tüp bebek sahibi olmak isteyenlerin psikolojik durumu?

idil cim , benim eşim de ya yaparız ne acelesi var, ya olmazsa da olmasın benim için çok farketmez, acele etmesek de olur diye sallanıyordu... sonunda tepemin tası bir attı , yapacak olan sen değilsin taşıyacak olan benim, beli poposu sırtı tansiyonu şekeri bilmem nesi zorlanacak olan benim, uykusuz kalanı emzireni eve kapananı benim, sen ne oluyor da zamanını belirlemeye kendini haklı buluyorsun diye şarlamıştım arkasından da zırıldamıştım :)))))
O da bir iki gün sonra haklısın , kendi zorluklarım seninkilerin yanında bir şey değpil, sen istediğin için artık zaman süre maddiyat gibi şeylerden bahsetmeyeceğim demişti ..bir de çevremizdeki çiftler cok destek oldular, sürekli bakın yaşınız geçiyor bakın aileler hayattayken yapın yardım ederler falan dedi durdular.. inan hjala eşimde büyük bir tezahürat yok, tüp bebekle 1 erkek bebiş bekliyoruz, 37. haftadayız ...ama öldürsen bir dükkanda 1-2 saat beklemeyecek eşim tam 8 saat mobilyacıda mobilyacının hatasını telafi etmek için bekledi.. eve geldi gözleri kan çanağı , çok daraldın di mi dedim bana dedi ki sen 9 aydır çekiyorsun ben 9 saat beklemişim çok mu, olacak o kadar.. ozaman işte kısmen de olsa onun bakış açısıyla bakmaya çalıştım, en azından bana ve çocuğumuza verdiği kıymeti takdir ediyorum, varsın davul zurna çalmayıversin :)))

canım ya süperrrsin. bir ay sonra ha. bizi cesaretlendiriyorsun. ben de tüple çocuğum olacağını bir buçuk ay önce öğrendim. sorunumuz erkek infertilitesiydi. keçi boyunuzu, macunlar, ilaç derken üç ay beklemem gerekiyordu. ben dayanamadım eşimi kandırdım. spermiyogram yaptırdık. harekete bakamamışlar bile o kadar azalmış ki. o saniye karar verdik. tüp bebek istiyoruz dedik. adamlar ya bekleyiin şok oldunuz tabi derken biz sanki bu anı bekliyormuşuz gibi aynı anda biiz istiyoruz dedik. şimdi adetimi bekliyorum. olmazsa şubatta bi daha olmazsa az para biriktereceğim temmuz tatilimde bir daha. param bitene kadar artık. idilciğim maddiyat maalesef önemli bir sorun. biz iki çalışanız evimize gelen aylıkta iyi çok şükür ama biz kara kara düşünüyoruz nasıl ödiycez diye. belki eşinin beklemek istemesi de ondandır. hani maddi açıdan daha güçlü olmak istiyordur. yoksa senin isteğin son derece mantıklı. benim eşim tedaviye girdiğimizden beri kendini daha rahat hissediyor. üstelik ilk iğnelerine başladı bile o. allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.

hadi hayırlısı olsun inşallah bebeişini laırsın canım kucağına..:) maddi açıdan evet yazın özel bi merkezde yaptırdık ve bize kalmam gitme ilaç işlem derken 7 milyara falan maloldu .. kredi çekmiştik 3 senelik şimdi onu ödüyoruz ama çekerken de olmazsa diye düşünmüştük tabi. şimdi devlet desteği ile fark ödeyerek yapıcaz. yani 1,5 falan tutucak görüştüm merkezle.. ve biz de çift maaşız bir aylık maaşımız yani aslında o kadar da zor değil.. ben para işini kendim bile halledebilirim ama para biraz bahane bence eşime göre.. onun psikolojide sıkıntı var.. hayal kırıklığı yaşamak istemiyor ama bizim de başka şansımız yok. hayal kırıklığı pahasına demek zorundayız.. ve ben buna dayanabilirken o nden bu derece güçsüz diyorum kendi kendime.. bu arada ne iğnesi kullanıyor eşin.. b,ze bişe vermemişlerdi eşimle ilgili..;?

