Sigara bırakma maceram , bi türlü bırakamıyorum, napıcam ben?

Aynı ben her seye bahane ve firsat bulan sigara yaktim sonuna kadar icim ziyan olmasin diyip ise eve gec giden ben bagimli oldugumuz icin boyle(di).artik degil biraktim bir daha o zikkima para vermeyecegim bitti kendimi daha fazla zehirlemeyecegim.ayrica illa yaslaninca hasta olacagiz diye bisey yok erken yasta da akciger mesane kanseri olanlar var.
Yarin bu hastalik yuzunden doktora gitmek veya tedavi girmek istemiyorum.
Ben hep sunu dusunurdum(sozlum bilmiyor iciciydim)ya bi gun rahatsizlanirsam ve akciger kanseri olursam napicam nasil anlaticam anlatamam o zaman ayrilmaliyim peki ama canimdan cok sevdigim bi insani nasil birakicam hemde o psikolojiyle.soyleyemem de onu uzemem.
Eee sigarayi mi seviyorum sozlu mu mu tabi ki sozllumu sigara ictigim anlari mi onunla sigarasiz gecirdigim kaliteli zamanimi tabiki d onunla gecirdigim zamanlar sigara ile gecirdigim zamanlar mecburiyet cunku istesemde iciyorum istemesemde
Belki benimle ayni durumda olup da birakmak isteyenlere faydasi olur
Tabikide sevdigim adami sectim biraktim diyorum artik cunku icmeyecegim cok rahatim buna inaniyorum(9.gun)
Gunler ilk zamanlar yavas geciyordu simdi hizli artik
Yeter ki inanin kendinize ve sigaradan nefret edin kafanizda bitirin tiksindirin kendinizi 2 veya 3 gun nikotin uyusturucusu krizlerinide atlattiniz tamamdir artik kriz gelmez aman bosver dediginiz aliskanliklar kalir onlarda zamanla gecer yeterki icmek istemeyin

Hastalık korkusu beni engellemiyor ne yazık ki :KK43:

Çatlasan da ölsen de o "son" sigarayi icmeyeceksin baska yolu yok maalesef.
Ben bıraktım ama bu süreçte içen arkadaşlarımdan birer firt çektiğim için ilk bir kaç ay içen kimseyle görüşmedim. Çok ısrar edene paketi bırak bize gel dedim. Asla ama asla yanimda icirmedim
Bir iki ay içinde en fazla üç ay içinde canın çekmiyor.
Artık hiç aklıma gelmiyor. Ne kahve ne yemek üstüne hiç aramıyorum.
En üzüldüğün sinirlendiğinde bile ir sigara yakmazsan bırakırsın.
Başka yolu yok.

evet tek çözüm bu o eşiği bi türlü geçemiyorum işte. Canım çekmiyor ama bi üzüntüde vs hemen bi fırt çekiyim diye sigaraya meylediyorum :/

Eğer tamemen bırakmak istiyorsanız anında bırakacaksınız kafanızda bitmesi gerek azaltarak bırakmaz ta olmaz bence annem bırakalı 20 yılı geçti o zamanlar böyle ilaçlarda yoktu varsa bilmiyorduk belkide tamamen birden bıraktı çünkü sağlığı iyi yerlere gitmeyecekti.

Anneniz nasıl bıraktı ?

Fesleğen çiğneyin onu duymuştum

Araştırıcam teşekkür ederim.

Bıraktıktan sonra tam 8 yıl içmemişken geçen yıl tekrar başladım sigaraya. Maddi manevi zor bir yıldı geçen yıl benim için. Önce 2-3 haftada bir her sinirim bozulduğunda 1-2 nefes çekerek başladım, günde 1 tane derken şimdi eski halime geri döndüm malesef.

Ama ben sizin gibi bırakamayanlardan değildim. Uzun uzun kendimi ikna ettiğim bir sürecin sonunda bir gece ansızın elimden atıp o an bırakmıştım, tam 8 yıl sürdü.

