Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
arkadaşlar boşyere dışarıdan alıp para ödemeyin,bu işin 15 gün kursunu gören ebe arkadaşım diyorki, sağlık ocağındakiler ve dışarıda satılanlarda aynıymış,bende taktırmadan çok araştırmıştım sağlık bakanlığıda ithal ediyormuş,zaten türkiyede üretilen bişey değilmiş,ben çok memnunum yani,

Merbaha arkadaşlar, bende hormonlu spiral kullanan varmı diye merak ediyorum.kansızlığım olduğu için dr. hormonlu sipiral önerdi fakat özelde 400-600 tl. fiyat verdiler sağlık ocaklarında yada ssk da ücretsiz takılıyormu bilginiz veya kullanan arkadaşlar varsa yardılarınızı bekliyorum hoşçakalın..

evet hormonlu spiral bakırlı spirale göre çok az kanama yapıyor,damla damla şeklinde,ya da hiç ypmıyomuş.fiyatına gelince daha uygununu araştırırsan bulursan,bence biraz abartılı fiyatlar..sağlık ocağında bakırlı spiral takıyorlar,ama hormonlu spiral takıp takmadıklarından haberim yok..inş. yardımcı olabilmişimdirvereliniortak
Bu konuyla ilgili kimsenin bilgisi yokmu?

ben 17 gun once anestezi alarak kadin dogum uzmanima taktirdim, cok rahat oldu takilomasi,ama hala kanamam var ya da lekelenme mi demeliyim, gunluk pedlerden 4-5 tane gidiyor iste, bu arada takilirken adetli degildim...sizce kanamalar normal mi?

yaa kızlar bendede spiral var ama adetim 5 gün gecikti,acaba kaymışmıdır,bugüne kadar çok memnundum,ve çok düzenliydi adetlerim,bir sorunmu var yada hamilemiyim,spiralle hamile kalan varsa beni aydınlatsın lütfen2.çocuğa daha hazır değilim inşallah hamile değilimdir:Saruboceq:

Yahu arkadaşlar, spiral kullanıpda hamile kalan okadar insan duydumki nasıl güveniyosunuz ya. Bende taktırdım her ay acaba kaydımı diye adetimi korkuyla bekledim.fisfisfis Bu stresi çekemem diye çıkardım. Ben bir şirkette çalışıyorum seneler önce bir iş arkadaşım spiralle hamile kaldı mesela. Bebişi büyüttü bile :ecrin_bebek:

ben 17 gun once anestezi alarak kadin dogum uzmanima taktirdim, cok rahat oldu takilomasi,ama hala kanamam var ya da lekelenme mi demeliyim, gunluk pedlerden 4-5 tane gidiyor iste, bu arada takilirken adetli degildim...sizce kanamalar normal mi?

Acaba benide doktor anestezi ile spirale ikna etti. Anestezi alınca daha iyi yerleştirilir dedi. Nasıl rahat oldumu? Öğlen tatilinde yaptırabilirmiyim acaba, ne kadar sürüyor işlem?

yaa kızlar bendede spiral var ama adetim 5 gün gecikti,acaba kaymışmıdır,bugüne kadar çok memnundum,ve çok düzenliydi adetlerim,bir sorunmu var yada hamilemiyim,spiralle hamile kalan varsa beni aydınlatsın lütfen2.çocuğa daha hazır değilim inşallah hamile değilimdir:Saruboceq:

haber varmı senden ell, hamilemiy mişsin ?:uhm:

kızlar acil yardımınıza ihtiyacım var ben doğumumdan hemen 3 ay sonra taktırmıştım spiral çokta memnundum 5 yıllıktı sonra kontrole gittiğimde kaydığını öğrendim ve çıkarttırdım bi sonraki adetimde hemen taktırmak üzere sonra 3 ay adet göremedim bu süre içinde de diane 35 ile korundum 3. ayımı doldurunca çok az bi kanamam geldi yeni 2.günüydü ve azcıktı ama dr.um kanamayı arttırıp sökülebileceğimi söyledi ve taktırttım ama devam eden kanama adet gibi değilde leke gibi devam etti işte 13 kasımda takılmıştı ve halen ara kanamam devam ediyor ne sökülebiliyorum ne de duruyor takan ebe normal olabilir dedi 2. adet zamanım geliyor ilkinde çok memnundum yaa bu sefer sinir oldum (tabi eşimde :)) bu durumdan şikayetçi ) sizce normal mi ne yapmalıyım aynı şeyleri yaşayan varmı arkadaşlar...

