Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar Sjögren sendromu teşhisi

geçmiş olsun herkese acil şifalar dilerim.

bende de uzun zamandır ağız kuruluğu ve göz kuruluğu vardı. ama ya şekerim yükselmiş yada yorgunluk veya düzensiz uykudan gözlerim rahatsız oldu diye düşünüyordum.

ta ki babamda gut çıkıp ürik asit yüksekliği nedeniyle doktora gidinceye kadar. benim de parmak eklem yerlerinde ağrı olunca doktora gidip ürik asit ölçtüreyim dedim. gerçekten yüksek çıktı.ama doktor eğer ağız kuruluğu da varsa bir romatolojiye git dedi.

gittim tüm testler normal. gerçi sonuçları daha gösteremedim doktor izne çıkmış.ama son bir haftadır ağzımda bir acılık hissi vardı. sanki sabaha kadar sigara içip yatmışım gibi. ki kullanmıyorum.

bir internete yazıp arıyayım dedim. bu sendrom çıktı karşıma. ağız acılığının sebeplerinden biride buymuş. göz kuruluğu, ağız hatta boğaz kuruluğu ve acılığı, eklem ağrıları, koku almada zorluk hepsi var.

yarın için randevu aldım. bakalım ne olacak.

ama ilk kez duyduğum bir şey o yüzden biraz korkmuyorum desem yalan olur.

Allah herkese sağlık, sıhhat versin. :44:
Mrb iyi günler
Merhaba, tat almada bozukluk oldu, kötü bir tat vardı ama acı değildi sanırım. Teşhis konuldu. Teşekkür ederim, geçmiş olsun size de, sakin olun doktor randevunuzu almışsınız zaten, kısa zamanda neyle ilgili olduğu anlaşılıp teşhisiniz konur ve tedaviniz başlar umarım. Bir kaç değer var, benim sadece 1 tanesi, ANA yazan pozitifti, tahlillerden emin olamadıkları için dudak biyopsisi yapıldı öyle netleşti.
Mrb iyi günler ANA testi pozitif olmayıp sjogren tanısı teşhisi koyulan varmı acaba aranızda arkadaşlar birde ağız içi biyopsi yaptıran varsa sonucunda ne olduğunu paylaşır mısınız lütfen şimdiden çok teşekkür ederim hepimize çok geçmiş olsun

Merhaba, tat almada bozukluk oldu, kötü bir tat vardı ama acı değildi sanırım. Teşhis konuldu. Teşekkür ederim, geçmiş olsun size de, sakin olun doktor randevunuzu almışsınız zaten, kısa zamanda neyle ilgili olduğu anlaşılıp teşhisiniz konur ve tedaviniz başlar umarım. Bir kaç değer var, benim sadece 1 tanesi, ANA yazan pozitifti, tahlillerden emin olamadıkları için dudak biyopsisi yapıldı öyle netleşti.
Mrb biyopsi sonucunuz u paylaşir mısınız rica etsem şimdiden çok teşekkür ederim geçmiş olsun

Mrb iyi günler

Mrb iyi günler ANA testi pozitif olmayıp sjogren tanısı teşhisi koyulan varmı acaba aranızda arkadaşlar birde ağız içi biyopsi yaptıran varsa sonucunda ne olduğunu paylaşır mısınız lütfen şimdiden çok teşekkür ederim hepimize çok geçmiş olsun
Merhaba. Ben varım. Göz yaşı testim de negatif gelmesine rağmen romatoloji doktorum hastalığımın çok başında olduğumuzu, ya lupus ya sjögrene dönüşeceğini, fakat ilerleyiş şeklinden sjögren olduğunu umduğunu söylüyor. Tedavi yaklaşımları da zaten aynı olduğu için tedaviye başladık biyopsi yapmadan.