idil cim , benim eşim de ya yaparız ne acelesi var, ya olmazsa da olmasın benim için çok farketmez, acele etmesek de olur diye sallanıyordu... sonunda tepemin tası bir attı , yapacak olan sen değilsin taşıyacak olan benim, beli poposu sırtı tansiyonu şekeri bilmem nesi zorlanacak olan benim, uykusuz kalanı emzireni eve kapananı benim, sen ne oluyor da zamanını belirlemeye kendini haklı buluyorsun diye şarlamıştım arkasından da zırıldamıştım :)))))
O da bir iki gün sonra haklısın , kendi zorluklarım seninkilerin yanında bir şey değpil, sen istediğin için artık zaman süre maddiyat gibi şeylerden bahsetmeyeceğim demişti ..bir de çevremizdeki çiftler cok destek oldular, sürekli bakın yaşınız geçiyor bakın aileler hayattayken yapın yardım ederler falan dedi durdular.. inan hjala eşimde büyük bir tezahürat yok, tüp bebekle 1 erkek bebiş bekliyoruz, 37. haftadayız ...ama öldürsen bir dükkanda 1-2 saat beklemeyecek eşim tam 8 saat mobilyacıda mobilyacının hatasını telafi etmek için bekledi.. eve geldi gözleri kan çanağı , çok daraldın di mi dedim bana dedi ki sen 9 aydır çekiyorsun ben 9 saat beklemişim çok mu, olacak o kadar.. ozaman işte kısmen de olsa onun bakış açısıyla bakmaya çalıştım, en azından bana ve çocuğumuza verdiği kıymeti takdir ediyorum, varsın davul zurna çalmayıversin :)))

allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin canım.. ne güzel işin zorunu halletmişsiniz artık.. ben de dün aynı tepkiyi verdim eşime.. ama şimdi suratsız ve hiç konuşmuyor benimle belki bi kaç gün düşünüp hak verir oda :) bekliyorum.. zaten bi olsa şüphem yok tapıcak çocuğa ve bana ama şimdi onun durumu ve psikolojisi çok değişik ben de çözebilmiş değilim açıkcası.. artık kaygıları istemiyormuş gibi mi hissettiriyo ya da bana mı kıyamıyo anlayamadım.. bi kaç güne gelişir olaylar ama tabii bu süreçte yıpranmamak da elde olmuyo ...yine de hayırlısı herşeyin diyorum elbette..

canım ya süperrrsin. bir ay sonra ha. bizi cesaretlendiriyorsun. ben de tüple çocuğum olacağını bir buçuk ay önce öğrendim. sorunumuz erkek infertilitesiydi. keçi boyunuzu, macunlar, ilaç derken üç ay beklemem gerekiyordu. ben dayanamadım eşimi kandırdım. spermiyogram yaptırdık. harekete bakamamışlar bile o kadar azalmış ki. o saniye karar verdik. tüp bebek istiyoruz dedik. adamlar ya bekleyiin şok oldunuz tabi derken biz sanki bu anı bekliyormuşuz gibi aynı anda biiz istiyoruz dedik. şimdi adetimi bekliyorum. olmazsa şubatta bi daha olmazsa az para biriktereceğim temmuz tatilimde bir daha. param bitene kadar artık. idilciğim maddiyat maalesef önemli bir sorun. biz iki çalışanız evimize gelen aylıkta iyi çok şükür ama biz kara kara düşünüyoruz nasıl ödiycez diye. belki eşinin beklemek istemesi de ondandır. hani maddi açıdan daha güçlü olmak istiyordur. yoksa senin isteğin son derece mantıklı. benim eşim tedaviye girdiğimizden beri kendini daha rahat hissediyor. üstelik ilk iğnelerine başladı bile o. allah hepimizin hakkında hayırlısını versin.

maşallah canımm,afferin sana da vallaha:lepi:
bize de doktorumuz önce aşılama yapalım demişti,zaten yeterince hayal kırıklıkları ile yığranmıştım,direk tüp istedim.Buna da ben ikna ettim eşimi,şimdi keşke daha önce olsalarmış diyor,
Rabbim hepinize maddi manevi güç kuvvet versin..
En kısa zamanda lutfuyla kucaklarınızı doldursun inşallahh..

