Siz olsanız ne yaparsınız?

Siz olsanız ne yaparsınız?

• Beklemeden biyopsi yaptırırım.

OY: 15 24,6%
  • Randevuyu bekleyip kararı doktora bırakırım.

OY: 20 32,8%
  • Randevuyu beklerken farklı doktorlara göstermeye devam ederim.

OY: 26 42,6%

• Ankete Katılan
    61
gönlünüzü ferah tutmaya çalışın, eğer kötü türde bir şey olsaydı farklı ayırıcı tanılardan muhtemelen daha iyi tanıyor olabilirlerdi, en azından daha nete yakın cevaplar alırdınız. cilt sorunları çok uğraştırıcı oluyor ve belirsizlik içeriyor. umarım en kısa zamanda iyi haberlerle gelirsiniz. Bizi de haberdar edin mutlaka miniğin durumundan.
Tabi ki edeceğim, yarın biyopsi yapabilen bir hekime götüreceğim. Yapmayalım demezse biyopsiyi yaptıracağım. Dayanamıyorum bu belirsizliğe. Çocuğumun canını tehdit eden önemli bir sorun varsa onu bilmeden günlerin geçmesi fikri beni süründürüyor.

Ya çok üzüldüm ben bile panik oldum burda sizi düşünemiyorum. Biyopsi yaptırmaya karar vermişsiniz ki zaten en mantıklısı hemen yaptırmak şu durumda. 25 Ocak çook geç bence Allah korusun ciddi bir durumsa vakit kaybı olabilir. Çok geçmiş olsun en kısa zamanda düzelir inşallah.

Şifa dilemeye geldim bebeğiniz için.
Allah ehil doktorlara düşürsün sizi. Belirsizlik çok kötü, sizin durumunuzu düşünemiyorum.
Çok geçmiş olsun.

Merhaba arkadaşlar,

Belki en önemli konum bu olabilir. Fikirlerinize çok önem veriyorum. Derdim bu kararı verememek, lütfen lütfen taşınmasın konum.

Dört ay önce bebeğimin gıdısında bir minik sivilce gibi bir şey çıktı. Sonra büyüdü ve içi sıvı dolu kocaman bir lezyon halini aldı. Çok doktor gezdik, çok yöntem denedik onlarla sizi bunaltmayacağım.

Bir süre önce vücudunda ikisi büyükçe ve sert kabuklu, diğerleri minik kırmızı nokta olmak üzere, bu büyüyen gıdıdakinin başlangıç haline benzer lezyonlar çıkmaya başladı. Önemli bir nokta şu ki, boynundaki sıvı dolu lezyonla vücudundakiler pek benzer değil. Bunlar farklı şeyler olabilirler.

Lezyonlar her geçen gün biraz daha artıyor, mesela poposunda 1 taneydi bugün baktığımda epey artmıştı 4-5 kadar.

Çok fazla doktora gittik ama çocuk dermatolojisinde ünlü bir doktor var Hacettepe'de. Ona zar zor 25 Ocak'a randevu bulabildik. Takip eden birçok özel dermatolog var. Bunlardan bazılarını, diğerleri çok eleştirdi, "bu krem bu hastaya olur mu, çok yanlış" gibi şeyler duyduk. Kafamız karmakarışık işin özü.

Şimdi, sizce bebeğime bu özel dermatologlardan birinde biyopsi yaptırmalı mı? Sıçradığı için endişelenip hemen baktırmalı mı? Baktırılacaksa biyopsi gıdıdan mı vücuttakilerden mi alınmalı?

Yoksa 25 Ocak'ta görüşeceğimiz ün yapmış olan doktorla muayeneyi mi beklemeli?

Şimdiden biyopsi yaptırırsam inceleyecek laboratuvar ne kadar iyi bilmiyorum, biyopsi işlemi ne kadar etkiler bebeğimi bilmiyorum.
Randevuyu beklersek ve doktor biyopsi isterse Hacettepe'de yapılmış olacak. Olumlu yanı güvenilirliği. Olumsuz yanı muhtemelen sonuç çoook geç çıkacak.
Belki doktor hiç biyopsi istemeyecek, o da bir ihtimal. Tanı koyamıyor kimse. Ne olduğunu anlamak için pediatric dermatology kitapları inceliyorum. İçlerindeki her resimle bebeğimin lezyonlarını karşılaştırıyorum.

Çaresizliğin dibindeyim, bir yandan da çocuğuma dua okuyacak birini arıyorum. Böyle bir noktadayım.

Bir anne olarak yerimde olsanız ne yapardınız?

Beklesem tehlikeli bir durum var ve ilerliyor mu bilemiyorum, yaptırsam sonuçları kötü olursa diye korkuyorum.

Şehir, ülke, fiyat, hiçbir şey önemli değil. "Bu hekim bu işi çözer" dediğiniz birileri varsa önermekten çekinmeyin...

