Sonradan konuşma bozukluğu

chn55

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2024
9
1
32
Merhaba oğlum 4 yaşına yeni girdi çok güzel konuşurken birazdan be be ben yapıcam ge ge gelermisin gibi kelimeler söylüyor İngilizce harfleri sayıları hayvanları meyveleri falan herseyi biliyor bütün alfabeyi tanıyor çoğu şeyi ezbere biliyor . Neden böyle oldu aranızda sonradan konuşmasında sorun olan oldu mu nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba oğlum 4 yaşına yeni girdi çok güzel konuşurken birazdan be be ben yapıcam ge ge gelermisin gibi kelimeler söylüyor İngilizce harfleri sayıları hayvanları meyveleri falan herseyi biliyor bütün alfabeyi tanıyor çoğu şeyi ezbere biliyor . Neden böyle oldu aranızda sonradan konuşmasında sorun olan oldu mu nasıl bi yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim
Valaha benim kizda oyleydi 4 yasinda. Yanliş anlamazsaniz bisey sormak istiyorum. Oglun konusurken onu susturan yada konusmasina firsat vermeyip hadi falan diyen oluyor mu yada boyle bir yaklasim sergilediniz mi hic

Çocuklarda geçici kekemelik olabiliyor bu dönemlerde ama şüpheniz varsa hemen bir psikiyatriden randevu alabilirsiniz.

İlk zamanlar düzgün konuş falan diyordum ama şimdi dinliyorum bölmüyorum sabırla dinliyorum sizin geçti mi peki bu durum

Çok geçmiş olsun, şuradaki maddelere dikkatinizi çekmek isterim,
Eğer evde tv, tablet vb açıyorsanız, bir süre kapatın ve hiç açmayın,
İngilizce öğrenimini de biraz yavaşlatın,
İnş kısa zamanda geçer 🍀

Merhaba, ben de bilgi arayışı içinde buralara bakıp benzer durumdaki annelerle yazışan biri olarak yazayım;

Eğer ailede kekeleme öyküsü varsa (örn; amcası küçükken kekeledi, kuzeni halen kekeliyor gibi)
Çocuğunuz erkekse
3,5 yaşın üstündeyse
Diğer dil - konuşma becerileri anlamında yaşıtlarının gerisindeyse
Kekelemeye başladığından beri 6 ay geçmişse

Mutlaka bir dil ve konuşma terapistine başvurun. Terapistin ilgili alandan mezun olduğunu mutlaka teyit edin. Ve çocuğunuzun yaş grubuna yönelik tecrübeli olduğundan emin olun.

Terapist duruma göre dolaylı terapi olarak aileye konuşma kolaylaştırıcı tüyolar verecek veya direkt terapi yöntemlerine başlayacaktır.

Eğer anne baba olarak çok endişeliyseniz 6 ay bile beklemeyin.

* Terapiste gidene kadar neler yapabiliriz? *

1- çocuğunuzu sabırla dinleyin, sözünü siz tamamlamayın. Zorlansa da kendi tamamlasın

2- ailece konuşma hızınızı yavaşlatın. Biri sizin söylediklerinizi yazıyormuş gibi doğal bir yavaşlıkta konuşun

3- aile içi sohbette konuşmaya başlamadan önce 1 saniye bekleyin. Acele etmeyin

4- uzun ve karmaşık cümleler kurmayın.

5- çocuğu soru bombardımanına tutmayın. "Bak telefonda kim var? Merhaba de bakayım" gibi konuşma performasına zorlamayın.

6- evde sıralı konuşun. Sözler üstüste binmesin. Genel olarak yavaş konuşun (sadece çocukla değil, birbirinizle de)

tabii ki terapistler çok daha detaylı tüyolar da verecek ve sizi yönlendirecektir

Geçmiş olsun, dünyadaki tüm çocuklar her türlü şifa bulsun inşallah 🙏🩵

Teşekkürler annemin demesine göre ben çok erken konuşmuşum ve sonradan kekelemeye başlamışım oğlumun ki tam olarak kekemelikte değil sadece ilk baştakı cümleye takılıyor devamı güzel geliyor yaklaşık 1 ay oldu terapiste nasıl başvuru yapılıyor tek çocuk bu arada

Teşekkürler annemin demesine göre ben çok erken konuşmuşum ve sonradan kekelemeye başlamışım oğlumun ki tam olarak kekemelikte değil sadece ilk baştakı cümleye takılıyor devamı güzel geliyor yaklaşık 1 ay oldu terapiste nasıl başvuru yapılıyor tek çocuk bu arada
Zaten kekelemeler doğuştan olmaz. Çocuklar bir süre akıcı konuştuktan sonra takılmaya başlarlar,
Google'dan bulunduğunuz şehirdeki dil ve konuşma terapistlerini aratabilirsiniz 🍀
Eğer riskli bir durum değilse terapistler size sadece tavsiyeler verip kontrol ediyor olacaktır

Ben bir şey olduğunu düşünmüyorum ya . İşiniz rahat etmesi açısından gidin

Valaha benim kizda oyleydi 4 yasinda. Yanliş anlamazsaniz bisey sormak istiyorum. Oglun konusurken onu susturan yada konusmasina firsat vermeyip hadi falan diyen oluyor mu yada boyle bir yaklasim sergilediniz mi hic
Zaten kekelemeler doğuştan olmaz. Çocuklar bir süre akıcı konuştuktan sonra takılmaya başlarlar,
Google'dan bulunduğunuz şehirdeki dil ve konuşma terapistlerini aratabilirsiniz 🍀
Eğer riskli bir durum değilse terapistler size sadece tavsiyeler verip kontrol ediyor olacaktır
Peki direk gidebiliyormuyuz psikiyatriye gitmeden falan

Kendiliğinden mi düzeldi peki bi yere falan götürdünüz mü
Vallaha hic bir yere goturmedim. En basindan beri olan durum degil sonucta bizden kaynaklı olduguna eminim ayrica esimde heyecan yaptiginda kekeliyor yani kekelemekten ziyada takiliyor. Kizimda suan hic bisey yok zamanla düzelir.

Vallaha hic bir yere goturmedim. En basindan beri olan durum degil sonucta bizden kaynaklı olduguna eminim ayrica esimde heyecan yaptiginda kekeliyor yani kekelemekten ziyada takiliyor. Kizimda suan hic bisey yok zamanla düzelir.
Teşekkür ederim inşAllah zamanla geçer az daha bekleyeceğim

O yaşlarda olabiliyor, genellikle geçici. Çok hızlı düşünup aynı hızda düşüncelerini söze dokemedikleri için. Ek olarak bağırma, korku durumları da sebep olabiliyor, yine de bir uzmana danışın

X