maşallah canımm,afferin sana da vallaha:lepi:
bize de doktorumuz önce aşılama yapalım demişti,zaten yeterince hayal kırıklıkları ile yığranmıştım,direk tüp istedim.Buna da ben ikna ettim eşimi,şimdi keşke daha önce olsalarmış diyor,
Rabbim hepinize maddi manevi güç kuvvet versin..
En kısa zamanda lutfuyla kucaklarınızı doldursun inşallahh..

amin canım ya inşallah senin gibi tez canlılığımın karşılığını da senin gibi alırım ikiz ikiz yerimseniben

merhaba arkadaşlar

bişi sorucam bu rapor çıkartmak için üç yıllık evlimi olmak gerekiyor yoksa üç yıllık sigortalımı olmak gerekiyo bazıları öyle diyor bazılarıda öyle ben tam anlamadımki bi yardımcı olurmusunuz

bu arada ikinci denemeyi istemekte haklısın canım ilkte tutma ihtimali pek yok zaten ilkinde olanlar için o bi mucize gibi bişey oluyor bizde eşimle ilkini denemeden önce bi deneyelim olursa olur olmassa olmaz zaten ikinciyi deneyemeyiz diyorduk sonuç negatif çıktı sonucu alır almaz önce kendimize moral olsun diye dedik ama şimdi gerçektende maddi durumumuzu biraz toparlayalım inşallah bidaha denicez hatta eşim olana kadar denicem diyor tabi durumumuz olursa biliyosun çok ama çok masraflı bir iş ama ne bana ne sana nede diğer yüm arkadaşlara bidaha denemeye gerek bırakmasın ALLAHımen kısa zamanda ya normal yoldan yada bidahaki denicemiz tedavide göndersin bebeklerimizi

merhaba arkadaşlar,
valla öneclikle hepinizi tebrik ediyorum o kadar cesursunuz ki...
bense aldığım iki negatif sonuçtan sonra idilin eşi gibi:))çok korkar oldum tekrar denemekten.hani sanki bi defa olmayınca tekrar olmayacak gibi geliyo insana,sonra tekrar,tekrar...ne bileyim ben de böyle düşünüyorum iştee...
eşime bıraksam o her ay denemek ister galiba,ama biz çok yıpranıyoruz kızlar yaa...
mesela inanır mısınız benim bugün iğnelerime başlamam lazım(bu yılki üçüncü deneme için) ama daha iğnelerim ortada yok bile o kadar kararsızım ki...eşim benden telefon bekliyor akşama alıp gelsin mi diye:)))
rabbim inşallah hepimizin dualarını kabul etsin,hepimizin gönlüne göre olanı versin...amin..
sevgiler....

merhaba arkadaşlar,
valla öneclikle hepinizi tebrik ediyorum o kadar cesursunuz ki...
bense aldığım iki negatif sonuçtan sonra idilin eşi gibi:))çok korkar oldum tekrar denemekten.hani sanki bi defa olmayınca tekrar olmayacak gibi geliyo insana,sonra tekrar,tekrar...ne bileyim ben de böyle düşünüyorum iştee...
eşime bıraksam o her ay denemek ister galiba,ama biz çok yıpranıyoruz kızlar yaa...
mesela inanır mısınız benim bugün iğnelerime başlamam lazım(bu yılki üçüncü deneme için) ama daha iğnelerim ortada yok bile o kadar kararsızım ki...eşim benden telefon bekliyor akşama alıp gelsin mi diye:)))
rabbim inşallah hepimizin dualarını kabul etsin,hepimizin gönlüne göre olanı versin...amin..
sevgiler....

genelde erkekler istemez tam tersi sen istemiyosunn....
ama bu yıl 3.denemen demişsinn....üst üst olduğu için yıpranmışsın heralde....
ben şahsen 1 negatif sonuç aldımm..ve negatifi sonucu aldığım vakitt elimde olsa hemen başlamak isterdimm diğer tedaviye...ama beklemek gerekiyor iştee...
bende eylül ayında negatif sonuç aldımm ve kurbandan sonra nasip olursa 2.denemeye başlıycazz...
hakkımızda hayırlısı olsun hepimizin arkadaşlarrr....

