Aile Planlaması Spiral-Rahim içi Araç (RIA) Genel Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Bende spiral taktırdım çok az bi ağrı hissettim rahimde ve o gun belde ağrı vardı sanki adet öncesi ağrı gibi dayanılmayacak kadar ağrı yok ve adetliyken takılmadı doktor dediki eğer doğum yaptıysan fark etmez ve taktı hiç bi sorun yok çok şükür çok ta rahatım ve bide spiral yuvarlak şekilde ucu gümüştü doktor onu tavsiye etti hiç korkmayın taktırırken bende çooook düşünmüştüm ağrı olur diye düşündüğüm kdr deyilmiş taktırmak isteyenlere tavsiye edrm... :)

kızlar taktırmak için doğum yapmış olmak mı gerekiyor

Dogum yapmış bir bayana daha rahat takılıyor cunku rahim genişlemiş oluyor. Ama dogum yapmayana da takılıyor. İyi bir doktor bulursan herhangi bir sorun yasamazsın,tabi kader kısmet boyutu da var bu işin...

ben 1 yıldır sprail ile korunuyordum..6 veya 7 gün oldu sanırım eşimle ilişki yaşadım ertesi gün kötü oldum kanamm falan oldu doktora gittim sprailim kaymış.ve biz hem sprail hemde prezervatif ile korunuyorduk.sprailim kaymış ve prezervatifte patladı hepsi içime geldi..doktora da kızdı zaten sprail kullanırken neden prezervatif kullanıyosun dedi.gebelik tesi yaptı ilişkiden 2 gün sonra kanda gebelik hiçbişey cıkmadı ama adetin gecikirse tekrar yaptı ne den şüphelendi anlayamdım acaba hamile olma ihtimalimmi var gebelik sonucu 1.20 di.şimdi kasıklarımda ağrım var arada bi kahverengiden biraz daha koyu akıntı geliyo arada.korkuyorum hamilemiyim die..adetime daha 15 gün var.sprail cıktından 5 6 gün sonra lekelenme oluymu lütfen bilen varsa sölesin:KK50:

merhaba arkadaşlar
ben bundan yaklaşık 9 10 ay önce 10 yıllık spiral taktırdım çok canım acıdı takılırken fakat benim sorunum takıldığından beri kanamamın durmaması. doktora gittim 2 tane ilaç verdi ama bunlarda kesmedi sadece kısa bir süreliğine durdurdu adet düzensizliğide yaptı. şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum çıkarttırsam mı diye düşünüyorum.
benim durumumda olan varmı? yardımcı olursanız sevinirim. :2:

eczanedekinin bildigim kadarı ile tek farkı hormonlu olması su an ana sağlıgında takılanlar 10 yıllık eczaneden aldıgın 5 yıllık koruma sağlıyo

ben 1 yıldır sprail ile korunuyordum..6 veya 7 gün oldu sanırım eşimle ilişki yaşadım ertesi gün kötü oldum kanamm falan oldu doktora gittim sprailim kaymış.ve biz hem sprail hemde prezervatif ile korunuyorduk.sprailim kaymış ve prezervatifte patladı hepsi içime geldi..doktora da kızdı zaten sprail kullanırken neden prezervatif kullanıyosun dedi.gebelik tesi yaptı ilişkiden 2 gün sonra kanda gebelik hiçbişey cıkmadı ama adetin gecikirse tekrar yaptı ne den şüphelendi anlayamdım acaba hamile olma ihtimalimmi var gebelik sonucu 1.20 di.şimdi kasıklarımda ağrım var arada bi kahverengiden biraz daha koyu akıntı geliyo arada.korkuyorum hamilemiyim die..adetime daha 15 gün var.sprail cıktından 5 6 gün sonra lekelenme oluymu lütfen bilen varsa sölesin:KK50:

Lütfen biraz sakin olup negatif düşünce ve ihtimalleri aklından çıkart.Eğer "Acaba hmile miyim,Eyvah!!" dersen 9 ay sonra bebeğini alırsın kucağına.Rahat ol.Birşey olmamıştır.O an denk gelmemiştir diye düşün ve,istemediğin bebeğe sahip olmak zorunda kalma..Düşüncelerini olumlu yönlendir.Ama gerçekten hissederek :)

merhaba arkadaşlar
ben bundan yaklaşık 9 10 ay önce 10 yıllık spiral taktırdım çok canım acıdı takılırken fakat benim sorunum takıldığından beri kanamamın durmaması. doktora gittim 2 tane ilaç verdi ama bunlarda kesmedi sadece kısa bir süreliğine durdurdu adet düzensizliğide yaptı. şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum çıkarttırsam mı diye düşünüyorum.
benim durumumda olan varmı? yardımcı olursanız sevinirim. :2:

Benzer durumlar yaşadım.Rahat edemedim ve çıkarttım.Şu an çok rahatım.Hapa devam ediyorum.Sıkıntı yaşıyorsan çıkart neden işkence yaşayasın ki..Her bünyeye uymayabilir sonuçta..

mrb hanımlara aranıza yeni katıldım ben de:) slm once herkeslere:)) 3.5 ay oldu dogum yapalı dr um 4 ay olmadan taktırma ria dedı dogumu samsunda yaptım sımdı ankaradayım. okudum deneyımlerınızı ve ben yıne hamıle kalmak ıstemıyorum bana ankarada bunu takabılecek bı dr oneren var mı:KK43: zaten hemen hamıle kaldım ılk bebegım ılk gece kurbanıyım:p

Merhabalar, benim bir sorum olacak, bütün 50 küsür sayfayı okuyamadım o yüzden daha önce cevaplandıysa sorum (ki muhtemelen olmuştur) şimdiden özür diliyorum. Ben yıllarca adet düzensizlği için doğum kontrol hapı kullandım, daha sonra polikistik over çıktı, onun için devam ettim. Son 2.5 yılda yaklaşık 30 kilo verdim ve polikistik overden kurtuldum. Bir daha da vucuduma dısardan hormon vermek istemediğim için de hapı bıraktım. Su anda spiral taktırmak istyorum ancak daha hiç hamile kalmadım. Doktorum tavsıye etmıyorum dıyor ama acaba aranızda bu konuyla ilgili bilgisi olan var midir?

sizinle aynı şekilde düşünüyorum. 3 sene doğum kontrol hapı kullandım hamile kalmak istediğimde polikistik over olduğumu öğrendim. Tedavi ile bebek sahibi oldum. şimdi korunmak için hormonlu bir yöntem istemiyorum. şimdilik prezervatif kullanıyoruz. ama kalıcı bir yöntem değil sonuçta.
spiral taktırmaktan da korkuyorum :KK53: bebek sahibi olmayan kadınlara spiral takılmıyor diye biliyorum ben de. bence hormonlu yöntemlere geri dönmeyin. Prezervatif %99 oranda koruyor ama yine de bir olasılık var. O kadar az ihtimalle gelecekse de buyursun gelsin diyorum :KK55:

sizinle aynı şekilde düşünüyorum. 3 sene doğum kontrol hapı kullandım hamile kalmak istediğimde polikistik over olduğumu öğrendim. Tedavi ile bebek sahibi oldum. şimdi korunmak için hormonlu bir yöntem istemiyorum. şimdilik prezervatif kullanıyoruz. ama kalıcı bir yöntem değil sonuçta.
spiral taktırmaktan da korkuyorum :KK53: bebek sahibi olmayan kadınlara spiral takılmıyor diye biliyorum ben de. bence hormonlu yöntemlere geri dönmeyin. Prezervatif %99 oranda koruyor ama yine de bir olasılık var. O kadar az ihtimalle gelecekse de buyursun gelsin diyorum :KK55:

bende sprial var çok ağrılı çok kanamalı bir yöntem kanda leke leke iğrenç dolu dolu kan aksa yüreğim gam yemicek :KK20::KK19::KK19:

bende çıkartırıp hap kullancam 6 aylık olsunda bebeğim takdıralı 1 ay oldu

merhaba kızlar,
sizin fikirlerinize ihtiyacım var şuan. ben 2 senedir spiral ile korunuyorum hiç bir problem yaşamadım ne bir ağrı ne bir aşırı kanama çok rahattım harika bir yöntem olduğunu düşünüyorum ancak bu ay tam 6 gün geciktim iki gün önce bir mide bulantısı ve kusma başladı hala devam ediyor idrar tahlil yaptım evde negatif çıktı ben çok güveniyorum spirale o yüzden bişey olduğunu düşünmüyorum ama o kadar çok şe okudumki korkmaya başladım kan tahlili yaptırmaya korkuyorum belki mevsim değişikliğinden dolayı gecikmiş olabilirim ay ne bilim ya çok stres yaptım şimdi sizce varmıdır bişey:44:

merhaba kızlar,
sizin fikirlerinize ihtiyacım var şuan. ben 2 senedir spiral ile korunuyorum hiç bir problem yaşamadım ne bir ağrı ne bir aşırı kanama çok rahattım harika bir yöntem olduğunu düşünüyorum ancak bu ay tam 6 gün geciktim iki gün önce bir mide bulantısı ve kusma başladı hala devam ediyor idrar tahlil yaptım evde negatif çıktı ben çok güveniyorum spirale o yüzden bişey olduğunu düşünmüyorum ama o kadar çok şe okudumki korkmaya başladım kan tahlili yaptırmaya korkuyorum belki mevsim değişikliğinden dolayı gecikmiş olabilirim ay ne bilim ya çok stres yaptım şimdi sizce varmıdır bişey:44:

bugun benimde 1 ay lık oldu takdıralı kontrolüm vardı bi kadın sprialle hamile kalmış kürtaja gitti bence kan tahlilide yaptır :KK31:

günaydın arkadaşlar bende spreli gecen pazartesı taktırdım doğum yapalı 1 sene oldu normla doğum ama kasık ağrım var vede kanlı akıntı gelıyor doktor takıldıktan sonra 10 ılışkı yok dedı takıldıktan 2 gun sonra kanamam gectı banyo yaptım 7 gun sonra ilşkimız oldu sorun olmadı sonra kanlı akıntı oldu gene gectı banyo yaptık ilşkiden sonra gene kanlı akıntı gelıyor ve kaısk agrım oluyor doktorun dedıgını yapmadık :KK43: şimdıe huzursuzum sızdede aynı sorun oldumu kaymışmıdır sızce ne yapmalıyım korkuyorum :KK43:

Son düzenleme:
arkadaşlar bende spiral takdıralı 6 ay oldu, ilk 2 ay neredeyse hiç kesilmeden kanamam oldu,doktora gittim,çıkarmayalım biraz daha bekleyelim bazen vücüt alışana kadar oluyor dedi, şimdi normale döndü ama korkuyorum hamile kalmakdan, kontrole gidicem ama kontrole ne zaman gidiliyor adetliyken mi gidiliyor kontrole de? kontrolü ilkinde ulrtasonla yapmışlardı gene ultrasonla mı kontrol ediyorlar,alttan mı muayene ediyorlar?

Merhaba hanımlar .
2010 yılı Ocak ayında dogum yaptım 2.5 yasında bir kızım var suan.dogumundan 47 gün sonra spiral takıldı Dr tavsiyesiyle özel bir hastanede Avrupa diyerek tuzlu bir sekilde.10 yillikti.adetim 5 gün surerdi ria dan sonra yine 5 gün+2 gün leke seklinde.

Temmuz ayında gunüm gecti ki hiç aksamazdi,hemen test vs hamileydim:)
Bir tane de 9 yasında oğlum var ve bu 3. Dr kimi alalım dedi ben razı olmadım .
Hiç düşünüp istemediğimiz bir anda oldu var mutlaka sebebi...

Spiral çekildi 3 defa leke vs oldu ama şimdi iyiyiz:)

Ha bu arada spiral ne kaydı nede düştü tas gibi yerindeydi.

Merhaba hanımlar .
2010 yılı Ocak ayında dogum yaptım 2.5 yasında bir kızım var suan.dogumundan 47 gün sonra spiral takıldı Dr tavsiyesiyle özel bir hastanede Avrupa diyerek tuzlu bir sekilde.10 yillikti.adetim 5 gün surerdi ria dan sonra yine 5 gün+2 gün leke seklinde.

Temmuz ayında gunüm gecti ki hiç aksamazdi,hemen test vs hamileydim:)
Bir tane de 9 yasında oğlum var ve bu 3. Dr kimi alalım dedi ben razı olmadım .
Hiç düşünüp istemediğimiz bir anda oldu var mutlaka sebebi...

Spiral çekildi 3 defa leke vs oldu ama şimdi iyiyiz:)

Ha bu arada spiral ne kaydı nede düştü tas gibi yerindeydi.

işte bende bundan korkuyodum hala hastalanmadım ve 12 gün geçti 2 gün önce doktora gittim ve 4 cm lik bir kistim olduğunu söyledi doktor kan tahlilimde negatif çıktı yani kist yüzünden hastanamıyorum sanırım haladatık yok bakalım ne zaman hastalanıcam. tahlil yapılmasına rağmen hala korkuyorum

işte bende bundan korkuyodum hala hastalanmadım ve 12 gün geçti 2 gün önce doktora gittim ve 4 cm lik bir kistim olduğunu söyledi doktor kan tahlilimde negatif çıktı yani kist yüzünden hastanamıyorum sanırım haladatık yok bakalım ne zaman hastalanıcam. tahlil yapılmasına rağmen hala korkuyorum

4cm mı? Dr birsey demiyor mu hem kist büyük . Bende de vardı ama 2 mm bebek olunca gitmiş nereye gittiyse :)
Spiral i neden çıkarmıyor Yada adet sokturucu
istemeden bir gebelik yasamazsın umarım...

X