Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
merhaba ben yeniyim burda bebeğim 7 aylık oldu spiral taktırmak istiyorum
sağlık ocağında takmıyolarmış ben ssk lıyım kurum karşılamıyomu hastaneye gittiğimizdelütfen cevap yazarmısınız ..:bilmiyorumkismile

Merhaba benim bebeğim 5.5 aylık.Sezaryen doğum yaptım,6. ayda taktırabileceğimi söylemişti doktorum fakat çekincelerim var. Normalde adet sürem 6 gün,spiral uzatıyormuş süresini. Sağlık ocaklarında ücretsiz takılıyor ama güvenilir mi? Özel hastaneler fahiş fiyat istiyor.Yardımcı olur musunuz? Sağlık ocağında taktıran var mı?ya da özelde

kızlar benimde 2 yasında bir kızım var dogumdan sonra taktırmak istedim ama çok korktum ,taktırdıktan sonra çocuk olmuyor diye duydum lütfen bana yardımçı olurmusunuz

bende spiral taktırmayı düşünüyorum ama doktorum adetin 3.günü gel dedi ama bi türlü hafta içine denk gelmiyo:roflol:şimdi yazılarınızı da okudum canım çok tatlıdır acır diye çok korkuyorum keşke sezeryanle doğum yaptım 15 ay önce o zamn taktırsaydım diyorum...

gözüm korktu ya ben 3 yıldır evliyim ve hep eşim dikkat etti yani geri çekmeyle korunuyoruz biz en iyisi böyle devam edelim:)

bende nişanlıyım. 5 ay sonra dügün var dogum kontrol yöntemlerini araştırıyorum. bu sprial ilgimi çekti bir kaç sorum olacaktı.
1. sprialı gebelikten sonra bir daha çoçuk düşünmeyenler veya , uzun süre çoçuk istemeyenler için mi kullanılıyor.
2. sprial taktırdıktan sonra erkegin korunmasına gerek varmı yani prezervatif takmasına felan gerek varm.
3. cinsel ilişkiyi etkiliyormu. cinsel istegi azaltıgı yada agrı yaptıgı oluyormu.
4. hap yerine bende bunumu kullansam ilk 1 yıl çoçuk düşünmüyoruz.

1.çocuk olması şart değil ve süreside önemli değil ama kısa süre koruncaksan önermem.yumurtalıklarını tembelleştirebilir.
2.hayır yok.
3.hayır.
4.o zaman prezervatif kullanmanı öneririrm.

Merhaba benim bebeğim 5.5 aylık.Sezaryen doğum yaptım,6. ayda taktırabileceğimi söylemişti doktorum fakat çekincelerim var. Normalde adet sürem 6 gün,spiral uzatıyormuş süresini. Sağlık ocaklarında ücretsiz takılıyor ama güvenilir mi? Özel hastaneler fahiş fiyat istiyor.Yardımcı olur musunuz? Sağlık ocağında taktıran var mı?ya da özelde

cnm bende sezaryanla doğum yaptım ve 40ım .çıktı taktırdım ve adetli deildim hiçte agrım olmadı sadece takınca 10gün kanamam oldu normalde adetlerim 6gün sürerdi spralden sonra 3güne düştü ve çok zayıflattı tabi bu spralden mi bilinmez 3,5sene korundum ve geçen ay çıkarttırdım ,ve gene adetli deildim özelde yaptırdım ama ben çünkü saglık ocagına güvenemedim zaten 1kere taktırıosun senelerce kullanıosunzaten bi prezarvatif 15-20milyon sen vericeksin sprale 60milyon çok küçük bişi nasıl iğne olusunuz öle yani korkmayınnnn .

gözüm korktu ya ben 3 yıldır evliyim ve hep eşim dikkat etti yani geri çekmeyle korunuyoruz biz en iyisi böyle devam edelim:)

bu yöntemin koruyuculuğu yoktur daha dikkatli olun ondan daha kolay kalınır çünkü erkekte kadında anlamazmış spermden önce sıvı gelirmiş aman dikkat

bende nişanlıyım. 5 ay sonra dügün var dogum kontrol yöntemlerini araştırıyorum. bu sprial ilgimi çekti bir kaç sorum olacaktı.
1. sprialı gebelikten sonra bir daha çoçuk düşünmeyenler veya , uzun süre çoçuk istemeyenler için mi kullanılıyor.
2. sprial taktırdıktan sonra erkegin korunmasına gerek varmı yani prezervatif takmasına felan gerek varm.
3. cinsel ilişkiyi etkiliyormu. cinsel istegi azaltıgı yada agrı yaptıgı olu4. hap yerine bende bun umu kullansam ilk 1 yıl ço spralden sonra başka bişeye gerek yoktur prezarvatife felan.ama bence sen doğum kontrol hapı yada prezarvatifle korun korun onlar senin işini görür.

Kızlar bu spirali erkekler hissediyormu yaa böyle bir şey başına gelen duyan varmı aranızda?

hissetmezler eger düzgün takılmışsa zaten dr belli bi gün birlikteliğin yasak olduğunu sölüo ama hissetmezler ben 3,5sene korundum süper korunma yöntemii

öncelikle günaydn arkadaşlar bn 21 ocakta spiral taktırdm 2 gnde br kahverengi akıntım vr sağlk ocağına gidip sorayım mı yani iltahap falan var mı diye bu arada adetm normal gününde bitti

bir kaç ay ara kanamalar normalmiş sanırım canım...

çok saol arkadaşım dün gidecektim işinden dolayı gidemedik eşimle kaymış olmasından çok korkuyorum 11 aylık kızım var ve7-8 sene daha düşünmüyoruz

arkadaşlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim. 21 aralıkta doğum yaptım, doğumdan sonra 40. günde dr a kontrole gittiğimde spiral taktı, hafif ağrın ve kanaman olabilir dedi ama benim kanamam 15 gündür hiç bitmedi azalır gibi oluyor sonra tekrar artıyor. sizce bi sıkıntımı var, ne yapmalıyım?
bi de taktıktan sonra dr bize belli bi süre ilişkiye girmiceksiniz gibi bişey demedi, kaç gün deniyor normalde?

arkadaşlar bana yardımcı olursanız çok sevinirim. 21 aralıkta doğum yaptım, doğumdan sonra 40. günde dr a kontrole gittiğimde spiral taktı, hafif ağrın ve kanaman olabilir dedi ama benim kanamam 15 gündür hiç bitmedi azalır gibi oluyor sonra tekrar artıyor. sizce bi sıkıntımı var, ne yapmalıyım?
bi de taktıktan sonra dr bize belli bi süre ilişkiye girmiceksiniz gibi bişey demedi, kaç gün deniyor normalde?

canım bende 38. günde taktırmıştım ve kanamam baya sürmüştü... bunun nedeni rahim toparlanmadan takılmasıymış... ilişkiye girilmemesiyle ilgili bişey banada söylememişti doktor böyle bi kısıtlama yok galiba

X