genelde erkekler istemez tam tersi sen istemiyosunn....
ama bu yıl 3.denemen demişsinn....üst üst olduğu için yıpranmışsın heralde....
ben şahsen 1 negatif sonuç aldımm..ve negatifi sonucu aldığım vakitt elimde olsa hemen başlamak isterdimm diğer tedaviye...ama beklemek gerekiyor iştee...
bende eylül ayında negatif sonuç aldımm ve kurbandan sonra nasip olursa 2.denemeye başlıycazz...
hakkımızda hayırlısı olsun hepimizin arkadaşlarrr....

evet canım nedense bende bi terslik var:)))
ama olumsuz sonucu ilk aldığında hemen istiyorsun,çünkü o heyecana hala çok yakın oluyorsun ve hala etkisi geçmemiş oluyor.bekledikçe korku,endişe artıyor
.zaten sen bana bakma bizim durum biraz zor belki de onun için...yani bizim gibi hasta yok denecek kadar az o nedenle insan düşündükçe denemesek mi diye bi fikre kapılıyo.çünkü bize doktorumuz sizin çocuğunuz olursa gazeteye çıkarsınız demişti,o kadar yani:)))

ne sorununuz var ki canımmm
rabbim ol dedikten sonra herşey olurr öle düşünmeee...
dr.ların çocuğun olmaz dediği kişiler kendiliğinden hamile kalabiliyorrr
sen neden kalmayasınnn....
tüple yada kendiliğinden rabbim hepimize evlat nasip etsin
.....

güzel dileklerin için teşekkür ederim canım,
bizdeki sorun erkek faktör,morfoloji...spermlerin tamamı nokta başlı...bu da döllenme olmamasına neden oluyo.bu durum iyileştirilemiyor.iğne ilaç yaramıyor,ancak rabbimin ol demesi gerek yani...yani ancak rabbim ol derse biz de gazeteye çıkıp meşhur olucaz:)))

bizdede sorun erkek faktörüü eşimde sperm hem az hemde hareketsizz....
fakat bişey sorucam dönlenme oluyokii tüp deniyosunuzz
peki 1.sınıf embryon oluşmuyomu??
sen meşhur olmak istemediğin için tüp denemek istemiyosun o zaman:))genelde meşhur olmak için insanlar herşeyi yaparr:)))

Son düzenleme:
:eek:
hayırrr,ben meşhur olmak istemeyen azınlıktanım.....
valla canım insan kime inanacağını şaşırıyo biliyor musun...ilk doktorumuz,hani şu meşhur olursunuz diyen,ala döllenme olacağına inanmadı,denedik oldu...ama tutmadı.sonra hastane değiştik ikinci doktorumuz dedi ki,belki de eşeysiz döllenme ollmuştur,iğneyi yumurtaya batırınca bazen öyle oluyomuş...haydaaa...dedik acaba öyleydi de kandırıldık mı...
ikinciyi denedik ve denediğimiz yer,4 embriyonuz oldu,3ü birinci kalite dedi...iyi dedik döllenebiliyormuş.sonra tutmayınca dedik ki çok başarılı bi yere gidelim...Umut'a gittik orda da ulun uluğ ben size ikinci gittiğiniz yerin 1.kalite embriyo verdiğine inanmıyorum....düşün artık halimizi....
anlayacağın levent kırca parodileri gibi oldu bizim tedavimiz hep.
son karar verdiğimiz yer memorial,onlar daha öncekileri kötülemedi sağolsun.
inşallah burada buluruz umudumuzu....
sevgiler...

inşşşş memorialdee herşey çook güzel olurr....
fakat acaba 1.sınıf embryo gerçekten oluşmamış olabilirmii??
böle bişeyi dr.lar yaparmı yaaa??
bende bi ihtimalll umut da deneyebilirim 2.tedaviyiii....

diyorum ya canım insan kime inanacağını şaşırıyor...
ulun bey,kalite olayının göreceli bişey olduğunu söyledi.yani diğerlerine göre kaliteli olan ona göre olmayabiliyor galiba.ben kendisini pek sevemedim zaten,çünkü daha önce ankara'da yaptırdığım yerle alakalı herrrşeyi kötüledi.bu bana pek etik gelmedi doğrusu...belki daha önce yaptırdığım yerde tutmamış olabilir ama en iyi yerler diye telafuz ettiklerimiz bile hiç sorunu bir çifte hamilelik garanti edemez yani...
merkezimi değişmemin sebebi ise bize yarayabileceğini düşündüğüm teknolojik donanımın memorial'da olması...