Çok teşekkür ederim vaktiniz için.
Sizinki daha farklı ama ben kendi hikayemizi anlatayım. Çocuğun yüzünde et beni gibi kırmızı bişi çıktı. Bir yaşında. Çocuk doktoru cildiyeden kons. İstedi cildiye hemanjiyom dedi. Hatta kanama olabilir dedi. Bir kaç gün sonra da kanama başladı. Asla durmayan..gece elimizle bastırıyorduk uyumadan. Acilde iğneyle bile zar zor duruyordu. Sonra araştırmaya başladılar. Onlar da tam emin olmuyordu. Cerrahpaşada bu dogustandir siz farkedememissinizdir dediler. Hayır diyorum pürüzsüzdu . Çocuğun eski fotoğraflarlarini gösterdim öyle ikna olmuşlardı. Hemanjiyom örneklerine benzemiyordu. Orda başka bir isim telaffuz ettiler..ben hepsine baktım. Yabancı kaynaklara da baktım. Yabancı kaynaklardan birinde bizimkine çok benzer örneği görmüştüm. Cerrahpaşa daha yoğun olduğu için kanunide devam ettik. Ameliyatla alıp biyopsi yapılacaktı. Baya hazırlık yapıldı falan. Ama kanama durmuyordu ameliyat gününe kadar ne yapacağız dedik. Doktor o anda yakalım o zaman dedi. Bir hengame o gün yakıldı anestezi falan olmadan..çocuk bir yaşında. Bir de doktor kendinden çok emin değil gibiydi. Hatta sonradan bizi telefonla aradı çocuğun durumunu sordurdu. Devlet Hastanesi'nde alışkın değiliz ya böyle bir duruma.. biz de acaba yanlış bir işlem mi oldu diye endişe duyduk..sonra medipolde bir profa goturduk..atardamarmi kilcaldamar mi işte yüzdeki çok kanayan damarların bir şekilde toplanması sonucu piyanjiom gibi ismi olan bir yapı oluşmuş. Yakma işlemi de doğru olan şey dedi prof. Ameliyata gerek olmadı. Tekrarlamadi..kaç yasina geldi sadece minik bir iz kaldı. Kanser mi şu mu bu mu diye korktuğumuz devamlı kanayan minik şeyi atlattık çok şükür. O dönem çok zordu ama. Ve doktorun biri de bize şey demişti. Bilmediğimiz bişi denk geldiğinde araştırmak zorundayız. Şu an size şudur diyemem. Tek tek bakicaz bütün seçeneklere demişti. İlk seçenek biyopsi ile kötü huyu elemek şeklinde karar vermislerdi. Ama biyopsi yapılmamış oldu sonuç olarak.

Doğduğundan beri tamamen anne sütüyle beslendi, çok fazla emzirdim, 6. aydan beri ek gıda savaşı verdik yemek yemek istemedi sadece emmek istedi. Yeni yeni yemelere geçiyoruz. Demir ve ferritin değerleri de çok düşük. Kendim çalışıyorum pediatrik dermatoloji kitabından. Jüvenil Ksantogranuloma benzettim, bir arkadaşıma da bir hekim Langerhans hücreli histiositoz olabilir demiş. Çok korkuyorum. Nolur buradaysanız bir şeyler söyleyin, benziyor mu sizce
Hiç kitaptan bakmayın, kendinizi daha kötü yaparsınız gerek yok. Çünkü her hastalık her bedende aynı seyretmiyor, sakin olun rica ediyorum.

Kitaptan veya internetten bakmayın, hem net sağlıklı bir sonuç bulamazsınız hem de ihtimali inanılmaz düşük absürt durumlarla kendinizi korkutmuş olursunuz. Kötü huylu durumlar (en azından cilt kanserleri anlamında) bu şekilde kendini göstermez, daha çok tek bir adet büyüyüp değişen bir lezyon olur, ve zaten küçük yaştaki çocuklarda çok nadirlerdir. İçinizi lütfen ferah tutmaya çalışın

Merhaba arkadaşlar,

Belki en önemli konum bu olabilir. Fikirlerinize çok önem veriyorum. Derdim bu kararı verememek, lütfen lütfen taşınmasın konum.

Dört ay önce bebeğimin gıdısında bir minik sivilce gibi bir şey çıktı. Sonra büyüdü ve içi sıvı dolu kocaman bir lezyon halini aldı. Çok doktor gezdik, çok yöntem denedik onlarla sizi bunaltmayacağım.

Bir süre önce vücudunda ikisi büyükçe ve sert kabuklu, diğerleri minik kırmızı nokta olmak üzere, bu büyüyen gıdıdakinin başlangıç haline benzer lezyonlar çıkmaya başladı. Önemli bir nokta şu ki, boynundaki sıvı dolu lezyonla vücudundakiler pek benzer değil. Bunlar farklı şeyler olabilirler.