Benim size tavsiyem sigaranın olumlu yönlerine değil, olumsuz yönlerine odaklanın. Saçma gelebilir ama ben sigarayı kişileştirmiştim mesela. Sanki her içtiğimde sigara benimle dalga geçiyormuş gibi, balkonda soğuktan titreyerek sigara içtiğimde sanki elimdeki sigara halime kahkahalarla gülüyormuş ve aciz bir zavallıya bakar gibi bakıyormuş gibi düşünmeye çalışmıştım. En son sigaramla da konuşmuştum. Sen minicik bir çubuksun, sen mi güçlüsün ben mi, hadi bakalım hodri meydan diyerek:KK70: Herhangi bir tedavi falan da olmadım, sadece kendimce sigarayla inatlaştım. Canım her sigara istediğinde yerine birşey koydum. Bol bol film izledim mesela, çerez falan attım bir iki tane ağzıma. Canım her istediğinde elime bir iş aldım, kitap okudum, uzun zamandır yapmak istediğim ama zaman bulamamaktan yakındığım herşeyi yapmak için sıraya koydum.

Ha bu arada tamamen psikolojik ama paketi 2-3 ay yanımda taşımıştım ama hiç içmedim, bir şekilde güven veriyordu nedense.

Çok güzel birşey başarmıştım kendi kendime. Başlamak tüm o başardığım süreci çöpe attı. Tekrar bırakayım ben iyisi mi:KK70:Yapacağımdan kuşkum yok. Umarım siz de başarırsınız:KK19:

ayy 8 yıl bırakmışsınız ne güzel ya. Ama işte beyin bi zamanlar sigara içen birisi olduğumuzu ve o bağımlılığı asla unutmuyor ne yazık ki, 10 yılda içmesen ilk içisinde tekrar o eski bağımlı haline döndürüyor

Ayrıca 21 gün kuralını duymuşsunuzdur. 21 günü atlattıktan sonra canınızın çekmesi hemen hemen biter, alışkanlık yer değiştirir.

Ondan sonrasında tek şart ne kadar canınız çekerse çeksin, kim ne kadar ısrar ederse etsin o ilk sigarayı içmemektir. Kolaylıklar dilerim...

evet 21 günü biliyorum ama ondan sonraki canım çektiğinde içmemeyi beceremiyorum.

Ben de senin gibiyim ama bence bizim sorunumuz ne biliyor musun biz sigara içmekten keyif aldığımız için kafada bitiremiyoruz :KK48: etrafımızda da çok içen olduğu için bırakmamız için çok ciddi nedenler olması gerekiyor. Ben de artık ne Zaman hamile kalırsam o Zaman bırakcam bir daha da başlamıcam diyorum :KK48: umarım başarabiliriz :KK36:

Aynen ya çok keyif alıyorum çok :KK43:( o mentolun beni rahatlatması dumanı üflemek falan bi meditasyon gibi benim için.

Çotanak diye bir anda bırakacaksın, yokluk hissini bir iki hafta çekeceksin,bunun için söylenmeyecek kadar içinden isteyeceksin. Gerçekten bırakmak isteyen herkes bırakır. Bahane yaptığını gerçekten bırakmak istemediğini kabullenmeyen insan vardır. Azaltarak bırakmak, daha az içmek işin bahanesi. Tek bir sigara bişe içiyorsan düşük oranlı bağımlısındır. Ben bu boku içmeyeceğim, kötü kokuyor, yediklerimin tadını kokusunu alamıyorum,hayat standartlarını düşürüyor,buz gibi havada içmek için titriyorum,sıcak havada nefes almamak engelliyorum,gereksiz bir bütçe ayırıyorum,sağlığımı kademe kademe bozuyorum, dönülmez yaralar açıyorum,dişlerimi sarartıp kalitesizleştiriyorum, parmak aralarım sapsarı, çocuklar benden kaçıyor, sabahları uyanır uyanmaz içtiğim için içmeyen insanlara kokarca kıvamında koltuğumun farkındayım vs vs diyip bırakacaksınız. Yerine de spor gibi okuma gibi faydalı bir dolgu yerleştireceksiniz.
İsteyen insan birden tiksinir, doktora eczaneye danışır.

