalıca bi hisse kapılıyorum, çok zevk alıyorum içerken. ama mentollu bin kat daha zararlı tabii ki.

yalnız ben baya bağımlıyım, otobüs beklerken içerim, otobüsten inince eve yürürken içerim , kimse yoksa yolda yürürken içmeye bayılırım, üzülünce içerim, sevinince içerim, yemekten sonra mutlaka içerim, arkadaşlarla dışardaysam birini yakar birini söndürürüm, denizi görünce içerim, kar yağarken sigara içmeye bayılırım, sevgilimle içmek en büyük zevklerimden birisi, kısacası hayattaki her anı sigara içmek için yaşıyo gibiyim :d bide ben evdede içiyorum babam görmesin diye evet iğrenç biliyorum ama odamın içinde sigara içiyorum, sonra yarım saat odayı havalandırıyorum hem herşeyin üstüne sigara kokusu siniyo hem oda asla ısınmıyor hep cam açık olduğu için. işe başladığımdan beri de günde 15e kadar artırmaya başladım.

daha önce 3-4 kez güyaa çok kesin kararlar alarak bıraktım. allen carr yöntemini denedim, emre üstünuçar'ın bırakmak istiyorum filmini izledim, ilk seferlerinde çok fazla etkilendim ve bidaha asla içmem ya diye büyük seremonilerle bıraktım :)ama geri başladım.

en son bi hastaneye gidip champix kullandım, baya tiksindirdi 6 ay içmedim ama bi arkadaş buluşmamda 'aman 1 kereden ne olcak zaten bıraktım' diye tekrar başladım. bu başlamadan sonra bi kez dha champix denemem oldu bu seferde ilaç ağır geldi ve işe başlayınca bırakmak istemedim.

ama artık zararlarını hissediyorum, her yerimin sigara kokmasından bıktım, soğukta dona dona sigara içmekten bbıktım. en kötüsü de ona bağımlı olma hissi bana kendimi aciz hissettiriyor, içemediğim zaman çok mutsuz ve sinirli oluyorum, ve sigaraya para ve vakit harcamaktan çok sıkıldım. sigara içmeyen bi insan olmak istiyorum artık.

3 hafta önce gene doktora gittim, son 1 kez ücretsiz champix hakkım kalmıştı onu kullanıyorum şu an, 2. hafta bırakmalıydım ama ben tabi kii hala bırakamadım, tek tükde olsa zevk almasam da alışkanlıktan içiyorum.

şimdi size asıl sorcağım şey şu , ben sigarayı bi çok şeyle bağdaştırıyorum,zaten yapı olarak melankolik bi yapım var ve sigara benim kişiliğimi tamamlayan bi parça gibi geliyor bana. bütün arkadaşlarım annem babam evleneceğim adam hepsi de sigara içiyor. mesela en yakın arkadaşım benm gibi 15 yaşından beri sigara içiyor,karşılıklı kahve eşliğinde içmeye bayılırım onla. biz 1 aydır falan görüşemiyoruz, bi iki hafta daha da görüşemicez gibi, diyorum ki içimden ''ayy son 1 kezde onla içeyim de öyle bırakayım?!! ' bir çok bırakma çabam arkadaşlarımla buluştuğum an sona eriyor. yada sevgilimle sigara içmeyi çok özel bi anmış gibi hep ayy son bi kezde onla içeyim falan diyorum saçmasalak. işyerinde arkadaşlarım sigara molasına çıkarken o moladaki sohbeti özlediğim için çıkıp bende içiyorum. yada tatile gidiyorum 'denizin karşısında sigara içmeden olmaz ki yaa' diyorum yakıveriyorum.

ve bu 1 kereler benim tekrar başlamama neden oluyor.ben böle olmak istemiyorum, hani sadece arkadaşlarımın yanında içsem diğer zamanlar hiiç içmesem neyse onu da yapamıyorum, bi içince devamı geliyor kamyoncu gibi sürekli içiyorum. ya sırf sigara içerken otobüs gelince sigaramı yeni yaktım diye otobüse binmediğimi ve bu yüzden defalarca işe okula geç kaldığımı biliyorum düşünün.