Lezyonlar her geçen gün biraz daha artıyor, mesela poposunda 1 taneydi bugün baktığımda epey artmıştı 4-5 kadar.

Çok fazla doktora gittik ama çocuk dermatolojisinde ünlü bir doktor var Hacettepe'de. Ona zar zor 25 Ocak'a randevu bulabildik. Takip eden birçok özel dermatolog var. Bunlardan bazılarını, diğerleri çok eleştirdi, "bu krem bu hastaya olur mu, çok yanlış" gibi şeyler duyduk. Kafamız karmakarışık işin özü.

Şimdi, sizce bebeğime bu özel dermatologlardan birinde biyopsi yaptırmalı mı? Sıçradığı için endişelenip hemen baktırmalı mı? Baktırılacaksa biyopsi gıdıdan mı vücuttakilerden mi alınmalı?

Yoksa 25 Ocak'ta görüşeceğimiz ün yapmış olan doktorla muayeneyi mi beklemeli?

Şimdiden biyopsi yaptırırsam inceleyecek laboratuvar ne kadar iyi bilmiyorum, biyopsi işlemi ne kadar etkiler bebeğimi bilmiyorum.
Randevuyu beklersek ve doktor biyopsi isterse Hacettepe'de yapılmış olacak. Olumlu yanı güvenilirliği. Olumsuz yanı muhtemelen sonuç çoook geç çıkacak.
Belki doktor hiç biyopsi istemeyecek, o da bir ihtimal. Tanı koyamıyor kimse. Ne olduğunu anlamak için pediatric dermatology kitapları inceliyorum. İçlerindeki her resimle bebeğimin lezyonlarını karşılaştırıyorum.

Çaresizliğin dibindeyim, bir yandan da çocuğuma dua okuyacak birini arıyorum. Böyle bir noktadayım.

Bir anne olarak yerimde olsanız ne yapardınız?

Beklesem tehlikeli bir durum var ve ilerliyor mu bilemiyorum, yaptırsam sonuçları kötü olursa diye korkuyorum.

Şehir, ülke, fiyat, hiçbir şey önemli değil. "Bu hekim bu işi çözer" dediğiniz birileri varsa önermekten çekinmeyin...

Çok teşekkür ederim vaktiniz için.
Çok geçmiş olsun. İstanbul’da ünlü bir dermatolog var dr Cem mat. Ona gitmenizi öneririm. Benimde ağzımın içinde geçmeyen yaralar vardı biyopsi bile yaptırmıştım aylarca gitmediğim doktor kalmamıştı. Ama Cem bey tanıyı hemen koydu ve verdiği tedaviyle iki günde geçti. Bebeklere bakıyor mu bilmiyorum. Telefondan bir ön görüşme yapabilirsiniz

Canım kadınlar merhaba,
Az önce daha önce de götürdüğüm dermatologtan çıktık. Bugün biyopsi olacak diye düşünüyorduk. Bir krem verdi 10 gün kullanalım gerileme olmazsa biyopsi yapalım dedi. 25 ocakta gideceğimiz doktor da arkadaşıymış kendisinin.
Daha önce kullanmıştık bu kremi, söyledim ama olsun dedi. Durum böyle…

Canım kadınlar merhaba,
Az önce daha önce de götürdüğüm dermatologtan çıktık. Bugün biyopsi olacak diye düşünüyorduk. Bir krem verdi 10 gün kullanalım gerileme olmazsa biyopsi yapalım dedi. 25 ocakta gideceğimiz doktor da arkadaşıymış kendisinin.
Hadi bakalım hayırlısı . Tekrar deneyin bence eğer ki çok çok acil olması gerektiğini düşünseler size birakmazlardi

Canım kadınlar merhaba,
Allah yardımcın olsun Louder seni o kadar iyi anlıyorum ki ama bence birşey çıkmayacak görürsün inşallah

Canım kadınlar merhaba,
İnşallah şimdi şifa olur bu krem.

Sağlıklı haberlerini bekliyoruz inşallah arkadaşım.

Merhabalar arkadaşlarım,

Dayanamadık, birkaç hocadan da mutlaka biyopsi olsun'u duyunca bugün biyopsi yaptırdık. Sonuçları bekliyoruz güzel çıksın inşallah... Dualarınıza talibiz.
Allahım sağlıklı haberler almayı nasip etsin inşallah arkadaşım.

Biyopsi ile ilgili haber bekleyen arkadaşlarım için;
Patolojiden aradılar, iki ek boyama işlemi yapılacağını söylediler (CD1a ve S100). Molluscum olmadığını, amelanotik melanom için immünhistokimya sonucuna göre değerlendirme yapılacağını söylediler. Bu istedikleri ek işlemler Langerhans’ı kesinleştirmek için. Kesin sonuç yılbaşı sonrası dediler. Zor bir yılbaşı bekliyor bizi merak içinde…

X