İşte o içten istemeyi başaramıyorum, bi yanım hep seviyor sigarayı

Haftasonu internetim yoktu geç cevap verdiğim için kusura bakmayın :KK37:

Once dusunce tarzini degistirmen lazim sigara beni rahatlatiyor dusuncesi hem dogru degil yanlis bilgi hemde kendini yanlis yonetiyorsun bu sekilde hic bir sekilde birakamazsiniz.kimse hic bisey bu dusunce tarziyla size sigarayi biraktiramaz.
Cunku sigara konusunda zaten bilinc altimiza yillarca yanlis bilgi yollandi.
Siz birde mahrum oldugunuzu dusunerek bilincaltiniza yanlis mesaj gonderiyorsunuz bu da sizde mahrum zevk aldiginizi ve iezseniz olmayacagini dusundurup daha fazla sigara ictiriyor.
(3-5 gunluk surecte ki sigara krizinde bile ilacla bile birakmis olmama ragmen icmesem bisey olmaz dedim gecicek dedim kendimi avuttum sigaradan ne kadar igrendigimi dusundum atlattim)su durumda boyle sigaraya karsi olumlu dusunirseniz birakamazsiniz.
Oncelikle sigara icin arastia yapin size + ve - lerini düşünün sigarayi neden birakmak istiyorsunuz aldiginiz tadi sinirinizi gercekten geciriyormu(sigara krizi mi stresinizi tamamen alip sizi musmutlu bi insan yapmadigina eminim)
Bu halinizfen mutlumusunuz disleriniz sarariyor nefesiniz kokuyor ic organlariniz curuyor kendinizi bir omur boyu boyle mi gormek istiyorsunuz.
Birde paylastigimiz videolari izleyin kararinizi verin sonra kesin olarak birakirsiniz zaten

Once dusunce tarzini degistirmen lazim sigara beni rahatlatiyor dusuncesi hem dogru degil yanlis bilgi hemde kendini yanlis yonetiyorsun bu sekilde hic bir sekilde birakamazsiniz.kimse hic bisey bu dusunce tarziyla size sigarayi biraktiramaz.
Cunku sigara konusunda zaten bilinc altimiza yillarca yanlis bilgi yollandi.
Siz birde mahrum oldugunuzu dusunerek bilincaltiniza yanlis mesaj gonderiyorsunuz bu da sizde mahrum zevk aldiginizi ve iezseniz olmayacagini dusundurup daha fazla sigara ictiriyor.
(3-5 gunluk surecte ki sigara krizinde bile ilacla bile birakmis olmama ragmen icmesem bisey olmaz dedim gecicek dedim kendimi avuttum sigaradan ne kadar igrendigimi dusundum atlattim)su durumda boyle sigaraya karsi olumlu dusunirseniz birakamazsiniz.
Oncelikle sigara icin arastia yapin size + ve - lerini düşünün sigarayi neden birakmak istiyorsunuz aldiginiz tadi sinirinizi gercekten geciriyormu(sigara krizi mi stresinizi tamamen alip sizi musmutlu bi insan yapmadigina eminim)
Bu halinizfen mutlumusunuz disleriniz sarariyor nefesiniz kokuyor ic organlariniz curuyor kendinizi bir omur boyu boyle mi gormek istiyorsunuz.
Birde paylastigimiz videolari izleyin kararinizi verin sonra kesin olarak birakirsiniz zaten

Çok teşekkürler evet sigaraya bakış açımı değiştirmem lazım. Paylaştığınız videoları nerden izleyebilirim ?

Ben de senin gibiyim ama bence bizim sorunumuz ne biliyor musun biz sigara içmekten keyif aldığımız için kafada bitiremiyoruz :KK48: etrafımızda da çok içen olduğu için bırakmamız için çok ciddi nedenler olması gerekiyor. Ben de artık ne Zaman hamile kalırsam o Zaman bırakcam bir daha da başlamıcam diyorum :KK48: umarım başarabiliriz :KK36:
Bırakmaktan korktuğun ve bırakamayacağını düşündüğün için seviyorum zevk alıyorum diyorsun. (her tiryaki gibi) yeter ki bırakabileceğine inan gerisi kolay.

Çok teşekkürler evet sigaraya bakış açımı değiştirmem lazım. Paylaştığınız videoları nerden izleyebilirim ?
'sigarayı beraber bırakalım' konusunun içinde bütün videoları paylaşmıştım ordan izleyebilirsin

Hastalık korkusu beni engellemiyor ne yazık ki :KK43:

evet tek çözüm bu o eşiği bi türlü geçemiyorum işte. Canım çekmiyor ama bi üzüntüde vs hemen bi fırt çekiyim diye sigaraya meylediyorum :/

Anneniz nasıl bıraktı ?