sürekli canımın sigara istemesinden sıkıldım, şu an ilaç tiksindirdi baya gene ama 5-6 ay sonra bi tatile gidince, yada arkadaşımla buluşunca gene başlıcağımdan eminim.

napıcam ben bana yardım edin :KK43:
Eğer tamemen bırakmak istiyorsanız anında bırakacaksınız kafanızda bitmesi gerek azaltarak bırakmaz ta olmaz bence annem bırakalı 20 yılı geçti o zamanlar böyle ilaçlarda yoktu varsa bilmiyorduk belkide tamamen birden bıraktı çünkü sağlığı iyi yerlere gitmeyecekti.

Bıraktıktan sonra tam 8 yıl içmemişken geçen yıl tekrar başladım sigaraya. Maddi manevi zor bir yıldı geçen yıl benim için. Önce 2-3 haftada bir her sinirim bozulduğunda 1-2 nefes çekerek başladım, günde 1 tane derken şimdi eski halime geri döndüm malesef.

Ama ben sizin gibi bırakamayanlardan değildim. Uzun uzun kendimi ikna ettiğim bir sürecin sonunda bir gece ansızın elimden atıp o an bırakmıştım, tam 8 yıl sürdü.

Benim size tavsiyem sigaranın olumlu yönlerine değil, olumsuz yönlerine odaklanın. Saçma gelebilir ama ben sigarayı kişileştirmiştim mesela. Sanki her içtiğimde sigara benimle dalga geçiyormuş gibi, balkonda soğuktan titreyerek sigara içtiğimde sanki elimdeki sigara halime kahkahalarla gülüyormuş ve aciz bir zavallıya bakar gibi bakıyormuş gibi düşünmeye çalışmıştım. En son sigaramla da konuşmuştum. Sen minicik bir çubuksun, sen mi güçlüsün ben mi, hadi bakalım hodri meydan diyerek:KK70: Herhangi bir tedavi falan da olmadım, sadece kendimce sigarayla inatlaştım. Canım her sigara istediğinde yerine birşey koydum. Bol bol film izledim mesela, çerez falan attım bir iki tane ağzıma. Canım her istediğinde elime bir iş aldım, kitap okudum, uzun zamandır yapmak istediğim ama zaman bulamamaktan yakındığım herşeyi yapmak için sıraya koydum.

Ha bu arada tamamen psikolojik ama paketi 2-3 ay yanımda taşımıştım ama hiç içmedim, bir şekilde güven veriyordu nedense.

Çok güzel birşey başarmıştım kendi kendime. Başlamak tüm o başardığım süreci çöpe attı. Tekrar bırakayım ben iyisi mi:KK70:Yapacağımdan kuşkum yok. Umarım siz de başarırsınız:KK19:

Karabaş Otu Çayı İle Sigara Bırakma Kürü Nasıl Yapılır?
Sigara Bırakma Kürü Malzemeler:

• 7 adet başak halinde karabaş bitkisi
  • 1 bardak klorsuz su
Sigara Bıraktıran Karabaş Otu Çayı Nasıl Hazırlanır? (İbrahim Saraçoğlu Tarifi)
İlk olarak 1 bardak klorsuz suyu kaynatın. Kaynamakta olan suyun içine 7 adet başak karabaş bitkisini ilave edin ve bu şekilde yaklaşık 6-7 dakika daha kaynatın. 6-7 dakika sonra ocağın altını kapatın ve karışımı ılımaya bırakın. Ilıdıktan sonra karışımı süzün ve bir bardağın içerisine koyun. Sabahtan öğlene kadar olan sürede canınız ne zaman sigara istersen bardaktan bir yudum karabaş otu çayı için. Öğlene kadar karabaş otu çayınız bitmiş olacaktır. Öğleden sonra ise kekik çayı sigarayı bırakmada size yardımcı olacak çaydır.
Sigara Bırakmak İçin Kekik Çayı Nasıl Uygulanır?
Sigara Bıraktıran Kekik Çayı Malzemeler:

• 1 tatlı kaşığı kuru kekik
  • 1 bardak klorsuz su
Sigara Bırakmaya Yardımcı Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?
Önceden kaynatılmış 1 bardak klorsuz suyun içine 1 tatlı kaşığı kekiği atın. Kekiği ilave ettikten sonra 5-6 dakika daha kaynatmaya devam edin. 5-6 dakika sonra ocağın altını kapatın ve ılımaya bırakın. Ilındıktan sonra çayınızı süzün ve bir bardağın içerisine koyun. Öğleden sonra ki vakitte canınız ne zaman sigara isterse bu çaydan bir yudum için. Kekik çayı anında sigara içme isteğinizi yok edecektir.

Kekik ve Karabaş bitkileri içerisinde bulunan bir takım etken maddeler sigaradan alacağınız nikotine en iyi alternatif olmaktadır ve bu sayede sigara içme isteğinizi yok eder. Hamile hanımlar sigarayı bırakmada zorlanıyor ise bu kür uygulayabilirler fakat yinede mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz. İbrahim Saraçoğlu hocamız özellikle hamileliğin ilk 3 ayında düşük yapma riskinin fazla olması sebebiyle hiç bir bitkisel kürü önermemektedir.

Ayrıca 21 gün kuralını duymuşsunuzdur. 21 günü atlattıktan sonra canınızın çekmesi hemen hemen biter, alışkanlık yer değiştirir.

Ondan sonrasında tek şart ne kadar canınız çekerse çeksin, kim ne kadar ısrar ederse etsin o ilk sigarayı içmemektir. Kolaylıklar dilerim...

Ben de sigara içmeyi sevenlerdenim. Bırakmıyorum sigarayı aslında istesem bırakabilirim gibi geliyor. Mesela sigara içmeyen arkadaşlarımla bir yere gittiğimde 5-6 saat içmeden durabiliyorum. Aklıma bile gelmiyor bazen. Ama 3 4 günde bir paket bitiyor malesef.

Ben de senin gibiyim ama bence bizim sorunumuz ne biliyor musun biz sigara içmekten keyif aldığımız için kafada bitiremiyoruz :KK48: etrafımızda da çok içen olduğu için bırakmamız için çok ciddi nedenler olması gerekiyor. Ben de artık ne Zaman hamile kalırsam o Zaman bırakcam bir daha da başlamıcam diyorum :KK48: umarım başarabiliriz :KK36:

Umarım bırakırsınız

Bu doktor hangi bölüm

Yani aile hekimi falan mı özel sigara bıraktırma kliniği mi

Eşimi bir yönlendireyim Oray'a zira bırakamadı yine
Alo 171'i arayıp durumunuzu konuşuyorsunuz sonra sizi bulunduğunuz bölgenin hastanesine yönlendiriyorlar.Hastanedeki sigara bırakma merkezine yönlendiriyorlar.bir takım testler yapılıyor nefes testi vs.duruma görede arkadaşın bahsettiği ilaçtan veriliyor.ben o ilaçla bırakmıştım gerçekten çok etkili ama sonra niye bıraktımki seviyorum deyip yine başladım.Bu perşembe için bende randevu aldım bırakıcam kararlıyım bu defa çünkü kızımla daha çok vakit geçirmek istiyorum.