Merhaba,
Bende de göz kuruluğu(5yıldır) ve mayıs ayında aniden başlayan ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı var. Bunun üstüne burun kuruluğu da eklendi. Daha önce tahliller neg çıkmıştı ama şiddetli ağız kuruluğu başlayınca tekrar romatolojiye gittim. Tahlil sonuçları neg ama dr bütün belirtiler ve aile hikayesi sjögrene uyuyor minor tükürük bezi biyopsisi yaptı sonuç negatif geldi🤷‍♀️ dr hata olduğunu düşünüyor başka bir patoloji lab örnek göndermek istiyor biyopsiyi tekrarlayarak.. Kbb uzmanları da muayene ve şikayetlere bakarak %100 romatoloji takibi şart sana diyor. Ama her şey negatif die tedavi planı da yok. Haftaya iyi bir kbb uzmanına gideceğim tükürük bezleri ve göz yaşı kanallarıyla da ilgilenen. Çok ortada bırakıyor bu hastalık bırakın tedaviyi daha teşhiste kaç doktora gidip geliyorum sonuç yok. Ağız kuruluğu için bile yardımcı olmadılar. Korkuyorum ne yapacağım bilmiyorum ben de. Su içiyorum, sakız çiğniyorum. Sürekli kuruluktan kesintisiz uyuyamıyorum bile😔 araştırıyorum başka hekimleri. Allah yardımcımız olsun. Öğrendiğim bişey olursa yazarım, lütfen sizler de yazın🙏

Merhaba,
Bende de göz kuruluğu(5yıldır) ve mayıs ayında aniden başlayan ağız kuruluğu ve boğaz ağrısı var. Bunun üstüne burun kuruluğu da eklendi. Daha önce tahliller neg çıkmıştı ama şiddetli ağız kuruluğu başlayınca tekrar romatolojiye gittim. Tahlil sonuçları neg ama dr bütün belirtiler ve aile hikayesi sjögrene uyuyor minor tükürük bezi biyopsisi yaptı sonuç negatif geldi🤷‍♀️ dr hata olduğunu düşünüyor başka bir patoloji lab örnek göndermek istiyor biyopsiyi tekrarlayarak.. Kbb uzmanları da muayene ve şikayetlere bakarak %100 romatoloji takibi şart sana diyor. Ama her şey negatif die tedavi planı da yok. Haftaya iyi bir kbb uzmanına gideceğim tükürük bezleri ve göz yaşı kanallarıyla da ilgilenen. Çok ortada bırakıyor bu hastalık bırakın tedaviyi daha teşhiste kaç doktora gidip geliyorum sonuç yok. Ağız kuruluğu için bile yardımcı olmadılar. Korkuyorum ne yapacağım bilmiyorum ben de. Su içiyorum, sakız çiğniyorum. Sürekli kuruluktan kesintisiz uyuyamıyorum bile😔 araştırıyorum başka hekimleri. Allah yardımcımız olsun. Öğrendiğim bişey olursa yazarım, lütfen sizler de yazın🙏
Çok geçmiş olsun.. Anti ro değerimden bana da ilaç başlandı, sizin anti ro da mı negatif geliyor? Anti dsdna hala negatif bende ama anti ro 3 pozitif olduğu için kesin hastalık olduğu söylendi ve ilaca öyle başladık. Bende gözde kuruluk olmadığı için göz doktoru sjögren olman imkansız lupussun diyor ama romatoloji doktorum daha oluşma aşamasında olduğunu, sjögrene de dönebileceğini söylüyor.

Covid geçirdiniz mi? Bende de covidden 3-4ay sonra şikayetlerim aşırı arttı. Otoimmun hastalıkların tahlillerde pozitiflik vermesi çok uzun süreleri buluyor, hastalığınız yeni oluşuyorsa bu sebeple olabilir tahlil sonuçları negatifliği.

Çok geçmiş olsun.. Anti ro değerimden bana da ilaç başlandı, sizin anti ro da mı negatif geliyor? Anti dsdna hala negatif bende ama anti ro 3 pozitif olduğu için kesin hastalık olduğu söylendi ve ilaca öyle başladık. Bende gözde kuruluk olmadığı için göz doktoru sjögren olman imkansız lupussun diyor ama romatoloji doktorum daha oluşma aşamasında olduğunu, sjögrene de dönebileceğini söylüyor.

Covid geçirdiniz mi? Bende de covidden 3-4ay sonra şikayetlerim aşırı arttı. Otoimmun hastalıkların tahlillerde pozitiflik vermesi çok uzun süreleri buluyor, hastalığınız yeni oluşuyorsa bu sebeple olabilir tahlil sonuçları negatifliği.

Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Ben de ağız boğaz burun kuruluğu başladı 3ay sonra covid pozitif çıktım. Covid önce oldum da ondan mı tetikledi bilmiyorum ama 3 aydan fazladır kuruluk var. Geçen sene antids dna negatif, ana negatif, anti ena u1rnp, ss a(ro) ss a(ro52), ssb, sm antijen, ena jo1 hepsi negatif. 1 ay önce de başka bi dr baktı şunlara bakmış yine negatif. Alt dudaktan biyopsi aldı negatif ama işte.. Kime gitsem eli boş geri dönüyorum. Panik atak yaşamaya başladım belirsizlikten. Yeni dr bakmam gerekecek. Siz nasılsınız inşallah iyisinizdir

Eklentiler

• Screenshot_20220810_113502.jpg
    Screenshot_20220810_113502.jpg
    77 KB · Görüntüleme: 156
Çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için. Ben de ağız boğaz burun kuruluğu başladı 3ay sonra covid pozitif çıktım. Covid önce oldum da ondan mı tetikledi bilmiyorum ama 3 aydan fazladır kuruluk var. Geçen sene antids dna negatif, ana negatif, anti ena u1rnp, ss a(ro) ss a(ro52), ssb, sm antijen, ena jo1 hepsi negatif. 1 ay önce de başka bi dr baktı şunlara bakmış yine negatif. Alt dudaktan biyopsi aldı negatif ama işte.. Kime gitsem eli boş geri dönüyorum. Panik atak yaşamaya başladım belirsizlikten. Yeni dr bakmam gerekecek. Siz nasılsınız inşallah iyisinizdir
Anlıyorum, çok geçmiş olsun... Çok zor gerçekten teşhis süreci. Rabbim kolaylıklar versin...

Ben iyiyim çok şükür, şu sıralar başta ağrılarım olmak üzere biraz sıkıntılarım atak yapmış durumda devamlı gözümde ağzımda yara çıkıyor vs alıştık artık günlük işlere devam ediyorum bu şekilde olduğu kadar diyerek... Güç yetirmek zor

Herkese şifa dilerim. Bana da 2022 Ocak ayında teşhis konuldu. Kan testlerinden emin olunmayınca tükürük testi istendi, o da belirsiz olunca tükürük bezi biyopsisiyle teşhisim kesinleşti. Aşırı göz kuruluğu zaten 2 yıldır vardı, burnum da kuruyup ağız yanma atakları da geçirince ben de emin olmuş gibiydim zaten. Günde 1 kez plaquenil verdi dr, ama son 1-2 aydır aşırı ağız kuruluğum var. İlk sayfadaki ağız gargarasını abd den getirtmeye çalışacağım, Tr’de çok pahalı çünkü. Bir de fonksiyonel tıp dr una gittim, eliminasyona başlayacağız, bakalım o nasıl sonuç verecek. Benim cildim de aşırı kuru, hiçbir nemlendirici fayda sağlamadı, umarım bu otoummin hastalıkların hepsine çözüm bulunur artık, çok sıkıntılı olabiliyor hastalık. Çok sık üst solunum yolları hastalığına yakalanıyorum. Saçlarım da son 2 aydır aşırı dökülüyor, lustrale başlamıştım ondandır diye düşünüyodum ama atak dönemidir bu belki. Ya şöyle hastalığı tam doğru düzgün açıklayan bi doktor bulurum umarım. Ankara üniversitesinde asistanlarla gitmeyecek bu iş.

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir kimse bir şey yazmadı, doktor kontrolüne giden yada sendromla ilgili herhangi bir sorunla yaşayan oldu mu?

Benimde doktor kontrolüm vardı fakat testlerimi tamamlayıp gidemedim henüz.

Yalnız Biotene isimli bir ürün keşfettim. Ağız çalkalama suyu, ağız kuruluğunu tamamen gideriyor.Eczanelerde ve Gratislerde satılıyor.

Zaten ürünün üzerinde sjögren sendromunda kullanılabileceği de yazıyor. Ben iki gündür günde bir kere yapıyorum tüm gün yeterli oluyor.

Günde beş kereye kadar kullanılabilirmiş.

Sağlıklı günler, haberlerinizi bekliyorum.:KK19:
Biotene hala kullanıyor musunuz?

Göz kurulugunuzda varmi?

X