Araştırıcam teşekkür ederim.

ayy 8 yıl bırakmışsınız ne güzel ya. Ama işte beyin bi zamanlar sigara içen birisi olduğumuzu ve o bağımlılığı asla unutmuyor ne yazık ki, 10 yılda içmesen ilk içisinde tekrar o eski bağımlı haline döndürüyor

evet 21 günü biliyorum ama ondan sonraki canım çektiğinde içmemeyi beceremiyorum.

Aynen ya çok keyif alıyorum çok :KK43:( o mentolun beni rahatlatması dumanı üflemek falan bi meditasyon gibi benim için.

İşte o içten istemeyi başaramıyorum, bi yanım hep seviyor sigarayı

Haftasonu internetim yoktu geç cevap verdiğim için kusura bakmayın :KK37:
Bronşit olmuştu mecbur bıraktı çevresindekiler azaltarak bırak vs dediler ama bir anda bıraktı azaltarak bırakmadı .

Bırakmaktan korktuğun ve bırakamayacağını düşündüğün için seviyorum zevk alıyorum diyorsun. (her tiryaki gibi) yeter ki bırakabileceğine inan gerisi kolay.

Evet malesef.

'sigarayı beraber bırakalım' konusunun içinde bütün videoları paylaşmıştım ordan izleyebilirsin

tamam bakıcam teşekkür ederim

Klasik olacak ama bu konuda deneyimli biri olarak gerçekten bırakmayı istemek lazım. Bahaneleri aklınızdan silin derim çünkü hayat boyu hep bahaneler olacaktır. Hiç kolay değil bir tiryaki için ama bu zorlukları yenmeyi başarmak insana gurur veriyor. Mentollü sigaralar daha çok kendine bağımlı yapar bildiğim kadarıyla. Ben de içmiştim ve aroması, tadı vazgeçilmez bir tatmış gibi geliyordu. Sonra değiştirdim çünkü böyle zevk alırken bırakmak daha zor olurdu.

Burda geçen yıl ''21 gün'' diye konu açmıştım. Şu an arka sayfada. Gün gün yaşadıklarımı yazdım aynen. Sağolsunlar arkadaşlarla birbirimize destek olduk ve günler geçip gitti. Bazen kk ne girdiğimde konuya bakıyorum ve neler yaşamışım, bir daha istesem de başlayamam, bırakmak için bunları yaşamayı göze alamam diyorum.
Umarım siz de başarırsınız. İnanın başlayıp azimli olduktan sonra gerisi geliyor.

Klasik olacak ama bu konuda deneyimli biri olarak gerçekten bırakmayı istemek lazım. Bahaneleri aklınızdan silin derim çünkü hayat boyu hep bahaneler olacaktır. Hiç kolay değil bir tiryaki için ama bu zorlukları yenmeyi başarmak insana gurur veriyor. Mentollü sigaralar daha çok kendine bağımlı yapar bildiğim kadarıyla. Ben de içmiştim ve aroması, tadı vazgeçilmez bir tatmış gibi geliyordu. Sonra değiştirdim çünkü böyle zevk alırken bırakmak daha zor olurdu.

Burda geçen yıl ''21 gün'' diye konu açmıştım. Şu an arka sayfada. Gün gün yaşadıklarımı yazdım aynen. Sağolsunlar arkadaşlarla birbirimize destek olduk ve günler geçip gitti. Bazen kk ne girdiğimde konuya bakıyorum ve neler yaşamışım, bir daha istesem de başlayamam, bırakmak için bunları yaşamayı göze alamam diyorum.
Umarım siz de başarırsınız. İnanın başlayıp azimli olduktan sonra gerisi geliyor.
Tebrikler.

hahaha ben tüttürüyorum arada sırada ama yine başa sarmaya başlıyorum galiba siz ne yaptınız
Ben devam canim 2 aya yaklaştim neyse bi dahaki sefere tam birakirsin inş en azindan bu süreç senin için bi tecrübe oldu artik ne yapip ne yapmayacağıni biliyorsun

Konunuzu okuyorum, teşekkür ederim.

Ne yaptiniz gun belirlediniz mi kendinize

Hayırr hala bırakamadım ama gün belirleyip burda konu açıcam en kısa zamanda

Herkese çok teşekkürler :KK200:

X