kızlar bugün daha da moralim bozuk benim.. bugün arkadaşımın tüp bebekle kavuştuğu bebeği doğdu sabah bizim hastanede. ben haztanede çalışıyorum.. bebek sıkıntılı doğdu. solunum sorunu çok fazla ve hayati tehlikesi vardı. biz bebeğe ağlarken birden anne fenalaştı kanama arttı histerektomiye girdi acilen ve rahmi falan hep alındı şimdi hem anne hem bebek yoğun bakımda.. çok ağladım.. neden birileri ha bire küretajj yaptırırıken biz bunları yaşıyoruzki :KK43:

idilcim bende 4-5 yumuta takibi (hepsi negatif), 3 aşılama (1'i düşük), 1 aşılama iptali (ilaçları al al iptal olsun), 1 tüp bebek (düşük) yaşayan bir olarak umudumu hiç yitirmedim..
ama malesef erkekler yaşadıklarımızı anlayamıyorlar..
gerek dışarıdan aldığımız hormonlar gerekse çektiğimiz bebek özlemi bizi oldukça hahaslaştıyor..
inşallah Allah'ım hepimize sağlıklı, hayırlı evlatlar verir..
arkadaşına da acil şifalar versin Rabbim..

ben de 2 sene 3 aylık evliyim
erkek infertilitesi var bizde de..
ilk denememiz aşılamaydı negatif sonuçlandı
ağustosta ilk tüpbebek denemem oldu ben çok istekli değildim aslında ama yaz tatili olduğu için işim gereği uygun bi tarihti eşim çok istedi
kısa protokol oldu çok ilaç kullandım 18 yumurta toplandı ama fazlası da varmışş ohssyi kılpayı atlattım
yumurta toplama sırasında dr genel anestezi yapmadı eski bi vajinusmuslu olduğum haldee ve ben okadar çok acı hissettim ki bütün işlem boyunca ağladım kendimi sıktım zorluk çıkardım sonlara doğru tansiyonum düştü felaket bi tecrübeydi benim için acı çekerken istemiyoruuuuum diye bağırdım hep
sonuçç kimyasal gebelik
ama ben hala çektiğim acıları düşünüyorum ve çok korkuyorum
çok hassas bi işlemde dr büyük hata yaptı
şimdi güvenemiyorum hiçkimseye:1no2:senağlamasenağlama:çok üzgünüm:

ben de 2 sene 3 aylık evliyim
erkek infertilitesi var bizde de..
ilk denememiz aşılamaydı negatif sonuçlandı
ağustosta ilk tüpbebek denemem oldu ben çok istekli değildim aslında ama yaz tatili olduğu için işim gereği uygun bi tarihti eşim çok istedi
kısa protokol oldu çok ilaç kullandım 18 yumurta toplandı ama fazlası da varmışş ohssyi kılpayı atlattım
yumurta toplama sırasında dr genel anestezi yapmadı eski bi vajinusmuslu olduğum haldee ve ben okadar çok acı hissettim ki bütün işlem boyunca ağladım kendimi sıktım zorluk çıkardım sonlara doğru tansiyonum düştü felaket bi tecrübeydi benim için acı çekerken istemiyoruuuuum diye bağırdım hep
sonuçç kimyasal gebelik
ama ben hala çektiğim acıları düşünüyorum ve çok korkuyorum
çok hassas bi işlemde dr büyük hata yaptı
şimdi güvenemiyorum hiçkimseye:1no2:senağlamasenağlama:çok üzgünüm:
ayy canım yaaa...aynılarını ben de yaşamıştım ilk denememde.ikinci sefer aynı hastaneyi tercih etme,sana daha iyi davranacak bi yeri seç.genel anestezi yapan bi yerde yaptırırsan hiç bu acıları yaşamayacaksın emin ol...
allah yolunu açık etsin inşallah...
sevgiler

X