Çotanak diye bir anda bırakacaksın, yokluk hissini bir iki hafta çekeceksin,bunun için söylenmeyecek kadar içinden isteyeceksin. Gerçekten bırakmak isteyen herkes bırakır. Bahane yaptığını gerçekten bırakmak istemediğini kabullenmeyen insan vardır. Azaltarak bırakmak, daha az içmek işin bahanesi. Tek bir sigara bişe içiyorsan düşük oranlı bağımlısındır. Ben bu boku içmeyeceğim, kötü kokuyor, yediklerimin tadını kokusunu alamıyorum,hayat standartlarını düşürüyor,buz gibi havada içmek için titriyorum,sıcak havada nefes almamak engelliyorum,gereksiz bir bütçe ayırıyorum,sağlığımı kademe kademe bozuyorum, dönülmez yaralar açıyorum,dişlerimi sarartıp kalitesizleştiriyorum, parmak aralarım sapsarı, çocuklar benden kaçıyor, sabahları uyanır uyanmaz içtiğim için içmeyen insanlara kokarca kıvamında koltuğumun farkındayım vs vs diyip bırakacaksınız. Yerine de spor gibi okuma gibi faydalı bir dolgu yerleştireceksiniz.
İsteyen insan birden tiksinir, doktora eczaneye danışır.

Ben de senin gibiyim ama bence bizim sorunumuz ne biliyor musun biz sigara içmekten keyif aldığımız için kafada bitiremiyoruz :KK48: etrafımızda da çok içen olduğu için bırakmamız için çok ciddi nedenler olması gerekiyor. Ben de artık ne Zaman hamile kalırsam o Zaman bırakcam bir daha da başlamıcam diyorum :KK48: umarım başarabiliriz :KK36:
Hamilelikten üç ay evvel bırakın, hamileyken sigara içerseniz,ya da az içerseniz çocuğunuz kanınızdan beslendiği için karnınızdaylen bağımlı yaparsnız. Çocuk sigara bağımlısı olarak doğar, sigara yokluğu çeker. Kendinize çektirenesiğiniz sigara yokluğunu doğmamış minik bebeğe çektirmek istemezsiniz,çocuktan üç ay evvel bırakmalısınız.

Tekrar başalayacağıma eminim demeniz zaten bırakmayacağınızın belirtisi. Kararlı olmalısınız. Yavaş yavaş kendinizi öldürdüğünüzün farkına varın.

Aynı ben her seye bahane ve firsat bulan sigara yaktim sonuna kadar icim ziyan olmasin diyip ise eve gec giden ben bagimli oldugumuz icin boyle(di).artik degil biraktim bir daha o zikkima para vermeyecegim bitti kendimi daha fazla zehirlemeyecegim.ayrica illa yaslaninca hasta olacagiz diye bisey yok erken yasta da akciger mesane kanseri olanlar var.
Yarin bu hastalik yuzunden doktora gitmek veya tedavi girmek istemiyorum.
Ben hep sunu dusunurdum(sozlum bilmiyor iciciydim)ya bi gun rahatsizlanirsam ve akciger kanseri olursam napicam nasil anlaticam anlatamam o zaman ayrilmaliyim peki ama canimdan cok sevdigim bi insani nasil birakicam hemde o psikolojiyle.soyleyemem de onu uzemem.
Eee sigarayi mi seviyorum sozlu mu mu tabi ki sozllumu sigara ictigim anlari mi onunla sigarasiz gecirdigim kaliteli zamanimi tabiki d onunla gecirdigim zamanlar sigara ile gecirdigim zamanlar mecburiyet cunku istesemde iciyorum istemesemde
Belki benimle ayni durumda olup da birakmak isteyenlere faydasi olur
Tabikide sevdigim adami sectim biraktim diyorum artik cunku icmeyecegim cok rahatim buna inaniyorum(9.gun)
Gunler ilk zamanlar yavas geciyordu simdi hizli artik
Yeter ki inanin kendinize ve sigaradan nefret edin kafanizda bitirin tiksindirin kendinizi 2 veya 3 gun nikotin uyusturucusu krizlerinide atlattiniz tamamdir artik kriz gelmez aman bosver dediginiz aliskanliklar kalir onlarda zamanla gecer yeterki icmek istemeyin

X