aynı sorum bende oldu,merak etme,ben şuan 3.ayımdayım ve daha yeni rahatlamaya başladım,adet bir türlü sökmüyo,buna rağmen ara lekelenmeler oluyo,o zamanla düzeliyo inan,düzelmeseydi benimki düzelmezdi..bi kaç ay sabret!ama bi de sen diane 35 kullanmışsın,bu tür haplar da kanamayı azaltıyo,sen şimdi spiralle artan kanamana alıştığın için,hapla azalan kanamanı gördükçe şaşırabilirsin,yani sana az gelebilir..bi de 13 kasımdan bu yana hergün lekeleniyosan,bence bi kontrole git derim,belki takamamışlardır,ama ara ara ise sorun yoktur sanırım..!peki sana bi sorum olcak??spiralim kaymış yazmışsın,hiçbi anormallik hissetmedin mi??

Son düzenleme:
biraz kasıklarımda ağrı oluyordu zaman zaman bu yüzdenmiş böyle patlıcak gibi oluyordu dr.a gidip söylediğimde spirallimisin dedi evet dediğimde ultrason istedi baktık kaymış kasıklarda ağrı oluyormuş yani. dr. da biraz sabret dedi ama çok sıkıldım yaa pazar günü ara verdim dianeye pazartesi ye başlıcam o zamana kadar bekliyeyim de tam sökülme olmazsa ve ya ara kanama bitmezse bi gideyim tekrar uff ya ne zormuş :KK43:(

Spiral bir doğum kontrol yöntemidir..
Spiral hakkında bilgi paylaşımda bulunmak isteyenlerin, taktıranların,taktırmak isteyenleri!!Deneyimleriniz,tecrübeleriniz,şikayetleriniz!!

ben geçen ay taktırdırdım 3 çocuğum var normal doğum hepsi ama taktırırken dikişin patlamış dedeiler bir sakıncası varmı

arkadaşlar yardım lütfen
ben doğumdan 36 gün sonra ria taktırdım dokuz ay adet olmadım kasım 13 adet başlangıcım 4 gün sürdü fakat aradan bir hafta geçti tekrar lekelenmelerim oluyor kaymış olablirmi başına gelen varmı ne yapmalıyım

Kızlar bu spirali erkekler hissediyormu yaa böyle bir şey başına gelen duyan varmı aranızda?

Kızlar bu spirali erkekler hissediyormu yaa böyle bir şey başına gelen duyan varmı aranızda?
cnm merhaba ben 0glumdan sonra yani 4 yil önce takdirmistim hic bi sorun olmuyor kocisin yönünden ama bende asiri adet olma ,ve sürekli lekelenme oldugu icin 2 senelikti ben 1 sene sonra cikarttirdim ayrica bazi arkadaslar kayma oluyor diyorlar zaten 6 aydan 6 aya kontrol olman gerekiyorki zaten gözükür takarkende kesinlikle aci duymadim cikarirkende ama ben birdaha taktirmam heralde hap daha cazip benim icin düzenli adet dönemi kaydirigubbakcemile2

Son düzenleme:
Kızlar cevap bekliyorum lütfen.Spiralimi çıkarttırdım ve pazartesi günü 1 hafta olcak.Ama hala leke tarzı kanamalarım devam ediyor normalmi acaba?Var mı böyle bir durum yaşayan aranızda?Nolur yazın........................

kizlar bende bir sene önce takdirdim adetim hep bir senedir düzenli 7-8 gün görüyordum gecen ayin sonu adet günümdü üc gün gördüm sonra direk kesildi sonra 3-4 gün sonra ara ara lekelenmeler oldu sonra sabahlari mide bulantisi istah kesintisi tatli haric ara sira bas dönmesi sag ve sol kasigimda acayip bir agri bacagima vuruyor agri bas agrisi ve siskinlik var 15 gündür böyle ve süphelendim acaba kaymami olduda üstünemi gördüm hamilemi kaldim diye lütfen yardim

X